Porównaj oferty

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Jednym z kluczowych elementów wpływających na wydajną produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne jest czystość wchodzących w jej skład paneli. Dlatego też wymagają one regularnego oczyszczania z zabrudzeń. Postanowiliśmy wobec tego sprawdzić ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych.

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Jak zabrudzone panele wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych jest jednym z podstawowych obowiązków związanych z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznych dla domu oraz firm. Kurz, brud i inne zanieczyszczenia, które każdego dnia gromadzą się na panelach słonecznych, mają bowiem niekorzystny wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Zabrudzone panele słoneczne produkują znacznie mniejszą ilość energii, ponieważ ilość światła słonecznego, które jest w stanie przeniknąć przez zanieczyszczenia, zostaje znacznie zmniejszona. Mniejsza wydajność fotowoltaiki, dochodząca niekiedy nawet do 20%, przekłada się natomiast na mniejsze oszczędności jakie jest ona w stanie wygenerować na rachunkach za prąd.

Zabrudzone panele fotowoltaiczne mogą być również bardziej wrażliwe na uszkodzenia związane z warunkami atmosferycznymi, takimi jak grad i silny wiatr. W związku z tym mogą one wymagać częstszej konserwacji i naprawy, co dodatkowo zwiększa koszty użytkowania instalacji. Ponadto brudna instalacja fotowoltaiczna prezentuje się po prostu nieestetycznie i negatywnie wpływa na wygląd budynku, zwłaszcza jeśli jest zamontowana na dachu domu jednorodzinnego.

Jak często należy przeprowadzać mycie paneli fotowoltaicznych?

To jak często należy myć fotowoltaikę zależy od wielu czynników. Wymienić wśród nich można między innymi miejsce jej montażu oraz panujące w nim warunki klimatyczne i środowiskowe, które wpływają na intensywność jej zabrudzenia. 

W związku z tym regularne mycie paneli fotowoltaicznych powinno być przeprowadzane co najmniej raz na pół roku lub częściej, jeśli to konieczne. Najlepiej, aby odbywało się ono wczesną wiosną, co pozwoli zmyć z nich zabrudzenia nagromadzone w okresie jesienno-zimowym, a także późnym latem. Jeśli jednak panele fotowoltaiczne są zamontowane w miejscach, w których występuje na przykład silne pylenie roślin może się jednak okazać, że ich czyszczenie trzeba będzie przeprowadzać częściej.

Profesjonalne mycie fotowoltaiki — cena

Mycie paneli fotowoltaicznych można przeprowadzić samodzielnie. Jednak ze względu na to, że są one najczęściej montowane na dachach, o wiele wygodniejszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnych firm oferujących tego typu usługi. To ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych, uzależnione jest w tym przypadku przede wszystkim od:

  • powierzchni instalacji fotowoltaicznej, 
  • okresu, kiedy było przeprowadzane ostatnie czyszczenie fotowoltaiki, 
  • stopnia ich zabrudzenia. 

Najczęściej wyceniane jest ono więc w przeliczeniu na m2 instalacji. Średnia cena mycia fotowoltaiki w naszym kraju wynosi wobec tego od 10 do 20 zł za 1 m2 instalacji. Jest to więc niewygórowana cena, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, jakie koszty może wygenerować uszkodzenie paneli przy ich samodzielnym, nieumiejętnym czyszczeniu.

Jak powinno wyglądać prawidłowo wykonane mycie fotowoltaiki?

Mycie paneli fotowoltaicznych wymaga zachowania sporej ostrożności i zastosowania odpowiednich środków. Przede wszystkim powinno się ono odbywać w godzinach porannych, kiedy ich powierzchnia nie zdążyła się jeszcze nagrzać od słońca. Do mycia fotowoltaiki nie powinny być także stosowane żadne detergenty. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest więc woda demineralizowana, która nie tylko nie doprowadza do powstawania zacieków, ale także zapewnia powierzchnię antystatyczną, utrudniającą przyleganie brudu. Do usunięcia większych zabrudzeń, takich jak zaschnięte ptasie odchody może być natomiast użyta szczotka z miękkim włosiem. Tylko takie mycie paneli fotowoltaicznych jest w stanie przywrócić im czystość, bez ryzyka ich uszkodzenia.

Podsumowując, to ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych, zależy od wielu czynników. Średnia cena tego typu usług to jednak od 5 do 10 zł za 1 m2 powierzchni instalacji fotowoltaicznej. Regularne mycie fotowoltaiki pozwala natomiast zachować jej maksymalną wydajność oraz chronić panele przed uszkodzeniami. Dlatego też nie należy bagatelizować tej kwestii związanej z użytkowaniem zarówno domowych, jak i firmowych instalacji fotowoltaicznych.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.83 (6 opinii)

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Justyna

16 lis 2023

Tanio nie jest co zrobisz

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić