Cena za 1 MWh w taryfie C12a i C12b przekroczyła 2 tys. złotych! Zatrzymaj podwyżki. Porównaj ceny i wybierz ofertę nawet 30% niższą.
Pierwszy znak nazwy naszej taryfy to litera ‘C’, oznaczająca, że taryfa przeznaczona jest dla firm korzystających z sieci niskiego napięcia. Następnie ‘1’ określa moc umowną wynoszącą mniej niż 40kW. ‘2’ wskazuje na charakter tej taryfy czyli dwie strefy czasowe, w których płacimy różne ceny za zużycie kWh energii. Ostania cześć nazwy to litera ‘a’, która odnosi się do tego, że w ramach tej taryfy istnieje rozdzielenie na ceny w godzinach szczytu(wyższa) i poza szczytem(niższa). Taryfa C12b charakteryzuje się podziałem na strefę dzienną i nocną, która różni się od tej szczytowej i pozaszczytowej. Czyli znając już oznaczenia możemy powiedzieć, że taryfa C12a to taryfa dla małych przedsiębiorstw przyłączonych do sieci niskiego napięcia z mocą umowną poniżej 40kW i podziałem na strefy godzinowe.
Taryfa C12a jest przeznaczona dla firm(mikro, małych i średnich) i lokali, których zużycie prądu odbywa się z różnym natężeniem w zależności od godziny w ciągu doby. Istnieje sytuacja, w której klient indywidualny, który nie prowadzi działalności gospodarczej także musi skorzystać z tej taryfy(lub innej z grupy C), chodzi o budowę domu lub innej nieruchomości. Budowa wymaga korzystania z potocznie nazywanego prądu budowlanego, czyli taryfy energii elektrycznej, którą zakład energetyczny sprzedaje na potrzeby zasilania budowy domów bądź innych nieruchomości. Na taryfę z grupy G można natomiast przejść dopiero przy okazji ostatecznego zamieszkania w wybudowanym obiekcie.
Godziny uznawane za szczyt i pozaszczyt określone są indywidualnie przez każdego dystrybutora. Najczęściej spotykany jest podział znany odbiorcom indywidualnym, czyli w godzinach 13:00-15:00 i w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00 odbieramy tańszy prąd. Zazwyczaj zachowywana jest jedynie proporcja 14 godzin w wyższej cenie i 10 w niższej. Same cenniki największych sprzedawców prądu takich jak Enea, Energa, Tauron, PGE czy Innogy nie podlegają regulacji URE. Od 2008 roku taryfa C nie podlega obowiązkowi zatwierdzania przez Prezesa URE. W celu poznania dokładnych stawek obowiązujących w danym okresie czasu należy skorzystać z naszej porównywarki cen prądu OptimalEnergy.pl dla grupy taryfowej C12a przygotowane są specjalne oferty dostępne tylko w naszej porównywarce cen.
źródło: definicja z taryfy C12a energii elektrycznych PGE
W większości przypadków do oferty dochodzą usługi elektryka 24/h oraz bezpłatnego numeru telefonu czynnego całą dobę, w którym możemy zasięgnąć informacji oraz porad. Jako małe przedsiębiorstwo możemy liczyć nawet na 20% oszczędności bez konieczności dostosowywania się do widełek, w których sprzedawca oferuje tańszą energię. Optymalizacja wydatków i przystosowanie do godzin, kiedy odbieramy tańszą energię prowadzi do blisko 40% niższych rachunków. Korzyści można by wymienić jeszcze kilka, ale bez zaangażowania ze strony osoby prowadzącej działalność nic nie wyjdzie. Trzeba zweryfikować sposób pracy i godziny w jakich sprzęt w firmie pracuje najdłużej. Nie należy także zapominać o zmianie sprzedawcy prądu, która zawsze jest zmianą na plus. Dlatego zwlekanie nie ma sensu, trzeba zacząć odpowiednie czynności już teraz!
Taryfa C12b (inaczej dwustrefowa), gdzie b – podział dobry na dzień i noc. Jest to taryfa przeznaczona dla firm podłączonych do niskiego napięcia, co wynika z litery alfabetu na początku oznaczenia tj. C. Cechuje ją to, że ze względu na godzinę w ciągu doby obowiązują różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. Zatem płacimy za jednostkę zużytej energii rózne ceny w zależności od pory dnia, z reguły najtaniej w godzinach nocnych.
Taryfa C12b jest przeznaczona dla firm i lokali, których zużycie prądu odbywa się z różnym natężeniem w zależności od godziny w ciągu doby., ze szczególnym naciskiem na godziny nocne.
źródło: taryfa C12b godziny obowiązywania strefy dziennej i nocnej
Godziny uznawane za szczyt i pozaszczyt określone są indywidualnie przez każdego sprzedawcę i w celu poznania dokładnych stref czasowych zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych sprzedawców energii. Mamy też ranking sprzedawców prądu, czyli miejsce, gdzie każdy przedsiębiorca może wybrać najlepszą dla siebie firmę i podpisać umowę na wolnym rynku w taryfie C12b bez względu na to gdzie fizycznie znajduje się jego siedziba.
Warto też zwrócić uwagę na proponowane okresy rozliczeniowe w ramach tej grupy taryfowej oraz opłatę handlową, a także dodatkowe usługi, z których być może będziemy mogli skorzystać. W większości przypadków do oferty dochodzą usługi elektryka 24/h oraz bezpłatnego numeru telefonu czynnego całą dobę, w którym możemy zasięgnąć informacji oraz porad. Bardziej rozbudowaną wersją C12b jest taryfa C13, w której podział ceny 1 kWh w ciągu doby jest aż na 3 różne strefy.