Porównaj oferty

Fotowoltaika

Inwestycja w fotowoltaikę jest cały czas opłacalna. Produkuj prąd z paneli na własne potrzeby. Nadwyżki magazynuj lub sprzedaj do sieci

 

Porównywarka cen prądu

Zacznijmy od poznania definicji. Co to jest fotowoltaika? To obszar nauki, który skupia się na zjawisku przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko dzięki któremu możliwe jest wytwarzanie prądu ze słońca nazywamy zjawiskiem fotowoltaicznym.

Zjawisko fotowoltaiczne lub inaczej efekt fotowoltaiczny to z kolei zjawisko fizyczne, które polega na wytworzeniu siły elektromotorycznej pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Jest to zjawisko wewnętrzne, ponieważ dochodzi do niego wewnątrz struktury materiału. Jako pierwszy opisał je pochodzący z Francji Aleksander Edmund Becquerel w 1839 roku.

To tyle tytułem teoretycznego wstępu związanego z wiedzą pochodzącą z podręczników naukowych. Wiemy już, kto dał podwaliny pod obecnie prężnie działający sektor wytwarzania prądu z paneli fotowoltaicznych i to, że technologia ta została odkryta ponad 180 lat temu! Przejdźmy od razu do obecnego zastosowania fotowoltaiki.

Fotowoltaika w Polsce - opłacalność

Fotowoltaika ceny ma różne. Jeśli chcemy w szybki sposób poznać wycenę i najlepsze firmy na rynku możemy skorzystać z dwóch poniższych narzędzi:

Poznanie orientacyjnego czasu zwrotu z inwestycji i najlepszych przedsiębiorstw może nam tylko w przyszłości pomóc. W każdym jednak przypadku cena za fotowoltaikę jest przeliczana w odniesieniu do mocy 1 kW (jednego kilowata), a właściwie powinniśmy napisać jednego 1 kWp (jednego kilowato peaka). Jednostka kWp mówi nam o tym, że deklarowana moc jaką osiągają panele fotowoltaiczne jest osiągana tylko w warunkach standardowych określonych przez STC (Standard Test Conditions). Test ten jest przeprowadzany wtedy gdy moc promieniowania słonecznego wynosi 1000 W/m², a nasze oświetlane ogniwo fotowoltaiczne ma temperaturę 25 °C.

 fotowoltaika

 

Wracając jednak do postawionego przez nas pytania dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna daje inwestorowi w perspektywie nawet 5-6 lat zwrot z inwestycji. Dużo tutaj zależy lokalizacji, kąta nachylenia paneli, rodzaju wybranych przez nas paneli, kosztów montażu czy wreszcie od tego czy mamy dofinansowanie do fotowoltaiki. Czynników jest wiele i do każdego klienta firmy kalkulują wykonanie takiej inwestycji w sposób indywidualny. W ostatnich dwóch latach nie spotkaliśmy się z sytuacją, w której klient prosząc o informację pod hasłem: fotowoltaika ceny, otrzymał ofertę, która wskazywałaby brak zwrotu z inwestycji w perspektywie dłuższej niż 15 lat. W każdym przypadku różni się okres zwrotu z takiej inwestycji, jednak co do zasady przy obecnym wsparciu ze strony rządu i rosnących cenach prądu taka inwestycja to zysk. Dla przykładu załączamy obliczenia wykonane w jednym z najlepszych na świecie programów do wyceny systemów fotowoltaicznych o nazwie Easy Solar:

Widzimy, że zwrot z inwestycji o mocy 4,03 kWp dla osoby indywidualnej, której miesięczne rachunki za prąd wynoszą 185 złotych to 8-9 lat. W ciągu kolejnych 11-12 lat zarabiamy pond 30 tysięcy złotych. Fotowoltaika dla domu to koszt w tym przykładzie na poziomie niecałych 20 tysięcy złotych.

Fotowoltaika - opinie użytkowników

Tak naprawdę opinie użytkowników z Polski są bardzo pozytywne. Zdecydowana większość z aktualnych producentów prądu z fotowoltaiki to osoby i firmy, które na ten krok zdecydowały się w ciągu ostatnich 2 lat. Bardzo mało mamy w naszym kraju instalacji, które działają dłużej niż 5 czy 10 lat. Dlaczego o tym piszemy? Dlatego, że wszystko co nowe działa dobrze. Prognozy zwrotu z inwestycji jakie chociażby załączyliśmy wyżej opierają się o dane jakie udostępnia producent paneli fotowoltaicznych. To czy faktycznie nasza instalacja za 10 czy 15 lat będzie działała w sposób zadowalający zależy od wielu czynników. Szukając opinii o fotowoltaice, warto odwiedzić zagraniczne fora czy też portale. U naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemców fotowoltaikę w nawet w większej skali niż obecnie u nas montowało się ok. 15-20 lat temu. Bez problemu znajdziemy tak wpisy osób, które fotowoltaikę mają zamontowaną od tylu lat. Warto skorzystać z ich doświadczeń. Czytając jednak opinie takich osób musimy pamiętać, że:

  • Nastąpiła bardzo duża zmiana technologii wytwarzania paneli fotowoltaicznych. Te montowane kilka czy kilkanaście lat temu charakteryzowały się np. dużo mniejszą sprawnością niż te, które mamy dostępne obecnie na rynku
  • Jeśli chcemy minimalizować ryzyko związane z żywotnością naszej instalacji to decydujmy się na fotowoltaikę od sprawdzonych producentów. Nie wybierajmy najtańszych produktów. Instalacja będzie dla nas pracować prze 20 lat!
  • Zwracajmy uwagę także na wykonawców samej instalacji. To, że wybierzemy najlepsze na rynku produkty (ranking paneli fotowoltaicznych czy ranking falowników będzie w tym pomocny) nie gwarantuje sukcesu. Doświadczony monter-elektryk jest tak samo ważny jak producent samych paneli i innych elementów instalacji.

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w fotowoltaikę sprawdźmy dokładnie opinie nie tylko na temat samych paneli fotowoltaicznych czy też inwertera, ale także na temat firmy instalacyjnej, która będzie miała nam tą inwestycję realizować. Korzystajmy też ze sprawdzonych narzędzi. Udostępniony na stronie formularz o nazwie: fotowoltaika kalkulator przedstawia propozycję w 3 wariantach. Poza ceną różne są okresy gwarancji.

Sprawdź najlepsze firmy fotowoltaiczne w Twoim województwie i mieście. Fotowoltaika dla firmy i domu w Twoim regionie:

Firmy fotowoltaiczne w rankingu

 

Wybierz firmę, która oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Część przedsiębiorstw oferuje nie tyko montaż fotowoltaiki, ale także odkup nadwyżek prądu po bardzo atrakcyjnych cenach. Poznaj lepiej najlepsze przedsiębiorstwa 

 

Porównywarka fotowoltaiki

Przeprowadź konkurs ofert i wybierz najbardziej optymalną propozycję zakupu fotowoltaiki

Ranking firm fotowoltaicznych

Poznaj najbardziej renomowane firmy. Kup fotowoltaikę od sprawdzonej firmy

Kalkulator fotowoltaiki

Kup instalacje fotowoltaiczną o dobrze dobranej mocy

Cena fotowoltaiki

Poznaj średnie ceny zakupu fotowoltaiki dla domu i firmy

Fotowoltaika dla firm

Poznaj możliwości finansowania fotowoltaiki jakie są dostępne na rynku

Aktualności
22 kwi 2024
Korzyści z instalacji fotowoltaiki na balkonie: energooszczędność w zasięgu ręki

Ogromne zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce trwa. Jest to bez wątpienia wynik stale rosnących cen energii elektrycznej, dlatego też producenci paneli fotowoltaicznych szukają nowych sposobów, aby z ich produktów mogło skorzystać jak najszersze grono osób. Do tej pory ich rozwiązania skierowane były głównie do mieszkańców domków jednorodzinnych oraz właścicieli firm, jednak coraz więcej mówi się o fotowoltaice balkonowej. To ciekawa alternatywa dla osób mieszkających w blokach.

Czytaj więcej
9 mar 2024
Do targów Bud-Gryf & Home pozostały dwa tygodnie

Powierzchnie sprzedane, program w przygotowaniu, wystawcy w pełnej gotowości do spotkań. Już za dwa tygodnie w Netto Arenie będą odbywać się największe targi budowlane i wnętrzarskie w naszym regionie.

Czytaj więcej
12 lut 2024
Farma fotowoltaiczna - jaki zysk?

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną wymaga sporych nakładów początkowych oraz dopełnienia sporej ilości formalności. Pomimo to z roku na rok tego typu instalacje produkujące energię z odnawialnych źródeł stają się coraz popularniejsze. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej i czy w ogóle opłaca się w nią inwestować.

Czytaj więcej
21 gru 2023
Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna to spora inwestycja, która zapewnia jednak także duże zyski oraz cechuje się stosunkowo niskim okresem zwrotu, wynoszącym najczęściej do 10 lat. Jest ona opłacalnym rozwiązaniem ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz zwiększające się naciski na produkcję energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł. Postanowiliśmy więc sprawdzić ile kosztuje farma fotowoltaiczna i co wchodzi w skład finalnej kwoty jaką trzeba przeznaczyć na tego typu inwestycje.

Czytaj więcej

Najczęściej zadawane pytania

Panel fotowoltaiczny złożony jest z wielu mniejszych ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą. Padające na panel słońce powoduje, że w skutek działania zjawiska fotowoltaicznego promienie słoneczne zamieniane są na energię elektryczną. Cząstka o nazwie foton (ze słońca) pada na krzemową płytkę, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Nasz foton jest pochłaniany przez krzem, który zmienia położenie elektronu, wprawiając go w ruch.  W panelach fotowoltaicznych wykorzystywane jest złącze typu p-n. P to ładunek dodatni czyli positive, a N to ładunek ujemny czyli negative. Ten "ruch" to przepływ prądu elektrycznego. W taki sposób działają panel fotowoltaiczne, które produkują energię.
W Polsce na zdecydowanej większości obszaru występują korzystne warunki do wykorzystania fotowoltaiki. Patrząc jednak na grafikę poniżej w łatwy sposób można określić w jakim rejonie naszego kraju koszt instalacji fotowoltaicznej zwróci się szybciej, a w jakim wolniej. Do najbardziej nasłonecznionych obszarów Polski możemy zaliczyć: południowo-wschodnią część naszego kraju z takimi miastami jak Lublin, Rzeszów, Tarnów czy Kraków. Najmniej sprzyjające warunki występują na północy, w obszarze od Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina przez Koszalin do Gdyni. Słabsze warunki obserwowane są także w okolicach Olsztyna i na Suwalszczyźnie. Jeśli jednak porównamy nasłonecznienie w Polsce na tle Europy to widzimy wyraźnie, że w naszym kraju mamy nawet 2 razy mniejszy potencjał niż w krajach południa Europy oraz w Afryce.
Instalację fotowoltaiczną możemy zamontować na dachu domu, garażu (wiaty fotowoltaiczne) lub budynku gospodarczym. Jeśli dysponujemy odpowiednią powierzchnią działki możemy także zbudować instalację na gruncie. Bez względu na to jaki wariant wybierzemy istotne jest to, aby panele fotowoltaiczne były skierowane w kierunku południowym. Optymalny kąt nachylenia paneli zależy od wielu czynników. Najczęściej nie przekracza on 50 stopni. Ze względów ekonomicznych rzadko stosuje się tzw. systemy nadążne. Ich działanie polega na zmianie ustawienia kierunku instalacji fotowoltaicznej względem słońca w ciągu dnia, a także na zmianie ustawienia kąta nachylenia instalacji w zależności od miesiąca roku kalendarzowego. Celem takiego systemu jest doprowadzenie do sytuacji, w której w ciągu całego roku będziemy mieli optymalny kąt padania promieni słonecznych na naszą instalację fotowoltaiczną.
Osoby i firmy, które zaczynają szukać informacji na temat fotowoltaiki to w zdecydowanej większości potencjalni klienci, którzy kuszeni rządowymi dopłatami i coraz większą liczbą reklam jaką widać już nie tylko w branżowych portalach czy też czasopismach, ale przede wszystkim w ogólnopolskich mediach chcą na instalacji fotowoltaicznej zarobić. W przypadku fotowoltaiki, tak samo jak w innych dziedzinach życia sprawdza się stare biznesowe przysłowie: żeby zarobić pieniądze najpierw trzeba je wydać. Nie inaczej jest w tym przypadku. W pierwszej kolejności musimy zapłacić sporo za instalację, aby w perspektywie kilku lat ona nam się zwróciła, a później przynosiła nam zyski.