Porównaj oferty

Wycena i porównywarka fotowoltaiki

  • Indywidualne wyceny dopasowane do Twoich potrzeb
  • Dedykowane oferty dostępne tylko na optimalenergy.pl
  • Atrakcyjne ceny – najlepszy stosunek jakości do ceny
  • Bezpieczeństwo – tylko zweryfikowani sprzedawcy
  • Oszczędność czasu – błyskawiczne porównanie ofert

Wypełnij formularz.
My zajmiemy się resztą

Krok 1 z 3
Krok 2 z 3

Wybierz rodzaj klienta

Uzupełnij swoje dane

Wybierzemy dla Ciebie najlepsze firmy, które przedstawią ofertę.

Więcej informacji w Polityce Prywatności

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę, trafiłeś we właściwe miejsce. To doskonały sposób na obniżenie rachunków za energię i zabezpieczenie się przed ich wzrostem. Jednak kluczowym krokiem w procesie jest dokładna wycena instalacji fotowoltaicznej, która pozwala porównać oferty i wybrać najlepszą opcję.

Koszt instalacji zależy przede wszystkim od ceny paneli, ale istotne są również wydatki na inwerter, montaż oraz dodatkowe czynniki, takie jak czas realizacji czy warunki gwarancji. Nasze narzędzie do porównywania ofert umożliwia szybkie i łatwe zestawienie cen od różnych firm, dzięki czemu możesz znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb i budżetu.

Wycena fotowoltaiki - jak porównać koszty?

Koszty instalacji fotowoltaicznej zależą w największym stopniu od paneli fotowoltaicznych jakie wybierzemy. Cena instalacji fotowoltaicznej w dużo mniejszych stopniu jest zależna od pozostałych elementów wchodzących w skład instalacji czyli inwertera, okablowania, stelaży czy też kosztów montażu. W celu obliczenia kosztów jakie niesie za sobą inwestycja w system PV wystarczy skorzystać z dostępnego powyżej narzędzia do szybkiej wyceny fotowoltaiki. Dzięki niemu będziemy mogli w prosty sposób porównać dowolną instalację i ofertę jaką otrzymaliśmy od firm zajmujących się montażem ogniw fotowoltaicznych znajdujących się na panelach. Firmy tworząc oferty, wykonują w tym celu następujące kroki :

  1. Lokalizację inwestycji. Zaawansowane rozwiązania mają do każdej szerokości i długości geograficznej przypisane warunki nasłonecznienia. Ilość dni słonecznych w konkretnym regionie wpływa na wielkość instalacji.
  2. Powierzchnia dachu lub gruntu na jakim instalacja powstanie. Ograniczona powierzchnia dachu i jego ułożenie względem południa również wpływa na to jaką moc instalacji zaprojektować. Projektując instalację trzeba wziąć pod uwagę jak wygląda moc instalacji fotowoltaicznej a moc przyłączeniowa.
  3. Jeśli już dobraliśmy liczbę paneli jaka nam się zmieści powinniśmy przejść do wyboru konkretnego panelu fotowoltaicznego z jakiego nasz system będzie się składał. Panele mają średnią moc na poziomie 0K 300 do 350 Wp. Znając moc całej instalacji możemy teraz wybrać inwerter. W tym miejscu wyceniamy także ile elementów montażowych i jakiego typu będziemy potrzebowali.
  4. Przedostatnim elementem jest podsumowanie kosztów związanych z obsługą projektowo/biurową instalacji, kosztów transportu części i dojazdu ekipy montażowej, a także marży na jakiej firma wykonująca będzie pracować.
  5. Finalnie sprawdzamy o jaki rodzaj dofinansowań jesteśmy w stanie się starać.

Powyższe 5 punktów to praktyczne etapy wyceny instalacji fotowoltaicznej. Na ich podstawie prezentowane są okresy zwrotu z inwestycji. Ważne aby pamiętać, że sam okres zwrotu nie może być podstawą do oceny atrakcyjności oferty. Pamiętajmy, że każda kalkulacja zakłada wzrost ceny za energię elektryczną w kolejnych latach. Firma X może założyć, że wzrost będzie wynosił 2% rok do roku, a inna, że ten wzrost wyniesie 5% rok do roku. Wartości te przekładają się na to co zobaczymy na finalnej kartce w ofercie prezentującej okres zwrotu z inwestycji.

fotowoltaika porównywarka ofert

Porównywarka fotowoltaiki - koszt paneli fotowoltaicznych

Jeśli zastanawiamy się jakie panele fotowoltaiczne wybrać do naszej instalacji chcemy móc je porównać. Porównując panele musimy zwrócić uwagę na najważniejsze kryteria. Należą do nich:

  1. Długość i szerokość - często zapominamy, że mogą mieć one różne wymiary. Im większa moc tym często większa powierzchnia. Musimy o tym pamiętać szczególnie jeśli mamy ograniczoną powierzchnię dachu, na którym instalacja ma być montowana
  2. Moc - jeden model konkretnego panela jest produkowany w kilku wariantach o różnej mocy
  3. Rodzaj materiału - najczęściej porównywane są ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne i monokrystaliczne
  4. Parametry elektryczne - takie jak natężenie i napięcie
  5. Deklarowana sprawność po upływie 10 lub 25 lat
  6. Zakres temperatury w jakich panel pracuje
  7. Waga
  8. Gwarancja producenta
  9. Cena

Kryteriów jest sporo. Dla nas jako potencjalnych użytkowników systemów PV porównanie paneli fotowoltaicznych jest możliwe tylko i wyłącznie przy pomocy doświadczonego doradcy z firmy instalatorskiej. W praktyce taka osoba powinna nam wybrać kilka modeli paneli PV, które spełniają wymagania jakościowe i elektryczne pasujące do naszej instalacji. Dopiero na podstawie tak odfiltrowanej bazy możemy włączyć się w dyskusję na temat wyboru paneli. W zdecydowanej większości jedynym kryterium jakie weźmiemy pod uwagę będzie cena i jak wybranie takiego czy innego rozwiązania wpłynie na szybkość zwrotu z inwestycji.

Porównanie ofert instalacji fotowoltaicznych

Wiemy już w jaki sposób wyceniane są instalacje fotowoltaincze, który z elementów kosztuje najwięcej oraz na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni panel fotowoltaiczny. Ostatnim elementem w całym procesie wyboru firmy, od której instalację kupimy jest porównanie ofert od kilku firm. Większość z firm instalatorskich oferuje te same marki paneli, inwerterów czy też sposoby ich montażu. To co w największych stopniu różnicuje firmy od siebie to jakość wykonania instalacji. Wbrew pozorom, montaż instalacji PV wcale nie jest taki prosty. Błędy wynikające z niepoprawnego lub niedokładnego połączenia ze sobą przewodów, źle połączone moduły fotowoltaiczne, odbiją się na tym w jaki sposób nasza instalacja będzie wykorzystywać energię słoneczną, a co za tym idzie zarabiać na siebie. Poza ceną, która oczywiście przy porównywalnych parametrach paneli oraz inwertera jest w większości przypadków decydującym kryterium koniecznie musimy zwrócić uwagę na doświadczenie i opinie klientów tej czy innej firmy. Doświadczenie i jakość pracy instalatorów powinna być poza ceną głównym kryterium decydujący o wyborze tej czy innej firmy. W ofertach przygotowywanych przez firmy, z którymi współpracujemy o jakość i doświadczenie możesz być spokojny. Przed podjęciem współpracy z jakimkolwiek podmiotem sprawdzamy w jaki sposób firma montująca fotowoltaikę pracuje, jak wykonuje montaż i czy wykonywane przez nią instalacje pracują w sposób prawidłowy.

Aktualności
Moc jednego panelu fotowoltaicznego: ile wynosi?
27 lis 2023
Moc jednego panelu fotowoltaicznego: ile wynosi?

Jednym z najważniejszych parametrów w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest jej moc, która powinna być jak najlepiej dopasowana do zapotrzebowania na energię elektryczną. Na finalną moc fotowoltaiki przekłada się natomiast moc pojedynczego panelu fotowoltaicznego. Ile wobec tego ona wynosi i od czego zależy?

Czytaj więcej
Panele fotowoltaiczne opłacalność i opinie
13 sty 2022
Panele fotowoltaiczne opłacalność i opinie

Odnawialne źródła energii, wśród nich znajdziemy panele fotowoltaiczne. Wciąż rozwijana technologia przemieniania energii słonecznej na energię elektryczną daje możliwość pożytkowania darmowego prądu. Kupno i montaż instalacji to spore koszty, które w krótkim okresie użytkowania powinny się w pełni zwrócić.

Czytaj więcej
Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd?
26 sie 2021
Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd?

Program Mój Prąd jest jednym z najpopularniejszych rodzajów dotacji wypłacanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierających rozwój energetyki prosumenckiej związanej z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych. Skorzystać z niego mogą wszyscy inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż instalacji o mocy elektrycznej od 2 do 10 kW i wytwarzający prąd z nich na własne potrzeby. W obecnej edycji na wypłaty bezzwrotnych form dofinansowania NFOŚiGW przeznaczył natomiast 534 000 000 złotych.

Czytaj więcej
Zmiany w fotowoltaice po 1 lipca 2022r
3 paź 2022
Zmiany w fotowoltaice po 1 lipca 2022r

1 lipca 2022 roku przyniósł zapowiadane od dawna zmiany przepisów w fotowoltaice, które związane są z rozliczeniami prosumentów z zakładami energetycznymi. Według wielu osób ich konsekwencją jest coraz mniejsza opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne. Jak jest jednak w praktyce? Czego dokładnie dotyczą zmiany, którymi została objęta fotowoltaika w tym roku i dlaczego zostały one w ogóle wprowadzone? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Czytaj więcej