Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w Polsce w 2024 roku?

W Polsce 1 kWh prądu dla klienta indywidualnego kosztuje średnio 78 groszy za 1 kWh. Jeśli utrzymamy się w limicie zużycia prądu. W przypadku jego przekroczenie zapłacimy ponad 1 złoty z 1 kWh. W przypadku firm cena prądu została zamrożona na poziomie 693 złotych. Koszt zakupu 1 kWh przez klientów biznesowych, którzy nie są objęci pomocą Państwa wynika z indywidualnych negocjacji firm ze sprzedawcami. Umowy zawierane są na różnych warunkach, na różny okres i w różnych miesiącach.

Jaka jest cena prądu w zależności od taryfy?

Wybór grupy taryfowej zarówno w przypadku klientów indywidualnych jak i firm jest szalenie ważny. Taryfa różnicuje nam cenę prądu jaką płacimy w ciągu całej doby. W okresach tzw. szczytowych, czyli wtedy kiedy rano szykujemy się do pracy lub z tej pracy wracamy cena prądu jest najwyższa. Najmniej zapłacimy w nocy, kiedy zużycie prądu spada. Jeśli to możliwe to warto w domu pranie czy też zmywarkę włączyć w nocy, kiedy energia jest tańsza. W przypadku firm (na tyle na ile to możliwe) wykonywanie prac na maszynach zużywających najwięcej prądu powinno odbywać się w godzinach wieczornych.

Podwyżki ceny prądu w Polsce w 2024 - o ile?

Nowe ceny prądu dla klientów indywidualnych zaczną w Polsce obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. To wtedy kończy swoją ważność aktualne regulacje cen dla taryfy G. Nasze rachunki bez wsparcia rządowego wzrosną o ok. 30-40%. W przypadku firm, maksymalna cena prądu ustalona została na poziomie 693 złotych netto za 1 MWh, później firmy trafią na cenniki wynikające z umowy jaką mają zawartą ze sprzedawcą. Stawki mogą być wtedy nawet dwukrotnie wyższe

Cena energii elektrycznej – co się na nią składa?

Na cenę energii elektrycznej składają się elementy jakie widzimy na rachunku za energię. Ze strony sprzedawcy naliczana jest opłata za energię czynną oraz opłata handlowa (nie zawsze występuje). W przypadku dystrybutora opłat jest więcej, m.in. jest to jakościowa, stała, przejściowa, abonamentowa, kogeneracyjna, mocowa czy związana z OZE.

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej dla firm?

Koszt 1 kWh energii elektrycznej dla firm wynika z indywidualnych negocjacji podmiotu ze sprzedawcami. Ceny prądu dla firm nie są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. O wysokości ofert decyduje przede wszystkim obecna sytuacja na Towarowej Giełdzie Energii. Ceny zakupu prądu przez przedsiębiorców na rok 2025 zaczynają się od 750 złotych za 1 MWh. Do połowy 2024 roku cena prądu dla firm to maksymalnie 693 złote netto za 1 MWh.