Porównaj oferty

Fotowoltaika dla domu

W końcu doczekaliśmy się czasów, w których inwestycja we własne ekologiczne źródło energii jest opłacalna. Jak bardzo jest to ekonomicznie uzasadnione obliczy nasze narzędzie udostępnione pod nazwą fotowoltaika kalkulator. Jeszcze kilka lat temu fotowoltaika dla domu była czymś na co mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Bardziej kojarzyła się z kaprysem osób chcących dołożyć swoją małą cegiełkę do ochrony środowiska, niż z ekonomicznie uzasadnioną inwestycją. Dziś te dwa kluczowe aspekty: ekologia i ekonomia idą w parze. Osoby decydujące się na instalację PV we własnym domu wybierają ją przed wszystkim dlatego, że w perspektywie najbliższych 20 czy 25 lat nie muszą się martwić wysokością swoich rachunków za energię.

Ile czasu zwraca się fotowoltaika dla domu?

Czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę, której moc wynosi od 3 do 10 kWp to okres od 6 do 10 lat. Fotowoltaika dla firm zwraca się szybciej, głównie ze względu na niższ koszt instalacji 1 kWp, ze względu na moc instalacji. Tyle przynajmniej możemy wywnioskować z ofert jakie są przygotowywane przez firmy wykonujące tego typu instalacje. Musimy zwrócić uwagę na dwa bardzo istotne parametry jakie każda oferta na fotowoltaikę dla domu powinna zawierać:

 1. Jakie oferta zakłada zmiany ceny prądu i ich ew. wzrost w kolejnych latach
 2. Z jaką sprawnością nasza nowa instalacja będzie pracować po 5, 10, 15 czy też 25 latach

Wyjaśniamy dlaczego to takie ważne. Jeśli chodzi o punkt 1 to wiemy jak ceny prądu w Polsce zmieniały się w ciągu ostatnich 11 lat. Okazuje się, że w 2009 roku płaciliśmy średnio 59 groszy brutto. W 2020 roku płacimy średnio za prąd 70 groszy brutto. Nie bierzemy pod uwagę rekompensat jakie rząd zapowiada. Jeśli takie faktycznie będą to będą one dotyczyły tylko roku 2020. Widzimy w takim razie, że średni roczny wzrost ceny prądu w ciągu ostatnich 11 lat wynosi 1 grosz/rok czyli każdego roku płacimy więcej za energię o 1,7%. Prognozy zwrotu z inwestycji w różnych ofertach zakładają, że cena prądu w ciągu najbliższych 25 lat będzie rosła w tempie np. 4% czy nawet 5%. To mocno naciągane założenie, a wręcz bzdura. Wartości takie nie mają pokrycia w rzeczywistości. Realny wzrost cen energii elektrycznej rok do roku w ciągu najbliższych lat może wynieść 2%, maksymalnie 3%. Koniecznie zwracajmy na to uwagę porównując oferty na fotowoltaikę dla domu! Sprawdźmy to na przykładzie instalacji o mocy 9,66 kWp. Porównamy szybkość zwrotu z inwestycji jeśli założymy wzrost rachunków o 2% rocznie i o 5% rocznie.

fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu. Porównanie czasu zwrotu z inwestycji jeśli oferta zakłada wzrost ceny prądu rok do roku na poziomie 2% i na poziomie 5%

Widzimy wyraźnie, że dokładnie ta sama instalacja wyceniona w identyczny sposób, z tą różnicą, że w jednej z nich założyliśmy wzrost cen prądu rok do roku o 2%, a w drugiej o 5% powoduje, że zwrot z inwestycji będzie aż o ponad rok szybszy. Zwróćmy także uwagę na prognozowane zyski. Przy wzroście cen energii na poziomie 2% rocznie zarabiamy ok. 60 tysięcy złotych, w drugim przypadku prognozowany zysk to ponad 100 tysięcy złotych w ciągu 20 lat.

Drugim równie ważnym aspektem, który wpływa na prognozowany czas zwrotu z inwestycji jest prognoza dotycząca sprawności naszych paneli fotowoltaicznych. Nie jest tajemnicą, że każde urządzenie się zużywa. Nie inaczej jest w przypadku paneli PV. Dane dotyczące obniżenia sprawności działania w czasie są dostarczane przez producentów. Musimy jednak pamiętać, że co do zasady tylko najlepsze, a co za tym idzie najdroższe panele fotowoltaiczne po 20 czy 25 latach pracy będą osiągały maksymalnie 80%. Każda dobrze wykonana symulacja czasu zwrotu z inwestycji w PV musi kalkulować spadek sprawności całej instalacji w czasie jej eksploatowania.

W zależności od tego w jaki sposób obliczana jest oferta otrzymamy informację z różnych firm na temat prognozowanego czasu zwrotu z inwestycji. Aby rzetelnie porównać ofertę musi się ona składać z identycznych założeń. Bez tego nie będziemy w stanie ocenić, która jest dla nas bardziej korzystna. Koniecznie dopytajmy o te dwa aspekty handlowca, który się z nami kontaktuje. O oferty pytajmy doświadczone firmy. Takie możecie znaleźć oglądając nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Od czego zależy wybór instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego? Opinie fachowców

Osoba przygotowująca dla nas ofertę zadadzą nam kilka pytań. Będą one niezbędne w celu przygotowania dla nas oferty. Nasze odpowiedzi wpłyną nie tylko na koszt samego montażu, ale także na szybkość zwrotu z inwestycji. Każdy handlowiec przed wyceną powinien zapytać o:

 • wysokość rachunku za prąd. To bardzo ważna informacja w celu ustalenia jaką moc nasza instalacja powinna mieć. Pamiętajmy o tym, że jeśli zaprojektowana zostanie zbyt duża instalacja w stosunku do naszego zużycia prądu, to nadwyżkę energii oddamy do sieci elektroenergetycznej. Oddawanie prądu do sieci obarczone jest kosztami. Jeśli wyślemy do sieci np. 100 kWh to bezpłatnie będziemy mogli odebrać 80% oddanej energii czyli 80kWh w instalacjach do 10kWp. Te 20 kWh to opłata za magazynowanie przez naszego dystrybutora wyprodukowanej energii, której nie zużyjemy.
 • miejsce gdzie instalacja ma powstać. Różne regiony w naszym kraju charakteryzują się różnym nasłonecznieniem. To ważny parametr jaki każda osoba projektująca instalacje PV musi wziąć pod uwagę
 • rodzaj dachu na jakim instalacja będzie montowana. Koszty montażu mogą stanowić nawet do 20% kosztów całej inwestycji.
 • jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych chcemy mieć zamontowany. Spotkaliśmy się z opiniami fachowców, którzy słyszeli od swoich klientów ciekawy argument, mianowicie: instalacja PV ma nie tylko na siebie zarabiać, ale także dobrze wyglądać. W zależności od gustów klientów jedni wolą aby montowane panele były monokrystaliczne z charakterystycznymi ściętymi narożnikami lub też polikrystaliczne z ciemnymi ramkami. Warto jednak w tym wypadku element estetyki pozostawić na drugim planie i skupić się na jakości i wydajności paneli jakie zostaną nam zaproponowane.

Zadawane pytania do trudnych nie należą, ale pozwolą na przeprowadzenie dokładnej kalkulacji i wybór najlepszego dla nas rozwiązania.

Jak przebiega proces wykonania instalacji fotowoltaicznej dla domu i ile on trwa?

W pierwszym kroku musimy przygotować odpowiedzi na pytania jakie z pewnością zada każdy handlowiec, a które zostały wypisane akapit wyżej. następnie powinniśmy:

 1. Wysłać zapytania ofertowe do różnych firm. Nasza porównywarka fotowoltaiki w tym Tobie pomoże. Im więcej ofert zbierzemy tym lepiej. Zazwyczaj wysyłanych jest średnio ok 7-10 zapytań o fotowoltaikę. Zbieranie ofert nie powinno zająć więcej niż tydzień.
 2. Porównanie ofert i pytania z naszej strony. Pamiętajmy, że dokładnie sprawdzić jakie założenia zostały przyjęcie przy kalkulowaniu oferty. Piszemy o tym w drugim akapicie naszego tekstu. Zakładamy również tydzień.
 3. Kiedy znamy już wszystkie oferty musimy wybrać najlepszą. Jeśli przyłożyliśmy się do pkt 1 i 2 decyzja powinna zostać podjęta w 1 dzień.
 4. W kolejnym tygodniu przesłane zostaną do nas dokumenty. Po podpisaniu i odesłaniu umowy, a także po wpłaceniu zaliczki możemy przejść dalej. Formalności mogą również zająć tydzień.
 5. Wykonany zostanie dla nas projekt. Czas oczekiwania to ok. 1 tydzień
 6. Ekipa monterów potrzebuje zazwyczaj maksymalnie 1 tygodnia na wykonanie kompletnej instalacji
 7. Pozostaje nam czekać na przyłączenie instalacji przez Dystrybutora. Powinno to nie trwać dłużej niż 30 dni, ale z praktyki wiemy, że terminy te nie zawsze są przez Państwowe koncerny dotrzymywane.

Podsumowując: jeśli cały proces idzie sprawnie to od chwili wysłania pierwszego zapytania do podłączenia instalacji do sieci minie mniej niż 3 miesiące. Termin ten oczywiści może być inny. Dużo zależy od dostępności ekip monterskich, a także szybkości podłączenia instalacji przez Dystrybutora do sieci.

Cena i koszty instalacji fotowoltaicznej dla domu

O tym jaka będzie cena instalacji fotowoltaicznej dla domu decyduje kilka czynników. Koszty możemy podzielić na 4 grupy:

koszty systemu fotowoltaicznego dla domu

Wycena każdej instalacji jest wykonywana w sposób indywidualny. Warto wiedzieć jednak, co stanowi największy koszt i gdzie ew. szukać oszczędności. Pamiętajmy też, że firma na wykonaniu takiej usługi zarabia ok. 15%. To daje nam pogląd w jakim zakresie jesteśmy w stanie negocjować cenę za fotowoltaikę dla domu.

Pamiętajmy też, koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu będzie mniejszy, jeśli pozyskamy dotacje na fotowoltaikę. Popularne rządowe projekty wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii to idealne rozwiązanie dla każdego inwestora. W praktyce formalności związane z dofinansowaniami powinna załatwić za nas firma, od której instalację kupujemy.