Porównaj oferty

Na temat energii elektrycznej w ostatnich latach mówi się coraz więcej. Cena prądu rośnie, a nam często brakuje pomysłu w jaki sposób sprawić, aby energia dla domu była tańsza. Problem drożejącej energii elektrycznej dotyczy także przedsiębiorców. Jak się jednak okazuje tańszy prąd dla firm jest osiągalny również obecnie. Wystarczy zweryfikować jakie możliwości daje wolny rynek energii, jak w lepszy sposób dobrać taryfę czy w jaki sposób zbudować swój indywidualny profil zakupowy. O tym wszystkim dowiesz się w tej sekcji naszej strony, którą dedykujemy wszystkim tym, którzy nie chcą przepłacać za prąd.

29 sty 2024

Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej
13 gru 2023

Alternatywne źródła energii: wady i zalety

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, rokrocznie wprowadzane podwyżki cen prądu oraz negatywny wpływ elektrowni węglowych na środowisko naturalne sprawia, że od kilku lat na coraz większej popularności zyskują alternatywne źródła energii. Czym one jednak są i czy aby na pewno mają same zalety? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
4 gru 2023

Ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?

Zastanawiasz się nad tym ile prądu zużywa mieszkanie w bloku? Z tego artykułu dowiesz się między innymi jakie jest średnie zużycie prądu w bloku, a także jakie czynniki wpływają najbardziej na zużycie prądu w mieszkaniu znajdującym się w budynku wielorodzinnym z wielkiej płyty i w jaki sposób można w nim zmniejszyć rachunki za energię.

Czytaj więcej
30 lis 2023

Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Program dotacji dla mieszkańców zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, inwestycja w gminny transport bezemisyjny oraz inwestycja w farmę fotowoltaiczną zaopatrującą gminne budynki (a w przyszłości także domy prywatne) – to projekty nagrodzone w III Ogólnopolskim Konkursie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie.

Czytaj więcej
23 lis 2023

Jakie jest dzienne zużycie prądu w domu?

Wprowadzone limity prądu wynoszące 2000 kWh na rok, po których przekroczeniu cena energii elektrycznej będzie wzrastać sprawiły, że wiele osób zastanawia się ile kWh zużywa dom dziennie. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić średnie zużycie prądu na dobę w gospodarstwach domowych, a także to jakie urządzenia zasilane energią elektryczną generują w domach jej największy pobór.

Czytaj więcej
20 lis 2023

Ile kosztuje audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to jeden z dokumentów, który pozwala w szczegółowy sposób określić parametry użytkowe budynku związane z jego zapotrzebowaniem na energię. Czym on jednak tak właściwie jest, a także jaka jest cena jego wykonania w przypadku mieszkań i domów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czytaj więcej
13 lis 2023

Moc urządzenia a pobór prądu: jak wygląda zależność?

Chcąc zmierzyć ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie, najczęściej przemnażamy jego moc przez czas jego użytkowania. Warto jednak wiedzieć, że tego typu wyliczenia są jedynie szacunkowe. Moc urządzenia a pobór prądu nie jest bowiem do końca tak prostą sprawą, jakby mogło się to wydawać. Dlatego też to właśnie na tej kwestii skupiamy się w poniższym artykule.

Czytaj więcej
6 lis 2023

Ile prądu zużywa 4-osobowa rodzina?

Czy wiesz jakie jest średnie zużycie prądu 4-osobowej rodziny oraz od czego jest ono uzależnione? Postanowiliśmy to sprawdzić. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się ile prądu zużywa czteroosobowa rodzina w ciągu roku oraz miesiąca, a także jaki będzie to miało wpływ na jej rachunki za prąd po wprowadzaniu limitu energii na poziomie 2000 kWh rocznie, po którego przekroczeniu ceny prądu będą znacznie wyższe.

Czytaj więcej
2 lis 2023

Co to jest kod PPE?

Załatwiając wiele spraw związanych ze sprzedażą oraz dystrybucją energii elektrycznej możesz zostać poproszone o podanie numeru PPE. To właśnie na nim skupiamy się więc w tym artykule. Dowiesz się wobec tego z niego co to jest kod PPE, jakie informacje zawiera oraz w jakim miejscu możesz go znaleźć, a także w jakich przypadkach może być on potrzebny.

Czytaj więcej
20 paź 2023

Jak sprawdzić co pobiera dużo prądu?

Rosnące ceny energii oraz wprowadzony limit jej zużycia, po którego przekroczeniu stawka za 1 kWh drastycznie rośnie, zmuszają nas do oszczędzania prądu. Aby móc to robić efektywnie najlepiej jednak wiedzieć jakie urządzenia zasilane elektrycznie są najbardziej energochłonne. Dlatego też podpowiadamy jak sprawdzić co pobiera dużo prądu.

Czytaj więcej
2 paź 2023

Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?

Choć średni rachunek za prąd w 2023 roku był już i tak sporym obciążeniem dla gospodarstw domowych wiele wskazuje, że w 2024 roku może być on jeszcze wyższy pomimo wprowadzenia tak zwanej Tarczy Solidarnościowej zamrażającej ceny energii elektrycznej. Wiele gospodarstw domowych nie będzie bowiem w stanie spełnić wyśrubowanych limitów zużycia prądu, przez co w efekcie będą musiały zapłacić nawet o 50% więcej za każdy kWh energii, zużyty ponad limit. Wobec tego ile wynosi średni rachunek za prąd obecnie i jak go można obniżyć? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule.

Czytaj więcej
21 wrz 2023

Ile płaci się za prąd w bloku?

Zgodnie z danymi statystycznymi osoby mieszkające w mieszkaniach zazwyczaj płacą znacznie mniej za prąd niż właściciele domów jednorodzinnych. Jak wobec tego dokładnie prezentuje się to ile płaci się za prąd w bloku? Postanowiliśmy to sprawdzić i przeanalizować. Dlatego z tego artykułu dowiesz się ile energii elektrycznej zużywają mieszkańcy bloków oraz jak prezentują się ich rachunki za prąd.

Czytaj więcej
Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić