Porównaj oferty

Fotowoltaika - ceny instalacji

Jeszcze kilka lat temu rynek fotowoltaiki w Polsce nie istniał. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była ekonomia. Tani prąd z węgla, który w parze z wysokimi cenami paneli fotowoltaicznych, falowników i innych elementów wchodzących w skład instalacji, powodował, że inwestycja we własne źródło energii była ekonomicznie nieuzasadniona. Ostatnie lata to ewidentne odwrócenie tego trendu. Tzw. czarna energia staje się coraz droższa, a elementy wchodzące w skład instalacji PV coraz tańsze. Dzięki temu nawet bez rządowych dopłat takich jak dotacje z programu mój prąd, czy ulg podatkowych dotyczących podatku dochodowego, inwestycja w własne źródło wytwarzania energii elektrycznej staje się opłacalna. Dziś sprawdzimy na kilku przykładach jak kształtują się ceny fotowoltaiki w zależności od najważniejszych zmiennych, do których poza mocą instalacji zaliczamy także:

 • typ klienta - gospodarstwo domowe czy firma
 • miejsce montażu - dach płaski, dach skośny czy grunt
 • rodzaj paneli fotowoltaicznych
 • inwerter i jego producent

Fotowoltaika cena instalacji jest najczęściej podawana w odniesieniu do 1 kWp mocy zainstalowanej oraz za cały montaż. Porównanie ofert na fotowoltaikę nie możemy odnosić do instalacji o różnych mocach. To że nasz sąsiad zapłacił za instalację PV 30 tys. zł, a my zapłacimy 25 tys. o niczym nie świadczy.

W Polsce ceny instalacji fotowoltaicznych wynoszą w granicach 3 500 zł do 5 000 zł brutto za 1 kWp mocy zainstalowanej w przypadku, kiedy instalacja fotowoltaiczna ma moc do 10 kWp. Cena instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp to wydatek rzędu 3 000 zł do 4 500 zł brutto za 1 kWp. Instalację fotowoltaiczną większym mocy należy wyceniać indywidualnie. W tym przypadku koszt 1 kWp mogą oscylować nawet w granicach 2 500 zł brutto. Tyle co do zasady kosztuje instalacja fotowoltaiczna. O tym od czego zależą dokładnie ceny napiszemy w dalszej części.

Instalacja fotowoltaiczna - cena ma znaczenie. Tanio nie znaczy dobrze

Zanim przejdziemy do pisania na temat jaki dokładnie fotowoltaika koszt wygeneruje na początku dla naszego portfela, chcemy napisać o tym, że wycena jaką przygotują dla nas firmy fotowoltaiczne nie może stanowić jedynego kryterium do oceny oferty. Po pierwsze pamiętajmy, że ponad 70% firm od montażu instalacji zajmuje się tym od ok. 12 miesięcy. Sprawdźmy jakie doświadczenie i opinie ma firma od której planujemy zakup instalacji. Pomocny może być nasz ranking firm fotowoltaicznych. Znajdują się tam najlepsze podmioty, z którymi warto podjąć współpracę. Warto poczekać dłużej na dostępność doświadczonej ekipy, która montażem zajmuje się od kilku lat.

Pamiętajmy, że w instalacji fotowoltaicznej jakość należy stawiać na tym samym poziomie co cenę. Panele fotowoltaiczne mają pracować przez 25 lat. Jeśli różnicę pomiędzy ofertami wynoszącą np. 2 500 zł podzielimy przez 25 lat to rocznie wychodzi nam 100 zł różnicy. Dużo więcej możemy stracić, jeśli wybierzemy firmę z przypadku, a jedynym czynnikiem jakim będziemy się kierować będzie cena.

Ceny paneli fotowoltaicznych -od czego zależą

Przejdźmy teraz do jednego z dwóch najważniejszych elementów całej instalacji czyli paneli fotowoltaicznych, potocznie paneli słonecznych. Na rynku dominują panele sprowadzane w całości z Azji (głównie z Chin). Nie brakuje jednak także polskich producentów, a także europejskich - głównie z Niemiec oraz amerykańskich. W tym miejscu opisaliśmy pierwsze kryterium jakie wpływa jaka za panele fotowoltaiczne cena będzie naliczana. Co do zasady najtańsze panele są z Chin. W pozostałych przypadkach cena paneli jest na podobnym poziomie, chodź te zza Oceanu wydają się być nico droższe od europejskich.

Kolejnym kryterium wpływającym na to jaka za panele słoneczne cena zostanie nam finalnie podana jest rodzaj ogniw zastosowany do budowy całego panela. Wyróżniamy 3 główne rodzaje:

 • monokrystaliczne - najdroższe, z najlepszą sprawnością
 • polikrystaliczne - średnia cena, średnia sprawność
 • amorficzne - najtańsze, najniższa sprawność

Moc paneli, która finalnie przekłada się na moc instalacji. Ocena opłacalności nie jest jednak taka prosta. Panele o niższej mocy trzeba kupić więcej. Dla przykładu jeśli planujemy inwestycję o mocy lekko ponad 5 kWp, to możemy kupić 14 paneli o mocy 375Wp lub 12 paneli o mocy 420Wp.

Następnym kryterium o jakim napiszemy jest wygląd. Możemy zamówić je np. w czarnej obudowie, za co dodatkowo zapłacimy.

Ostatnim kryterium o jakim napiszemy jest zastosowana technologia wytwarzania. Część paneli jest tworzona w tzw. metodzie połówkowej. To tak jakby 1 panel składał się w środku z dwóch niezależnych. Zaletą takiej technologii jest większa odporność na zacienienia oraz lepsze parametry elektryczne całej instalacji. To z kolei przekłada się na mniejsze nagrzewanie, a mniejsze nagrzewnie panel równa się większa sprawność.

Koszt instalacji fotowoltaicznej - składowe

Przejdźmy teraz do najważniejszego punktu czyli odpowiedzi na pytanie jakie fotowoltaika koszty niesie za sobą dla potencjalnego inwestora? Na to pytanie odpowiemy pokazując kolejne składowe, tak aby krok po kroku napisać, o czym należy pamiętać szacując koszt instalacji. Założenia jakie przyjmujemy to:

 1. panele fotowoltaiczne ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne
 2. Roczne zużycie prądu na poziomie 4 000 kWh. Zużycie odpowiada rachunkowi za energię na poziomie ok. 220-250 zł za miesiąc
 3. Rodzaj dachu - płaski
 4. Inwerter o mocy od 5 kW do 5,5kW
 5. Podane ceny będą brutto. Część firm generując oferty podaje ceny bez podatku VAT. To jest OK dla firm, ale nie dla klientów indywidualnych
 6. Zakup gotówką. Raty i koszty kredytu nas nie interesują.

Zaczynamy wycenę instalacji fotowoltaicznej. Punkt pierwszy na naszej liście to panele fotowoltaiczne. Biorąc pod uwagę wysoką jakość stawiamy na panele RISEN RSM 120-6-340M MONO HALF CUT CZARNA RAMA. Panele fotowoltaiczne zakupujemy w liczbie 15 sztuk co razem daje sumaryczną moc 5,1 kWh z paneli słonecznych. Koszt ok. 50%

Drugi punkt to inwerter. Wybieramy SOFAR 5,5KTL-X Trójfazowy o mocy 5,5 kW. Wiemy, że zużywamy 4 000 kWh, mamy 15 paneli więc taka moc w zupełności nam wystarczy. Pamiętajmy, żeby instalacje fotowoltaiczne nie były przewymiarowane. Koszt ok. 20%

Punkt trzeci dotyczy dachu, a co za tym idzie musimy wybrać konstrukcję balastową i podać koszt montażu Koszt ok 15%

Ostatni czwarty punkt to marża wykonawcy, która zależy m.in. od dostępności czy odległości do ekipy montażowej. Koszt ok. 15%

Za instalację z montażem na dachu płaskim ogniw (ogniwa monokrystaliczne), dzięki której za prąd nie zapłacimy prawe wcale (poza opłatą stałą ok. 100 zł/rok) powinniśmy w sumie wydać ok. 23 000 złotych.

Finalna cena fotowoltaiki zależy od tego ile w danym czasie kosztuje towar, z którego instalacja zostanie wykonana czyli kolektory słoneczne, a także ilość dostępnych ekip i marży jaka zostanie finalnie dodana.

Zwrot przy założeniu, że cena prądu będzie rok do roku wzrastać o 4% wygląda następująco:

fotowoltaika ceny

Przykładowe ceny instalacji fotowoltaicznych różnych mocy

Jeśli chcesz poznać konkrente ceny instalacji fotowoltaicznej wybierz interesującą Ciebie moc. Na poniższych stronach znajdziesz wyceny instalacji wraz z analizą dotyczącą zwrotu z inwestycji.