Strona główna > Sprzedawcy i dostawcy energii elektrycznej w Polsce

Sprzedawcy i dostawcy energii elektrycznej w Polsce

Na tej stronie przedstawiamy listę firm, które posiadają koncesje na obrót energią elektryczną na terenie Polski. Posiadanie koncesji upoważnia firmy do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży prądu. W Polsce wydanych zostało ponad 450 takich uprawnień. To bardzo dużo. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość z firm posiadających koncesję, nie sprzedaje prądu do tzw. klientów końcowych czyli odbiorców indywidulanych lub innych firm.

sprzedawcy prądu

 

Liczba sprzedawców prądu w Polsce. Źródło ure.gov.pl

Sprzedawca czy dostawca prądu? Tytułem wstępu napiszmy także informację jak nazywać podmioty zajmujące się obrotem energią elektryczną. Duża część naszych czytelników pyta o poprawną wersję: Sprzedawca prądu czy dostawca prądu, które określenie jest prawidłowe?

  • Sprzedawca prądu – to bezsprzecznie poprawna wersja, którą powinniśmy używać. Określenie sprzedawcy prądu pojawia się nie tylko na stronach firm handlujących energią, ale jest także wykorzystywane m.in. w Ustawie Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 roku.
  • Dostawca prądu – to potoczne określenie odnoszące się również do firm, które zajmują się sprzedażą energii elektrycznej. Jest ono zastępczo używane w przypadku rozmów dotyczących zmiany firmy od której będziemy prąd kupować. Mówiąc czy pisząc o dostawcach prądu mamy w zdecydowanej większości na myśli firmę od której prąd kupujemy.

W przypadku słowa: dostawcy prądu, część osób uważa, że to określenie powinno być przypisane do firmy zajmującej się transportem prądu czyli OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego. Argumentują to tym, że te firmy dostarczają prąd, stąd dostawca to dystrybutor. Nasze ponad 10 letnie doświadczenie na rynku energii i kontakt z klientami pokazuje jednak zupełnie coś innego.

  1. Firmy handlujące prądem określa się mianem sprzedawcy lub dostawcy energii elektrycznej
  2. Firmy zajmujące się transportem prądu definiujemy to dystrybutorzy energii elektrycznej lub operatora prądu – Od pełnej nazwy: Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Dostawcy prądu – największe firmy w Polsce


PGE

pge logo

PGE jako największy w Polsce sprzedawca energii elektrycznej funkcjonuje na zasadzie sprzedawcy z urzędu we wschodniej i centralnej części Polski. Głównie dzięki mianu sprzedawcy z urzędu, ale też dzięki odpowiednio elastycznym ofertom i promocjom, PGE może liczyć na tak dużą liczbę klientów.


Polenergia

polenergia logo

Polenergia Sprzedaż jest spółką należącą do Grupy Polenergia - całkowicie polskiej grupy kapitałowej z długoletnią historią i wieloletnim doświadczeniem w energetyce, która w swoim portfolio posiada pełen łańcuch wartości - od projektowania, poprzez budowę i eksploatację ekologicznych źródeł wytwarzania aż po dystrybucję i sprzedaż hurtową energii elektrycznej.


Respect Energy

respect energy logo

Spółka została powołana do życia 30 listopada 2018 roku. Należy jednak wspomnieć, że sama rejestracja spółki nie oznacza w tym przypadku powstania całkiem nowe organizacji. Respect Energy to kontynuacja działalności spółki TRMEW Obrót, która na rynku funkcjonowała od 2013 roku. Organizacja postawiła na zmianę brandu i lepsze powiązanie nazwy nowej spółki z zakresem świadczonych usług. Firma skupia się zarówno na sprzedaży prądu, jak również jego zakupie od jednostek produkujących energię z odnawialnych źródeł.


EWE Energia

ewe logo

EWE to firma multienergetyczna z ponad 22-letnim doświadczeniem. Działa na terenie całego kraju oferując energię elektryczną tylko dla klientów biznesowych. Ewe wychodzi naprzeciw klientom wraz ze swoją nowoczesną ofertą zawierającą wiele udogodnień w kwestiach sprzedaży energii elektrycznej.


ENEA

enea logo

Jedna z wiodących firm energetycznych w Polsce. Spółka zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej jako „Sprzedawca z urzędu” w rejonie OSD Enea oraz jako niezależny dostawca prądu w całej Polsce. Rocznie firma sprzedaje ponad 15 000 GWh energii elektrycznej do prawie dwóch i pół miliona odbiorców indywidualnych i firm.


ENERGA

energa logo

Energa to jedna z największych w Polsce spółek zajmujących się między innymi sprzedażą energii elektrycznej. Pod swoimi skrzydłami ma prawie trzy miliony klientów z obszaru gospodarstw domowych oraz biznesu.


TAURON

tauron logo

Tauron Polska Energia należy do jednej z pięciu największych spółek zajmujących się w Polsce obrotem i sprzedażą prądu do odbiorców indywidualnych i biznesowych.Tauron sprzedaje energię elektryczną w ilości ponad 40 TWh, głównie na obszarze południowej Polski. Klientami spółki jest ponad pięć milionów gospodarstw domowych.


E-ON

e-on logo

E-ON to sprzedawca energii elektrycznej, który należy do jednej z największych firm energetycznych w Europie. W Polsce firma ma ponad 100 letnią tradycję. Podstawowych rejonem działalności firmy E-ON jest obszar Warszawy


Orange Energia

orange logo

Orange od lutego 2014 roku posiada koncesję na obrót energią elektryczną. Oferta prądu od Orange z powodzeniem przyciąga do sprzedawcy nowych klientów. Dzięki popularności zdobytej za sprawą znajdowania się na czele rynku polskiej telekomunikacji, Orange dociera do usługobiorców na terenie całej Polski.


PLUS

plus logo

Plus jako sprzedawca prądu należy do telekomunikacyjnej spółki Polkomtel sp.z o.o. w 2013 roku została ona przejęta przez Cyfrowy Polsat, który wdrożył markę Plus na rynek energii. Oferta Plusa jako dostawcy prądu dostosowana jest zarówno dla klientów biznesowych jak i indywidualnych.


Fortum

fortum logo

Fortum od 2016 roku na terenie całej Polski sprzedaje energię elektryczną. Zgodnie ze swoją misją – dla czystszego świata, stawiamy w naszym kraju na zieloną energię i sprzedajemy swoim Klientom w 100% czysty prąd, w całości pozyskany z odnawialnych źródeł.


Audax Renewables

audax renewables logo

Firma Audax jest aktywna na polskim rynku energetycznym od roku 2011. Obsługuje tysiące klientów w Polsce i setki tysięcy w całej Europie.


Enefit

enefit logo

Firma Enefit jest spółką zależną od Eesti Energia, która należy do największych firm energetycznych w basenie Morza Bałtyckiego. Grupa Eesti Energia to pionowo zintegrowana grupa, która posiada własne górnictwo. W ramach grupy działa także konwencjonalne oraz odnawialne wytwarzanie energii.


AXPO

AXPO logo

Firma dostarcza swoje produkty do ponad 3 mln odbiorców rozlokowanych w 20 krajach na Starym Kontynencie – w tym również w Polsce, działajac pod szyldem Axpo Polska. Holding funkcjonuje od przeszło 100 lat.


Engie

engie logo

Działa w różnych gałęziach rynku w ponad 70 krajach, zatrudniając tysiące pracowników. Spółka od kilku lat zajmuje się obrotem i sprzedażą energii elektrycznej także w Polsce. Swoje oferty dostosowuje przede wszystkim do klientów biznesowych.


Energia Polska

energia polska logo

Energia Polska to firma należąca do grupy niezależnych sprzedawców energii elektrycznej. Na rynku działa od 2013 roku, została założona we Wrocławiu. Zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej dla klientów indywidualnych i firm.


PKP Energetyka

PKP Energetyka logo

PKP Energetyka na polskim rynku energii elektrycznej działa od roku 2001. Dominującym obszarem działalności firmy jest obrót, sprzedaż i dystrybucja prądu. Swoją ofertę sprzedaży prądu PKP Energetyka kieruje głównie do odbiorców biznesowych.


E2V

e2v logo

E²V tworzy nowoczesne rozwiązania z segmentu greentech. Umożliwiają one zakup energii przyjaznej dla środowiska, na przejrzystych warunkach i w prosty sposób. Spółka należy do grupy kapitałowej MS Galleon GmbH, której właścicielem jest Michał Sołowow.


Sprzedawcy energii elektrycznej i ich zmiana

Prawo do wyboru sprzedawcy energii elektrycznej mają wszyscy odbiorcy w Polsce. Liberalizacja rynku energii w Polsce pozwala na dowolny wybór firmy od której prąd będziemy kupowali. Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce działa. Z praktycznego punktu widzenia jedyną przeszkodą w wyborze innego dostawcy prądu jest nasza obecna umowa i jej okres wypowiedzenia. Rozliczenie za prąd taka samo jak za każdy inny produkt czy usługę podlega pewnym uwarunkowaniom, które są zawarte w umowie. Chodzi nam tutaj o okres wypowiedzenia umowy. Najbardziej korzystnie jest podpisać nową umowę, w chwili wygaśnięcia starej. Jeśli nigdy wcześniej nie zmienialiśmy sprzedawcy prądu nasz okres wypowiedzenia wynosi 1 lub 3 miesiące. Na szczęście wgląd do takich informacji będzie miał nasz nowy sprzedawca prądu. Jeśli więc nie wiemy w jakim czasie możemy wypowiedzieć obecną umowę, wystarczy, że skontaktujemy się z nowym sprzedawcą prądu w Polsce, który poza sprawdzeniem okresu wypowiedzenia umowy załatwi za nas wszystkie formalności związane z przejściem do innej firmy. Sam proces wygląda identycznie jak w przypadku zmiany operatora sieci komórkowej.

Wyjątkiem od wyżej opisanego przykładu są odbiorcy energii elektrycznej, którzy rozliczają się w oparciu o grupę taryfową B. W tym wypadku prawo do zmiany dostawcy prądu jest możliwe tylko wtedy jeśli licznik prądu jest dostosowany do tzw. zasady TPA (dostępu 3 stron do umowy). Zakłady, które rozliczają się w grupie taryfowej B są właścicielami licznika i same na swój koszt muszą dokonać odpowiedniej zmiany, aby móc wybrać sprzedawcę energii elektrycznej z poniższej listy. W pozostałych przypadkach, czyli dla odbiorców w grupie taryfowej G (najpopularniejsze taryfy G11 i G12) i C (np. taryfa C11) właścicielem licznika prądu jest Dystrybutor i to on ma obowiązek dbania o nasz licznik prądu.

Dostawcy energii elektrycznej. Jak wybrać najlepszego?

Wiemy już kto może wybrać dowolną firmę z listy dostawców energii elektrycznej. Pytanie jak zrobić to w najlepszy dla siebie sposób? W praktyce okazuje się, że cena prądu w zakupie czyli za 1 kWh, chodź jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, którym kierujemy się wybierając nowego dostawcę energii elektrycznej, nie jest jedynym kryterium. Wybierając z listy, który dostawca prądu będzie nam najbardziej odpowiadał powinniśmy się także kierować:

  • Wysokością comiesięcznej opłaty handlowej doliczanej przez niektórych sprzedawców do rachunku za prąd
  • Czy prąd jaki będzie przez nas kupowany pochodzi z elektrowni węglowych, czy jest kupowany np. z zielonej energii wiatrowej
  • Sposobem rozliczania się za prąd. Czy chcemy otrzymywać rachunki prognozowane z np. półrocznym wyrównaniem czy w oparciu o rzeczywiste zużycie prądu
  • Okresem wypowiedzenia umowy oraz możliwościami jej automatycznego przedłużenia
  • Na koniec to co szczególnie w obecnym czasie jest istotne – gwarancją niezmienności ceny w trakcie obowiązywania umowy. Rosnące ceny prądu dają się już we znaki przedsiębiorcom. Od kolejnego roku każdy z odbiorców indywidualnych zderzy się też z podwyżkami cen prądu. Warto pomyśleć nad umową, która będzie nam gwarantowała przez np. najbliższe 36 miesięcy stałą cenę prądu

Po przeczytaniu tego tekstu z pewnością wybór sprzedawcy prądu będzie łatwiejszy. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości to z pomocą przyjdzie kalkulator cen prądu. Poniższa lista pokazuje, które firmy w sposób aktywny handlują energią elektryczną. Klikając w ich nazwę zostaniecie przeniesieni na strony z informacjami na temat sprzedawców prądu

Lista sprzedawców prądu, która zakończyła sprzedaż do klienta finalnego

Poniżej prezentujemy listę firm, które działały w Polsce w ostatnich latach, ale obecnie nie prowadzą sprzedaży do klienta finalnego: