Porównaj oferty

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Rynek samochodów elektrycznych z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Aby liczba rejestrowanych w naszym kraju samochodów elektrycznych wciąż utrzymywała się jednak na tak wysokim poziomie, jak dotychczas niezbędna jest do tego odpowiednia infrastruktura, której głównym elementem są stacje ładowania aut elektrycznych. Dlatego też sprzedawcy stacji ładowania oferują dla swoim klientów coraz to korzystniejsze warunki, które mają je zachęcić do ich instalowania, na czym skorzystają kierowcy samochodów zeroemisyjnych. Większa liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych zapewni im bowiem łatwiejsze podróżowanie autami elektrycznymi nie tylko w dużych miastach, ale całym kraju.

Ile jest obecnie stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce?

W sierpniu 2021 roku w naszym kraju według danych podawanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego działało 1621 publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Pod koniec stycznia 2022 było ich natomiast już niemal 2000. Przy czym należy pamiętać, że w liczbach tych nie zostały ujęte prywatne stacje ładowania, które jednak prezentuje mapa stacji ładowania pozwalająca znaleźć w szybki sposób najbliżej znajdującą się ładowarkę, w zależności od miejsca, w którym przebywa kierowca samochodu elektrycznego i to w całej Polsce.

Ciekawostką jest natomiast to, że choć liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju nie należy do największej na tle całej Europy, Polscy kierowcy samochodów elektrycznych nie mogą narzekać na ich dostępność. Na jeden punkt ładowania w naszym kraju przypadają bowiem zaledwie 3 samochody elektryczne, dla porównania w Wielkiej Brytanii przypada ich aż 10. Dodatkowo większość punktów pozwalających naładować auto elektryczne w Polsce to natomiast szybkie stacje ładowania. Dlatego też pod tym względem nasz kraj wiedzie prym na tle pozostałych krajów europejskich.

Rodzaje dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych

Podstawowy podział stacji ładowania dostępnych w naszym kraju można podzielić na punkty ładujące prądem AC lub DC. Pierwsze rodzaje stacji ładowania to modele wykorzystujące do ładowania samochodów elektrycznych prąd zmienny AC, których moc wynosi do 11 kW, wśród nich znaleźć można także punkty ładowania określane, jako średnio szybkie, które oferują mocą ładowania do 22 kW. Ładowanie za ich pomocą samochodu elektrycznego trwa najdłużej i w zależności od pojemności zastosowanej w nim baterii może zajmować nawet do 8 godzin. Z kolei ładowarki DC pozwalają na naładowanie samochodu elektrycznego w szybkim czasie. Wszystko za sprawą tego, że bazują one na prądzie stałym, a ich moc wynosi ponad 50 kW. Najszybsze ładowarki DC mogą mieć natomiast moc równą aż 350 kW. Dzięki temu pozwalają one naładować elektryka do 80% stanu baterii nawet w zaledwie pół godziny.

Korzystając z szybkich ładowarek DC, należy jednak pamiętać, że nie każdy samochód elektryczny pozwala na skorzystanie z najmocniejszych modeli. Dlatego też przed podłączeniem się do nich najlepiej sprawdzić tę informację w specyfikacji posiadanego auta. Zbyt duża moc ładowania może bowiem doprowadzić do uszkodzenia akumulatorów w pojeździe. Dodatkowo należy się także liczyć z tym, że cena za ładowanie za pomocą szybkich ładowarek z pewnością będzie również o wiele wyższa, niż ma to miejsce w przypadku stacji ładowania AC. Różnice te mogą niekiedy wynosić nawet 1 zł/kWh, w zależności od ustalonego cennika przez operatora stacji ładowania.

Do kogo należą stacje ładowania w Polsce?

W większości przypadków operatorzy stacji ładowania w naszym kraju to prywatne firmy. Niemal 20% ładowarek w Polsce należy bowiem do sieci GreenWay. Oprócz niej ich właścicielami są także między innymi PKN Orlen, Tauron oraz EV+. Dodatkowo wśród dostępnych dla kierowców samochodów elektrycznych stacji ładowania znaleźć można także wiele ładowarek udostępnianych przez osoby prywatne lub firmy niezwiązane z branżą elektromobilną w bezpośredni sposób. W ich przypadku bardzo często zdarza się także, że pozwalają oni na skorzystanie ze swoich ładowarek bez konieczności ponoszenia opłat, traktując je jako element będący wartością dodaną do oferowanych usług.

Gdzie znaleźć darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Jak można zauważyć na mapie stacji ładowania samochodów elektrycznych, większość z nich zlokalizowana jest na terenie dużych aglomeracji miejskich. Największą liczbę ładowarek do swojej dyspozycji mają natomiast kierowcy elektryków w Warszawie, Krakowie, Poznaniu oraz Katowicach. Najczęściej zlokalizowane są one na parkingach publicznych lub na terenach centrów oraz galerii handlowych.

Jeśli chodzi natomiast o darmowe stacje ładowania, zazwyczaj należą one do Urzędów Miast lub właścicieli prywatnych. W związku z tym chcąc naładować samochód elektryczny bez konieczności uiszczania za to opłaty, należy poszukiwać ładowarek na hotelowych parkingach, w centrach miast oraz na parkingach przy budynkach Urzędów Miast. To właśnie tam są one bowiem najczęściej montowane.