Porównaj oferty

11 sty 2019

Prąd - baza wiedzy

Jak obliczyć ile prądu zużywa urządzenie?

Telefon, komputer, lodówka, mikrofala, piekarnik, te i wiele innych urządzeń znajdziemy w naszych domach. Używamy ich każdego dnia, nie zastanawiając się nad tym jakie koszty generujemy podczas korzystania z nich.

Wróć do: Aktualności Jak obliczyć ile prądu zużywa urządzenie?
Jak ograniczyć zużycie energii?

Podlicznik prądu

Pierwszym sposobem na określenie ile wydajemy na każde urządzenie jest skorzystanie z podlicznika prądu, który możemy zainstalować przy dowolnym gniazdku i rejestrować ile prądu pobiera dane urządzenie, w okresie rozliczenia. Korzystanie z niego nie musi być w żaden sposób zgłaszane do firmy energetycznej. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy wynajmujemy mieszkanie i zamontujemy podliczniki, to nadal będzie przychodził jeden rachunek na osobę, na którą zapisany jest licznik w lokalu. Można używanie tego urządzenia zgłosić, wtedy sprzedawca prądu zajmie się instalacją, ale niesie to ze sobą koszty rzędu ponad tysiąca złotych. Zdecydowanie bardziej opłaca się samemu prowadzić notatki dotyczące poziomu zużycia energii, lub po prostu zamontować drugi licznik.

Ile prądu zużywa telefon, tablet, laptop...

Te sprzęty kojarzymy z potrzebą ich ładowania. Żeby szybko policzyć ile płacimy, gdy podłączamy je do gniazdka - powinniśmy zajrzeć do instrukcji, a tam znajdziemy pojemność baterii. W tym momencie przyda nam się wiedza z lekcji fizyki. Bez obaw, szczegółowo opiszemy co przez co wymnożyć ;) Warto też zauważyć, że będzie to szacunkowa wartość, ponieważ rzadko zdarza się, że ładujemy od 0 do 100 procent, a jeszcze rzadziej zdarza się, żeby nasza bateria miała 100% deklarowanej pojemności. Zaczynajmy:
  1. Znaleźliśmy informację, że bateria ma pojemność 3000 mAh (miliamperogodzina). Oznacza to, że przez godzinę możemy pobierać 3A (ampera).
  2. Napięcie baterii w telefonach to z reguły 3,7V, ale przyjmijmy 4V
  3. Musimy także wiedzieć jak długo trwa naładowanie naszej baterii do 100% pojemności - dla nas będą to 2 godziny.
  4. Pozostało już tylko obliczyć energię przez wymnożenie 4V * 3A * 2h = 24Wh = 0,024kWh Żeby nasze obliczenia były możliwie najbardziej zgodne z rzeczywistością Przyjmijmy, że sprawność ładowarki sieciowej to 80%, czyli tak naprawdę z sieci pobieramy około 0,028kWh. Powiedzmy, że nasz telefon ładujemy kilka razy w tygodniu ale nie zawsze – to daje 300 ładowań w ciągu roku. Trzeba jeszcze przyjąć cenę za 1kWh – 0,6zł. Pozostało nam pomnożyć zebrane wartości 0,028kWh * 300 * 0,6 = 5,04 zł rocznie kosztuje nas ładowanie telefonu.
Czyli ładowanie takiego telefonu przez cały rok kosztuje nas mniej niż 3 złote. Mało, prawda? Trzeba jednak pamiętać, że jest to delikatnie wyidealizowany model przedstawiający regularne użytkowanie z telefonu. A każdy z nas wie, że najczęściej ma się to nijak do rzeczywistości. Jednak jeśli korzystasz ze swojego smartfona podobnie jak opisaliśmy w przykładzie, to sprawdź czy da się bardziej zoptymalizować koszty innych urządzeń. Osoby, które dużo korzystają ze smartfonów powinny wiedzieć, że koszt rocznego korzystania z nich nie powinien przekroczyć 6zł.

Ile prądu zużywa lodówka, pralka, zmywarka (urządzenia RTV/AGD)

Wiele, wiele innych urządzeń RTV i AGD ma na swoich tabliczkach znamionowych wpisaną wartość energii jaką w ciągu roku pobierze. Można to też wyliczyć na podstawie mocy urządzenia. Urządzenie o mocy 5W = 0,005kW, używane przez 24 godziny codziennie przez rok, daje 0,005kW * 24* 365 = 43,8 kWh. A to kosztuje nas niewiele ponad 26zł. Bardzo prosty sposób liczenia - moc urządzenia(podany w kW) * czas użytkowania = potrzebna energia wyrażona w kWh.

Jak ograniczyć zużycie prądu?

Ograniczenie konsumpcji energii elektrycznej od kilku lat jest popularnym tematem w debacie publicznej. Niewielu z nas stosuje się do zasad, które są przekazywane dzieciom na etapie podstawówki, a warto czasem zastanowić się nad nimi i wprowadzić je w życie. Oto kilka uniwersalnych rad, takich jak:
  • wyłącz z gniazdka urządzenia, których nie używasz(są one w trybie stand-by),
  • gaś światła w pomieszczeniach, w których nie potrzeba oświetlenia
  • ładuj urządzenia do 100% pojemności,
  • odstaw lodówkę od ściany na odległość 10 cm (odpowiednia cyrkulacja powietrza może zmniejszyć zużycie energii do 15%)
  • kupuj energooszczędne świetlówki (zużywają nawet o 80% mniej energii niż zwykłe żarówki i są 6–10 razy trwalsze)
Wymienione podpowiedzi z pewnością przyczynią się one do oszczędności widocznych na rachunkach za prąd, które wystawiają nam dostawcy prądu w Polsce. W kontekście dbania o środowisko jest to ważna rzecz, ponieważ podnosi świadomość ludzi i kształtuje u nich dobre nawyki, które mogą przydać się także w innych dziedzinach.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić