Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Sprzedawcy i dostawcy energii elektrycznej w Polsce

Sprzedawcy i dostawcy energii elektrycznej w Polsce

Na tej stronie przedstawiamy listę firm, które posiadają koncesje na obrót energią elektryczną na terenie Polski. Posiadanie koncesji upoważnia firmy do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży prądu. W Polsce wydanych zostało ponad 450 takich uprawnień. To bardzo dużo. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość z firm posiadających koncesję, nie sprzedaje prądu do tzw. klientów końcowych czyli odbiorców indywidulanych lub innych firm. Posiadanie koncesji jest np. potrzebne dużym zakładom, które chcą samodzielnie dokonywać zakupu prądu na Towarowej Giełdzie Energii.

 

sprzedawcy prądu

 

Liczba sprzedawców prądu w Polsce. Źródło ure.gov.pl

Tytułem wstępu napiszmy także informację jak nazywać podmioty zajmujące się obrotem energią elektryczną. Duża część naszych czytelników pyta o poprawną wersję: Sprzedawca czy dostawca prądu, które określenie jest prawidłowe?

  • Sprzedawca prądu – to bezsprzecznie poprawna wersja, którą powinniśmy używać. Określenie sprzedawcy prądu pojawia się nie tylko na stronach firm handlujących energią, ale jest także wykorzystywane m.in. w Ustawie Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 roku.
  • Dostawca prądu – to potoczne określenie odnoszące się również do firm, które zajmują się sprzedażą energii elektrycznej. Jest ono zastępczo używane w przypadku rozmów dotyczących zmiany firmy od której będziemy prąd kupować. Mówiąc czy pisząc o dostawcach prądu mamy w zdecydowanej większości na myśli firmę od której prąd kupujemy.

W przypadku słowa: dostawcy prądu, część osób uważa, że to określenie powinno być przypisane do firmy zajmującej się transportem prądu czyli OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego. Argumentują to tym, że te firmy dostarczają prąd, stąd dostawca to dystrybutor. Nasze 10 letnie doświadczenie na rynku energii i kontakt z klientami pokazuje jednak zupełnie coś innego.

  1. Firmy handlujące prądem określa się mianem sprzedawcy lub dostawcy energii elektrycznej
  2. Firmy zajmujące się transportem prądu definiujemy jako dystrybutora lub operatora prądu – Od pełnej nazwy: Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Kto ma prawo do zmiany dostawcy, sprzedawcy prądu?

Prawo do wyboru sprzedawcy energii elektrycznej mają wszyscy odbiorcy w Polsce. Liberalizacja rynku energii w Polsce pozwala na dowolny wybór firmy od której prąd będziemy kupowali. Z praktycznego punktu widzenia jedyną przeszkodą w wyborze innego dostawcy prądu jest nasza obecna umowa i jej okres wypowiedzenia. Rozliczenie za prąd taka samo jak za każdy inny produkt czy usługę podlega pewnym uwarunkowaniom, które są zawarte w umowie. Chodzi nam tutaj o okres wypowiedzenia umowy. Najbardziej korzystnie jest podpisać nową umowę, w chwili wygaśnięcia starej. Jeśli nigdy wcześniej nie zmienialiśmy sprzedawcy prądu nasz okres wypowiedzenia wynosi 1 lub 3 miesiące. Na szczęście wgląd do takich informacji będzie miał nasz nowy sprzedawca prądu. Jeśli więc nie wiemy w jakim czasie możemy wypowiedzieć obecną umowę, wystarczy, że skontaktujemy się z nowym sprzedawcą prądu w Polsce, który poza sprawdzeniem okresu wypowiedzenia umowy załatwi za nas wszystkie formalności związane z przejściem do innej firmy. Sam proces wygląda identycznie jak w przypadku zmiany operatora sieci komórkowej.

Wyjątkiem od wyżej opisanego przykładu są odbiorcy energii elektrycznej, którzy rozliczają się w oparciu o grupę taryfową B. W tym wypadku prawo do zmiany dostawcy prądu jest możliwe tylko wtedy jeśli licznik prądu jest dostosowany do tzw. zasady TPA (dostępu 3 stron do umowy). Zakłady, które rozliczają się w grupie taryfowej B są właścicielami licznika i same na swój koszt muszą dokonać odpowiedniej zmiany, aby móc wybrać sprzedawcę energii elektrycznej z poniższej listy. W pozostałych przypadkach, czyli dla odbiorców w grupie taryfowej G (najpopularniejsze taryfy G11 i G12) i C (np. taryfa C11) właścicielem licznika prądu jest Dystrybutor i to on ma obowiązek dbania o nasz licznik prądu.

Jak wybrać sprzedawcę?

Wiemy już kto może wybrać dowolną firmę z listy dostawców energii elektrycznej. Pytanie jak zrobić to w najlepszy dla siebie sposób? W praktyce okazuje się, że cena zakupu prądu czyli 1 kWh, chodź jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, którym kierujemy się wybierając nowego dostawcę energii elektrycznej, nie jest jedynym kryterium. Wybierając z listy, który dostawca prądu będzie nam najbardziej odpowiadał powinniśmy się także kierować:

  • Wysokością comiesięcznej opłaty handlowej doliczanej przez niektórych sprzedawców do rachunku za prąd
  • Czy prąd jaki będzie przez nas kupowany pochodzi z elektrowni węglowych, czy jest kupowany np. z zielonej energii wiatrowej
  • Sposobem rozliczania się za prąd. Czy chcemy otrzymywać rachunki prognozowane z np. półrocznym wyrównaniem czy w oparciu o rzeczywiste zużycie prądu
  • Okresem wypowiedzenia umowy oraz możliwościami jej automatycznego przedłużenia
  • Na koniec to co szczególnie w obecnym czasie jest istotne – gwarancją niezmienności ceny w trakcie obowiązywania umowy. Rosnące ceny prądu dają się już we znaki przedsiębiorcom. Od kolejnego roku każdy z odbiorców indywidualnych zderzy się też z podwyżkami cen prądu. Warto pomyśleć nad umową, która będzie nam gwarantowała przez np. najbliższe 36 miesięcy stałą cenę prądu

Po przeczytaniu tego tekstu z pewnością wybór sprzedawcy prądu będzie łatwiejszy. Poniższa lista pokazuje, które firmy w sposób aktywny handlują energią elektryczną. Klikając w ich logo zostaniecie przeniesieni na strony z informacjami na temat sprzedawców prądu


Aktywni sprzedawcy energii elektrycznej (prądu)

enea logo
fortum logo
PKP Energetyka
PGE logo
vervis
energa obrót
plus energia elektryczna
Beskidzka energetyka logo
unimot
polenergia
novum telekomunikacja prąd
energetyka dla domu logo
audax energia
3 wings
ps operator
enegia ok logo
elsen
elektrix logo
elektra
energy match logo
tradea logo
cez polska
ERGO Energy
Green prąd logo
enefit
ecoergia
Enesta prąd
esv logo
ewe logo
energia polska logo
eniga logo
energie2 logo
PGNiG prąd
konerg logo
po prostu energia
engie logo
Innogy
tauron polska energia
orange logo
handen
AXPO
enrex energy
AXPO

Spółki obrotu, które chwilowo wstrzymały działalność, ograniczyły ją lub ją zakończyły.

inter Energia
Corrente energia elektryczna
Polska energetyka pro
GasPol Energy
energetyczne centrum logo
energia dla firm logo
energy match logo
Ineon
hermes energy group
FIT En
Nida Media