Porównaj oferty

Witamy na naszym blogu. Artykuły jakie się tutaj znajdują dotyczą szeroko pojętego rynku energii, odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności. Teksty są pisane przez ekspertów w tych dziedzinach i zawierają najnowsze informacje oraz analizy. Dowiecie się u nas, jakimi trendami i zmianami na rynku energii warto być na bieżąco, jak korzystać z odnawialnych źródeł energii w efektywny sposób oraz jak rozwija się rynek ładowarek i samochodów elektrycznych. Będziecie mieć okazję zrozumieć, dlaczego warto inwestować w te technologie i jakie korzyści niosą ze sobą dla środowiska i naszych portfeli. Zachęcamy do regularnego odwiedzania.

12 lut 2024

Farma fotowoltaiczna - jaki zysk?

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną wymaga sporych nakładów początkowych oraz dopełnienia sporej ilości formalności. Pomimo to z roku na rok tego typu instalacje produkujące energię z odnawialnych źródeł stają się coraz popularniejsze. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej i czy w ogóle opłaca się w nią inwestować.

Czytaj więcej
29 sty 2024

Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej
25 sty 2024

Enex z nowymi rekordami

Najnowsze modele pomp ciepła z najwyższym współczynnikiem efektywności, jednostka klimatyzacji z wbudowanym ekranem i możliwością oglądania telewizji, falowniki z funkcją zasilania rezerwowego oraz naścienne ładowarki do pojazdów elektrycznych – to tylko część z premierowych rozwiązań dla domu i przemysłu, które prezentowane będą podczas targów Enex. 26. edycja wydarzenia odbędzie się od 7 do 8 lutego w Targach Kielce.

Czytaj więcej
22 sty 2024

Pompa ciepła 5 kw: zużycie prądu

Pompy ciepła określane są jako ekologiczne i energooszczędne źródła ciepła. Ich przeciwnicy uważają jednak, że korzystanie z nich nie jest do końca tak tanie, jak wskazują na to producenci tego typu urządzeń grzewczych, gdyż wymagają one zasilania elektrycznego. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywa pompa ciepła o mocy 5 kW, aby przekonać się czy mają oni rację.

Czytaj więcej
15 sty 2024

Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

Ogrzewanie gazowe, pomimo rosnących cen gazu wciąż niezmiennie cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania i ekologiczność, w porównaniu, chociażby do klasycznych kotłów węglowych. Dlatego też w tym artykule omawiamy ile kosztuje założenie pieca gazowego oraz co można zrobić, aby obniżyć te wydatki.

Czytaj więcej
11 sty 2024

Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?

Samochody zasilane energią elektryczną z roku na rok są coraz częściej wybieranymi modelami przez kierowców. Dostępne są one zarówno w wersji wyłącznie elektrycznej, jak i hybrydowej. Jeśli więc nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czytaj więcej
8 sty 2024

Magazyn energii na zewnątrz budynku - montaż

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone w 2022 roku zmiany związane z rozliczaniem prosumentów oraz będące ich konsekwencją dostępne dofinansowania na magazyny energii przyczyniły się do wzrostu popularności instalacji fotowoltaicznych połączonych z tego typu urządzeniami. Wiele osób chcących uzupełnić istniejącą fotowoltaikę o nie ze względu na brak miejsca zastanawia się natomiast czy można zamontować magazyn energii na zewnątrz budynku. Postanowiliśmy więc odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej
21 gru 2023

Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna to spora inwestycja, która zapewnia jednak także duże zyski oraz cechuje się stosunkowo niskim okresem zwrotu, wynoszącym najczęściej do 10 lat. Jest ona opłacalnym rozwiązaniem ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz zwiększające się naciski na produkcję energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł. Postanowiliśmy więc sprawdzić ile kosztuje farma fotowoltaiczna i co wchodzi w skład finalnej kwoty jaką trzeba przeznaczyć na tego typu inwestycje.

Czytaj więcej
18 gru 2023

Jak działa biogazownia?

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań takich jak fotowoltaika, przydomowe elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła wyróżnić można także zyskujące na popularności domowe biogazownie, pozwalające na pozyskiwanie ekologicznego gazu z odpadów. Czym wobec tego one są, jak działają i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Czytaj więcej
13 gru 2023

Alternatywne źródła energii: wady i zalety

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, rokrocznie wprowadzane podwyżki cen prądu oraz negatywny wpływ elektrowni węglowych na środowisko naturalne sprawia, że od kilku lat na coraz większej popularności zyskują alternatywne źródła energii. Czym one jednak są i czy aby na pewno mają same zalety? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
11 gru 2023

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia - jak działa, ceny i parametry

Pompa ciepła kojarzy się przede wszystkim z zapewnieniem ogrzewania w budynku. Niewiele osób wie jednak, że z powodzeniem może być ona także wykorzystywana do chłodzenia, stając się tym samym wygodnym rozwiązaniem 2w1 zastępującym również klimatyzację. W tym artykule skupiamy się więc na tym czym tak właściwie jest pompa ciepła z funkcją chłodzenia, jak ona działa oraz ile kosztuje.

Czytaj więcej
7 gru 2023

Wymiary paneli fotowoltaicznych - porównanie

Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Jednym z nich są natomiast wymiary paneli fotowoltaicznych, które wbrew pozorom mają wpływ nie tylko na to, jak dużą powierzchnię dachu będzie zajmowała instalacja PV, ale także to jak wydajnie będzie ona działać oraz w jaki sposób powinna być ona zamontowana. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na wymiarach paneli fotowoltaicznych i porównujemy je między sobą w zależności od ich mocy. 

Czytaj więcej
Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić