Niewiele kierowców samochodów elektrycznych zdaje sobie sprawę, że mogą oni naładować swoje auto poza domem w przestrzeni publicznej, bez konieczności ponoszenia opłat, jakie nakładają operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Możliwe jest to za sprawą darmowych stacji ładowania, których liczba, choć zmalała w ciągu ostatnich lat wciąż są one obecne w przestrzeni publicznej wielu miast, a nawet mniejszych miejscowości. Tego typu darmowe stacje ładowania pozwalają więc znacznie obniżyć koszt eksploatacji auta elektrycznego, minimalizując niemal do zera wydatki związane z ich ładowaniem.
Darmowe stacje ładowania to w naszym kraju w większości ładowarki należące do Urzędów Miast, które w ten sposób chcą zachęcić do odwiedzania swoich miejscowości turystów poruszających się elektrykami oraz wpłynąć na rozwój infrastruktury związanej z elektromobilnością. Niekiedy są nimi także prywatne stacje ładowania samochodów elektrycznych, udostępnianie na przykład przez osoby fizyczne, które posiadają je na terenie swoich posesji lub firmy umieszczające ładowarki na budynkach swojej siedziby.
Doskonałym przykładem jest, chociażby firma Michelin działająca w Olsztynie, która przed swoją główną siedzibą zamontowała stacje ładowania aut elektrycznych dostępną nie tylko dla jej pracowników, ale także pozostałych kierowców bez żadnych opłat. Takich firm jest jednak o wiele więcej, co doskonale obrazuje mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju.
Aby skorzystać z bezpłatnych stacji ładowania w naszym kraju, jak sama nazwa wskazuje, nie trzeba ponosić żadnych opłat. Wystarczy je jedynie odszukać na mapie stacji ładowania i udać się do nich oraz podpiąć do nich swoje auto, aby móc całkowicie za darmo je naładować. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków darmowe stacje ładowania to punktu oferujące ładowanie aut elektrycznych za pomocą prądu zmiennego AC, których moc nie przekracza 22 kW. Oznacza to więc, że naładowania samochodu do 80% w zależności od zastosowanej w nim pojemności baterii może trwać kilka godzin.
Dodatkowo tego typu rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych niekiedy wyposażone są w ograniczenia czasowe. W związku z tym za ich pomocą można ładować auto wyłącznie przez określony czas, a następnie zasilanie zostanie odłączone od ładowarki. Dlatego też większość kierowców korzysta z nich wyłącznie wtedy, kiedy chcą jedynie doładować samochód, a nie naładować go w pełni.
Stacje ładowania, które pozwalają naładować samochód elektryczny bez opłat, najczęściej zlokalizowane są w centrach miast na publicznych parkingach lub na parkingach w okolicach firm będących ich operatorami czy też w galeriach handlowych. Bardzo często znaleźć je można także w pobliżu budynków Urzędów Miast czy Gmin.
W większości przypadków wokół nich zagospodarowane jest specjalnie wyznaczone miejsce parkingowe przeznaczone wyłącznie dla kierowców samochodów elektrycznych oznakowane za pomocą poziomych znaków. Dzięki temu z łatwością można z nich skorzystać bez żadnego problemu, o ile inny kierowca elektryka aktualnie nie ładuje nimi swojego pojazdu. Dodatkowo przeważająca część bezpłatnych stacji ładowania to modele jednopunktowe lub dwupunktowe. Dlatego też w godzinach szczytu niekiedy można napotkać przy nich kolejki kierowców chcących z nich skorzystać. Większość tego typu ładowarek udostępniania jest jednak przez 24 godziny na dobę lub w godzinach, jakie określił ich operator.
Liczba bezpłatnych stacji ładowania w Polsce obecnie jest o wiele mniejsza, niż miało to miejsce jeszcze w 2020 roku. Dwa lata temu praktycznie każda stacja ładowania, której operatorem były takie firmy jak PGE, Energa, Orlen czy też Innogy nie wymagały uiszczania opłat za podpięcie do nich samochodu elektrycznego. Wynikało to przede wszystkim z niewielkiej liczby zarejestrowanych w naszym kraju aut elektrycznych. W związku z tym koszty związane z pobieraniem opłat przewyższały koszt energii elektrycznej zużywanej przez kierowców korzystających z takich stacji ładowania.
Wraz z szybkim rozwojem elektromobilności w Polsce na początku 2021 roku większość tych operatorów postanowiła jednak wprowadzić cennik opłat za ładowanie samochodów elektrycznych za pomocą ich ładowarek. W efekcie liczba bezpłatnych punktów pozwalających naładować elektryka znacznie spadła. Pomimo to w Polsce wciąż można jednak znaleźć sporo darmowych stacji ładowania, wystarczy jedynie wyszukać je na mapie. Większość z nich znajduje się natomiast na terenie większych miast, choć w tych mniejszych kierowcy elektryków mogą liczyć na uprzejmość prywatnych właścicieli ładowarek, którzy udostępniają je dla nich za darmo.