Porównaj oferty

Porównywarka fotowoltaiki

 • Indywidualne wyceny dopasowane do Twoich potrzeb
 • Dedykowane oferty dostępne tylko na optimalenergy.pl
 • Atrakcyjne ceny – najlepszy stosunek jakości do ceny
 • Bezpieczeństwo – tylko zweryfikowani sprzedawcy
 • Oszczędność czasu – błyskawiczne porównanie ofert

Wypełnij formularz.
My zajmiemy się resztą

Krok 1 z 3
Krok 2 z 3

Wybierz rodzaj klienta

Uzupełnij swoje dane

Wybierzemy dla Ciebie najlepsze firmy, które przedstawią ofertę.

Więcej informacji w Polityce Prywatności

Jeśli trafiłeś na naszą stronę to wiemy, że chcesz zainwestować w fotowoltaikię. To bardzo dobra decyzja. Jeśli doprowadzisz ją do końca zadbasz nie tylko o środowisko, ale przede wszystkim o swój portfel. Obecnie instalacja fotowoltaiczna to jeden z najlepszych sposobów na inwestycję i zabezpieczenie się przed wzrostem cen energii. Dlaczego tak ważne jest hasło: fotowoltaika porównanie ofert? Dlatego, że przy wycenie paneli słonecznych przez nawet najlepsze firmy z całej Polski, różnice pomiędzy ofertami sięgają często 30% przy zachowaniu tej samej klasy podzespołów. Cena paneli, która w największym stopniu odpowiada za wycenę systemu fotowoltaicznego to kluczowe kryterium decydujące o wyborze oferty. Nie mniej istotne z punktu widzenia oferty montażu instalacji jest koszt inwertera, a także samego montażu. Czynniki niematerialne to oczywiście czas montażu i gwarancja na poszczególne elementy. Prównywarka na tej stronie to narzędzie dedykowane nie tylko klientowi biznesowemu, ale przede wszystkim indywidualnemu. Dzięki znajomości rynku tzn. jakie są obecnie ceny fotowoltaiki w różnych województwach, nasza inwestycja stanie się jeszcze bardziej opłacalna.

Porównaj oferty firm fotowoltaicznych i otrzymaj wycenę w 3 minuty!

Jak porównać koszt instalacji fotowoltaicznych?

Koszty instalacji fotowoltaicznej zależą w największym stopniu od paneli fotowoltaicznych jakie wybierzemy, pisaliśmy już o tym w akapicie wyżej. Cena instalacji fotowoltaicznej w dużo mniejszych stopniu jest zależna od pozostałych elementów wchodzących w skład instalacji czyli inwertera, okablowania, stelaży czy też kosztów montażu. W celu obliczenia kosztów jakie niesie za sobą inwestycja w system PV wystarczy skorzystać z dostępnego na tej stronie narzędzia do porównania cen. Dzięki niemu będziemy mogli w prosty sposób porównać dowolną instalację i ofertę jaką otrzymaliśmy od firm zajmujących się montażem ogniw fotowoltaicznych znajdujących się na panelach. Firmy tworząc oferty, wykonują w tym celu następujące kroki :

 1. Lokalizację inwestycji. Zaawansowane rozwiązania mają do każdej szerokości i długości geograficznej przypisane warunki nasłonecznienia. Ilość dni słonecznych w konkretnym regionie wpływa na wielkość instalacji.
 2. Powierzchnia dachu lub gruntu na jakim instalacja powstanie. Ograniczona powierzchnia dachu i jego ułożenie względem południa również wpływa na to jaką moc instalacji zaprojektować. Projektując instalację trzeba wziąć pod uwagę jak wygląda moc instalacji fotowoltaicznej a moc przyłączeniowa.
 3. Jeśli już dobraliśmy liczbę paneli jaka nam się zmieści powinniśmy przejść do wyboru konkretnego panelu fotowoltaicznego z jakiego nasz system będzie się składał. Panele mają średnią moc na poziomie 0K 300 do 350 Wp. Znając moc całej instalacji możemy teraz wybrać inwerter. W tym miejscu wyceniamy także ile elementów montażowych i jakiego typu będziemy potrzebowali.
 4. Przedostatnim elementem jest podsumowanie kosztów związanych z obsługą projektowo/biurową instalacji, kosztów transportu części i dojazdu ekipy montażowej, a także marży na jakiej firma wykonująca będzie pracować.
 5. Finalnie sprawdzamy o jaki rodzaj dofinansowań jesteśmy w stanie się starać.

Powyższe 5 punktów to praktyczne etapy wyceny instalacji fotowoltaicznej. Na ich podstawie prezentowane są okresy zwrotu z inwestycji. Ważne aby pamiętać, że sam okres zwrotu nie może być podstawą do oceny atrakcyjności oferty. Pamiętajmy, że każda kalkulacja zakłada wzrost ceny za energię elektryczną w kolejnych latach. Firma X może założyć, że wzrost będzie wynosił 2% rok do roku, a inna, że ten wzrost wyniesie 5% rok do roku. Wartości te przekładają się na to co zobaczymy na finalnej kartce w ofercie prezentującej okres zwrotu z inwestycji.

fotowoltaika porównywarka ofert

Porównanie paneli fotowoltaicznych

Jeśli zastanawiamy się jakie panele fotowoltaiczne wybrać do naszej instalacji chcemy móc je porównać. Porównując panele musimy zwrócić uwagę na najważniejsze kryteria. Należą do nich:

 1. Długość i szerokość - często zapominamy, że mogą mieć one różne wymiary. Im większa moc tym często większa powierzchnia. Musimy o tym pamiętać szczególnie jeśli mamy ograniczoną powierzchnię dachu, na którym instalacja ma być montowana
 2. Moc - jeden model konkretnego panela jest produkowany w kilku wariantach o różnej mocy
 3. Rodzaj materiału - najczęściej porównywane są ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne i monokrystaliczne
 4. Parametry elektryczne - takie jak natężenie i napięcie
 5. Deklarowana sprawność po upływie 10 lub 25 lat
 6. Zakres temperatury w jakich panel pracuje
 7. Waga
 8. Gwarancja producenta
 9. Cena

Kryteriów jest sporo. Dla nas jako potencjalnych użytkowników systemów PV porównanie paneli fotowoltaicznych jest możliwe tylko i wyłącznie przy pomocy doświadczonego doradcy z firmy instalatorskiej. W praktyce taka osoba powinna nam wybrać kilka modeli paneli PV, które spełniają wymagania jakościowe i elektryczne pasujące do naszej instalacji. Dopiero na podstawie tak odfiltrowanej bazy możemy włączyć się w dyskusję na temat wyboru paneli. W zdecydowanej większości jedynym kryterium jakie weźmiemy pod uwagę będzie cena i jak wybranie takiego czy innego rozwiązania wpłynie na szybkość zwrotu z inwestycji.

Porównanie ofert instalacji fotowoltaicznych

Wiemy już w jaki sposób wyceniane są instalacje fotowoltaincze, który z elementów kosztuje najwięcej oraz na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni panel fotowoltaiczny. Ostatnim elementem w całym procesie wyboru firmy, od której instalację kupimy jest porównanie ofert od kilku firm. Większość z firm instalatorskich oferuje te same marki paneli, inwerterów czy też sposoby ich montażu. To co w największych stopniu różnicuje firmy od siebie to jakość wykonania instalacji. Wbrew pozorom, montaż instalacji PV wcale nie jest taki prosty. Błędy wynikające z niepoprawnego lub niedokładnego połączenia ze sobą przewodów, źle połączone moduły fotowoltaiczne, odbiją się na tym w jaki sposób nasza instalacja będzie wykorzystywać energię słoneczną, a co za tym idzie zarabiać na siebie. Poza ceną, która oczywiście przy porównywalnych parametrach paneli oraz inwertera jest w większości przypadków decydującym kryterium koniecznie musimy zwrócić uwagę na doświadczenie i opinie klientów tej czy innej firmy. Doświadczenie i jakość pracy instalatorów powinna być poza ceną głównym kryterium decydujący o wyborze tej czy innej firmy. W ofertach przygotowywanych przez firmy, z którymi współpracujemy o jakość i doświadczenie możesz być spokojny. Przed podjęciem współpracy z jakimkolwiek podmiotem sprawdzamy w jaki sposób firma montująca fotowoltaikę pracuje, jak wykonuje montaż i czy wykonywane przez nią instalacje pracują w sposób prawidłowy.