Ile kosztuje 1 kWh gazu ziemnego w Polsce w 2024 roku?

Od początku 2021 cena gazu dla klientów indywidulanych była 4 razy ponoszona. Obecnie wynosi 20,017 groszy za 1 kWh netto. W przypadku klientów biznesowych sytuacja cenowa na rynku jest dużo trudniejsza. Dwa lata temu gaz ziemny w Polsce kosztował około 11 groszy za 1 kWh, obecnie jest to już ponad 20 groszy za 1 kWh netto paliwa gazowego.

Jaka jest cena gazu ziemnego w zależności od taryfy?

Cena gazu ziemnego w zależności od taryfy różni się w bardzo małym stopniu. Odbiorcy z taryf od W-1 do W-4 mają dostęp do tych samych cenników. Dopiero duże firmy od taryfy W-5 w górę mają przygotowane indywidualne cenniki. Ma to związek z tym, że bez względu na porę dnia za gaz ziemny zawsze płacimy taką samą stawkę.

Podwyżki ceny gazu ziemnego w Polsce w 2024 - o ile?

W 2021 mieliśmy już 3 podwyżki cen gazu. Czwarta została ogłoszona w grudniu i jest historycznie wysoka. Cena gazu wzrosła o 84% za 1 kWh paliwa gazowego w przypadku klientów indywidualnych. Podwyżki cen gazu ziemnego dla firm są wprowadzane dużo częściej. Odbywa się to poprzez aktualizację cennika standardowego największego sprzedawcy gazu w Polsce. Bezpiecznie mogą się czuć Ci przedsiębiorcy, którzy podpisali umowy z gwarancją ceny 1 kWh na kilka lat. Do połowy 2024 roku cena gazu ziemnego jest zamrożona na poziomie z roku poprzedniego

Cena gazu ziemnego – co się na nią składa?

Na fakturze za gaz ziemny mamy cztery pozycje. Całość składa się na cenę gazu ziemnego. Są to opłaty: abonamentowa (zł/miesiąc), paliwo gazowe (zł/kWh), dystrybucyjna zmienna (zł/kWh) oraz dystrybucyjna stała (zł/miesiąc).

Ile kosztuje 1 kWh gazu ziemnego dla firm?

Obecnie cena 1 kWh gazu ziemnego dla firm to dokładnie 20,139 groszy netto za 1 kWh. Oferty na zakup gazu dla przedsiębiorstw na rok 2024 i 2025 są ponad dwu-trzykrotnie wyższe niż we wcześniejszych latach.