Porównaj oferty

Cena za instalację 2 kWp

W ostatnich latach coraz większa ilość właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zastosowanie rozwiązania, jakim jest fotowoltaika na swoich dachach. Decyzja ta podyktowana jest wieloma czynnikami. Przede wszystkim chcą oni raz na zawsze uniezależnić się od rokrocznie wprowadzanych podwyżek prądu, a do tego nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska. Jednak argumentem przeważającym szalę podczas podejmowania decyzji o takiej inwestycji jest najczęściej fakt, że panele fotowoltaiczne zwracają się w krótkim czasie. Czy jest tak, aby na pewno? Postanowiliśmy to sprawdzić na przykładzie rozwiązania, jakim jest fotowoltaika 2kW.

Dla kogo fotowoltaika o mocy 2kW?

Zestaw fotowoltaiczny 2kW to jedna z najmniejszych instalacji pod względem jej mocy, która może zostać zamontowana na dachach budynków lub gruntach. Sprawdzi się ona przede wszystkim w domach jednorodzinnych, skutecznie zaspokajając codzienne standardowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, pod warunkiem, że nie będzie musiała ona zasilać takich urządzeń jak bojlery przygotowujące ciepłą wodę użytkową, czy też pompy ciepła lub rekuperatory.

Czy instalacja fotowoltaiczna 2kW się opłaca?

Osoby rozważające montaż paneli słonecznych najczęściej zastanawiają się, czy finalnie inwestycja w tak małą instalację okażę się dla nich opłacalna. Swoje wątpliwości motywują oni najczęściej tym, że skoro ponoszą koszty. Może lepszym rozwiązaniem byłyby panele fotowoltaiczne o większej mocy.

Trzeba jednak wiedzieć, że dla każdego użytkownika finalna moc instalacji PV powinna być za każdym razem dobierana indywidualnie, z uwzględnieniem jego zapotrzebowania energetycznego. Skoro więc zestaw fotowoltaiczny 2 kW jest w stanie wyprodukować około 1900 kWh prądu rocznie, a zapotrzebowanie jej przyszłych użytkowników nie jest większe od tej ilości, montaż paneli o większej mocy byłby jedynie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Dlaczego warto zainwestować w panele słoneczne o mocy 2 kW?

Obecnie rachunki za prąd stanowią jedną z części wydatków związanych z utrzymaniem domu. Ze względu na wprowadzane co roku podwyżki cen energii elektrycznej ich procentowy udział w całości wydatków staje się coraz większy. Fotowoltaika pozwala więc pozbyć się skutecznie tego obciążenia dla budżetu domowego, nie generując niemal żadnych kosztów, oprócz tych jednorazowych związanych z jej zakupem i montażem.

Ponadto panele słoneczne pozwalają także zadbać o nasze środowisko, gdyż w przeciwieństwie do elektrowni energetycznych pozyskują one prąd z odnawialnych, czystych źródeł energii, jakimi są promienie słoneczne.

Argumentem przemawiającym za zastosowaniem fotowoltaiki 2 kW na swoim dachu jest także to, że nie wymaga ona niemal żadnego zainteresowania nią w trakcie użytkowania. Dzięki temu, że jest ona rozwiązaniem samoobsługowym i niemal bezawaryjnym.

Dużą zaletą fotowoltaiki i inwestycji w nią jest także sposób, w jaki jest wyliczany zwrot z inwestycji w nią, który im wyższe ceny prądu tym trwa krócej.

Jakie czynniki wpływają na okres zwrotu z instalacji fotowoltaicznej 2 kW?

Okres zwrotu z inwestycji w rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika to nic innego jak czas, w którym poniesione na nią wydatki zwrócą się inwestorowi. Średnio zakłada się, że w przypadku tego typu inwestycji może on trwać od 5 do 10 lat, jednak finalnie jego długość wyliczana jest zawsze w indywidualny sposób z uwzględnieniem takich czynników jak:

  • aktualna cena za 1 kWh prądu zakupowanego od dystrybutora- im jej wyższa wartość tym okres zwrotu staje się krótszy,
  • koszty, jakie ponosi inwestor w związku z zastosowaniem instalacji fotowoltaicznej, które z kolei zależą od tego, jaką będzie miała ona moc i jakie zostaną w niej zastosowane technologie- im niższa cena instalacji fotowoltaicznych, tym okres zwrotu jest krótszy,
  • dotacje, ulgi czy dofinansowania, z jakich korzysta inwestor w ramach przysługujących mu możliwości- obniżają one bowiem koszty montażu instalacji PV.

Wobec tego to, w jakim czasie można liczyć na zwrot inwestycji w instalacje fotowoltaiczna 2 kW, najlepiej obrazuje przykład pana Grzegorza.

Instalacja fotowoltaiczna 2 kw cena

Pan Grzegorz jest właścicielem domu jednorodzinnego, w którym mieszka wraz ze swoją żoną. W jego domu prąd wykorzystywany jest wyłącznie do standardowych codziennych czynności, takich jak praca na komputerze, rozrywka czy zapewnienie oświetlenia. W związku z tym jego roczne zużycie energii elektrycznej wynosi około 1920 kWh, co przekłada się na miesięczne rachunki za energię elektryczną zakupioną w cenie 75 groszy w wysokości 120 złotych miesięcznie.

Pan Grzegorz, mając świadomość tego, że ceny prądu co roku będą wzrastać o około 2% postanowił zainwestować w fotowoltaikę, aby nie musieć się martwić stale wysokością rachunków po podwyżkach, jak robił to dotychczas.

Jaka instalacja fotowoltaiczna będzie rozwiązaniem w tym przypadku?

Biorąc pod uwagę niewielkie zużycie prądu, jakie generuje Pan Grzegorz wraz ze swoją żoną, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie w jego przypadku fotowoltaika o mocy 2 kW, która będzie się składać z 8 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 250 Wp. Panele te zajmą na dachu pana Grzegorza zaledwie 16 metrów kwadratowych.

Tak dobrana instalacja fotowoltaiczna 2 kW będzie w stanie wyprodukować dla pana Grzegorza szacunkowo 1915 kWh prądu rocznie, czyli zaspokoi niemal w pełni jego zapotrzebowanie energetyczne.

Jak obniżyć koszt fotowoltaiki 2 kW?

Pan Grzegorz, wiedząc jednak o tym, że zwrot z inwestycji będzie możliwy do uzyskania o wiele szybciej, jeśli koszt instalacji będzie niższy, postanowił skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której będzie on mógł odliczyć od swojego podatku dochodowego koszty związane montażem instalacji.

Do kogo skierowana jest ulga termomodernizacyjna przy instalacji 2 kWp?

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona w styczniu 2019 roku, skorzystać z niej mogą zarówno osoby rozliczające się na podstawie podatku liniowego, jak i skali podatkowej. Umożliwia ona odliczona od dochodu do 53 000 złotych wydatków związanych z pracami termomodernizacyjnymi istniejących już budynków. Co istotne korzystając z niej, można dodatkowo skorzystać także z dotacji w ramach różnorodnych programów takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze.

Zestaw fotowoltaiczny 2kW cena po odliczeniu ulgi

Cena wyjściowa fotowoltaiki 2 kW, na którą zdecydował się Pan Grzegorz to 10 000 złotych, gdyż montaż 1 kW instalacji fotowoltaicznej kosztuje 5 000 złotych. Ulga termomodernizacja pozwoli mu jednak odliczyć 18% kosztów, wobec tego Pan Grzegorz finalnie zapłaci za swój zestaw fotowoltaiczny o mocy 2 kW zaledwie 8200 złotych.

Kiedy nastąpi zwrot z inwestycji w instalacje 2kW

Na podstawie ceny, za jaką kupuje obecnie prąd pan Grzegorz, która wynosi 75 groszy za 1 kWh i przy założeniu, że będzie ona wzrastać w skali roku o 2%, a także uwzględniając koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych, który wynosi 8200 złotych, całkowity zwrot z inwestycji w zestaw fotowoltaiczny uzyska on po 5 latach. Idealnie obrazuje to zamieszczony w artykule wykres.

cena instalacji 2kw fotowoltaika

Uwaga: Uwzględniona została ulga termomodernizacyjna

Dodatkowo Pan Grzegorz rocznie zaoszczędzić na prądzie dzięki fotowoltaice 2kW około 1600 złotych, co po 20 latach użytkowania da mu kwotę w wysokości niemal 32 000 złotych.

Jak więc widać, zainstalowane na jego dachu panele fotowoltaiczne o mocy 2 kW jest niezwykle opłacalny rozwiązaniem, gdyż nie tylko pozwala uniknąć opłat za prąd, ale także wygenerować duże oszczędności. Osoby zainteresowane także montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy 2kW zachęcamy wobec tego do odwiedzenia naszej strony gdzie znajduje się porównywarka paneli fotowoltaicznych. Znaleźć na niej można szczegółowe porównanie ofert niemal wszystkich działających na terenie Polski firm instalujących system fotowoltaiczny. Dzięki temu nasza darmowa porównywarka pozwoli wybrać najlepszą z nich bez konieczności marnowania czasu na samodzielne analizowanie poszczególnych ofert.

Możesz także sprawdzić jak wygląda zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji o innej mocy: