Strona główna > Aktualności

Aktualności

Panele słoneczne w Polsce

Panele słoneczne w Polsce
Bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju w najbliższych latach może być poważnie zagrożone. Dlatego trwają prace nad budową elektrowni jądrowej, które wzbudzają wiele emocji. Dużo bardziej pozytywne emocje towarzyszą odnawialnym źródłom energii. Panele słoneczne wydają się być ciekawą alternatywą dla elektrowni węglowych, które dominują w Polsce. Więcej

Jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych?

Jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych?

Od kilku lat wprowadzane są różnorodne rozwiązania, które mają zachęcić polaków do przesiadania się z klasycznych aut spalinowych do ekologicznych zeroemisyjnych modeli elektrycznych. Dzięki temu zarówno osoby planujące zakup elektryka, jak i właściciele samochodów elektrycznych mogą liczyć na wiele przywilejów oraz korzyści. Prezentujemy więc 6 głównych przywilejów elektryków.

Więcej

Jaka pompa ciepła do domu 250 m2?

Jaka pompa ciepła do domu 250 m2?

Coraz więcej osób zarówno budujących, jak i modernizujących swoje domy decyduje się na zrezygnowanie z klasycznych źródeł ciepła na rzecz nowoczesnych, ekologicznych i niskokosztowych pomp ciepła. Pomimo to wciąż istnieje duży problem z dobraniem jej odpowiedniego rodzaju oraz modelu do danych potrzeb w budynku. Dlatego też podpowiadamy jak oraz na jakiej podstawie dobrać pompę ciepła do domu o powierzchni 250 m2

Więcej

Samochody elektryczne a VAT

Samochody elektryczne a VAT

Rozszerzenie zakresu beneficjentów, którzy od 22 listopada 2021 roku mogą skorzystać z dofinansowań na zakup samochodów elektrycznych o podmioty niebędące osobami fizycznymi, w tym także przedsiębiorców miało sprawić, że firmy chętniej zaczną decydować się na rozbudowę swojej floty pojazdów o zeroemisyjne elektryki. W praktyce okazuje się jednak, że o ile zakup samochodu elektrycznego do firmy może być dzięki temu tańszy, kwestię związane z rozliczaniem VAT-u pozostają w tym przypadku niezmienne. 

Więcej

Pompa ciepła czy pellet?

Pompa ciepła czy pellet?

Wybór źródła ciepła to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy domu. To od niego zależy bowiem komfort cieplny w budynku, a także późniejsze jego koszty eksploatacyjne. Obecnie najczęściej wybieranymi źródłami ciepła są natomiast kotły na pellet oraz pompy ciepła. W związku z tym postanowiliśmy przeanalizować wady i zalety obu tych rozwiązań oraz pomóc w decyzji dotyczącej tego, na jakie źródło ciepła postawić w domu — pompa ciepła czy pellet. 

Więcej

Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Samochody elektryczne wymagają regularnego ładowania baterii, z których czerpana jest energia niezbędna do ich zasilania. Ładowanie to może się natomiast odbywać za pomocą klasycznych gniazdek 230 V, domowych stacji ładowania oraz na publicznych stacjach ładowania udostępnianych dla kierowców przez ich operatorów. Poniżej skupiamy się więc na tym ile potrzeba czasu, aby naładować samochód elektryczny na publicznej stacji ładowania oraz od czego to zależy.

Więcej

Pellet czy gaz ziemny - co się bardziej opłaca?

Pellet czy gaz ziemny - co się bardziej opłaca?

Jednym z wielu alternatywnych sposobów na ogrzewanie domów jednorodzinnych dla tradycyjnych pieców węglowych są piece na pellet lub nowoczesne kotły gazowe. Oba te rozwiązania uznawane są za ekologiczne i wygodne dla ich użytkowników. W związku z tym, które z nich jest lepsze ogrzewanie na pellet czy gaz ziemny? Wady i zalety pelletu oraz gazu ziemnego, a także koszty ogrzewania nimi powinny pomóc wybrać Ci najlepszy sposób ogrzewania domu.

Więcej

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Wyliczenia związane z zapotrzebowaniem na energię elektryczną są niezbędnym elementem do wypełnienia wniosku o przyłączenie do sieci energetycznej nowo wybudowanego budynku. Są one także powszechnie stosowane przez specjalistów przed montażem instalacji fotowoltaicznej, dla oszacowania jaka powinna być jej moc. Znając zapotrzebowanie na moc w domu, można także w prosty sposób oszacować koszty związane zakupem energii elektrycznej w danym roku. Dlatego warto wiedzieć jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną domu.

Więcej

Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Jednym z kluczowych elementów dla rozwoju elektromobilności w Polsce jest infrastruktura przeznaczona ładowania samochodów elektrycznych. Większa ilość publicznych stacji ładowania to bowiem łatwiejszy dostęp do nich, który zachęca kierowców do przesiadania się z klasycznych samochodów spalinowych na modele napędzane elektrycznie. W związku z tym ile jest obecnie dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce? Gdzie można znaleźć ich najwięcej oraz jakie są prognozy dotyczące tej kwestii?

Więcej

Moje ciepło. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o programie dotacji do pomp ciepła

Moje ciepło. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o programie dotacji do pomp ciepła

Chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu pompy ciepła? A może zastanawiasz się nad instalacją mikroinstalacji fotowoltaicznych w swoim domu? Jeśli tak, koniecznie dowiedz się, czym jest program moje ciepło 2022.

Więcej