Porównaj oferty

Instalacja fotowoltaiczna – jaki VAT, jak odliczyć od podatku, amortyzacja

Instalacji fotowoltaicznych jest z roku na rok coraz więcej. Jednak wciąż potrzebne są rozwiązania, które sprawią, że można będzie zawierać porozumienie z różnymi instytucjami, by udało się dokonać transakcji na panele solarne na przejrzystych warunkach, co przyspieszy dopełnienie formalności, montaż i sposób odliczenia kolektorów od podatku.

Wróć do: Aktualności Instalacja fotowoltaiczna – jaki VAT, jak odliczyć od podatku, amortyzacja

Na szczęście cały czas trwają prace nad tym, by panele solarne były jeszcze bardziej osiągalne i atrakcyjne. Świadczą o tym programy dofinansowania, ujednolicanie podatku, czy możliwość odliczenia instalacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej. O wszystkich tych aspektach można szerzej przeczytać w tym wpisie.

Kto finansuje fotowoltaikę w Polsce?

Zastanawiając się nad tym, kto finansuje fotowoltaikę w Polsce, można wymienić wiele instytucji. Wszelkie dostępne dotacje są finansowane przez rząd, a także organizacje właściwe dla samorządów danych miast, czy instytucje działające na terenie całej Unii Europejskiej.

Polska pozyskuje pieniądze na ten cel z Unii – Komisja korzysta obecnie ze specjalnego narzędzia Next Generation EU, które może przeznaczyć na wdrażanie odnawialnych źródeł energii do 750 mld euro. Kwotę tę będzie można wykorzystać w okresie od 2021 do 2027 roku.

W naszym kraju pozyskane środki przeznacza się nie tylko na faktyczne wsparcie w postaci programów „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”, czy „Prosument 2”, ale również na szeroko zakrojone kampanie. Z pewnością potrzebne są działania, które umożliwiają pozyskanie środków na założenie paneli fotowoltaicznych. Nie mniej istotne są także te, które poszerzają świadomość w zakresie atrakcyjnej i opłacalnej formy pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, będącej przy okazji przyjazną dla środowiska.

Fotowoltaika – kto może odliczyć instalację od podatku?

Zakupione i zamontowane panele solarne można ująć w koszty, jako ulgę termomodernizacyjną. Fotowoltaika – kto może odliczyć – przede wszystkim podatnicy rozliczający się z Urzędem Skarbowym, stosujący podatek 17%, 32%, a także 19% i w formie ryczałtu. Taka ulga przysługuje wszystkim osobom płacącym podatki, które zdecydowały się zainstalować panele na dachu i które korzystają z tej instalacji, by zaspokoić zapotrzebowanie na energię w swoim gospodarstwie domowym. Ulga termomodernizacyjna jest przyznawana także właścicielom domów jednorodzinnych, a także tym, którzy dzielą własność takich budynków z innymi osobami. Z ulgi można w tym przypadku skorzystać niezależnie od tego, czy budynek, którego jest się współwłaścicielem bądź właścicielem, jest wolnostojący, typu szeregowego, czy grupowego. Warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest wymóg związany z maksymalną powierzchnią lokalu. Powinna ona mieścić się w granicach 30% całkowitej powierzchni użytkowej budynku.

Fotowoltaika – ulga termomodernizacyjna – ile da się odliczyć?

Fotowoltaika – ulga termomodernizacyjna to kwota, która może osiągnąć maksymalną wartość 53 tysięcy złotych, którą może odliczyć jedna osoba rozliczająca się z fiskusem. Kwota ta jest stała, dlatego też niezależnie od tego, ile posiada się na własność nieruchomości typu domy jednorodzinne, nie można odliczyć więcej. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy dana osoba rozlicza się z Urzędem Skarbowym wraz ze swoim współmałżonkiem. Wtedy na każdą osobę przypada wyżej podana kwota, więc gospodarstwo domowe może odliczyć w sumie 106 tysięcy złotych. Natomiast, gdy dom ma wielu właścicieli, każdy z nich może odjąć od podatku kwotę 53 tysięcy złotych.

Może się zdarzyć tak, że ulga termomodernizacyjna będzie przewyższać roczny dochód, co spowoduje, że podatnik nie odliczy całej kwoty w danym roku. Jednak nie trzeba martwić się o to, że reszta z nieodliczonej ulgi przepadnie – pozostałą sumę da się odliczyć w następnym okresie, aż do momentu, kiedy nie odejmie się całej ulgi bądź też do 6 lat od momentu, kiedy ulgę odliczono po raz pierwszy. Dzięki uldze można odliczyć od podatku zakup, jak i montaż paneli solarnych.

Fotowoltaika – jak odliczyć od podatku tę inwestycję?

Niezależnie od tego, z jakiej formy dotacji się korzysta, czy z jakiego rodzaju finansowania, warto pamiętać o tym, że wydatek poniesiony na panele fotowoltaiczne uda się odliczyć tylko od tej kwoty, którą samodzielnie trzeba było zapłacić.

Poruszając kwestię: fotowoltaika – jak odliczyć od podatku, warto najpierw obliczyć, jaką kwotę uzyskało się w ramach dofinansowania. Następnie odjąć od niej uzyskane dofinansowanie. W ten sposób fotowoltaika koszt może przyjąć realny wymiar, bo otrzymuje się rzeczywisty poniesiony koszt na zakup i instalację fotowoltaiki.

Fotowoltaika – odliczenie od podatku jest możliwe także wtedy, gdy dana osoba nie skorzystała z żadnego wsparcia finansowego, na przykład formie dotacji. Jeśli ktoś wydał na panele solarne 30 tysięcy złotych i nie uzyskał pomocy w ramach jednego z dostępnych programów rządowych, będzie mógł wówczas odliczyć całą tę kwotę

Fotowoltaika – jak rozliczyć pit krok po kroku

Fotowoltaika – jak rozliczyć pit – to pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób, które chciałyby odliczyć ulgę termomodernizacyjną. Przede wszystkim należy wybrać właściwy formularz. W tym przypadku będzie to PIT/O, ponieważ jest to druk umożliwiający dokonanie różnego typu odliczeń od podatku. Kiedy już się go wypełni, należy dołączyć go do standardowej deklaracji podatkowej, składanej co roku. Zatem może być on załącznikiem do dokumentu PIT-36, PIT-36L, PIT-37, a także do deklaracji PIT-28.

Fotowoltaika – rozliczenie pit w ramach przysługującej ulgi termomodernizacyjnej nie wymaga załączania innych dokumentów poza wspomnianym formularzem PIT/O. Oznacza to, że do deklaracji nie trzeba dodawać żadnych faktur i innych rachunków, które potwierdzają zakup i montaż paneli solarnych. Niemniej jednak nie można zapominać o tym, że są to ważne dokumenty. Dlatego należy je przechowywać co najmniej przez kolejne 5 lat.

Fotowoltaika – VAT 8% – kiedy obowiązuje?

Fotowoltaika – kiedy 8 VAT – obecnie obowiązuje przyjęta poprawka, która wnosi, że 8% VAT-em są objęte panele solarne właściwe dla obiektów o metrażu nieprzekraczającym 300 metrów kwadratowych. Można skorzystać z fotowoltaiki objętej 8% VAT-em, jeśli instaluje się panele na dachu.

Warto dodać, że fotowoltaika VAT na poziomie 8% to korzystna zmiana nie tylko dla tych, którzy chcą zainstalować panele na terenie swojej posesji. To również doskonała wiadomość dla firm oferujących różne systemy, jakie można zamontować w obiektach o wyżej wspomnianej maksymalnej powierzchni użytkowej. Natomiast fotowoltaika 23% VAT dotyczy instalacji, które mają miejsce na gruncie, niezależnie od tego, czy metraż gospodarstwa domowego, bądź biura przekracza 300 metrów kwadratowych, czy nie.

Zatem fotowoltaika VAT 2020 można uznać za pozytywną zmianę, która ułatwia zawieranie transakcji między zainteresowanymi panelami solarnymi a instytucjami proponującymi zarówno ich sprzedaż, jak i montaż. Oczywiście wtedy, gdy dotyczy to zakupu i instalacji paneli, które mają być zamocowane na dachu. Najlepszym tego dowodem jest to, że po tej poprawce odnotowano znaczny wzrost zamówień na te właśnie kolektory. Teraz transakcje zawiera się szybciej, a przedsiębiorcy nie muszą się zastanawiać nad tym, w jaki sposób prowadzić swoją księgowość, jeśli chodzi o rozliczenia związane z inwestycją w fotowoltaikę montowaną na dachu.

Fotowoltaika amortyzacja – jak długo można z niej korzystać?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne są atrakcyjne nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również dla firm. Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy nie mogli korzystać ze zbyt dobrych warunków finansowania paneli solarnych. Obecnie oferta skierowana do tego sektora odbiorców jest już równie korzystna co ta proponowana klientom indywidualnym.

Warto, chociażby wymienić leasing, czy kredyty, które proponują instytucje bankowe. Każda z tych opcji ma swoje mocne i słabe strony. Na przykład leasing będzie szczególnie dogodny dla małych i średnich firm, które nie mogą sobie pozwolić na zmniejszenie zdolności finansowej w wyniku wzięcia kredytu w banku. Przedsiębiorca, którego interesuje fotowoltaika – amortyzacja jest możliwa w okresie do 10 lat. Ten czas obowiązuje dla każdej zawartej umowy. Może więc dotyczyć finansowania albo w ramach leasingu, albo jako zobowiązania finansowego w formie kredytu. Nasza porównywarka fotowoltaiki pokazuje też, że po upływie tych 10 lat powinniśmy cieszyć się działającą instalacją jeszcze przez minimum kolejne 10 lat.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić