Porównaj oferty

E-ON taryfy - opinie i cennik.

E-ON dawniej E-ON, a jeszcze wcześniej RWE to niemiecka spółka, która działa na terenie naszego kraju od kilku lat. Jest ona zarówno dystrybutorem energii elektrycznej na terenie Warszawy, jak i okolicznych miejscowości, a także sprzedawcą prądu obsługującym klientów na zasadach TPA. Obecnie E-ON obsługuje w Polsce ponad milion klientów zarówno biznesowych, jak i w postaci gospodarstw domowych. Poniżej skupiamy się wobec tego na taryfach prądu dla domu, jakie oferuje swoim klientom ta niemiecka firma.

E-ON taryfy dla domu

W przypadku klientów indywidualnych w E-ON mają oni do wyboru cztery taryfy z grupy G, przeznaczone dla gospodarstw domowych. Dzięki temu mogą je oni w pełni dopasować do sposobu, w jaki wykorzystują energię elektryczną, zmniejszając tym samym swoje rachunki za prąd. Podobnie jak w przypadku innych sprzedawców prądu zmiana grupy taryfowej w tej firmie jest możliwa raz na 12 miesięcy. Aby móc jednak wybrać odpowiednią z nich warto wiedzieć, czym się one charakteryzują, dlatego opisujemy je szczegółowo poniżej.

Klasyczna taryfa G11

Pierwszą z taryf dostępnych dla klientów E-ON jest taryfa G11, która jest najprostszym rozwiązaniem, gdyż obowiązująca w niej stawka za 1 kWh energii elektrycznej jest stała i nie zmienia się w zarówno w ciągu doby, jak i w trakcie tygodnia. Taryfa ta jest przede wszystkim polecana dla osób, które nie chcą zastanawiać się, kiedy bardziej opłaca się korzystać z urządzeń elektronicznych lub które generują zużycie prądu utrzymujące się na podobnym poziomie przez całą dobę.

Taryfa klasyczna dwustrefowa G12

Taryfa dwustrefowa G12, określana w E-ON jako dzień i noc to natomiast opcja, w której ceny prądu są uzależnione od pory dnia. Doba jest w niej podzielona więc na dwie strefy dzienną — w której ceny prądu są wyższe oraz nocną — w której prąd jest tańszy. Niższa stawka za 1 kWh energii w przypadku taryfy G12 obowiązuje w E-ON między 13:00 a 15:00 oraz 22:00 a 6:00.

Taryfa G12 w E-ON polecana jest dla gospodarstw domowych, w których większość czynności generujących pobór energii elektrycznych wykonywanych jest wieczorową porą lub w nocy. Jest to więc świetna opcja dla osób zapracowanych, spędzających w domu tylko wieczory.

Taryfa weekendowa, dwustrefowa G12w

Dla osób zużywających najwięcej energii elektrycznej nocą oraz podczas weekendów niemiecki sprzedawca prądu oferuje natomiast taryfę G12w, określaną potocznie jako weekendową. W jej przypadku doba jest podzielona również na dwie strefy, w zależności od których cena energii elektrycznej jest niższa lub wyższa. Dodatkowo prąd w taryfie G12w jest również tańszy przez cały weekend oraz w dni ustawowo wolne od pracy.

Niższe stawki za 1 kWh energii elektrycznej w tej taryfie obowiązują wobec tego od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 22:00, natomiast w sobotę i niedzielę przez 24 godziny.

Taryfa antysmogowa, dwustrefowa G12as

Ostatnią z taryf należących do grupy G, które oferuje E-ON, jest taryfa G12as określana przez wiele osób jako antysmogowa, a w przypadku tego sprzedawcy prądu jako Bezpieczne ogrzewania. Ceny prądu w niej podobnie jak w przypadku dwóch powyższych taryf są zależne od pory dnia, który podzielony jest na dwie równe 12-godzinne części. Wobec tego mniej za prąd w taryfie G12as trzeba zapłacić w godzinach od 22:00 do 6:00, w pozostałej części doby jest on natomiast droższy.

Taryfa Bezpieczne ogrzewanie od E-ON skierowana jest głównie do odbiorców energii elektrycznej, którzy wykorzystują ją do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz którzy większość dnia spędzają poza domem, przez co korzystają oni z urządzeń elektronicznych przede wszystkim nocą.

E-ON taryfa C11 - budowlana

Oprócz taryf przystosowanych specjalnie dla gospodarstw domowych określanych za pomocą litery G odbiorcy indywidualni mogą w wyjątkowych przypadkach skorzystać także z taryfy C11. Taryfa ta z założenia jest przeznaczona jednak dla małych firm, mających podpisane umowy na sprzedaż energii o mocy przyłączeniowej poniżej 40 kW, przesyłanej za pomocą sieci niskiego napięcia.

Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą, a nawet muszą z niej skorzystać w przypadku realizacji inwestycji budowlanej, do której niezbędny jest prąd. Za pomocą taryfy C11 w E-ON jest bowiem rozliczany również tak zwany prąd budowlany. Korzystając z tej taryfy, należy jednak pamiętać o jej zmianie po zakończeniu budowy, chociażby ze względu na to, że ceny energii elektrycznej są w niej nawet 2 razy wyższe niż w przypadku klasycznej taryfy dla domu, jaką jest G11.

E-ON taryfy dla firm

E-ON oferuje również sprzedaż energii elektrycznej dla klientów biznesowych. W ich przypadku mają oni do wyboru trzy główne grupy taryfowe — A, B oraz C. Dodatkowo w ofercie tej firmy wyróżnić można również taryfę R, która stosowana jest w przypadku firm pobierających prąd w tymczasowych punktach poboru energii elektrycznej, takich jak na przykład koncerty, festiwale czy plany filmowe.

E-ON dla firm taryfa C

Taryfa C przeznaczone jest w E-ON dla małych firm, do których energia elektryczna dostarczana jest za pomocą sieci niskiego napięcia. W jej przypadku dla firm o umownej mocy nie wyższej niż 40 kW wyróżnić można:

  • taryfę C11, będącą klasyczną taryfą jednostrefową,
  • taryfę C12a, która jest taryfą dwustrefową — występuje w niej strefa szczytowa w godzinach od 8:00 do 11:00 oraz od 20:00 do 21:00 i pozaszczytowa obowiązująca w pozostałych godzinach doby,
  • taryfę C12b, która jest taryfą dwustrefową — występuje w niej strefa dzienna od godziny 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00, a także nocna obowiązująca w pozostałych godzinach doby,

Z kolei w przypadku firm korzystających z mocy umownej wyższej niż 40 kW wyróżnić można taryfa C22a oraz C22b, które opierają się na takim samym podziale doby jak taryfy C12a i C12b.

E-ON dla firm taryfy B

Przedsiębiorcy, do których energia elektryczna jest przesyłana za pomocą sieci średniego napięcia mają w E-ON do wyboru trzy różne taryfy:

  • B21, która jest taryfą jednostrefową,
  • B22, która jest taryfą dwustrefową, dzielącą dobę na strefę szczytową i pozaszczytową,
  • B23, będąca taryfą trzystrefową, dzielącą dobę na strefę przedpołudniową, popołudniową oraz pozostałą część dnia.

E-ON dla firm taryfy A

Taryfy A przeznaczone są w E-ON dla największych odbiorców energii elektrycznej. W ich przypadku przedsiębiorcy zyskują wyłącznie dwie opcje do wyboru - taryfę dwustrefową A21 oraz taryfę trzystrefowa A23.