Porównaj oferty

Pompa ciepła 5 kw: zużycie prądu

Pompy ciepła określane są jako ekologiczne i energooszczędne źródła ciepła. Ich przeciwnicy uważają jednak, że korzystanie z nich nie jest do końca tak tanie, jak wskazują na to producenci tego typu urządzeń grzewczych, gdyż wymagają one zasilania elektrycznego. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywa pompa ciepła o mocy 5 kW, aby przekonać się czy mają oni rację.

Wróć do: Aktualności Pompa ciepła 5 kw: zużycie prądu

Jakie elementy pomp ciepła są zasilane energią elektryczną?

Mówiąc o zużyciu prądu generowanym przez pompy ciepła, warto przede wszystkim wyjaśnić, dlaczego wymagają one zasilania elektrycznego. Ciepło, które dostarcza do budynków pompa, pochodzi z odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze, grunt lub woda. Aby urządzenie było jednak w stanie pobrać i przetransportować ciepło skumulowane w odnawialnych źródłach energii konieczne jest zastosowanie w nim sprężarki. To właśnie ona jest więc zasilana energią elektryczną i dlatego też wzrost cen prądu, przekłada się na wyższą cenę ogrzewania domu pompą ciepła. Przy czym warto jednak zaznaczyć, że tego typu urządzenia grzewcze cechują się wysoką efektywnością energetyczną. Dzięki temu pobierając 1 kWh prądu, są w stanie dostarczyć nawet ponad 5 razy więcej energii cieplnej. Parametr ten określany jest natomiast przez producentów pomp ciepła jako COP w przypadku chwilowej efektywności lub SCOP w przypadku sezonowej efektywności.

Od czego zależy generowane przez pompę ciepła zużycie prądu?

To ile prądu zużywa pompa ciepła, nie zależy wyłącznie od jej efektywności energetycznej. Choć warto wspomnieć, że im wyższy jest parametr COP, tym jest ona uznawana za bardziej energooszczędną. Poza tą kwestią na pobór prądu generowany przez pompę ciepła ma jednak także kilka dodatkowych czynników. Zaliczyć można do nich przede wszystkim:

  • standard budynku związany z zastosowaną w nim izolacją minimalizującą straty ciepła i pływająca na zapotrzebowanie na energię cieplną jakie w nim występuje,
  • rodzaj zastosowanego górnego źródła ciepła, czyli systemu ogrzewania, przy czym pompy ciepła najefektywniej współpracują przede wszystkim z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe,
  • indywidualne preferencje użytkowników związane z temperaturami panującymi w budynku,
  • prawidłowe dobranie mocy pompy ciepła, która nie może być zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża, gdyż doprowadziłoby to do częstego załączania się sprężarki i zwiększenia zużycia energii elektrycznej.

Jak wyliczyć jakie pompa ciepła 5 kW generuje zużycie prądu?

To jakie pompa ciepła 5 kW generuje zużycie prądu, wyliczyć można za pomocą specjalnego wzoru, który wymaga podstawienia do niego danych związanych z:

  • powierzchnią grzewczą budynku, wyrażoną w m2
  • standardem wykonania budynku wyrażonym w zapotrzebowaniu na energię w postaci W/m2 rocznie
  • współczynnikiem SCOP zastosowanej pompy ciepła.

Po przemnożeniu tych wartości wynikiem jest natomiast roczne zużycie prądu generowane przez pompę ciepła 5 kW. Wymnożenie liczby kWh przez cenę prądu pozwala natomiast uzyskać informacje na temat kosztów ogrzewania budynku za pomocą pompy ciepła.

W związku z tym przykładowo, jeśli dom ogrzewany za pomocą pompy ciepła o mocy 5 kW i współczynniku COP na poziomie 4 ma powierzchnię 100 m2, a standard jego wykonania to 50 W/m2/rok, generowane przez taką pompę ciepła zużycie prądu w ciągu roku będzie wynosiło 1250 kWh. Wynika to natomiast z tego, że 100 m2 x 50 kWh/m2/rok : 4 = 1250 kWh.

Biorąc pod uwagę obecne ceny prądu na średnim poziomie około 0,77 zł, koszt ogrzewania takiego domu za pomocą pompy ciepła o mocy 5 kW będzie natomiast wynosił rocznie około 1000 zł. Jest on więc nawet po podwyżkach energii elektrycznej o wiele tańszy niż ogrzewanie domu za pomocą gazu, czy klasycznych kotłów węglowych.

Podsumowując, to jakie zużycie prądu generuje pompa ciepła 5 kW zależy przede wszystkim od jej współczynnika SCOP, który określa sezonową wydajność energetyczną tego typu urządzeń grzewczych. Zaprezentowane w artykule wyliczenia jasno wskazują natomiast, że ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła 5 kW nawet pomimo wzrostu cen prądu jest wciąż opłacalnym rozwiązaniem, pozwalającym na obniżenie kosztów jego użytkowania.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić