Strona główna > Aktualności > Prąd 2022

Prąd 2022

Na temat energii elektrycznej w ostatnich latach mówi się coraz więcej. Cena prądu rośnie, a nam często brakuje pomysłu w jaki sposób sprawić aby energia dla domu była tańsza. Problem drożejącej energii elektrycznej dotyczy także przedsiębiorców. Jak się jednak okazuje tańszy prąd dla firm jest osiągalny również obecnie. Wystarczy zweryfikować jakie możliwości daje wolny rynek energii, jak w lepszy sposób dobrać taryfę czy w jaki sposób zoptymalizować zużycie prądu. O tym wszystkim dowiesz się w tej sekcji naszej strony, którą dedykujemy wszystkim tym, którzy nie chcą przepłacać za prąd.

Jak działa taryfa nocna za prąd?

Jak działa taryfa nocna za prąd?

Taryfa G12 określana także potocznie jako taryfa nocna jest zaraz obok standardowego planu taryfowego G11 jedną z najczęściej wybieranych przez gospodarstwa domowe. Zaliczana jest ona do taryf zmiennych, na którą decydują się zazwyczaj konsumenci mający duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, gdyż po odpowiednim rozplanowaniu jej zużycia w ciągu dnia pozwala ona zaoszczędzić nawet do 400 złotych rocznie. Na czym więc polega taryfa nocna G12 oraz kiedy warto ją wybrać?

Więcej

Jaką taryfę prądu wybrać do sali weselnej?

Jaką taryfę prądu wybrać do sali weselnej?

Nagłośnienie, oświetlenie, przygotowanie potraw, wszystkie te czynności generują w salach weselnych zużycie energii elektrycznej. W związku z tym wysokość comiesięcznych rachunków za prąd może wynosić w tym przypadku nawet kilka tysięcy złotych, a to z kolei znacznie wpływa na rentowność tego typu działalności. Na szczęście istnieje sposób na skuteczne obniżenie wysokości rachunków za prąd w sali weselnej. Jest nim dobranie odpowiedniej taryfy u sprzedawcy energii elektrycznej, dopasowanej do charakterystyki zużycia prądu. Podpowiadamy więc, która z taryf prądu będzie najlepsza dla przedsiębiorców prowadzących salę weselną.

Więcej

Jaka taryfa przy fotowoltaice?

Jaka taryfa przy fotowoltaice?

Montując instalację fotowoltaiczną, wiele osób zwraca uwagę na poprawne dobranie jej mocy, odpowiednie usytuowanie paneli względem stron świata, a także klasę urządzeń. Wszystko po to, aby fotowoltaika była w stanie wygenerować jak największe oszczędności na energii elektrycznej zakupowanej dotychczas u dystrybutorów. Niewiele z nich wie jednak, że na ograniczenie wydatków przez instalacje ogromny wpływ ma także odpowiednio dobrana taryfa do fotowoltaiki. Wobec tego, jaka taryfa przy fotowoltaice jest najlepsza?

Więcej

Jak sprawdzić, kiedy kończy się umowa na prąd?

Jak sprawdzić, kiedy kończy się umowa na prąd?

Umowy ze sprzedawcami prądu zawierane mogą być zarówno na czas określony, jak i nieokreślony, a związany z tym wybór dokonywany jest zazwyczaj przez konsumentów podczas ich podpisywania. Jak wobec tego sprawdzić, kiedy kończy się umowa na prąd, aby nie przeoczyć tego terminu? Jakie są konsekwencje zakończenia umowy ze sprzedawcą prądu oraz o czym warto pomyśleć, kiedy zbliża się ten termin? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Więcej

Zapotrzebowanie na prąd w Polsce

Zapotrzebowanie na prąd w Polsce

Sytuacja energetyczna w Polsce i na świecie nie napawa optymizmem. Specjaliści szacują bowiem, że jeśli nic nie zmieni się w sposobach wytwarzania energii elektrycznej, a popyt na nią nie spadnie w ciągu najbliższych lat, czeka nas największy kryzys energetyczny w dziejach historii. Globalny blackout nie ominie także polski, ponieważ w naszym kraju również z roku na rok zużycie prądu przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa stale rośnie. Dowodem na to są, chociażby statystyki, które prezentujemy w tym artykule. Powstaje wobec tego pytanie, co dalej i jaki wpływ ta sytuacja będzie miała na kształtowanie się cen prądu w najbliższych latach.

Więcej

Gdańskie Dni Elektryki 2021

Gdańskie Dni Elektryki 2021
Tegoroczna edycja Gdańskich Dni Elektryki, po przerwie spowodowanej utrudnieniami związanymi z pandemią, odbędzie się 26 i 27 października br. Więcej

Ile wynosi średnie zużycie prądu na osobę?

Ile wynosi średnie zużycie prądu na osobę?

Trudno sobie wyobrazić współczesne gospodarstwo domowe bez prądu, nawet jego najbardziej podstawowe wyposażenie, takie jak lodówka czy oświetlenie wymaga bowiem zasilania energią elektryczną. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że to właśnie rachunki za nią stanowią jedną z podstawowych składowych kwoty obciążającej domowy budżet. Ile energii elektrycznej zużywają więc przeciętnie Polacy? Jak samodzielnie sprawdzić zużycie prądu w Twoim domu oraz w jaki sposób je zmniejszyć?

Więcej

Optymalizacja kosztów w firmie

Optymalizacja kosztów w firmie

Optymalizacja kosztów w firmie to jeden z kluczowych elementów, który pozwala pozytywnie wpłynąć na jej zyski, a co za tym idzie sytuację finansową. Redukcji kosztów szukać można w wielu miejscach procesach i działach przedsiębiorstwa. Najważniejsze jest jednak to, aby zrobić to mądrze i z głową, żeby nie wpłynąć na jednoczesne pogorszenie jakości oferowanych usług czy produktów. Jak więc zabrać się do optymalizacji kosztów i gdzie szukać oszczędności?

Więcej

Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Oszczędzanie pieniędzy w domu to zmora wielu osób. Warto jednak pochylić się nad nim, zwłaszcza jeśli po opłaceniu wszelkich rachunków za prąd, wodę i gaz, zrobieniu zakupów spożywczych i wykonaniu bieżących wydatków pieniądze, jakie zostają, nie pozwalają na fundowanie sobie przyjemności. Należy więc wiedzieć, że już małe zmiany są w stanie przynieść duże korzyści, dzięki którym oszczędzanie pieniędzy stanie się prostsze. Na czym one polegają oraz jak oszczędzać pieniądze? O tym poniżej.

Więcej

Jak oszczędzać prąd w domu?

Jak oszczędzać prąd w domu?

Z roku na rok koszty związane z zakupem energii elektrycznej coraz bardziej obciążają nasze gospodarstwa domowe. Tylko w 2021 roku cena energii elektrycznej wzrosła średnio o aż 12%, a to dopiero początek stale zapowiadanych ich wzrostów wynikających z polityki UE związanej z przyznawaniem uprawnień dla elektrowni, a także importu węgla, do produkcji energii, z zagranicy, za które płacić muszą odbiorcy końcowi. Jak wobec tego oszczędzać zużycie prądu w domu i zmniejszyć jego rachunki?

Więcej