Porównaj oferty

Ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW?

Choć pompa ciepła dostarcza do budynków energię cieplną pochodzącą z odnawialnych źródeł, do działania wymaga ona także zasilania elektrycznego, które generuje główne koszty związane z ogrzewaniem domu za pomocą tego urządzenia. W tym artykule sprawdzamy więc ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW oraz jak przekłada się to na wysokość rachunków za prąd.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW?

Od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła?

To ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW, zależy przede wszystkim od jej parametrów związanych z wydajnością energetyczną. Określana jest ona przez producentów pomp ciepła jako COP - dla efektywności chwilowej lub SCOP dla efektywności sezonowej. Przy czym w przypadku zużycia prądu przez pompę ciepła, w okresie, kiedy będzie ona wykorzystywana do ogrzewania budynku, kluczowy jest drugi z parametrów.

Wszystko za sprawą tego, że współczynnik SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) określa, jak skutecznie pompa ciepła wykorzystuje pobraną energię elektryczną do przekazywania energii cieplnej ogrzewającej dom w danym okresie, którym jest najczęściej 12 miesięcy. W związku z tym im wyższy współczynnik SCOP, tym lepsza wydajność pompy ciepła, przekładająca się na niższe rachunki za prąd związane z jej użytkowaniem.

Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej efektywna pompa ciepła może generować duże zużycie energii, jeśli jej moc zostanie nieodpowiednio dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego też w przypadku jej mocy najlepiej zaufać doświadczonym w tej kwestii firmom montującym pompy ciepła, które są w stanie prawidłowo ją dopasować do powierzchni i zastosowanej izolacji w domu, a także indywidualnych preferencji jego mieszkańców pod względem temperatur panujących w pomieszczeniach.

Jak wyliczyć to ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW?

Aby wyliczyć to ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW należy znać dwa parametry. Pierwszym z nich jest ilość dostarczanego przez nią ciepła w danym okresie. Wiedząc więc, że tego typu urządzenia grzewcze o mocy 16 kW dobierane są do budynków o zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 16 000 kWh rocznie, można założyć, że wartość ta jest ilością dostarczanego przez nie ciepła. Drugim parametrem potrzebnym do określenia tego ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW jest natomiast jej współczynnik SCOP, który znaleźć można w specyfikacji udostępnianej przez producenta.

Zakładając więc, że zastosowana pompa ciepła o mocy 16 kW dostarcza w ciągu roku około 16 000 kWh energii cieplnej, a jej współczynnik SCOP to 4, zużyje ona w tym okresie mniej więcej 4 000 kWh energii elektrycznej. Oczywiście im wyższy będzie jej współczynnik SCOP, tym zużycie prądu będzie niższe. Dla jego wartości na poziomie 5 wynosiło ono będzie wobec tego o 800 kWh mniej, czyli 3 200 kWh.

Jaki jest koszt ogrzewania domu pompą ciepła o mocy 16 kW?

Chcąc wyliczyć ile będzie kosztowało ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepłą o mocy 16 kW, wystarczy, znając generowane przez jednostkę zużycie energii przemnożyć je przez cenę prądu. Zakładając więc, że wynosi ona obecnie średnio 0,77 zł, to koszt użytkowania pompy ciepła w tym przypadku będzie równy 3 080 zł rocznie.

Jak można obniżyć koszty ogrzewania domu pompą ciepła 16 kW?

Choć to ile zużywa prądu pompa ciepła 16 kW, a co za tym idzie, to jakie generuje koszty związane z jej użytkowaniem, jest niższe niż w przypadku wielu innych źródeł ciepła, można je dodatkowo jeszcze obniżyć. Rozwiązaniem, które to umożliwia, jest natomiast na przykład zastosowanie paneli fotowoltaicznych, które będą produkowały energię elektryczną niezbędną do zasilania pompy. Dzięki temu nie będzie ona jej pobierała z sieci, a co za tym idzie, rachunki za prąd staną się niższe.

Dodatkowo sposobem na niskie zużycie prądu przez pompę ciepła 16 kW jest wybieranie jej jak najbardziej wydajnych modeli. W tym celu wykorzystać można między innymi naszą porównywarkę pomp ciepła.

Podsumowując, to ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW, zależy przede wszystkim od jej sezonowej efektywności energetycznej oraz tego, czy jej moc została prawidłowo dobrana do zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Przy czym można założyć, że średni pobór energii generowany przez tego typu źródło ciepła utrzymuje się na poziomie około 4 000 kWh rocznie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.38 (13 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić