Strona główna > Aktualności > Pompy ciepła 2022

Pompy ciepła 2022

Wybór najlepszego ogrzewania domu to nie tylko dylemat przed jakim stoją osoby budujące nowy dom. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce w miesiącach zimowych, które głównie wynika z wykorzystania paliw stałych do ogrzewana domów, powoduje, że w najbliższych latach osoby spalające obecnie paliwa stałe w swoich piecach będą musiały znaleźć alternatywny sposób pozyskiwania ciepła. Najbardziej powszechnym stają się pompy ciepła. Łatwość ich montażu, a także coraz lepsze warunki finansowe powodują, że popularność tego typu rozwiązań rośnie. Rynek oferuje kilka typów pomp. Chcąc świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnego producenta czy też modelu sprawdź nasze recenzje i zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi dofinansować czy kwestii związanych z montażem, które poruszamy na naszym blogu.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Ogrzewanie domu – najlepiej, żeby było tanie, sprawne, bezpieczne i komfortowe. Wszystkie te cechy skupiają się w pompie ciepła. Co roku w Polsce wybudowanych jest około 80 tysięcy domów. Wiele z nich jest ogrzewana węglem, drzewem, gazem i prądem. Ale czy są to lepsze rozwiązania od pompy ciepła? Ile kosztuje nas użytkowanie tego urządzenia? Więcej

Czy pompa ciepła się opłaca?

Czy pompa ciepła się opłaca?

Według danych z ankiety przeprowadzonej przez jeden z portali internetowych niemal 30% Polaków jako preferowane źródło ciepła podaje pompy ciepła. Oznacza to więc, że systemy grzewcze oparte na tego typu urządzeniach stają się coraz popularniejsze i powszechniejsze. Pomimo to wiele osób wciąż ma obawy przed zastosowaniem pomp ciepła do ogrzewania swoich domów czy ciepłej wody użytkowej, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty ich montażu. Zastanawiają się oni przede wszystkim czy poniesienie początkowo wysokich kosztów inwestycyjnych pozwoli im realnie oszczędzać na tego typu ogrzewaniu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy montaż pompy ciepła się opłaca.

Więcej

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Pompa ciepła zaliczana jest do niskotemperaturowych instalacji grzewczych. Dlatego też, aby była ona w stanie zapewnić odpowiedni komfort cieplny w budynku, potrzebuje odpowiednio dopasowanej do niej instalacji odbierającej i rozprowadzającej ciepło. Czy wobec tego niemożliwe jest zastosowanie pompy ciepła w połączeniu ze zwykłymi grzejnikami? Nie do końca. Istnieją jednak o wiele lepsze rozwiązania pozwalające uzyskać efektywną i ekonomiczną pracę pomp ciepła. Jakie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Więcej

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Wśród wielu możliwości ogrzewania budynków w ostatnich latach na coraz większej popularności zyskują pompy ciepła. Urządzenia te uznawane są bowiem obecnie za jedne z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznie opłacalnych. Zwłaszcza jeśli zostaną one połączone z instalacją fotowoltaiczną, w przypadku której zastosowania, koszty ogrzewania za pomocą pomp ciepła są niemal równe zeru. Obecnie na rynku wyróżnić można trzy rodzaje pomp ciepła, tym razem skupimy się jednak dokładniej wyłącznie na ich gruntowych modelach, opisując ich działanie oraz zalety.

Więcej

Jak dobrać pompę ciepła?

Jak dobrać pompę ciepła?

Aby pompy ciepła mogły działać sprawnie i efektywnie zapewniając prawidłowy komfort cieplny w budynku dla ich właścicieli, muszą być przede wszystkim odpowiednio dobrane. Poprawny dobór pompy ciepła to także gwarancja jej długoletniej i bezawaryjnej pracy. Dlatego też poniżej podpowiadamy jak dobrać moc pompy ciepła, na co zwrócić przy tym uwagę oraz wskazujemy konsekwencje przeszacowania lub niedoszacowania mocy grzewczej tego urządzenia.

Więcej

Pompa ciepła czy gaz?

Pompa ciepła czy gaz?

Projektując dom lub planując jego modernizacje, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiedniego źródła ciepła. Współcześnie coraz częściej odchodzi się od klasycznych systemów grzewczych bazujących na kotłach opałowych, na rzecz ekologiczniejszych rozwiązań, takich jak pompa ciepła lub ogrzewanie na gaz. Powstaje więc pytanie, które z tych rozwiązań wybrać zarówno jeśli chodzi o koszt ich montażu, jak i koszty związane z ich późniejszą eksploatacją. Jeśli więc stoisz przed takim dylematem, ten artykuł pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Więcej

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna?

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna?

Bez wątpienia pompy ciepła powietrze woda są jednymi z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie budynków oraz ciepłej wody użytkowej będącym alternatywą dla klasycznych urządzeń grzewczych. Wiele osób obawia się jednak ich zastosowania, ze względu na to, iż bazują one na energii elektrycznej. Czy jednak słusznie? Postanowiliśmy to sprawdzić, badając ile energii elektrycznej jest w stanie zużyć pompa ciepła rocznie i od czego to zależy.

Więcej

Pompa ciepła CO

Pompa ciepła CO

Wygoda użytkowania, niskie koszty eksploatacji i stale dostarczane do wnętrza budynku ciepło, to zalety, które cenią sobie osoby, które zastosowały pompy ciepła. Pozwalają one bowiem ogrzewać budynki, a także stosowaną w nich ciepłą wodę użytkową za pomocą odnawialnych źródeł energii. Warto jednak wiedzieć, że nie każda pompa ciepła może ogrzewać także wodę. Dlatego też tłumaczymy, czym są pompy ciepła do CO oraz c.w.u., a także wskazujemy elementy niezbędne w tego typu instalacjach.

Więcej

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?

Instalacja pompy ciepła w budynku wiąże się z dużymi wydatkami, które bardzo często odstraszają inwestorów od zastosowania tego typu rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że choć początkowe koszty montażu urządzeń są wysokie, korzyści płynące z takiej decyzji są o wiele większe. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć dokładnie, ile kosztuje pompa ciepła, od czego zależy cena jej montażu, a także, jak ogrzewanie nią wypada na tle innych instalacji, przeczytaj ten artykuł! Omawiamy w nim szczegółowo każdą z tych kwestii.

Więcej

Pompy ciepła - co to jest?

Pompy ciepła - co to jest?

Pompy ciepła uznawane są za jedno z najbardziej energooszczędnych, a zarazem ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie budynków, a także ciepłej wody użytkowej. W związku z tym ich zastosowanie w naszym kraju staje się coraz popularniejsze. Wyłącznie w 2019 roku działało ich w Polsce aż 128000 tysięcy, zapewniając ciepło w centralnym ogrzewaniu oraz podgrzewając c.w.u.. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się, co to jest pompa ciepła, jakie są jej rodzaje, a także zalety. Jeśli rozważasz więc jej montaż, zapraszamy do lektury!

Więcej