Porównaj oferty

14 sie 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w ostatnich latach zużycie energii elektrycznej na jedno gospodarstwo domowe sukcesywnie rosło, aż do 2021 roku, gdy został zanotowany spadek na poziomie około 0,8% w skali roku. W związku z tym ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce i co składa się na to zużycie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce?

Ile przeciętnie rodzina zużywa prądu według danych GUS?

W 2019 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował raport związany ze średnim zużyciem energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe w naszym kraju. Zgodnie z nim najwięcej, bo około 20% przeciętnych rodzin zużywa w ciągu roku od 1500 kWh do 2000 kWh prądu. Niemal ¾ rodzin w naszym kraju generuje natomiast mniejszy pobór energii elektrycznej plasujący się na poziomie od 1000 kWh do 1500 kWh. Mediana rachunków za prąd, jakie przeciętnie płaci rodzina w Polsce, wynosi z kolei 1200 zł rocznie.

Co istotne to ile prądu zużywa przeciętna rodzina w naszym kraju, uzależnione jest nie tylko od tego z ilu osób się ona składa oraz czy mieszka ona w domu, czy mieszkaniu, ale także tego, czy zamieszkuje obszary miejskie, czy wiejskie. Mieszkańcy obszarów wiejskich zużywają bowiem więcej prądu od rodzin w miastach. Wynikać to może natomiast z tego, że jest ona przez nich stosowana nie tylko do zasilania urządzeń znajdujących się w domu lub mieszkaniu, ale także na posesji wokół nich.

W jakich rejonach Polski jest największe zużycie energii?

Analizując to ile przeciętna rodzina zużywa prądu, warto także zauważyć, że związane z tym dane znacznie się różnią w zależności od regionu Polski. W związku z tym największe zużycie energii elektrycznej generują przede wszystkim mieszkańcy:

  • województwa dolnośląskiego,
  • województwa mazowieckiego,
  • województwa śląskiego,
  • obszarów wiejskich w województwie podlaskim,
  • obszarów wiejskich w województwie kujawsko-pomorskim.

Najmniej prądu zużywają natomiast przeciętne rodziny zamieszkujące województwo podkarpackie i świętokrzyskie.

Co składa się na to ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce?

To ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce, nie wynika wcale z nie oszczędzania energii elektrycznej. Według danych GUS w naszych domach używane są w większości urządzenia energooszczędne. Niemal 80% lodówek, zmywarek czy pralek znajdujących się w gospodarstwach domowych to bowiem urządzenia, które spełniają najwyższą klasę energetyczną oznaczaną obecnie jako A. Wyjątkiem w tym przypadku są jedynie żarówki. Niestety wciąż w niemal 70% domów stosowane są ich klasyczne warianty, które zużywają więcej energii elektrycznej od energooszczędnych modeli.

Jakie urządzenie generują największy pobór energii elektrycznej w domu?

Wiedząc ile prądu zużywa przeciętna rodzina w naszym kraju, można w prosty sposób porównać z tymi danymi własne rachunki od sprzedawcy prądu. W przypadku dużego zużycia prądu warto natomiast zastanowić się co jest tego przyczyną. Nie tylko aby móc zaoszczędzić, ale także uniknąć podwyżek cen prądu, które będą obowiązywały wszystkie gospodarstwa domowe, które przekroczą wskazany w tzw. Tarczy Solidarnościowej limit zużycia prądu.

Największe zużycie energii elektrycznej w polskich domach generują najczęściej:

  • bojlery elektryczne, stosowane do podgrzewania wody użytkowej,
  • kuchenki elektryczne oraz płyty indukcyjne,
  • oświetlenie,
  • urządzenia AGD o niskiej klasie energetycznej, takie jak lodówki, pralki, zmywarki, czajniki elektryczne.

W szczególności warto się przyjrzeć temu jaką moc mają urządzenia wymienione jako ostatnie. W wielu przypadkach wymiana lodówki na nowy, energooszczędny model pozwala bowiem wygenerować oszczędności prądu wynoszące nawet ponad 100 kWh rocznie. Dlatego tego typu inwestycja jest opłacalnym rozwiązaniem.

Podsumowując, to ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce, uzależnione jest przede wszystkim od jej liczebności, tego, czy mieszka w mieszkaniu, czy też domu, a także zamieszkiwanego przez nią regionu. Większość z nich zgodnie z danymi GUS utrzymuje jednak zużycie prądu na poziomie około 2000 kWh rocznie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić