Porównaj oferty

Cena prądu w Krakowie w 2024

Choć wprowadzone podwyżki cen prądu w 2024 roku były takie same pod względem procentowym dla całego kraju, stawki za 1 kWh energii elektrycznej znacznie różnią się między sobą w zależności od regionu Polski. Wszystko za sprawą tego, że największy wpływ na nie ma to, kto jest na danym terenie dystrybutorem energii elektrycznej oraz jego poprzednie, obowiązujące w 2021 roku ceny prądu. Sprawdzamy więc, jak prezentuje się aktualna cena prądu w Krakowie.

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Krakowie?

W Polsce funkcje operatorów systemu dystrybucyjnego pełni 5 największych firm energetycznych przypisanych do określonych regionów kraju, wśród których wymienić można, takie przedsiębiorstwa jak:

  • Energa Obrót,
  • Enea,
  • PGE,
  • Innogy,
  • Tauron.

W Krakowie za dystrybucję energii elektrycznej odpowiedzialna jest wobec tego firma Tauron, która jest jedną z tańszych, jeśli chodzi o ceny prądu w Polsce, zaraz po Enea. Dlatego też nawet po wprowadzeniu w 2024 roku podwyżek cen energii elektrycznej w naszym kraju rachunki za prąd w Małopolsce są jednymi z niższych, jeśli chodzi o średnie zużycie prądu w porównaniu do wielu innych miast w Polsce.

Jaka jest cena 1 kWh prądu w Krakowie w 2024 roku?

Aktualna cena prądu w Krakowie, podobnie zresztą jak w całym województwie małopolskim uzależniona jest przede wszystkim od stawek, jakie oferuje za nie firma Tauron. Dlatego też cena za 1 kWh energii elektrycznej w tym regionie jest nieco niższa niż średnia cena dla całego kraju wyliczona w styczniu 2024 roku.

Tauron to jednak niejedyna opcja dla mieszkańców Krakowa. Mogą oni bowiem obniżyć swoje ceny energii elektrycznej poprzez wypowiedzenie tej firmie umowy kompleksowej i podpisanie nowej z innym, tańszym sprzedawcą prądu. W takiej sytuacji Tauron pozostanie wyłącznie ich dystrybutorem energii, dla którego będą oni musieli płacić opłaty dystrybucyjne, jednak nie za energię czynną.

Cena prądu Kraków a ceny energii elektrycznej w innych miastach w Polsce

Cena prądu w Krakowie jest jedną z najniższych w naszym kraju. Niższe rachunki za energię elektryczną od krakowian płacą bowiem wyłącznie w Polsce mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego. Podobne ceny prądu jak w Krakowie obowiązują z kolei w Katowicach, Opolu i Wrocławiu, gdzie operatorem systemu dystrybucyjnego jest również firma Tauron. Natomiast więcej za prąd muszą płacić obecnie mieszkańcy 8 województw, wśród których wyróżnić można między innymi pomorskie, mazowieckie czy też podkarpackie.