Porównaj oferty

PGE taryfy - którą grupę taryfową wybrać?

PGE, czyli Polska Grupa Energetyczna to jedna z 5 największych firm działających w Polsce w branży energetycznej. Jest ona jednocześnie zarówno sprzedawcą energii elektrycznej, jak i jej dystrybutorem. Jej obszar dystrybucyjny obejmuje natomiast wschodnią i centralną część kraju z wyłączeniem Warszawy. Ilość odbiorców obsługiwanych przez PGE aktualnie przekracza 5 milionów, co oznacza, że firma ta jest jedną z najczęściej wybieranych, jeśli chodzi o sprzedawców prądu.

PGE taryfy dla gospodarstw domowych

PGE oferuje sprzedaż energii elektrycznej zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych. W drugim przypadku przygotowała ona dla nich 4 różnorodne grupy taryfowe, które pozwalają na dopasowanie sposobu rozliczeń energii elektrycznej do potrzeb każdego gospodarstwa domowego.

Taryfa G11 PGE klasyczne rozwiązanie jednostrefowe

Pierwsza, dostępna w PGE taryfa do wyboru do klasyczna taryfa G11. W jej przypadku odbiorcy płacą jedną cenę za kWh energii elektrycznej bez względu na dzień tygodnia czy porę doby. Korzysta z niej najwięcej osób w Polsce ze względu na wygodę tego rozwiązania lub brak świadomości o możliwości zmiany taryfy energii elektrycznej.

Taryfa G12 PGE dwustrefowa

Taryfa G12 to kolejna z podstawowych taryf, którą oferuje nie tylko PGE, ale także większość sprzedawców prądu. Jest ona taryfą dwustrefową, w której cena energii elektrycznej jest uzależniona od pory dnia. Doba jest bowiem podzielona na godziny szczytowe, w których koszt energii elektrycznej jest wyższy oraz pozaszczytowe, w których stawka za 1 kWh prądu jest niższa. W związku z tym wybierając w PGE taryfę G12 niższe ceny za prąd obowiązują w godzinach 13:00 - 15:00 i między 22:00 a 6:00.

Taryfa G12n dwustrefowa z tańszym prądem w niedziele

Taryfa G12n to specjalny wariat taryfy dwustrefowej G12. W jej przypadku doba również dzielona jest na dwie strefy, w których występują różne ceny prądu obowiązujące w tych samych godzinach jak powyżej. Dodatkowo osoby wybierające taryfę G12n mogą również liczyć na tańszą energię elektryczną także w niedziele. W tym dniu energia elektryczna rozliczana jest bowiem stawką obowiązującą w godzinach poza szczytowych.

Taryfa G12w dwustrefowa weekendowa

Ostatnią z taryf oferowanych dla gospodarstw domowych przez PGE jest taryfa dwustrefowa G12w, w której prąd jest tańszy nie tylko w określonych godzinach w ciągu tygodnia, ale także przez całe weekendy oraz podczas dni ustawowo wolnych od pracy. W jej przypadku niższe ceny energii elektrycznej obowiązują wobec tego od poniedziałku do piątku w godzinach między 13:00 a 15:00 i między 22:00 a 6:00, a także od piątku godziny 22:00 do poniedziałku godziny 6:00.

PGE — jaka taryfa najlepsza i dla kogo?

Choć zmiana taryfy w PGE jest całkowicie bezpłatna, a każdy klient tej firmy może jej dokonać raz na 12 miesięcy, niewiele osób decyduje się na to rozwiązanie, nie wiedząc, które z rozwiązań wybrać. Należy jednak pamiętać, że taryfa prądowa ma znaczny wpływ na wysokość rachunków za prąd, w związku z tym jej zmiana na odpowiednio dopasowaną do stylu życia domowników może pozwolić zaoszczędzić.

Dla kogo i jaka taryfa PGE będzie najlepsza? W przypadku taryfy G11 polecana jest ona przede wszystkim dla gospodarstw domowych, w których nie występują znaczne różnice w ilości pobieranej energii elektrycznej przez całą dobę, dodatkowo warto ją również wybrać wtedy, kiedy kosztem wyższych rachunków nie chcemy się zastanawiać nad tym, kiedy lepiej włączyć np. pralkę.

Taryfa G12 to z kolei idealna opcja dla osób, które w ciągu tygodnia większość czasu przebywają poza domem, przez co największy pobór energii elektrycznej generują wieczorami. Z kolei taryfy G12n oraz G12w sprawdzą się w szczególności w przypadku gospodarstw domowych posiadających zamontowaną instalację fotowoltaiczną lub wykorzystujące energię elektryczną do ogrzewania budynku.

Mówiąc o wyborze odpowiedniej taryfy prądu od PGE nie można zapomnieć także o taryfie C11, która co prawda przeznaczona jest przede wszystkim dla małych firm, jednak na jej podstawie rozliczany jest także tak zwany prąd budowlany. Oznacza to więc, że należy ją wybrać podczas prowadzenia inwestycji budowlanej. Warto jednak przy tym pamiętać, że cena prądu w taryfie C11 jest nawet 2 razy wyższa niż w przypadku klasycznej taryfy G11. Dlatego od razu po oddaniu budynku do użytku najlepiej ja jak najszybciej zmienić na odpowiednią taryfę prądową z grupy G dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz przeznaczone dla gospodarstw domowych.

PGE taryfy dla firm

PGE oprócz czterech taryf dla gospodarstw domowych oferuje również ich duży wybór dla przedsiębiorców. Łącznie jest ich bowiem aż 23. Dzielą się one standardowo na taryfy z grupy C przeznaczone dla małych firm, B przeznaczone dla średnich firm oraz A przeznaczone dla największych odbiorców energii elektrycznej.

Dlatego też wśród nich wyróżnić można taryfy:

  • C11, C11o, C11s, B11 oraz A21, które są taryfami jednostrefowymi,
  • C12a, C22a, B22 oraz A22 będące taryfami dwustrefowymi, w których występuje strefa szczytowa oraz pozaszczytowa,
  • C12b, będącą taryfą dwustrefową ze strefą dzienną oraz nocną,
  • C12n, będącą taryfą nocną wraz z zaliczającą się do niej niedzielą,
  • C12w będącą taryfą weekendową,
  • B23 i A23 będące taryfą trzystrefową dzielącą dobę na strefę przedpołudniową, popołudniową i pozostałe godziny,
  • B24 oraz A24 będące taryfą czterostrefową.