Strona główna > Aktualności

Aktualności

Zmiany w fotowoltaice po 1 lipca 2022r

Zmiany w fotowoltaice po 1 lipca 2022r

1 lipca 2022 roku przyniósł zapowiadane od dawna zmiany przepisów w fotowoltaice, które związane są z rozliczeniami prosumentów z zakładami energetycznymi. Według wielu osób ich konsekwencją jest coraz mniejsza opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne. Jak jest jednak w praktyce? Czego dokładnie dotyczą zmiany, którymi została objęta fotowoltaika w tym roku i dlaczego zostały one w ogóle wprowadzone? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Więcej

Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?

Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?

Popularność samochodów elektrycznych wynika z kilku kwestii. Te są przede wszystkim wysoce ekologiczne, komfortowe w użytkowaniu oraz znacznie mniej awaryjne niż pojazdy spalinowe. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że modele elektryczne są nieco droższe od aut tradycyjnych. To wynika głównie z tego względu, iż do ich produkcji używa się znacznie większych ilości elektroniki, układów scalonych, a do zasilania potrzebne są drogie w produkcji ogniwa bateryjne o dużej pojemności. Mimo to, rynek aut elektrycznych cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród miłośników nowoczesnych technologii, jak i osób chcących przyczynić się nieco do ochrony środowiska naturalnego.

Więcej

Typy akumulatorów do magazynów energii

Typy akumulatorów do magazynów energii
Akumulatory o różnej pojemności dostępne do montażu dla instalacji fotowoltaicznych pojawiają się coraz częściej zarówno w przydomowych instalacjach, jak i tych stosowanych przez przedsiębiorców na całym świecie. Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna może dać Ci nawet całkowitą niezależność, ale tylko wtedy, kiedy zainwestujesz w profesjonalne akumulatory do magazynu energii. Dzięki temu przechowasz wytworzony prąd przez dłuższy czas i wykorzystasz go wtedy, kiedy zapotrzebowanie energetyczne domu lub firmowego zakładu znacząco się zwiększy. Więcej

Dofinansowanie do pompy ciepła - na jaką dopłatę możesz liczyć?

Dofinansowanie do pompy ciepła - na jaką dopłatę możesz liczyć?

Choć pompy ciepła wyróżniają się wieloma zaletami związanymi nie tylko z ich ekologicznością, ale także możliwością niskokosztowego ogrzewania budynków, wciąż wiele osób nie decyduje się na ich montaż ze względu na wysoki koszt tego rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele dotacji, które pozwalają w skuteczny sposób obniżyć nakłady finansowe ponoszone na tego typu inwestycje. Dostępne są one nie tylko dla osób planujących montaż pompy ciepła w nowym budynku, ale także przeprowadzających modernizację systemów grzewczych w starych domach. 

Więcej

Magazyn energii 20kw - ile kosztuje

Magazyn energii 20kw - ile kosztuje

W dzisiejszych czasach rozwój branży energetycznej jest naprawdę szybki i w większości przypadków oznacza stosowanie coraz większych pojemności akumulatorów – zarówno w samochodach elektrycznych, jak i przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje magazyn energii 20 kWh? A może wolisz zdobyć informacje o tym, gdzie szukać najlepszych magazynów energii i w jaki sposób podłączyć je do przydomowej sieci energetycznej? Oto artykuł, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Więcej

Zmniejsz swój ślad węglowy przy zakupie energii 

Zmniejsz swój ślad węglowy przy zakupie energii 

Zielona energia dla firm to hasło, które w ostatnim czasie jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, niestabilna sytuacja energetyczna naszego kraju oraz kolejne rekordy cen prądu na Towarowej Giełdzie Energii sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem zaczyna się cieszyć prąd z gwarancją pochodzenia z OZE. Eko oferty znaleźć można już u coraz większej liczby sprzedawców prądu, gdyż są one doskonałym rozwiązaniem dla firm, które z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie produkować zielonej energii z odnawialnych źródeł.

Więcej

Dopłata do węgla krok po kroku

Dopłata do węgla krok po kroku

Rosnące w zatrważającym tempie ceny węgla, nie napawały optymizmem Polaków, tym bardziej, że choć obecnie mamy pełnię lata, za 3 miesiące rozpocznie się sezon grzewczy, a koszt tony węgla z 800 zł złotych wzrósł do nawet 2000 zł. Dlatego też 23 czerwca Sejm przyjął projekt ustawy dotyczący dopłat do węgla w 2022 roku. Dopłaty do węgla mają zapewnić ceny gwarantowane na jego zakup dla gospodarstw domowych, poprzez skierowanie ich do firm, które zdecydują się na sprzedaż węgla po określonych stawkach za tonę.

Więcej

Ślad węglowy — najważniejsze informacje

Ślad węglowy — najważniejsze informacje

Jedną z największych przyczyn zachodzących obecnie zmian środowiskowych jest działalność człowieka oraz emitowane przez niego gazy cieplarniane. Dlatego też coraz większa uwaga przykładana jest do minimalizacji śladu węglowego, który jest niczym innym jak wyliczoną, całkowitą emisją gazów cieplarnianych w trakcie pełnego cyklu życia produktu lub firmy. Wyliczenia te wyrażane są natomiast za pomocą ekwiwalentu dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną.

Więcej

Będą nagrody dla innowacyjnych energetycznie samorządów

Będą nagrody dla innowacyjnych energetycznie samorządów

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie ogłosił II Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. W tym roku doszła nowa kategoria związana z ciepłownictwem. 

Więcej

Panele słoneczne w Polsce

Panele słoneczne w Polsce
Bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju w najbliższych latach może być poważnie zagrożone. Dlatego trwają prace nad budową elektrowni jądrowej, które wzbudzają wiele emocji. Dużo bardziej pozytywne emocje towarzyszą odnawialnym źródłom energii. Panele słoneczne wydają się być ciekawą alternatywą dla elektrowni węglowych, które dominują w Polsce. Więcej