Strona główna > Aktualności

Aktualności

Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Oszczędzanie pieniędzy w domu to zmora wielu osób. Warto jednak pochylić się nad nim, zwłaszcza jeśli po opłaceniu wszelkich rachunków za prąd, wodę i gaz, zrobieniu zakupów spożywczych i wykonaniu bieżących wydatków pieniądze, jakie zostają, nie pozwalają na fundowanie sobie przyjemności. Należy więc wiedzieć, że już małe zmiany są w stanie przynieść duże korzyści, dzięki którym oszczędzanie pieniędzy stanie się prostsze. Na czym one polegają oraz jak oszczędzać pieniądze? O tym poniżej.

Więcej

Jak oszczędzać prąd w domu?

Jak oszczędzać prąd w domu?

Z roku na rok koszty związane z zakupem energii elektrycznej coraz bardziej obciążają nasze gospodarstwa domowe. Tylko w 2021 roku cena energii elektrycznej wzrosła średnio o aż 12%, a to dopiero początek stale zapowiadanych ich wzrostów wynikających z polityki UE związanej z przyznawaniem uprawnień dla elektrowni, a także importu węgla, do produkcji energii, z zagranicy, za które płacić muszą odbiorcy końcowi. Jak wobec tego oszczędzać zużycie prądu w domu i zmniejszyć jego rachunki?

Więcej

Redukcja kosztów w firmie produkcyjnej

Redukcja kosztów w firmie produkcyjnej

Redukowanie kosztów produkcji w firmie jest zaraz po zwiększaniu dochodów ze sprzedaży jedną z najskuteczniejszych metod na polepszenie wyników finansowych. Aby wprowadzane działania przyniosły odpowiedni sukces, muszą być jednak dokładnie przemyślane oraz nie wpływać na jakość procesów produkcyjnych. Wobec tego powstaje pytanie, gdzie szukać mądrych oszczędności w firmie związanej z działalnością produkcyjną?

Więcej

Jaki magazyn energii dla domu?

Jaki magazyn energii dla domu?

Jedną z kwestii dotyczących fotowoltaiki jest magazynowanie nadwyżek produkowanej energii, aby móc ją wykorzystać w momentach, kiedy jej zapotrzebowanie nie może być zaspokojone przez panele fotowoltaiczne. Wśród umożliwiających to rozwiązań wyróżnia się więc między innymi magazyny energii, które sprawdzają się również w przypadku domowych instalacji fotowoltaicznych. Jak wobec tego dobrać odpowiedni magazyn energii dla domu?

Więcej

Magazyny energii - dostępne moce

Magazyny energii - dostępne moce

Magazyny energii w Polsce, podobnie jak fotowoltaika jeszcze kilka lat temu, są wciąż mało popularnym rozwiązaniem. Należy jednak liczyć się z tym, że zwiększająca się liczba zamontowanych instalacji fotowoltaicznych generująca problemy związane z optymalizacją produkcji i przesyłu prądu stopniowo będzie wymuszać stosowanie ich nie tylko w firmach, ale i domach, jak ma to miejsce, chociażby na zachodzie. Jakie moce może mieć magazyn energii wobec tego?

Więcej

Magazyn energii co to jest?

Magazyn energii co to jest?

Choć fotowoltaika cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem jest, chociażby to, że nasz kraj znalazł się na 5 miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych, w porównaniu do poprzedniego roku użytkowanie jej generuje pewien problem. Produkowana z promieni słonecznych energia nie zawsze może być bowiem wykorzystywana na bieżąco, dlatego też musi być magazynowana. Jednym z dostępnych rozwiązań staje się więc magazyn energii.

Więcej

Jak odpowiednio dobrać magazyn energii?

Jak odpowiednio dobrać magazyn energii?

Stale rosnąca w ostatnich latach popularność fotowoltaiki w Polsce niewątpliwie wpłynęła na rozwój branży związanej z magazynami energii. Wszystko za sprawą tego, iż panele fotowoltaiczne w ciągu doby produkują zmienne ilości prądu z energii słonecznej w zależności od stopnia nasłonecznienia danego obszaru oraz pory dnia. Wobec tego najczęściej nadmiar prądu względem potrzeb osób użytkujących systemy fotowoltaiczne produkowany jest wtedy, kiedy nie są oni go w stanie wykorzystać. Tego typu urządzenia do magazynowania energii zapewniają więc alternatywę dla oddawania nadwyżek energii do sieci energetycznej oraz odbierania jej w zmniejszonej o około 30% ilości. Jak wobec tego dobrać odpowiedni magazyn do swoich potrzeb, aby korzystanie z niego było opłacalne?

Więcej

Magazyn energii na ile wystarcza?

Magazyn energii na ile wystarcza?

Magazyny energii mogą być wykorzystywane zarówno jako elementy do magazynowania energii elektrycznej, produkowanej w nadwyżkach przez panele fotowoltaiczne w okresach mniejszego zapotrzebowania energetycznego, jak i także jako zasilanie awaryjne. W drugim przypadku powstaje jednak pytanie, na jak długo wystarczy prądu w magazynie energii w sytuacjach awaryjnych i od czego to zależy. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się temu tematowi z bliska.

Więcej

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Trwa Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs organizuje Instytut Polityki Energetycznej im Łukasiewicza w Rzeszowie, wspólnie z partnerami.

Więcej

Podsumowanie szczytu OSE Gdańsk 2021

Podsumowanie szczytu OSE Gdańsk 2021

W dniach 21-22 czerwca br. w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się IX edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego - OSE GDAŃSK 2021, poświęconego wyzwaniom stojącym przed polską energetyką. Szczyt objęty został Patronatem Honorowym przez Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę, Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Rafała Gawina, Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, Ambasadę Królestwa Norwegii w Warszawie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Agencję Rynku Energii, Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, Krajową Izbę Gospodarczą, Krajową Izbę Biopaliw, Krajowy Instytut Energii Rozproszonej, Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, Politechnikę Gdańską, Polski Komitet Energii Elektrycznej, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, Polsko Skandynawską Izbę Gospodarczą, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV, Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Miast Bałtyckich.

Więcej