Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Rekompensata za prąd w 2020 roku. Jak poprawnie złożyć wniosek?

Rekompensata za prąd w 2020 roku. Jak poprawnie złożyć wniosek?

12345

Ocena 3.7/5 (15 głosy/ów)

Rok 2020 jest kolejnym, w którym rząd bardzo mocno ingeruje w ceny prądu. Tym razem rekompensaty będą dotyczyły klientów indywidualnych. Dziś wyjaśniamy, kto, ile i kiedy może otrzymać.
Rekompensata za prąd w 2020 roku. Jak poprawnie złożyć wniosek?

Ministerstwo Aktywów Państwowych, które jest odpowiedzialne za projekt ustawy z tytułu wzrostu cen energii opublikowało na początku roku projekt takiej ustawy. Znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące m.in. wysokości rekompensaty, terminów jakie należy dochować, czy też formy w jakiej będą one wypłacane. Dofinansowanie będzie przysługiwało ponad 15 mln gospodarstw domowych. Rząd szacuje, że koszty całego programu i jego obsługi wyniosą prawie 2,5 miliarda złotych. Warto pamiętac, że energia elektryczna dla firm nie będzie dotowana.

Komu przysługuje rekompensata?

O dofinansowanie do rachunku za prąd może ubiegać się każdy indywidualny odbiorca energii elektrycznej, który:

 • posiada aktualną umowę sprzedaży prądu (kompleksową, a także osoby, które otrzymują 2 różne faktury za sprzedaż i dystrybucję)
 • właściciel punktu poboru energii nie przekroczył w 2019 roku kwoty dochodu 85 528 zł brutto czyli rozliczał się w 1 progu podatkowym
 • zużycie energii w 2020 roku jest wyższe niż 63 kWh

Dodatkowo o rekompensatę nie będzie można się ubiegać jeśli:

 • odbiorca prądu ma podpisaną umowę z tzw. gwarancją ceny. W praktyce oznacza to, że jeśli np. na dzień 31.12.2019 roku płaciliśmy za energię elektryczną czynną 36 groszy brutto i tyle samo płacimy w 2020 roku to rekompensata nam się nie należy. W takim przypadku ustawodawca twierdzi, że nie ma podstaw do zwrotu, ponieważ cena nie wzrosła
 • energia elektryczna jest wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Ile wynosi kwota rekompensaty za energię?

Wysokość rekompensaty jest uzależniona od naszego rocznego zużycia prądu. Ustawodawca wprowadził progi, które różnicują wysokość rekompensaty na poziomie od 34 do nawet 306 złotych. Poniżej dokładne stawki:

 • Roczne zużycie prądu od 63 kWh do 500 kWh = kwota rekompensaty 34,08 złotych
 • Roczne zużycie prądu od 501 do 1 200 kWh = kwota rekompensaty 82,80 złotych
 • Roczne zużycie prądu od 1 201 do 2 800 kWh = kwota rekompensaty 190, 86 złotych
 • Roczne zużycie prądu powyżej 2 800 kWh = 306,75 złotych

W praktyce oznacza to, że przede wszystkim właściciele domków jednorodzinnych lub osoby wykorzystujące energię elektryczną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w bojlerach lub do ogrzewania domów/mieszkań otrzymają maksymalne kwoty rekompensaty.

Zdecydowanie największą grupę będą stanowiły osoby, których kwota zwrotu wyniesie 190,86 złotych.

Czy sprzedawca prądu poinformuje mnie o możliwości otrzymania zwrotu?

Kolejna bardzo istotna kwestia to informacja o możliwości otrzymania takiego zwrotu. Ustawa nakłada obowiązek na Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, a także Sprzedawców prądu, że taka możliwość istnieje.

Po upływie 21 dni od wejścia w życie ustawy firma powinna nas o tym fakcie poinformować i przedstawić nam wzór deklaracji, a także potwierdzić w jaki sposób można ją złożyć.

Wnioski znajdować się będą także na stronach internetowych sprzedawców prądu.

Termin do którego należy złożyć wniosek?

Wniosek o rekompensatę za prąd należy złożyć w terminie do 31 grudnia 2020 roku. Początkowa data zależy od wejścia w życie ustawy.

Jeśli się spóźnimy, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony i nie otrzymamy rekompensaty.

Kiedy i w jakiej formie otrzymam pieniądze?

Rekompensata zostanie wypłacona po 15 marca 2021 roku.

Pieniądze nie zostaną wypłacone w formie gotówkowej lub jako przelew. Zostanie dokonana korekta naszego rachunku za prąd. Korekta pojawi się na pierwszym rachunku wystawionym po wcześniej wspomnianej dacie. 

Jeśli okaże się, że nasz rachunek za prąd wystawiony w 2 poł. marca będzie niższy niż kwota jaką otrzymamy, wtedy w kolejnym okresie rozliczeniowym schemat działania zostanie powtórzony.

Jak wypełnić wniosek? Pobierz wzór i przykład

To w jaki sposób należy wypełnić wniosek przedstawimy w tym miejscu w chwili kiedy zostaną one udostępnione. Przeprowadzimy Was krok po kroku w jaki sposób wniosek należy wypełnić.

Gdzie złożyć wniosek o rekompensatę?

Wnioski dot. rekompensaty za wysokie ceny prądu będzie można składać w następujący sposób:

 1. Bezpośrednio w punktach obsługi klienta sprzedawcy
 2. Wysłać wniosek pocztą
 3. Za pomocą maila (wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis wniosku profilem zaufanym)
 4. Najprawdopodobniej sprzedawcy prądu udostępnią również taką możliwość z poziomu swoich elektronicznych biur obsługi klienta

O czym jeszcze należy pamiętać?

Deklaracja jest składana pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Pamiętajmy także o tym, że liczba składanych wniosków zależy od liczby punktów poboru energii. Do każdego licznika należy złożyć jeden wniosek.

Jeśli w deklaracji popełnimy błąd to firma energetyczna ma 21 dni od daty jego otrzymania na poinformowanie nas o takim fakcie i wezwie nas do uzupełnienia wniosku lub do jego poprawy. Będziemy mieli 30 dni na odniesienie się do takiego wezwania. Jeśli tego nie zrobimy stracimy prawo do rekompensaty.

Podsumowując, pomimo wzrostu cen prądu w 2020 roku (pisaliśmy o tym, że wiemy ile zapłacimy za prąd w 2020 roku) w dużej mierze zostaną nam pokryte programem, który obejmie swoim działaniem ponad 15 mln gospodarstw domowych.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót