Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Czy prąd na kartę jest tańszy?

Czy prąd na kartę jest tańszy?

12345

Ocena 4.3/5 (7 głosy/ów)

Prąd na kartę to nie żart. Jest to możliwe aby wykupywać sobie "pakiet" kilowatogodzin i płacić dokładnie tyle ile chcemy kupując kartę o odpowiedniej wartości. Ale czy na prawdę płacimy wtedy mniej za prąd?
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Czy prąd na kartę jest tańszy?

Prąd na kartę

Na czym polega system pre-paid ? Usługa rozliczenia pre-paid umożliwia zakup określonej ilości energii z dowolną częstotliwością, w zależności od naszych potrzeb, czyli od zużycia np. raz na kilka dni, tydzień, bądź miesiąc. Jednakże potrzebny jest do tego specjalny licznik przedpłatowy, który pozwala na wprowadzanie kodów otrzymywanych podczas zakupu karty z "porcją" energii. Zasada działania licznika na kartę pre-paid jest identyczna jak w przypadku zwykłego licznika. Urządzenie to bowiem również zapisuje ilość energii, którą zużywamy. Jednak podstawową wadą posiadaczy licznika przedpłatowego jest fakt, że nie będziemy mieć prądu, jeśli uprzednio za niego nie zapłacimy (nie dokonamy opłaty z góry).

Jak kupić prąd ?

Płacąc określoną kwotę pieniędzy, równoważną z ilością wykupionej przez nas ilości energii, nabywamy dwudziestocyfrowy kod doładowujący, który po wprowadzeniu w urządzenie umożliwi nam pobór energii w miejscu, gdzie kod został wprowadzony. Kod ten, a ściślej mówiąc kartę można kupić m.in. w Biurze Obsługi Klienta, znajdującym się u naszego dostawcy prądu, dokonując płatności przez internet lub nabyć kartę w odpowiednich kioskach, czy sklepach. Czy taki sposób zakupu energii się opłaca ? Zacznijmy od tego, że sama wymiana licznika na przedpłatowy jest odpłatna i kosztuje niemało. Są to kwoty rzędu kilkuset złotych około 400 za licznik jednofazowy do ponad 700 zł za licznik trójfazowy.

Korzyści z usługi pre-paid

Jakie są oszczędności zatem, albo po prostu korzyści ? Podstawowa korzyść to fakt, że sam decydujesz o ilości zakupionej energii. Nie zaskoczy Cię zatem wysokość rachunków, ale też w najmniej odpowiednim momencie może Ci zabraknąć prądu, gdy zapomnisz dokonać doładowania. Kolejny plus to kwestia tego, że nie zadłużysz się i jeśli wynajmujesz mieszkanie nikt nie zadłuży Ciebie. Ceny energii wcale nie są jednak niższe od tych, w przypadku normalnych liczników i taryf energii. Warto więc zastanowić się, czy licznik przedpłatowy to oszczędność, czy konieczność.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót