Porównaj oferty

Taryfy gazu ziemnego W-5, W-6, W-7 i W-8

W przypadku gazu ziemnego klasyfikacja odbiorcy końcowego do określonej grupy taryfowej zależy od rocznego zużycia gazu ziemnego, mocy umownej, czy też ciśnienia gazu w miejscu odbioru. Dziś o tym, która cecha jest decycująca w przypadku klasyfikacji największych w Polsce dobiorców gazu ziemnego.

Odbiorcy gazu ziemnego są klasyfikowani do tzw. taryf gazu ziemnego. O tym, w jaki sposób gaz ziemny dla firm powiązać z grupą taryfową decydują przede wszystkim czynniki techniczne do których należą:

  1. Moc umowna
  2. Roczna ilość odbieranego paliwa gazowego
  3. Wskaźnik nierówności poboru
  4. Liczba odczytów układów pomiarowych w ciągu roku

W przypadku taryf W-5 i wyższych z wyżej wymienionych punktów istotne nie jest tylko pkt 2 czyli roczna ilość obieranego paliwa gazowego. Wszystkie pozostałe wpływają na to do której taryfy finalnie trafi odbiorca. Punkt 2 jest ważny m.in. w przypadku taryfy W-3 i W-4.

Klasyfikacja do taryfy W-5, W-6, W-7, W-8

Poniżej przedstawiamy w jaki sposób odbiorcy biznesowi są klasyfikowani do grup taryfowych gazu ziemnego. Dla grup taryfowych do W-7 włącznie warunkiem jest posiadanie w miejscu odbioru gazu ciśnienia paliwa gazowego na poziomie nie wyższym niż 0,5 MPA

  • Taryfa W-5. Dokładne nazwy grup taryfowych to: W-5.1 oraz W-5.2
Grupa taryfowa Moc umowna b [kWh/h] Roczna ilość odbieranego paliwa gazowego a [kWh/rok] Wskaźnik nierównomierności poboru [c] Liczba odczytów Układu pomiarowego w rok
W – 5.1 110 < b < 710 - - 12
W – 5.2 110 < b < 710 - - 12
  • Taryfa W-6. Wyróżniamy następujące taryfy: W-6A.1, W-6A.2, W-6B.1 oraz W-6B.2
Grupa taryfowa Moc umowna b [kWh/h] Roczna ilość odbieranego paliwa gazowego a [kWh/rok] Wskaźnik nierównomierności poboru [c] Liczba odczytów Układu pomiarowego w rok
W – 6A.1 710 < b < 6 580 - c ≤ 0,571
12
W – 6A.2 710 < b < 6 580 - c ≤ 0,571
12
W – 6B.1 710 < b < 6 580 - c > 0,571
12
W – 6B.2 710 < b < 6 580 - c > 0,571
12
  • Taryfa W-7. Występuje w wariantach: W-7A.1, W-7A.2, W-7B.1 oraz W-7B.2
Grupa taryfowa Moc umowna b [kWh/h] Roczna ilość odbieranego paliwa gazowego a [kWh/rok] Wskaźnik nierównomierności poboru [c] Liczba odczytów Układu pomiarowego w rok
W – 7A.1 b > 6 580 - c ≤ 0,571
12
W – 7A.2 b > 6 580 - c ≤ 0,571
12
W – 7B.1 b > 6 580 - c > 0,571
12
W – 7B.2 b > 6 580 - c > 0,571
12
  • Taryfa W-8 i wyższe przeznaczone dla największych odbiorców gazu ziemnego przestawiamy na poniższym screenie. Warunkiem korzystania z tego typu przyłączy jest konieczność posiadania w miejscu odbioru paliwa gazowego ciśnienia wyższego niż 0,5 MPa
taryfa w-5

źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Regulacji Energetyki

Oferta PGNiG dla taryfy W-5, W-6, W-7 oraz W-8

Dla odbiorców biznesowych, którzy rozliczają się w oparciu w wyżej wymienione grupy taryfowe kilka lat temu nastąpiła liberalizacja rynku gazu ziemnego. Dzięki temu duzi odbiorcy błękitnego paliwa mogą dowolnie wybrać firmę z usług której chcą korzystać. Zaawansowane porównanie cen gazu pokaże różnice w cenach u różnych dostawców. Taki model rynku jest najbardziej niekorzystny dla PGNiG - największego w Polsce sprzedawcy gazu ziemnego. Obecnie w celu utrzymania klienta największy sprzedawca gazu w Polsce musi konkurować przede wszystkim ceną z innymi graczami na rynku. Taki model jest najbardziej korzystny dla klienta, który dokładnie to samo paliwo może otrzymać w niższej cenie. Alternatywnych sprzedawców gazu jak się okazuje nie brakuje. Po pierwsze konkurencyjne oferty na sprzedaż gazu ziemnego można otrzymać od największych w Polsce państwowych koncernów energetycznych, które do tej pory specjalizowały się w sprzedaży prądu, po drugie powstało wielu innych sprzedawców gazu, którzy w oparciu o koncesje wydawane przez prezesa URE świadczą usługi sprzedaży prądu, po trzecie wreszcie do Polski weszły zagraniczne koncerny energetyczne, które chcą handlować gazem ziemny w naszym kraju.

Podsumowując: oferta PGNiG dla taryf W-5 i wyższych musi być dla Ciebie konkurencyjna. W celu zweryfikowania czy tak jest wyślij zapytanie ofertowe dostępne na stronie optimalenregy.pl. Wyceny dla największych odbiorców gazu ziemnego są indywidualne. Po jej otrzymaniu zawsze zyskujesz - wiedzę na temat cen rynkowych, a finalnie po zmianie sprzedawcy gazu pieniądze, które zostają na firmowym koncie z racji obniżenia kosztów zakupu gazu ziemnego.

Aktualności
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?
15 sty 2024
Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

Ogrzewanie gazowe, pomimo rosnących cen gazu wciąż niezmiennie cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania i ekologiczność, w porównaniu, chociażby do klasycznych kotłów węglowych. Dlatego też w tym artykule omawiamy ile kosztuje założenie pieca gazowego oraz co można zrobić, aby obniżyć te wydatki.

Czytaj więcej
Jak działa biogazownia?
18 gru 2023
Jak działa biogazownia?

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań takich jak fotowoltaika, przydomowe elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła wyróżnić można także zyskujące na popularności domowe biogazownie, pozwalające na pozyskiwanie ekologicznego gazu z odpadów. Czym wobec tego one są, jak działają i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Czytaj więcej
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?
30 lis 2023
Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku w Polsce zużycie gazu wzrosło w porównaniu do ubiegłego roku o 18,2%. Wzrosła także liczba odbiorców gazu korzystających z sieci gazowych. Dane te są jednak podawane dla wszystkich gospodarstw domowych. Jak wobec tego wygląda więc miesięczne zużycie gazu w bloku?

Czytaj więcej
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?
17 lis 2023
Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?

Piece gazowe to obecnie jedne z popularniejszych urządzeń grzewczych, stosowane jako alternatywa dla klasycznych kotłów węglowych czy zasilanych pelletem. Cechują się one dużą sprawnością oraz wygodą użytkowania. Niekiedy zdarza się jednak, że generowane przez nie zużycie gazu jest zbyt wysokie. O tym, co może być tego przyczyną, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Czytaj więcej