Porównaj oferty

Taryfy C12a i C12b

Co oznacza taryfa C12a?

Pierwszy znak nazwy naszej taryfy to litera ‘C’, oznaczająca, że taryfa przeznaczona jest dla firm korzystających z sieci niskiego napięcia. Następnie ‘1’ określa moc umowną wynoszącą mniej niż 40kW. ‘2’ wskazuje na charakter tej taryfy czyli dwie strefy czasowe, w których płacimy różne ceny za zużycie kWh energii. Ostania cześć nazwy to litera ‘a’, która odnosi się do tego, że w ramach tej taryfy istnieje rozdzielenie na ceny w godzinach szczytu(wyższa) i poza szczytem(niższa). Taryfa C12b charakteryzuje się podziałem na strefę dzienną i nocną, która różni się od tej szczytowej i pozaszczytowej. Czyli znając już oznaczenia możemy powiedzieć, że taryfa C12a to taryfa dla małych przedsiębiorstw przyłączonych do sieci niskiego napięcia z mocą umowną poniżej 40kW i podziałem na strefy godzinowe.

Dla kogo taryfa prądu C12a?

Taryfa C12a jest przeznaczona dla firm(mikro, małych i średnich) i lokali, których zużycie prądu odbywa się z różnym natężeniem w zależności od godziny w ciągu doby. Istnieje sytuacja, w której klient indywidualny, który nie prowadzi działalności gospodarczej także musi skorzystać z tej taryfy(lub innej z grupy C), chodzi o budowę domu lub innej nieruchomości. Budowa wymaga korzystania z potocznie nazywanego prądu budowlanego, czyli taryfy energii elektrycznej, którą zakład energetyczny sprzedaje na potrzeby zasilania budowy domów bądź innych nieruchomości. Na taryfę z grupy G można natomiast przejść dopiero przy okazji ostatecznego zamieszkania w wybudowanym obiekcie.

Enea, Energa, Tauron, PGE Innogy a taryfa C12a i godziny obowiązywania

Godziny uznawane za szczyt i pozaszczyt określone są indywidualnie przez każdego dystrybutora. Najczęściej spotykany jest podział znany odbiorcom indywidualnym, czyli w godzinach 13:00-15:00 i w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00 odbieramy tańszy prąd. Zazwyczaj zachowywana jest jedynie proporcja 14 godzin w wyższej cenie i 10 w niższej. Same cenniki największych sprzedawców prądu takich jak Enea, Energa, Tauron, PGE czy Innogy nie podlegają regulacji URE. Od 2008 roku taryfa C nie podlega obowiązkowi zatwierdzania przez Prezesa URE. W celu poznania dokładnych stawek obowiązujących w danym okresie czasu należy skorzystać z naszej porównywarki cen prądu OptimalEnergy.pl dla grupy taryfowej C12a przygotowane są specjalne oferty dostępne tylko w naszej porównywarce cen.

taryfa c12a

źródło: definicja z taryfy C12a energii elektrycznych PGE

Jak zmniejszyć cennik w taryfie C12a?

W większości przypadków do oferty dochodzą usługi elektryka 24/h oraz bezpłatnego numeru telefonu czynnego całą dobę, w którym możemy zasięgnąć informacji oraz porad. Jako małe przedsiębiorstwo możemy liczyć nawet na 20% oszczędności bez konieczności dostosowywania się do widełek, w których sprzedawca oferuje tańszą energię. Optymalizacja wydatków i przystosowanie do godzin, kiedy odbieramy tańszą energię prowadzi do blisko 40% niższych rachunków. Korzyści można by wymienić jeszcze kilka, ale bez zaangażowania ze strony osoby prowadzącej działalność nic nie wyjdzie. Trzeba zweryfikować sposób pracy i godziny w jakich sprzęt w firmie pracuje najdłużej. Nie należy także zapominać o zmianie sprzedawcy prądu, która zawsze jest zmianą na plus. Dlatego zwlekanie nie ma sensu, trzeba zacząć odpowiednie czynności już teraz!

Taryfa C12b

Taryfa C12b (inaczej dwustrefowa), gdzie b – podział dobry na dzień i noc. Jest to taryfa przeznaczona dla firm podłączonych do niskiego napięcia, co wynika z litery alfabetu na początku oznaczenia tj. C. Cechuje ją to, że ze względu na godzinę w ciągu doby obowiązują różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. Zatem płacimy za jednostkę zużytej energii rózne ceny w zależności od pory dnia, z reguły najtaniej w godzinach nocnych.

Dla kogo taryfa C12b?

Taryfa C12b jest przeznaczona dla firm i lokali, których zużycie prądu odbywa się z różnym natężeniem w zależności od godziny w ciągu doby., ze szczególnym naciskiem na godziny nocne.

c12b

źródło: taryfa C12b godziny obowiązywania strefy dziennej i nocnej

Cennik taryfa C12b. Innogy, Enea, Tauron, Energa i PGE

  • Innogy działa w obrębie Warszawy oraz na terenie pozostałej części Polski oferując zakup prądu w taryfach C12b w ramach oferty Dzień i noc dla Twojej firmy. Cena w ciągu dnia wynosi tu 0,4507 zł/kWh, a w nocy 0,2891 zł/kWh.
  • Enea oferuje taryfę o nazwie Aktywna Noc w ramach grupy C12b. W tej ofercie opłata za energię elektryczną wynosi 0,4193 zł/kWh netto w dzień i 0,2830zł/kWh netto w nocnych godzinach doby oraz 0,5157 zł/kWh brutto w dzień i 0,3481 zł/kWh brutto w nocy.
  • Tauron oferuje kilka rozwiązań w ramach grupy taryfowej C12b, ale oferty przekazywane są na indywidualne życzenie klienta lub potencjalnego klienta, który wcześniej musi wypełnić formularz kontaktowy.
  • Energa nazwała swoją ofertę Biznes Dzień i Noc, w tym przypadku stawki wynoszą odpowiednio 0,4529 zł/kWh netto w dzień i 0,3193 zł/kWh w nocnych godzinach doby.
  • PGE oferuje kilka rozwiązań w ramach grupy taryfowej C12b, ale oferty przekazywane są na indywidualne życzenie klienta lub potencjalnego klienta, który wcześniej musi wypełnić formularz kontaktowy.

Godziny uznawane za szczyt i pozaszczyt określone są indywidualnie przez każdego sprzedawcę i w celu poznania dokładnych stref czasowych zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych sprzedawców energii. Mamy też ranking sprzedawców prądu, czyli miejsce, gdzie każdy przedsiębiorca może wybrać najlepszą dla siebie firmę i podpisać umowę na wolnym rynku w taryfie C12b bez względu na to gdzie fizycznie znajduje się jego siedziba.

Cena 1kWh w grupie taryfowej C12b to nie wszystko

Warto też zwrócić uwagę na proponowane okresy rozliczeniowe w ramach tej grupy taryfowej oraz opłatę handlową, a także dodatkowe usługi, z których być może będziemy mogli skorzystać. W większości przypadków do oferty dochodzą usługi elektryka 24/h oraz bezpłatnego numeru telefonu czynnego całą dobę, w którym możemy zasięgnąć informacji oraz porad. Bardziej rozbudowaną wersją C12b jest taryfa C13, w której podział ceny 1 kWh w ciągu doby jest aż na 3 różne strefy.