Porównaj oferty

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze nie tylko w nowowybudowanych, ale także modernizowanych domach. Są one ekologiczne, wygodne w użytkowaniu i skutecznie zaspokajają zapotrzebowanie na energię cieplną w budynkach. Do zalet tego typu urządzeń grzewczych zaliczyć można także to, że koszty związane z jego zakupem można obniżyć poprzez dofinansowanie do pompy ciepła, oferowane w ramach różnych programów. Dlatego też podpowiadamy jak złożyć wniosek o dofinansowanie pompy ciepła w 2024 roku.

Wróć do: Aktualności Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Jakie są dostępne dofinansowania do pomp ciepła w 2023 roku?

Obecnie w Polsce dostępnych jest co najmniej kilka programów, które umożliwiają uzyskać dofinansowanie pompy ciepła. Skierowane są one zarówno dla osób planujących jej montaż w nowym, jak i modernizowanym domu. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżnić można natomiast dofinansowanie do pompy ciepła w ramach programu:

  • Czyste Powietrze dla osób montujących to urządzenie grzewcze w modernizowanych domach,
  • Moje Ciepło dla osób montujących to urządzenie grzewcze w nowych domach.

Dodatkowo warto także wspomnieć, że od połowy kwietnia ma ruszyć 5 już edycja programu Mój Prąd, w ramach którego dotychczas można było uzyskać dofinansowanie wyłącznie na instalacje fotowoltaiczne dla domu. W 2023 roku będzie można jednak pozyskać z niego środki także na zakup i montaż pomp ciepła.

To jak złożyć wniosek o dofinansowanie pompy ciepła w 2023 roku w dalszej części artykułu omawiamy natomiast na podstawie programu Czyste Powietrze, który jest obecnie najczęściej wybieraną formą pozyskiwania środków na pompy ciepła.

Program Czyste Powietrze — dofinansowanie do pompy ciepła

W przypadku programu Czyste Powietrze warto przede wszystkim wspomnieć, że wraz z rozpoczęciem nowego naboru wniosków, który ruszył od 3 stycznia 2023 roku, zostały w znaczny sposób uproszczone zasady związane z ich składaniem. Dodatkowo podwyższone zostały także progi dochodowe, dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła w ramach niego.

Wnioski o dofinansowanie pompy ciepła w 2023 roku mogą być składane zarówno dla rozpoczętych, jak i zakończonych inwestycji. Urządzenia grzewcze, których zakup i montaż może być wsparty za pomocą środków z programu Czyste Powietrze to natomiast powietrzno-wodne oraz gruntowe pompy ciepła.

Maksymalne dofinansowanie do pompy ciepła może wynosić z kolei nawet do 100% w przypadku osób fizycznych, których dochód na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza 1090 zł lub 1526 zł, jeśli chodzi o gospodarstwa jednoosobowe.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie pompy ciepła w 2023 roku z programu Czyste Powietrze?

Aby uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze, należy złożyć stosowny wniosek za pośrednictwem Portalu Beneficjenta, w urzędzie lub za pośrednictwem banku w przypadku chęci uzyskania Kredytu Czyste Powietrze.

Osoby, które chcą jednak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła w formie prefinansowania muszą koniecznie wypełnić wniosek za pośrednictwem systemu GWD. Po jego wypełnieniu może zostać on natomiast złożony:

  • elektronicznie — wymagane jest złożenie podpisu kwalifikowanego, elektronicznego lub zaufanego, a następnie przesłanie na wyznaczoną skrzynkę podawczą ePUAP, wraz z załączonymi skanami załączników do wniosku,
  • osobiście we właściwym oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej — wymagane jest wypełnienie wniosku w GWD, następnie jego zatwierdzenie w systemie i wydrukowanie, po czym opatrzenie odręcznym podpisem w wyznaczonych miejscach i złożenie do właściwego WFOŚiGW.

Pomoc w tej kwestii oferuje natomiast większość firm montujących pompy ciepła.

Jakie informacje będą potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie do pompy ciepła z programu Czyste Powietrze?

Wniosek o dofinansowanie pompy ciepła w 2023 roku w ramach programu Czyste Powietrze składa się z 5 części:

  • A — dotyczącej informacji ogólnych związanych z danymi wnioskodawcy
  • B — dotyczącej informacji związanych z przedsięwzięciem,
  • C — dotyczącej wysokości dochodów wnioskodawcy,
  • D — dotyczącej wybranej formy finansowania przedsięwzięcia,
  • E — dotyczącej oświadczeń, które musi złożyć wnioskodawca.

Podsumowując, aby uzyskać środki na zakup i montaż pompy ciepła, dofinansowanie, z którego one pochodzą, musi być dopasowane do rodzaju budynku, w którym będzie przeprowadzana inwestycja. Wniosek o dofinansowanie pompy ciepła w 2023 roku w większości przypadków można natomiast złożyć zarówno elektronicznie, jak i osobiście po wcześniejszym wypełnieniu go w systemie GWD i wydrukowaniu.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić