Strona główna > Aktualności

Aktualności

Jak sprawdzić, kiedy kończy się umowa na prąd?

Jak sprawdzić, kiedy kończy się umowa na prąd?

Umowy ze sprzedawcami prądu zawierane mogą być zarówno na czas określony, jak i nieokreślony, a związany z tym wybór dokonywany jest zazwyczaj przez konsumentów podczas ich podpisywania. Jak wobec tego sprawdzić, kiedy kończy się umowa na prąd, aby nie przeoczyć tego terminu? Jakie są konsekwencje zakończenia umowy ze sprzedawcą prądu oraz o czym warto pomyśleć, kiedy zbliża się ten termin? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Więcej

Jakie auto elektryczne wybrać w 2021 roku?

Jakie auto elektryczne wybrać w 2021 roku?

W Polsce po drogach jeździ już ponad 12 000 aut elektrycznych, a liczba ta z miesiąca na miesiąc wciąż wzrasta. Wszystko za sprawą zwiększającej się świadomości polaków na temat elektryków, a także coraz szerszej oferty koncernów samochodowych, które stawiają coraz chętniej na produkcje tego typu samochodów. Jak więc wśród dziesiątek modeli samochodów na prąd znaleźć ten jeden idealny dla siebie? Postanowiliśmy w tym pomóc, prezentując 4 różnorodne samochody elektryczne warte uwagi w 2021 roku.

Więcej

Ładowanie samochodów elektrycznych w domu

Ładowanie samochodów elektrycznych w domu

Samochody elektryczne zasilane energią skumulowaną w zastosowanych akumulatorach tak samo, jak modele spalinowe wymagają tankowania. Jednak nie paliwem, a prądem. Ich ładowanie może odbywać się więc zarówno na ogólnodostępnych stacjach ładowania w miastach lub przy drogach szybkiego ruchu, jak i w domu. Poniżej skupiamy się jednak wyłącznie na kwestiach związanych z ładowaniem samochodów elektrycznych w domu, omawiając dwie dostępne metody oraz związane z tym koszty.

Więcej

Jaki piec do fotowoltaiki?

Jaki piec do fotowoltaiki?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które nie tylko pozwala niemal całkowicie zniwelować rachunki za energię elektryczną poprzez jej produkcję na własne potrzeby z odnawialnych źródeł energii. Po zastosowaniu wraz z nią odpowiedniego pieca może ona bowiem także przyczynić się do obniżenia w znaczny sposób kosztów związanych z ogrzewaniem domów oraz wody użytkowej, przynosząc tym samym jeszcze większe oszczędności. Jaki piec do fotowoltaiki więc wybrać, aby móc w pełni wykorzystać jej możliwości? Jakie będą koszty ogrzewania domu w ten sposób? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Więcej

Sprzedaż gazu ziemnego

Sprzedaż gazu ziemnego

Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2019 roku liczba przyłączy gazowych wzrosła o 111 tysięcy sztuk, w porównaniu do roku poprzedniego. Z kolei średnie zużycie gazu na jednego odbiorcę wzrosło o 2%, przy jednoczesnym wzroście odbiorców na poziomie 1,9% i wynosi obecnie 5 280 kWh w miastach oraz 10 326 kWh na terenach wiejskich. Jak te zmiany wpływają na rynek gazu w Polsce oraz jego ceny? Czy wzrost liczby odbiorców gazu jest przyczyną zapowiadanych podwyżek? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Więcej

Ile kosztuje auto elektryczne?

Ile kosztuje auto elektryczne?

Coraz więcej polaków decyduje się na zakup samochodów elektrycznych lub coraz poważniej go rozważa. Przy podejmowaniu takiej decyzji, zazwyczaj szalę przeważa natomiast jeden czynnik — cena. W przypadku samochód elektrycznych warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na to, ile kosztują samochody elektryczne w salonie, ale także, jakie są ich późniejsze koszty eksploatacji. Dlatego też poniżej opisujemy to, ile trzeba zapłacić za samochód elektryczny w 2021 roku oraz ile kosztuje jego późniejsze użytkowanie.

Więcej

Zapotrzebowanie na prąd w Polsce

Zapotrzebowanie na prąd w Polsce

Sytuacja energetyczna w Polsce i na świecie nie napawa optymizmem. Specjaliści szacują bowiem, że jeśli nic nie zmieni się w sposobach wytwarzania energii elektrycznej, a popyt na nią nie spadnie w ciągu najbliższych lat, czeka nas największy kryzys energetyczny w dziejach historii. Globalny blackout nie ominie także polski, ponieważ w naszym kraju również z roku na rok zużycie prądu przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa stale rośnie. Dowodem na to są, chociażby statystyki, które prezentujemy w tym artykule. Powstaje wobec tego pytanie, co dalej i jaki wpływ ta sytuacja będzie miała na kształtowanie się cen prądu w najbliższych latach.

Więcej

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Jak podaje Instytut Energii Odnawialnej w swoim raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021”, wśród wszystkich zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju, w zaledwie 2% wykorzystywane są moduły polikrystaliczne. Pozostałe 98% modułów to natomiast modele polikrystaliczne. Z czego wynika tak duża przepaść między tymi dwoma rodzajami paneli fotowoltaicznych? Czym charakteryzują się każde z nich i jakie są najważniejsze różnice między zastosowaniem paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Więcej

Czy pompa ciepła się opłaca?

Czy pompa ciepła się opłaca?

Według danych z ankiety przeprowadzonej przez jeden z portali internetowych niemal 30% Polaków jako preferowane źródło ciepła podaje pompy ciepła. Oznacza to więc, że systemy grzewcze oparte na tego typu urządzeniach stają się coraz popularniejsze i powszechniejsze. Pomimo to wiele osób wciąż ma obawy przed zastosowaniem pomp ciepła do ogrzewania swoich domów czy ciepłej wody użytkowej, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty ich montażu. Zastanawiają się oni przede wszystkim czy poniesienie początkowo wysokich kosztów inwestycyjnych pozwoli im realnie oszczędzać na tego typu ogrzewaniu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy montaż pompy ciepła się opłaca.

Więcej

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Pompa ciepła zaliczana jest do niskotemperaturowych instalacji grzewczych. Dlatego też, aby była ona w stanie zapewnić odpowiedni komfort cieplny w budynku, potrzebuje odpowiednio dopasowanej do niej instalacji odbierającej i rozprowadzającej ciepło. Czy wobec tego niemożliwe jest zastosowanie pompy ciepła w połączeniu ze zwykłymi grzejnikami? Nie do końca. Istnieją jednak o wiele lepsze rozwiązania pozwalające uzyskać efektywną i ekonomiczną pracę pomp ciepła. Jakie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Więcej