Strona główna > Aktualności > Pompy ciepła 2023

Pompy ciepła 2023

Wybór najlepszego ogrzewania domu to nie tylko dylemat przed jakim stoją osoby budujące nowy dom. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce w miesiącach zimowych, które głównie wynika z wykorzystania paliw stałych do ogrzewana domów, powoduje, że w najbliższych latach osoby spalające obecnie paliwa stałe w swoich piecach będą musiały znaleźć alternatywny sposób pozyskiwania ciepła. Najbardziej powszechnym stają się pompy ciepła. Łatwość ich montażu, a także coraz lepsze warunki finansowe powodują, że popularność tego typu rozwiązań rośnie. Rynek oferuje kilka typów pomp. Chcąc świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnego producenta czy też modelu sprawdź nasze recenzje i zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi dofinansować czy kwestii związanych z montażem, które poruszamy na naszym blogu.

Współczynnik SCOP pompy ciepła - co to jest?

Współczynnik SCOP pompy ciepła - co to jest?

Wybierając pompę ciepła do domu, należy zwrócić uwagę na jej szereg różnorodnych parametrów, które będą miały wpływ na jej późniejszą wydajność działania, a co za tym idzie koszty ogrzewania za jej pomocą. Wśród nich jednym z ważniejszych i najczęściej wymienianych zaraz po współczynniku COP jest współczynnik SCOP pomp ciepła, na którym skupiamy się w poniższym artykule.

Więcej

Pompa ciepła - schemat instalacji

Pompa ciepła - schemat instalacji

Instalacja grzewcza bazująca na pompach ciepła składa się nie tylko z samej jednostki, ale także wielu dodatkowych elementów. To, w jaki sposób będzie wyglądał schemat instalacji pompy ciepła, uzależnione jest także od jej rodzaju zarówno pod względem dolnego źródła ciepła, na jakim ona bazuje, jak i  typu — monoblok lub split. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na tym, z jakich elementów składa się instalacja grzewcza z pompą ciepła, jak może zostać podłączone tego typu urządzenie grzewcze oraz jak wygląda przykładowy schemat instalacji.

Więcej

Dofinansowanie do pompy ciepła - na jaką dopłatę możesz liczyć?

Dofinansowanie do pompy ciepła - na jaką dopłatę możesz liczyć?

Choć pompy ciepła wyróżniają się wieloma zaletami związanymi nie tylko z ich ekologicznością, ale także możliwością niskokosztowego ogrzewania budynków, wciąż wiele osób nie decyduje się na ich montaż ze względu na wysoki koszt tego rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele dotacji, które pozwalają w skuteczny sposób obniżyć nakłady finansowe ponoszone na tego typu inwestycje. Dostępne są one nie tylko dla osób planujących montaż pompy ciepła w nowym budynku, ale także przeprowadzających modernizację systemów grzewczych w starych domach. 

Więcej

Jaka pompa ciepła do domu 250 m2?

Jaka pompa ciepła do domu 250 m2?

Coraz więcej osób zarówno budujących, jak i modernizujących swoje domy decyduje się na zrezygnowanie z klasycznych źródeł ciepła na rzecz nowoczesnych, ekologicznych i niskokosztowych pomp ciepła. Pomimo to wciąż istnieje duży problem z dobraniem jej odpowiedniego rodzaju oraz modelu do danych potrzeb w budynku. Dlatego też podpowiadamy jak oraz na jakiej podstawie dobrać pompę ciepła do domu o powierzchni 250 m2

Więcej

Pompa ciepła czy pellet?

Pompa ciepła czy pellet?

Wybór źródła ciepła to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy domu. To od niego zależy bowiem komfort cieplny w budynku, a także późniejsze jego koszty eksploatacyjne. Obecnie najczęściej wybieranymi źródłami ciepła są natomiast kotły na pellet oraz pompy ciepła. W związku z tym postanowiliśmy przeanalizować wady i zalety obu tych rozwiązań oraz pomóc w decyzji dotyczącej tego, na jakie źródło ciepła postawić w domu — pompa ciepła czy pellet. 

Więcej

Moje ciepło. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o programie dotacji do pomp ciepła

Moje ciepło. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o programie dotacji do pomp ciepła

Chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu pompy ciepła? A może zastanawiasz się nad instalacją mikroinstalacji fotowoltaicznych w swoim domu? Jeśli tak, koniecznie dowiedz się, czym jest program moje ciepło 2022.

Więcej

Piec elektrodowy czy pompa ciepła?

Piec elektrodowy czy pompa ciepła?

Wśród ekologicznych źródeł ciepła, które produkują energię cieplną bez spalania paliw stałych, dominują przede wszystkim nowoczesne pompy ciepła. Jako alternatywne rozwiązanie dla nich bardzo często proponowane są natomiast piece elektrodowe, które zużywają mniej prądu niż klasyczne piece elektryczne, czy dzięki temu są one jednak lepsze od pomp ciepła? Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując jakie ogrzewanie jest tańsze, pompa ciepła czy piec elektrodowy. 

Więcej

Jaka pompa ciepła do domu 150m2?

Jaka pompa ciepła do domu 150m2?

Pompy ciepła coraz częściej wybierane są przez właścicieli domów jednorodzinnych. Wszystko za sprawą ich ekologiczności, niskich kosztów eksploatacyjnych, a także tego, że mogą być one wykorzystywane nie tylko do ogrzewania budynku, ale również chłodzenia ich latem oraz podgrzewania c.w.u.. Osoby decydujące się na montaż pompy ciepła najczęściej biorą pod uwagę jej cenę, a ta z kolei zależy od parametrów urządzenia oraz metrażu, jaki ma ogrzewać. W związku z tym podpowiadamy jaką pompę ciepła dobrać do domu 150 m2

Więcej

Pompa ciepła czy piec elektryczny?

Pompa ciepła czy piec elektryczny?

Zarówno pompy ciepła, jak i piece elektryczne, aby były w stanie ogrzewać budynek, wymagają zasilania elektrycznego. Podstawowa różnica między nimi polega jednak na tym, ile zużywają one prądu do produkcji energii cieplnej. Dlatego też postanowiliśmy porównać oba te rodzaje źródeł ciepła oraz wskazać, które z nich jest opłacalniejsze i dlaczego. Jeśli więc zastanawiasz się jakie rozwiązanie wybrać — pompę ciepła czy ogrzewanie na prąd, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. 

Więcej

Jaka moc pompy ciepła do domu 120 m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 120 m2?

Pompy ciepła bez wątpienia są obecnie jednym z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła w budynkach. Za ich zastosowaniem przemawiają natomiast także względy ekonomiczne. Ogrzewanie domu dobrze dobraną pompą ciepła jest bowiem w stanie w znaczny sposób obniżyć związane z tym koszty jego utrzymania.  W takim razie jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu wynoszącej 120 m2, aby móc w pełni korzystać z jej wszystkich zalet? 

Więcej