Porównaj oferty

Cena prądu w E-ON w 2024 r

Nie ulega wątpliwości to, że obecne ceny prądu w Polsce są jednymi z najwyższych w historii. Wysokość rachunków za energię elektryczną po 1 stycznia 2024 roku uległa w związku z tym znacznej podwyżce zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Wyższe ceny prądu obowiązują aktualnie u każdego sprzedawcy prądu, bez względu na jego obszar działania, czy doświadczenie, w tym także w przypadku przedsiębiorstwa E-ON, będącej jedną z 5 firm w naszym kraju oferującą zarówno sprzedaż, jak i dystrybucję energii elektrycznej.

Ile wynosi obecnie w E-ON cena za 1 kWh energii elektrycznej?

E-ON, a właściwie obecnie E.ON, a dawniej Innogy i RWE to jedna z największych europejskich spółek zajmujących się obrotem energii elektrycznej, działająca w Niemczech, Belgii i Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. W naszym kraju z usług E-ON korzystać mogą między innymi mieszkańcy Warszawy, na której terenie prowadzi ona sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej. Pomimo to znajduje się ona w czołówce pięciu największych firm energetycznych obsługujących odbiorców prądu w Polsce.

W przypadku firmy E-ON należy przede wszystkim wspomnieć, że pomimo tego, iż ta niemiecka spółka działa na terenie naszego kraju, stawki za 1 kWh energii elektrycznej w jej przypadku nie są zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki tak jak dla innych sprzedawców prądu. Przy czym wprowadzone na wniosek firm energetycznych złożony do URE pod koniec 2021 zmiany cen prądu sprawiły i tak, że obecnie w E-ON cena za 1 kWh energii elektrycznej wzrosła.

Dodatkowo należy także wspomnieć, że koszty związane z zakupem energii elektrycznej w E-ON zależną są także od rodzaju wybranej przez klientów taryfy. W związku z tym mogą być one stałe bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia — taryfa jednostrefowa lub zmienne i uzależnione od pory szczytowej i pozaszczytowej — taryfa dwustrefowa.

Jak prezentuje się cena prądu E-ON na tle innych sprzedawców energii elektrycznej?

Cena prądu w E-ON znacznie odbiega od cennika innych sprzedawców energii elektrycznej działających w Polsce. Aktualnie jest ona najniższa w całym kraju, dzięki temu odbiorcy z Warszawy korzystający z usług tej firmy mogą cieszyć się znacznie niższymi rachunkami niż osoby kupujące prąd od, chociażby firmy Energa czy PGE. Atrakcyjne, jak na wprowadzone podwyżki cen prądu stawki obowiązują w E-ON zarówno jeśli chodzi o cenę sprzedaży 1 kWh energii, jak i cenę jej dystrybucji.

Dodatkowo w E-ON cena prądu w 2024 roku jest także o wiele niższa niż średnia stawka za 1 kWh energii elektrycznej wyliczona w styczniu 2024 roku. Co zresztą nie jest zaskoczeniem, gdyż niemal zawsze oferta tej firmy była konkurencyjna względem pięciu największych krajowych sprzedawców prądu.

Dlaczego ceny prądu w E-ON rosną, jeśli nie są zatwierdzane przez URE?

Choć ceny energii w E-ON nie podlegają zatwierdzeniu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, wciąż są zależne od tych samych czynników jak u innych sprzedawców prądu, czyli cennika 1 MWh na Towarowej Giełdzie Energii. Dlatego też w ostatnich miesiącach zostały wprowadzone w nich zmiany, które wynikają z ogólnej sytuacji na rynku energetycznym w Europie, przekładające się na koszty zakupu energii przez odbiorców końcowych.

Niestety sytuacja na TGE nie napawa optymizmem, gdyż już w I kwartale 2024 roku stawki prądu osiągały rekordowe wartości. Oznacza to więc, że w 2024 istnieje dużo prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek cen prądu, również w przypadku tej spółki działającej na terenie stolicy naszego kraju.