Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Fotowoltaika - kompletna baza wiedzy > Instalacja fotowoltaiczna - cena i jak ją obliczyć?

Instalacja fotowoltaiczna - cena i jak ją obliczyć?

Koszty instalacji fotowoltaicznej zależą w największym stopniu od paneli fotowoltaicznych jakie wybierzemy. Cena instalacji fotowoltaicznej w dużo mniejszych stopniu jest zależna od pozostałych elementów wchodzących w skład instalacji czyli inwertera, okablowania, stelaży czy też kosztów montażu. W celu dokładnego obliczenia kosztów jakie niesie za sobą inwestycja w system PV należy skorzystać z dostępnych w sieci narzędzi dla projektantów. Dzięki nim będziemy mogli w prosty sposób przygotować i porównać dowolną instalację i ofertę. Każdy system zapyta nas poniższe kwestie:

 1. Lokalizację inwestycji. Zaawansowane rozwiązania mają do każdej szerokości i długości geograficznej przypisane warunki nasłonecznienia. Ilość dni słonecznych w konkretnym regionie wpływa na wielkość instalacji.
 2. Powierzchnia dachu lub gruntu na jakim instalacja powstanie. Ograniczona powierzchnia dachu i jego ułożenie względem południa również wpływa na to jaką moc instalacji zaprojektować
 3. Jeśli już dobraliśmy liczbę paneli jaka nam się zmieści powinniśmy przejść do wyboru konkretnego panelu fotowoltaicznego z jakiego nasz system będzie się składał, a także do wyboru inwertera, dobranego do mocy całej instalacji. W tym miejscu wyceniamy także ile elementów montażowych i jakiego typu będziemy potrzebowali.
 4. Przedostatnim elementem jest podsumowanie kosztów związanych z obsługą projektowo/biurową instalacji, kosztów transportu części i dojazdu ekipy montażowej, a także marży na jakiej firma wykonująca będzie pracować.
 5. Finalnie sprawdzamy o jaki rodzaj dofinansowań jesteśmy w stanie się starać.

Powyższe 5 punktów to praktyczne etapy wyceny instalacji fotowoltaicznej. Na ich podstawie prezentowane są okresy zwrotu z inwestycji.

Kalkulator instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna za pomocą kalkulatora jest wyceniana na podstawie szacunkowych informacji jakie klient podaje w formularzu. Najczęściej informacje jakie musimy podać w celu obliczenia kosztów instalacji to miejsce gdzie instalacja ma powstać, a także wysokość naszego miesięcznego rachunku. Kalkulator na podstawie tych danych jest w stanie określić nam jaka powinna być moc instalacji, ile za nią zapłacimy, a także w jakim czasie osiągnięty zostanie zwrot z inwestycji.

Porównanie paneli fotowoltaicznych

Jeśli zastanawiamy się jakie panele fotowoltaiczne wybrać do naszej instalacji chcemy móc je porównać. Porównując panele musimy zwrócić uwagę na najważniejsze kryteria. Należą do nich:

 1. Długość i szerokość - często zapominamy, że mogą mieć one różne wymiary. Im większa moc tym często większa powierzchnia. Musimy o tym pamiętać szczególnie jeśli mamy ograniczoną powierzchnię dachu, na którym instalacja ma być montowana
 2. Moc - jeden model konkretnego panela jest produkowany w kilku wariantach o różnej mocy
 3. Rodzaj materiału - najczęściej porównywane są ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne
 4. Parametry elektryczne - takie jak natężenie i napięcie
 5. Deklarowana sprawność po upływie 10 lub 25 lat
 6. Zakres temperatury w jakich panel pracuje 
 7. Waga
 8. Gwarancja producenta
 9. Cena

Kryteriów jest sporo. Dla nas jako potencjalnych użytkowników systemów PV porównanie paneli fotowoltaicznych jest możliwe tylko i wyłącznie przy pomocy doświadczonego doradcy z firmy instalatorskiej. W praktyce taka osoba powinna nam wybrać kilka modeli paneli PV, które spełniają wymagania jakościowe i elektryczne pasujące do naszej instalacji. Dopiero na podstawie tak odfiltrowanej bazy możemy włączyć się w dyskusję na temat wyboru paneli. W zdecydowanej większości jedynym kryterium jakie weźmiemy pod uwagę będzie cena i jak wybranie takiego czy innego rozwiązania wpłynie na szybkość zwrotu z inwestycji.

Porównanie ofert na fotowoltaikę online

Wiemy już w jaki sposób wyceniane są instalacje fotowoltaincze, który z elementów kosztuje najwięcej oraz na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni panel fotowoltaiczny. Ostatnim elementem w całym procesie wyboru firmy, od której instalację kupimy jest porównanie ofert od kilku firm. Większość z firm instalatorskich oferuje te same marki paneli, inwerterów czy też sposoby ich montażu. To co w największych stopniu różnicuje firmy od siebie to jakość wykonania instalacji. Wbrew pozorom, montaż instalacji PV wcale nie jest taki prosty. Błędy wynikające z niepoprawnego lub niedokładnego połączenia ze sobą przewodów odbiją się na tym w jaki sposób nasza instalacja będzie pracować, a co za tym idzie zarabiać na siebie. Poza ceną, która oczywiście przy porównywalnych parametrach paneli oraz inwertera jest w większości przypadków decydującym kryterium koniecznie musimy zwrócić uwagę na doświadczenie i opinie klientów tej czy innej firmy. Doświadczenie i jakość pracy instalatorów powinna być poza ceną głównym kryterium decydujący o wyborze tej czy innej firmy. W ofertach przygotowywanych przez firmy, z którymi współpracujemy o jakość i doświadczenie możesz być spokojny. Przed podjęciem współpracy z jakimkolwiek podmiotem sprawdzamy w jaki sposób firma montująca fotowoltaikę pracuje, jak wykonuje montaż i czy wykonywane przez nią instalacje pracują w sposób prawidłowy.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej podawany jest w przeliczeniu na 1 kWp mocy zainstalowanej. Na cenę największy wpływ ma miejsce powstania instalacji: czy będzie to grunt czy dach, a także wybrany przez nas rodzaj paneli fotowoltaicznych. Rynkowe stawki za 1kWp mocy zainstalowanej wynoszą od 3 tys. zł nawet do 6 tys. zł. Dokładne koszty i ceny za poszczególne elementy można poznać wysyłając do firm instalatorskich zapytania. Dokładne oferty są przygotowywane nawet w kolejnym dniu po złożeniu przez nas takiego zapytania.