Porównaj oferty

Taryfy C12a i C12b

Co oznacza taryfa C12a?

Pierwszy znak nazwy naszej taryfy to litera ‘C’, oznaczająca, że taryfa przeznaczona jest dla firm korzystających z sieci niskiego napięcia. Następnie ‘1’ określa moc umowną wynoszącą mniej niż 40kW. ‘2’ wskazuje na charakter tej taryfy czyli dwie strefy czasowe, w których płacimy różne ceny za zużycie kWh energii. Ostania cześć nazwy to litera ‘a’, która odnosi się do tego, że w ramach tej taryfy istnieje rozdzielenie na ceny w godzinach szczytu(wyższa) i poza szczytem(niższa). Taryfa C12b charakteryzuje się podziałem na strefę dzienną i nocną, która różni się od tej szczytowej i pozaszczytowej. Czyli znając już oznaczenia możemy powiedzieć, że taryfa C12a to taryfa dla małych przedsiębiorstw przyłączonych do sieci niskiego napięcia z mocą umowną poniżej 40kW i podziałem na strefy godzinowe.



Cennik ofert dla taryfy C12a

LP.
Sprzedawca
Nazwa oferty
Cena energii czynnej szczyt. [zł/MWh]
Opłata handlowa [zł/mies.]
Czas trwania [mies.]
Kontakt
1
1 Taryfa gwarantowana
Cena energii czynnej szczyt. [zł/MWh]: 495
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 24
2
2 Gwarancja stałej ceny 12miesięcy
Cena energii czynnej szczyt. [zł/MWh]: 475
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 12
3
3 Zielona na start
Cena energii czynnej szczyt. [zł/MWh]: 539
Opłata handlowa [zł/mies.]: 20
Czas trwania [mies.]: 12
4
4 OE Stała cena
Cena energii czynnej szczyt. [zł/MWh]: 559
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 24
5
5 Cennik standardowy
Cena energii czynnej szczyt. [zł/MWh]: 753,06
Opłata handlowa [zł/mies.]: 32
Czas trwania [mies.]: 12
6
6 Cennik taryfowy
Cena energii czynnej szczyt. [zł/MWh]: 1 027,10
Opłata handlowa [zł/mies.]: 35
Czas trwania [mies.]: 12
7
7 Cennik standardowy
Cena energii czynnej szczyt. [zł/MWh]: 1 528
Opłata handlowa [zł/mies.]: 30
Czas trwania [mies.]: 12

Dla kogo taryfa prądu C12a?

Taryfa C12a jest przeznaczona dla firm(mikro, małych i średnich) i lokali, których zużycie prądu odbywa się z różnym natężeniem w zależności od godziny w ciągu doby. Istnieje sytuacja, w której klient indywidualny, który nie prowadzi działalności gospodarczej także musi skorzystać z tej taryfy(lub innej z grupy C), chodzi o budowę domu lub innej nieruchomości. Budowa wymaga korzystania z potocznie nazywanego prądu budowlanego, czyli taryfy energii elektrycznej, którą zakład energetyczny sprzedaje na potrzeby zasilania budowy domów bądź innych nieruchomości. Na taryfę z grupy G można natomiast przejść dopiero przy okazji ostatecznego zamieszkania w wybudowanym obiekcie.

Enea, Energa, Tauron, PGE Innogy a taryfa C12a i godziny obowiązywania

Godziny uznawane za szczyt i pozaszczyt określone są indywidualnie przez każdego dystrybutora. Najczęściej spotykany jest podział znany odbiorcom indywidualnym, czyli w godzinach 13:00-15:00 i w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00 odbieramy tańszy prąd. Zazwyczaj zachowywana jest jedynie proporcja 14 godzin w wyższej cenie i 10 w niższej. Same cenniki największych sprzedawców prądu takich jak Enea, Energa, Tauron, PGE czy Innogy nie podlegają regulacji URE. Od 2008 roku taryfa C nie podlega obowiązkowi zatwierdzania przez Prezesa URE. W celu poznania dokładnych stawek obowiązujących w danym okresie czasu należy skorzystać z naszej porównywarki cen prądu OptimalEnergy.pl dla grupy taryfowej C12a przygotowane są specjalne oferty dostępne tylko w naszej porównywarce cen.

taryfa c12a

źródło: definicja z taryfy C12a energii elektrycznych PGE

Jak zmniejszyć cennik w taryfie C12a?

W większości przypadków do oferty dochodzą usługi elektryka 24/h oraz bezpłatnego numeru telefonu czynnego całą dobę, w którym możemy zasięgnąć informacji oraz porad. Jako małe przedsiębiorstwo możemy liczyć nawet na 20% oszczędności bez konieczności dostosowywania się do widełek, w których sprzedawca oferuje tańszą energię. Optymalizacja wydatków i przystosowanie do godzin, kiedy odbieramy tańszą energię prowadzi do blisko 40% niższych rachunków. Korzyści można by wymienić jeszcze kilka, ale bez zaangażowania ze strony osoby prowadzącej działalność nic nie wyjdzie. Trzeba zweryfikować sposób pracy i godziny w jakich sprzęt w firmie pracuje najdłużej. Nie należy także zapominać o zmianie sprzedawcy prądu, która zawsze jest zmianą na plus. Dlatego zwlekanie nie ma sensu, trzeba zacząć odpowiednie czynności już teraz!

Taryfa C12b

Taryfa C12b (inaczej dwustrefowa), gdzie b – podział dobry na dzień i noc. Jest to taryfa przeznaczona dla firm podłączonych do niskiego napięcia, co wynika z litery alfabetu na początku oznaczenia tj. C. Cechuje ją to, że ze względu na godzinę w ciągu doby obowiązują różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. Zatem płacimy za jednostkę zużytej energii rózne ceny w zależności od pory dnia, z reguły najtaniej w godzinach nocnych.



Cennik ofert dla taryfy C12b

LP.
Sprzedawca
Nazwa oferty
Cena energii czynnej dzienna [zł/MWh]
Opłata handlowa [zł/mies.]
Czas trwania [mies.]
Kontakt
1
1 Gwarancja stałej ceny 12miesięcy
Cena energii czynnej dzienna [zł/MWh]: 475
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 12
2
2 Taryfa gwarantowana
Cena energii czynnej dzienna [zł/MWh]: 495
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 24
3
3 Zielona na start
Cena energii czynnej dzienna [zł/MWh]: 539
Opłata handlowa [zł/mies.]: 20
Czas trwania [mies.]: 12
4
4 OE Stała cena
Cena energii czynnej dzienna [zł/MWh]: 559
Opłata handlowa [zł/mies.]: 0
Czas trwania [mies.]: 24
5
5 Cennik standardowy
Cena energii czynnej dzienna [zł/MWh]: 753,06
Opłata handlowa [zł/mies.]: 32
Czas trwania [mies.]: 12
6
6 Cennik taryfowy
Cena energii czynnej dzienna [zł/MWh]: 1 027,10
Opłata handlowa [zł/mies.]: 35
Czas trwania [mies.]: 12
7
7 Cennik standardowy
Cena energii czynnej dzienna [zł/MWh]: 1 528
Opłata handlowa [zł/mies.]: 30
Czas trwania [mies.]: 12

Dla kogo taryfa C12b?

Taryfa C12b jest przeznaczona dla firm i lokali, których zużycie prądu odbywa się z różnym natężeniem w zależności od godziny w ciągu doby., ze szczególnym naciskiem na godziny nocne.

c12b

źródło: taryfa C12b godziny obowiązywania strefy dziennej i nocnej

Cennik taryfa C12b. Innogy, Enea, Tauron, Energa i PGE

  • Innogy działa w obrębie Warszawy oraz na terenie pozostałej części Polski oferując zakup prądu w taryfach C12b w ramach oferty Dzień i noc dla Twojej firmy. Cena w ciągu dnia wynosi tu 0,4507 zł/kWh, a w nocy 0,2891 zł/kWh.
  • Enea oferuje taryfę o nazwie Aktywna Noc w ramach grupy C12b. W tej ofercie opłata za energię elektryczną wynosi 0,4193 zł/kWh netto w dzień i 0,2830zł/kWh netto w nocnych godzinach doby oraz 0,5157 zł/kWh brutto w dzień i 0,3481 zł/kWh brutto w nocy.
  • Tauron oferuje kilka rozwiązań w ramach grupy taryfowej C12b, ale oferty przekazywane są na indywidualne życzenie klienta lub potencjalnego klienta, który wcześniej musi wypełnić formularz kontaktowy.
  • Energa nazwała swoją ofertę Biznes Dzień i Noc, w tym przypadku stawki wynoszą odpowiednio 0,4529 zł/kWh netto w dzień i 0,3193 zł/kWh w nocnych godzinach doby.
  • PGE oferuje kilka rozwiązań w ramach grupy taryfowej C12b, ale oferty przekazywane są na indywidualne życzenie klienta lub potencjalnego klienta, który wcześniej musi wypełnić formularz kontaktowy.

Godziny uznawane za szczyt i pozaszczyt określone są indywidualnie przez każdego sprzedawcę i w celu poznania dokładnych stref czasowych zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych sprzedawców energii. Mamy też ranking sprzedawców prądu, czyli miejsce, gdzie każdy przedsiębiorca może wybrać najlepszą dla siebie firmę i podpisać umowę na wolnym rynku w taryfie C12b bez względu na to gdzie fizycznie znajduje się jego siedziba.

Cena 1kWh w grupie taryfowej C12b to nie wszystko

Warto też zwrócić uwagę na proponowane okresy rozliczeniowe w ramach tej grupy taryfowej oraz opłatę handlową, a także dodatkowe usługi, z których być może będziemy mogli skorzystać. W większości przypadków do oferty dochodzą usługi elektryka 24/h oraz bezpłatnego numeru telefonu czynnego całą dobę, w którym możemy zasięgnąć informacji oraz porad. Bardziej rozbudowaną wersją C12b jest taryfa C13, w której podział ceny 1 kWh w ciągu doby jest aż na 3 różne strefy.

Aktualności
Zielony prąd jako kryterium zakupowe
19 cze 2024
Zielony prąd jako kryterium zakupowe

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, a wraz z nią bardziej dystansujemy się do komunikacji marketingowej nawiązującej do ochrony środowiska. Cenimy sobie ekologiczne produkty, ale szukamy autentyczności - to główne wnioski płynące z 6. edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research.

Czytaj więcej
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym
29 sty 2024
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej
Alternatywne źródła energii: wady i zalety
13 gru 2023
Alternatywne źródła energii: wady i zalety

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, rokrocznie wprowadzane podwyżki cen prądu oraz negatywny wpływ elektrowni węglowych na środowisko naturalne sprawia, że od kilku lat na coraz większej popularności zyskują alternatywne źródła energii. Czym one jednak są i czy aby na pewno mają same zalety? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
Ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?
4 gru 2023
Ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?

Zastanawiasz się nad tym ile prądu zużywa mieszkanie w bloku? Z tego artykułu dowiesz się między innymi jakie jest średnie zużycie prądu w bloku, a także jakie czynniki wpływają najbardziej na zużycie prądu w mieszkaniu znajdującym się w budynku wielorodzinnym z wielkiej płyty i w jaki sposób można w nim zmniejszyć rachunki za energię.

Czytaj więcej