Porównaj oferty

Wybór najlepszego ogrzewania domu to nie tylko dylemat przed jakim stoją osoby budujące nowy dom. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce w miesiącach zimowych, które głównie wynika z wykorzystania paliw stałych do ogrzewana domów, powoduje, że w najbliższych latach osoby spalające obecnie paliwa stałe w swoich piecach będą musiały znaleźć alternatywny sposób pozyskiwania ciepła. Najbardziej powszechnym stają się pompy ciepła. Łatwość ich montażu, a także coraz lepsze warunki finansowe powodują, że popularność tego typu rozwiązań rośnie. Rynek oferuje kilka typów pomp. Chcąc świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnego producenta czy też modelu sprawdź nasze recenzje i zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi dofinansowań czy kwestii związanych z montażem, które poruszamy na naszym blogu.

23 lut 2024

Trendy energetyczne prezentowane w Kielcach

Święto energetyki, elektrotechniki i odnawialnych źródeł energii w Kielcach pobiło rekordy popularności! 26. edycja targów przyciągnęła do kieleckiego ośrodka łącznie ponad 350 firm z 15 krajów, a także ponad 20 tys. zwiedzających. Ekspozycja odbyła się we wszystkich siedmiu halach Targów Kielce. 

Czytaj więcej
22 sty 2024

Pompa ciepła 5 kw: zużycie prądu

Pompy ciepła określane są jako ekologiczne i energooszczędne źródła ciepła. Ich przeciwnicy uważają jednak, że korzystanie z nich nie jest do końca tak tanie, jak wskazują na to producenci tego typu urządzeń grzewczych, gdyż wymagają one zasilania elektrycznego. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywa pompa ciepła o mocy 5 kW, aby przekonać się czy mają oni rację.

Czytaj więcej
17 sty 2024

Enex z nowymi rekordami

Najnowsze modele pomp ciepła z najwyższym współczynnikiem efektywności, jednostka klimatyzacji z wbudowanym ekranem i możliwością oglądania telewizji, falowniki z funkcją zasilania rezerwowego oraz naścienne ładowarki do pojazdów elektrycznych – to tylko część z premierowych rozwiązań dla domu i przemysłu, które prezentowane będą podczas targów Enex. 26. edycja wydarzenia odbędzie się od 7 do 8 lutego w Targach Kielce.

Czytaj więcej
11 gru 2023

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia - jak działa, ceny i parametry

Pompa ciepła kojarzy się przede wszystkim z zapewnieniem ogrzewania w budynku. Niewiele osób wie jednak, że z powodzeniem może być ona także wykorzystywana do chłodzenia, stając się tym samym wygodnym rozwiązaniem 2w1 zastępującym również klimatyzację. W tym artykule skupiamy się więc na tym czym tak właściwie jest pompa ciepła z funkcją chłodzenia, jak ona działa oraz ile kosztuje.

Czytaj więcej
30 paź 2023

Moc pompy ciepła a powierzchnia domu: ile kw na m2?

Jednym z najważniejszych parametrów pomp ciepła jest ich moc. Ma ona wpływ nie tylko na to, czy będą one w stanie dostarczać do budynku odpowiednią ilość energii cieplnej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, ale także generowane przez nie zużycie prądu, przekładające się na koszty związane z ich użytkowaniem. Dlatego też podpowiadamy jak dobrać moc pompy ciepła i ile kW na m2 będzie właściwą wartością.

Czytaj więcej
27 wrz 2023

Ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW?

Choć pompa ciepła dostarcza do budynków energię cieplną pochodzącą z odnawialnych źródeł, do działania wymaga ona także zasilania elektrycznego, które generuje główne koszty związane z ogrzewaniem domu za pomocą tego urządzenia. W tym artykule sprawdzamy więc ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW oraz jak przekłada się to na wysokość rachunków za prąd.

Czytaj więcej
19 wrz 2023

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze nie tylko w nowowybudowanych, ale także modernizowanych domach. Są one ekologiczne, wygodne w użytkowaniu i skutecznie zaspokajają zapotrzebowanie na energię cieplną w budynkach. Do zalet tego typu urządzeń grzewczych zaliczyć można także to, że koszty związane z jego zakupem można obniżyć poprzez dofinansowanie do pompy ciepła, oferowane w ramach różnych programów. Dlatego też podpowiadamy jak złożyć wniosek o dofinansowanie pompy ciepła w 2024 roku.

Czytaj więcej
11 wrz 2023

Jaka pompa ciepła na 240 m2?

Wybierając pompę ciepła do ogrzewania domu, trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów tego urządzenia. Jednym z najważniejszych wśród nich jest natomiast moc, która powinna być dopasowana nie tylko do powierzchni użytkowej budynku, ale także występującego w nim zapotrzebowania na energię cieplną, które zależy od kilku czynników. Dlatego też podpowiadamy jaka pompa ciepła na 240 m2 pod względem jej mocy będzie optymalnym rozwiązaniem.

Czytaj więcej
10 sie 2023

Co zamiast pompy ciepła: alternatywy

W ostatnich latach coraz częściej tradycyjne źródła ciepła bazujące na spalaniu drewna lub węgla zastępowane są bardziej ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi. Wśród nich prym wiodą przede wszystkim pompy ciepła, jednak poza nimi istnieje także wiele innych źródeł ciepła, które są przyjazne dla planety i portfela użytkowników. W związku z tym omawiamy trzy propozycją dotyczące tego co zamiast pompy ciepła można zastosować do ogrzewania w domach.

Czytaj więcej
7 sie 2023

Ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kw?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które ogrzewają budynki za pomocą energii cieplnej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, takich jak grunt, woda czy powietrze. Ich działanie wymaga jednak energii elektrycznej, za pomocą której zasilana jest sprężarka odpowiedzialna w dużym uproszczeniu za przekazywanie ciepła z dolnego do górnego źródła. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła związane są więc z generowanym przez nią poborem prądu. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW.

Czytaj więcej
13 lip 2023

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m2?

Domy z pompą ciepła to obecnie jedne z najekonomiczniejszych rozwiązań, których ogrzewanie nie generuje dużych kosztów, a do tego nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Nic więc dziwnego w tym, że projekty domu z pompą ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Z jakimi kosztami należy się jednak liczyć chcąc zastosować pompę ciepła w domu 100 m2? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
3 lip 2023

Pompa ciepła w starym domu - czy się opłaca?

Pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze, które przede wszystkim stosowane jest w nowopowstających budynkach. Coraz więcej osób decyduje się jednak na montaż pompy ciepła w starym domu. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić czy pompa ciepła do starego domu, to aby na pewno dobre rozwiązanie oraz czy jest ona w stanie funkcjonować z klasycznymi grzejnikami.

Czytaj więcej
Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić