Strona główna > Aktualności > Prąd 2022

Prąd 2022

Na temat energii elektrycznej w ostatnich latach mówi się coraz więcej. Cena prądu rośnie, a nam często brakuje pomysłu w jaki sposób sprawić aby energia dla domu była tańsza. Problem drożejącej energii elektrycznej dotyczy także przedsiębiorców. Jak się jednak okazuje tańszy prąd dla firm jest osiągalny również obecnie. Wystarczy zweryfikować jakie możliwości daje wolny rynek energii, jak w lepszy sposób dobrać taryfę czy w jaki sposób zoptymalizować zużycie prądu. O tym wszystkim dowiesz się w tej sekcji naszej strony, którą dedykujemy wszystkim tym, którzy nie chcą przepłacać za prąd.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Wyliczenia związane z zapotrzebowaniem na energię elektryczną są niezbędnym elementem do wypełnienia wniosku o przyłączenie do sieci energetycznej nowo wybudowanego budynku. Są one także powszechnie stosowane przez specjalistów przed montażem instalacji fotowoltaicznej, dla oszacowania jaka powinna być jej moc. Znając zapotrzebowanie na moc w domu, można także w prosty sposób oszacować koszty związane zakupem energii elektrycznej w danym roku. Dlatego warto wiedzieć jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną domu.

Więcej

Gdzie jest numer licznika energii elektrycznej?

Gdzie jest numer licznika energii elektrycznej?

Aby do Twojego domu mógł być dostarczany prąd, niezbędny jest do tego licznik energii elektrycznej, na podstawie którego określane jest wygenerowane w danym punkcie poboru energii zużycie prądu. Każdy licznik energii elektrycznej musi być natomiast opatrzony unikatowym własnym numerem, który może być Ci potrzebny w niektórych przypadkach. Podpowiadamy więc, gdzie w takim razie można znaleźć numer licznika.

Więcej

Targi Energetyczne GREEN ENERGY CONGRESS

Targi Energetyczne GREEN ENERGY CONGRESS

4 i 5 października 2022 w Centrum Kongresowym ICE Kraków, odbędzie się II edycja Kongresu Zielonej Energii. Przez dwa dni, na czterech scenach jednocześnie, będzie można posłuchać inspirujących prelekcji, wykładów i paneli dyskusyjnych oraz uczestniczyć w warsztatach i sesjach networkingowych.

Więcej

Od kiedy podwyżki cen prądu?

Od kiedy podwyżki cen prądu?

2020 oraz 2021 rok to lata, w których ceny prądu stale rosły. Niestety początek 2022 roku nie zmienia także nic w tej kwestii, rachunki za energię elektryczne stają się jeszcze wyższe. Informacje o kolejnych wprowadzanych podwyżkach za prąd były głównym tematem pod koniec 2021 roku, pomimo to ich skala zaskoczyła wiele osób. W związku z tym ile teraz wynoszą rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych, skąd wynika ich tak duża podwyżka i czy wsparcie rządu w tej kwestii jest faktycznie skuteczne?

Więcej

Ile zapłacę za prąd?

Ile zapłacę za prąd?

Wprowadzone od stycznia 2022 roku kolejne już w ostatnim czasie podwyżki cen energii elektrycznej sprawiły, że w większość polaków zaczęła zadawać sobie pytanie, ile zapłacę za prąd w przyszłym miesiącu. Niewiele osób wie jednak, że zamiast czekać na wyliczenia sprzedawców i dostawców energii elektrycznej może samodzielnie dokonać wyliczeń, na podstawie swojego zużycia prądu. Dzięki temu można więc odpowiednio zaplanować wydatki w budżecie domowym, tak aby rachunek za prąd w przyszłym miesiącu nie był niemiłym zaskoczeniem. W związku z tym, co wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną oraz jak samodzielnie obliczyć zużycie prądu w domu?

Więcej

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Coraz wyższe rachunki za energię elektryczną sprawiają, że niemal każdy zastanawia się obecnie jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu. Sposobów na oszczędzanie prądu jest co najmniej kilkanaście. Czasem jednak proste rozwiązania nie wystarczają, aby odciążyć budżet domowy. Dlatego też poniżej prezentujemy zarówno sposoby na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w domu, które można wprowadzić od zaraz, jak i te wymagające większego zaangażowania, jednak ostatecznie generujące oszczędności.

Więcej

Jak działa taryfa nocna za prąd?

Jak działa taryfa nocna za prąd?

Taryfa G12 określana także potocznie jako taryfa nocna jest zaraz obok standardowego planu taryfowego G11 jedną z najczęściej wybieranych przez gospodarstwa domowe. Zaliczana jest ona do taryf zmiennych, na którą decydują się zazwyczaj konsumenci mający duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, gdyż po odpowiednim rozplanowaniu jej zużycia w ciągu dnia pozwala ona zaoszczędzić nawet do 400 złotych rocznie. Na czym więc polega taryfa nocna G12 oraz kiedy warto ją wybrać?

Więcej

Jaką taryfę prądu wybrać do sali weselnej?

Jaką taryfę prądu wybrać do sali weselnej?

Nagłośnienie, oświetlenie, przygotowanie potraw, wszystkie te czynności generują w salach weselnych zużycie energii elektrycznej. W związku z tym wysokość comiesięcznych rachunków za prąd może wynosić w tym przypadku nawet kilka tysięcy złotych, a to z kolei znacznie wpływa na rentowność tego typu działalności. Na szczęście istnieje sposób na skuteczne obniżenie wysokości rachunków za prąd w sali weselnej. Jest nim dobranie odpowiedniej taryfy u sprzedawcy energii elektrycznej, dopasowanej do charakterystyki zużycia prądu. Podpowiadamy więc, która z taryf prądu będzie najlepsza dla przedsiębiorców prowadzących salę weselną.

Więcej

Jaka taryfa przy fotowoltaice?

Jaka taryfa przy fotowoltaice?

Montując instalację fotowoltaiczną, wiele osób zwraca uwagę na poprawne dobranie jej mocy, odpowiednie usytuowanie paneli względem stron świata, a także klasę urządzeń. Wszystko po to, aby fotowoltaika była w stanie wygenerować jak największe oszczędności na energii elektrycznej zakupowanej dotychczas u dystrybutorów. Niewiele z nich wie jednak, że na ograniczenie wydatków przez instalacje ogromny wpływ ma także odpowiednio dobrana taryfa do fotowoltaiki. Wobec tego, jaka taryfa przy fotowoltaice jest najlepsza?

Więcej

Jak sprawdzić, kiedy kończy się umowa na prąd?

Jak sprawdzić, kiedy kończy się umowa na prąd?

Umowy ze sprzedawcami prądu zawierane mogą być zarówno na czas określony, jak i nieokreślony, a związany z tym wybór dokonywany jest zazwyczaj przez konsumentów podczas ich podpisywania. Jak wobec tego sprawdzić, kiedy kończy się umowa na prąd, aby nie przeoczyć tego terminu? Jakie są konsekwencje zakończenia umowy ze sprzedawcą prądu oraz o czym warto pomyśleć, kiedy zbliża się ten termin? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Więcej