Strona główna > Aktualności > Pompy ciepła 2023

Pompy ciepła 2023

Wybór najlepszego ogrzewania domu to nie tylko dylemat przed jakim stoją osoby budujące nowy dom. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce w miesiącach zimowych, które głównie wynika z wykorzystania paliw stałych do ogrzewana domów, powoduje, że w najbliższych latach osoby spalające obecnie paliwa stałe w swoich piecach będą musiały znaleźć alternatywny sposób pozyskiwania ciepła. Najbardziej powszechnym stają się pompy ciepła. Łatwość ich montażu, a także coraz lepsze warunki finansowe powodują, że popularność tego typu rozwiązań rośnie. Rynek oferuje kilka typów pomp. Chcąc świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnego producenta czy też modelu sprawdź nasze recenzje i zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi dofinansować czy kwestii związanych z montażem, które poruszamy na naszym blogu.

13_n35_m_n2_m.png

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze nie tylko w nowowybudowanych, ale także modernizowanych domach. Są one ekologiczne, wygodne w użytkowaniu i skutecznie zaspokajają zapotrzebowanie na energię cieplną w budynkach. Do zalet tego typu urządzeń grzewczych zaliczyć można także to, że koszty związane z jego zakupem można obniżyć poprzez dofinansowanie do pompy ciepła, oferowane w ramach różnych programów. Dlatego też podpowiadamy jak złożyć wniosek o dofinansowanie pompy ciepła w 2023 roku.

Więcej
31_mnowerrrr_m_n2_m_n2_m.png

Jaka pompa ciepła na 240 m2?

Wybierając pompę ciepła do ogrzewania domu, trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów tego urządzenia. Jednym z najważniejszych wśród nich jest natomiast moc, która powinna być dopasowana nie tylko do powierzchni użytkowej budynku, ale także występującego w nim zapotrzebowania na energię cieplną, które zależy od kilku czynników. Dlatego też podpowiadamy jaka pompa ciepła na 240 m2 pod względem jej mocy będzie optymalnym rozwiązaniem.

Więcej
21_n19_m.png

Co zamiast pompy ciepła: alternatywy

W ostatnich latach coraz częściej tradycyjne źródła ciepła bazujące na spalaniu drewna lub węgla zastępowane są bardziej ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi. Wśród nich prym wiodą przede wszystkim pompy ciepła, jednak poza nimi istnieje także wiele innych źródeł ciepła, które są przyjazne dla planety i portfela użytkowników. W związku z tym omawiamy trzy propozycją dotyczące tego co zamiast pompy ciepła można zastosować do ogrzewania w domach.

Więcej
6_n6_m.png

Ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kw?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które ogrzewają budynki za pomocą energii cieplnej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, takich jak grunt, woda czy powietrze. Ich działanie wymaga jednak energii elektrycznej, za pomocą której zasilana jest sprężarka odpowiedzialna w dużym uproszczeniu za przekazywanie ciepła z dolnego do górnego źródła. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła związane są więc z generowanym przez nią poborem prądu. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW.

Więcej
16_n18_m.png

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m2?

Domy z pompą ciepła to obecnie jedne z najekonomiczniejszych rozwiązań, których ogrzewanie nie generuje dużych kosztów, a do tego nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Nic więc dziwnego w tym, że projekty domu z pompą ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Z jakimi kosztami należy się jednak liczyć chcąc zastosować pompę ciepła w domu 100 m2? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Więcej
14_n4_m.png

Pompa ciepła w starym domu - czy się opłaca?

Pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze, które przede wszystkim stosowane jest w nowopowstających budynkach. Coraz więcej osób decyduje się jednak na montaż pompy ciepła w starym domu. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić czy pompa ciepła do starego domu, to aby na pewno dobre rozwiązanie oraz czy jest ona w stanie funkcjonować z klasycznymi grzejnikami.

Więcej
18_n9_m.png

Dofinansowanie do pompy ciepła

Pompy ciepła to rozwiązania grzewcze, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Stwierdzenie to nie jest jednak pustym frazesem, gdyż potwierdzają je dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zgodnie z nimi w pierwszych 3 kwartałach 2022 roku w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku sprzedaż pomp ciepła wzrosła o 121%. Na sytuacje tą mają przede wszystkim wpływ liczne dofinansowania do pompy ciepła. Dlatego też postanowiliśmy przygotować listę programów, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła w 2023 roku.

Więcej
06.webp

Współczynnik SCOP pompy ciepła - co to jest?

Wybierając pompę ciepła do domu, należy zwrócić uwagę na jej szereg różnorodnych parametrów, które będą miały wpływ na jej późniejszą wydajność działania, a co za tym idzie koszty ogrzewania za jej pomocą. Wśród nich jednym z ważniejszych i najczęściej wymienianych zaraz po współczynniku COP jest współczynnik SCOP pomp ciepła, na którym skupiamy się w poniższym artykule.

Więcej
01.webp

Pompa ciepła - schemat instalacji

Instalacja grzewcza bazująca na pompach ciepła składa się nie tylko z samej jednostki, ale także wielu dodatkowych elementów. To, w jaki sposób będzie wyglądał schemat instalacji pompy ciepła, uzależnione jest także od jej rodzaju zarówno pod względem dolnego źródła ciepła, na jakim ona bazuje, jak i  typu — monoblok lub split. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na tym, z jakich elementów składa się instalacja grzewcza z pompą ciepła, jak może zostać podłączone tego typu urządzenie grzewcze oraz jak wygląda przykładowy schemat instalacji.

Więcej
02.webp

Dofinansowanie do pompy ciepła - na jaką dopłatę możesz liczyć?

Choć pompy ciepła wyróżniają się wieloma zaletami związanymi nie tylko z ich ekologicznością, ale także możliwością niskokosztowego ogrzewania budynków, wciąż wiele osób nie decyduje się na ich montaż ze względu na wysoki koszt tego rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele dotacji, które pozwalają w skuteczny sposób obniżyć nakłady finansowe ponoszone na tego typu inwestycje. Dostępne są one nie tylko dla osób planujących montaż pompy ciepła w nowym budynku, ale także przeprowadzających modernizację systemów grzewczych w starych domach. 

Więcej