Porównaj oferty

Cena za instalację 4 kWp

Systemy fotowoltaiczne coraz częściej stanowią źródło energii elektrycznej, także w domach jednorodzinnych. Nie ma w tym nic dziwnego, pozwalają one bowiem przede wszystkim czerpać energię z ekologicznych odnawialnych źródeł, bez szkody dla środowiska, a do tego generują dla ich użytkowników spore oszczędności w skali roku, a finalnie w całym okresie ich użytkowania. Wobec tego sprawdzamy, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kW, gdzie się sprawdzi oraz jaki jej okres zwrotu?

Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną 4kW?

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Wśród nich wyróżnić można cztery podstawowe, które dotyczą także zestawu fotowoltaicznego 4kW.

Obniżenie rachunków za prąd w instalacji 4 kWp

Pierwsza z nich jest w przypadku odpowiednio dobranych paneli słonecznych możliwość całkowitego obniżenia do zera rachunków za energię elektryczną, odciążając tym samym domowe budżety.

Ekologiczność fotowoltaiki

Kolejną zaletą jest to, że instalacja fotowoltaiczna 4 kW, pozyskując energię elektryczną z promieni słonecznych, nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska, jak ma to miejsce w przypadku elektrowni węglowych, które w dużej mierze przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza w naszym kraju.

Uniezależnienie się od podwyżek prądu przy instalacji 4 kWp

Trzecią zaletą, jaką cechuje się fotowoltaika, jest także to, że dzięki niej można raz na zawsze zapomnieć o przejmowaniu się podwyżkami cen za zakup energii, które wprowadzane są na początku każdego roku.

Szybki zwrot z inwestycji w zestaw fotowoltaiczny 4 kWp

Ostatecznie instalacja fotowoltaiczna 4 kw pozwala także uzyskać szybki zwrot z inwestycji. Ulokowane w niej środki pieniężne można bowiem uzyskać średnio zaledwie po od 4 do 7 lat.

Jak wyliczany jest okres zwrotu z inwestycji, jaką jest fotowoltaika 4kW?

To właśnie zaraz obok braku konieczności ponoszenia opłat za energię elektryczną okres zwrotu jest jedną z najbardziej interesujących informacji dla osób inwestujących w rozwiązania, jakim jest fotowoltaika.

Sam okres zwrotu to nic innego jak czas, w którym nakłady finansowe poniesione na instalację fotowoltaiczną zostaną zwrócone w postaci oszczędności. W przypadku paneli słonecznych jego długość zależy przede wszystkim od takich czynników jak:

  • cena za 1 kWh prądu zakupionego u dystrybutora energii elektrycznej, wraz z szacowanymi podwyżkami w okresie użytkowania foteliki,
  • koszt instalacji fotowoltaicznej 4kw, jaki musi ponieść inwestor,
  • wysokość ulg lub dofinansowania, na jakie zdecyduje się inwestor.

Im wyższa cena za 1 kWh prądu kupowanego u dystrybutora oraz wysokość dofinansowania i ulg tym okres zwrotu w fotowoltaikę staje się krótszy. Dlatego też biorąc pod uwagę, coraz bardziej rosnące opłaty za prąd i coraz korzystniejsze formy dofinasowań, obecnie to najlepszy czas na inwestowanie w panele słoneczne.

Jak jest wobec tego cena instalacji fotowoltaicznej 4kW raz jej okres zwrotu? Idealnie prezentuje to przykład naszego klienta, pana Andrzeja.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej 4kW i dla kogo ona jest?

Pan Andrzej jest właścicielem domu jednorodzinnego, w którym mieszka wraz ze swoją żoną i trójką dzieci. Korzystając ze standardowego wyposażenia elektronicznego w swoim domu, takiego jak komputer, telewizor, radio i sprzęt AGD zużywają oni łącznie 4000 kWh prądu rocznie. Oznacza to więc, że przy cenie 75 groszy za 1 kWh energii pan Andrzej wydaje miesięcznie na prąd 250 złotych, a to w skali roku daje aż 3000 złotych.

Chcąc obniżyć te koszty, które znacznie obciążają jego budżet domowy, postanowił on zainwestować w panele fotowoltaiczne, tym bardziej że chce on dbać o środowisko, aby pozostawić dla swoim dzieci miejsce przyjazne do życia, bez zanieczyszczonego powietrza. Dlatego też zaproponowaliśmy mu instalację fotowoltaiczną 4kW.

Instalacje fotowoltaiczne 4 kW- charakterystyka

Instalacja fotowoltaiczna 4 kW składać się będzie w tym przypadku z 16 paneli słonecznych, które zajmą na dachu domu pana Andrzeja 31 metrów kwadratowych, o mocy 250Wp. Panele te będą wobec tego w stanie wyprodukować dla pana Andrzeja rocznie 3829 kWh energii elektrycznej, zaspokajając niemal w pełni jego zapotrzebowanie energetyczne.

Biorąc pod uwagę fakt, że montaż 1kWp instalacji fotowoltaicznych na dachu wraz z montażem wynosi 4 500 złotych, cena instalacji fotowoltaicznej 4 kW, jaką będzie musiał zapłacić pan Andrzej w tym przypadku to 18 000 złotych. Jednak istnieje możliwość skutecznego obniżenia tej kwoty nawet o 18%.

Sposoby na obniżenie ceny za instalacje fotowoltaiczne 4 kWp?

Sposobem tym jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, na którą postanowił się zdecydować właśnie pan Andrzej. Dzięki niej mógł on odliczyć od swojego podatku kwotę, jaką wydał na panele, obniżając tym samym cenę instalacji o 18%.

Z tego typu ulgi może skorzystać każdy, kto montuje panele słoneczne na istniejących już budynkach, jednym ograniczeniem jest wysokość kwoty, jaką w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć, wynosi ona maksymalnie 53 000 złotych.

Dodatkowo osoby montujące zestaw paneli fotowoltaicznych, mogą także skorzystać z licznych dotacji i dofinansowań w ramach wielu rządowych i regionalnych programów, które łączą się z ulgą termomodernizacyjną.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 4kW po odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej

Biorąc więc pod uwagę obniżkę ceny fotowoltaiki wynikającą z ulgi termomodernizacyjnej pan Andrzej zamiast początkowo wyliczonych 18 000 złotych, zapłacić jedynie 14 760 złotych, oszczędzając tym samym już na samym początku przygody z fotowoltaiką 3240 złotych.

Przykładowy okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną 4 kw

Jednak takie oszczędności to nie wszystko, bowiem pan Andrzej może także liczyć na szybki zwrot z inwestycji w system paneli fotowoltaicznych, która prezentuje zamieszczony wykres. Na potrzeby wyliczenia okresu zwrotu pod uwagę zostały wzięte takie elementy jak:

  • cena za 1 kWh prądy wynoszącą 75 groszy, podnoszona co roku o 2%,
  • cena instalacji fotowoltaicznej 4 kW z uwzględnieniem ulgi termomodernizacyjnej wynoszącą 14 760 złotych.

Na tej podstawie wyliczono więc, że inwestycja w rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika 4 kw, zwróci się panu Andrzejowi już w 6 roku jej użytkowania, gdyż oszczędności, jakie ona wygeneruje przez ten czas, zrównają się z kosztem jej instalacji.

cena instalacji 4kw fotowoltaika

Uwaga: Uwzględniona została ulga termomodernizacyjna

Ile łącznie można zaoszczędzić na fotowoltaice wybierając moc 4 kWp?

Dodatkowo zestaw fotowoltaiczny 4 kw i jego cena pozwala także panu Andrzejowi oszczędzić rocznie 3 217,94 złote, co po 20 latach daje sumę aż 64 358, 89 złotych. W związku z tym przez 20 lat użytkowania paneli słonecznych pan Andrzej poniesie zaledwie 8 533 złote wydatków na energię elektryczną, co daje miesięcznie zaledwie 35,55 złotych, tyle, co jeden bilet do kina.

Gdyby jednak nie zdecydował się ona na panele fotowoltaiczne, w ciągu 20 lat wydał on by na prąd 72 892 złote, a tak będzie mógł przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na przyjemności.

Podsumowanie analizy okresu zwrotu z inwestycji w system fotowoltaiczny o mocy 4 kW

Podsumowując więc instalacja fotowoltaiczna 4 kW to rozwiązanie wręcz idealne dla domów jednorodzinnych, które zużywają prąd, korzystając wyłącznie ze standardowych urządzeń elektrycznych, pozwala ona nie tylko uniezależnić się od podwyżek cen prądu, ale i wygenerować naprawdę duże oszczędności.

Dlatego też, jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje. Dodatkowo zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony gdzie czeka na Ciebie narzędzie - fotowoltaika porównywarka. To darmowa i prosta w obsłudze porównywarka ofert firm instalujących panele fotowoltaiczne, dzięki której samodzielnie można wybrać odpowiednią firmę do swoich potrzeb i budżetu.

Możesz także sprawdzić jak wygląda zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji o innej mocy: