Porównaj oferty

Cena magazynów energii

To ile zapłacimy za akumulatory do instalacji fotowoltaicznych, które są częścią magazynu energii zależy jak szybko uzyskamy zwrot z takiej inwestycji. Wybierając magazyn energii nie możemy się kierować tylko i wyłącznie kosztem zakupu. Porównanie magazynów energii powinno polegać także na ocenie jakości urządzenia. Jeśli już wiemy jaką moc/pojemność powinno mieć nasze urządzenie to w podjęciu decyzji zakupowej poza finalną ceną zwrócić uwagę musimy także na żywotność tego typu urządzenia. Jeśli jeszcze nie wiemy co potrzebujemy to kalkulator magazynów energii ułatwi nam udzielenie odpowiedzi na te pytania. W urządzeniach do magazynowania energii cyklicznie trzeba wymieniać akumulatory. Im takich wymian w ciągu całego cyku życia instalacji jest mniej tym oczywiście lepiej. Może się okazać, że magazyn który kosztuje 3 tys. zł. ale wytrzyma przez 10 lat jest lepszym rozwiązaniem od zakupu sprzętu za połowę tej ceny, ale który wytrzyma nam tylko 3 lata

Akumulatory do fotowoltaiki cena spada

Magazyny energii są coraz tańsze. Jak pokazują niezależne raporty przygotowane przez Solar Power Europe od 2015 roku ceny tego typu urządzeń spadły o ponad 40%. Sytuacja na tym rynku przypomina trochę to co działo się z instalacjami fotowoltaicznymi. Szybki rozwój rynku, większa konkurencja, coraz lepsza sprawność paneli fotowoltaicznych powoduje, że cena finalnej instalacji spada. Dokładnie tak samo zachowuje się rynek magazynów energii. Chcąc być na bieżąco z tym jakie urządzenia i firmy są najlepsze powinniśmy spojrzeć na ranking magazynów energii. Zestawienie pomoże w ocenie aktualnych cen tego typu urządzeń.

Tendencja ta z pewnością zostanie w ciągu następnych kilku lat podtrzymana. Większe wykorzystanie magazynów energii elektrycznej jest kluczowe do bezproblemowego zarządzania całym systemem elektroenergetycznym w każdym Państwie. Najprawdopodobniej cena za baterie do fotowoltaiki nie spadnie w ciągu kolejnych kilku lat o kolejne 40%, ale z pewnością utrzymany zostanie trend, w którym za coraz lepsze jednostki nie zapłacimy więcej niż obecnie.

Domowy magazyn energii cena w Polsce

Odwołaliśmy się już do ceny magazynu energii u naszych sąsiadów. Jak w takim razie kształtowanie się kosztów zakupu może wyglądać w naszym kraju. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, że właściciele instalacji fotowoltaicznej otrzymają od rządu nowy program dotujący zakup magazynu energii. Z punktu widzenia "Kowalskiego" będzie to mobilizator do zakupu tego typu urządzenia, a dla producentów i dystrybutorów czas na dopracowanie technologii i form sprzedaży tego typu urządzeń, tak aby w perspektywie najbliższych 3-4 lat zakup tego typu urządzeń był uzasadniony ekonomicznie bez konieczności wypłacania dodatkowych dofinansowań.

Przechodząc do konkretów ceny akumulatorów do fotowoltaiki zależą od ich pojemności. Praktykuje się coraz częściej podawanie wielkości magazynowania energii w przeliczeniu na kWh. Kupując magazyny energii o pojemności 10 kWh producenci magazynów energii mówią nam, że akumulatory znajdujące się w środku oddadzą nam przy pełnym naładowaniu właśnie tyle energii. Obecnie koszt zakupu takiego magazynu z całym osprzętem np. od Tesli wynosi ok. 30 tys. zł. Szacuje się, że w perspektywie najbliższych 3-4 lat cena powinna być niższa o ok. 20-30%