Porównaj oferty

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Stale rosnące ceny za prąd, stają się niemałym obciążeniem dla budżetu, zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. Jak je ograniczyć?

Wróć do: Aktualności Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Stale rosnące ceny za prąd, stają się niemałym obciążeniem dla budżetu, zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. A energia elektryczna stała się nieodzownym elementem naszego życia, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Na szczęście istnieje łatwy sposób, na zniwelowanie związanych z nią kosztów. Jest nim fotowoltaika na firmę lub do domu. Dlaczego warto w nią inwestować? O tym poniżej.

Jak działa instalacja PV?

Odnawialna energia słoneczna wykorzystywana jest od lat, można za jej pomocą zasilać baterie, lampy solarne, a także wytwarzać prąd przy użyciu paneli fotowoltaicznych. W tym celu niezbędne są jednak takie elementu instalacji fotowoltaicznej jak:

  • panele fotowoltaiczne,
  • falownik,
  • licznik dwukierunkowy,
  • system monitoringu instalacji,
  • zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej.

Chcąc zrozumieć, jak działa instalacja fotowoltaiczna, trzeba wiedzieć, że składa się ona z modułów, połączonych w panele, które pozwalają generować większą ilość energii. To właśnie w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, w którego trakcie energia słoneczna zamieniana jest na prąd. Następnie przekazywany jest on do falownika, który ma za zadanie przekształcić go na prąd zmienny, identyczny z tym, który płynie w naszych gniazdkach. Zadaniem falownika jest także wyłapywanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i wyłączanie się, przerywając dostawę prądu w momencie wykrycia awarii.

Warto także wspomnieć, że fotowoltaika, jak działa, podłączona jest także do sieci energetycznej, poprzez licznik dwukierunkowy. Dzięki czemu w momentach kiedy produkuje ona nadwyżki prądu, oddaje je do sieci, przy czym są one zliczane przez licznik. W związku, z tym w okresach o mniejszym nasłonecznieniu oddaną ilość można odebrać z sieci energetycznej bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Zastosowanie systemu monitoringu pozwala natomiast stale kontrolować pracę paneli słonecznych oraz ich wydajność. Z kolei zabezpieczenie instalacji gwarantuje pełne bezpieczeństwo jej użytkowania. Wszystko za sprawą tego, że w przypadku pożaru, wyładowania atmosferycznego czy innych awarii odłącza ono zasilanie i ogranicza powstawanie przepięć, które mogłyby uszkodzić urządzenia elektryczne podłączone do gniazdek.

dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę
źródło: pixabay

Fotowoltaika, dlaczego warto w nią zainwestować?

Bez wątpienia jednym z najbardziej rozwijających się sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii jest właśnie fotowoltaika. Dlaczego warto w nią zainwestować? Korzyści z posiadania jej w swoim domu lub firmie jest wiele, a oto kilka z nich.

1.Troska o środowisko naturalne.

Fotowoltaika kiedy działa nie wymaga stosowania w niej żadnego paliwa, wobec tego nie generuje zanieczyszczeń i ogranicza emisję CO2 do atmosfery. Ponadto panele słoneczne są niezwykle ciche w swojej pracy i praktycznie nie kolidują z otoczeniem, dzięki temu mogą być montowane niemal wszędzie.

2. Niższe rachunki za prąd

Kolejną zaletą jest fakt, że pozwala ona zmniejszyć rachunki za energię elektryczną lub całkowicie wyeliminować je z listy wydatków. Stosując fotowoltaikę jej właściciele, zamiast kupować prąd u dostawców energii, produkują go sami, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów, oprócz tych związanych z montażem instalacji.

3. Niezależność energetyczna

Przeciążenia linii energetycznej, zwłaszcza w okresie letnim to coraz częstszy problem, także w naszym kraju. Posiadając instalację fotowoltaiczną, nie trzeba się jednak martwić przerwami w dostawach prądu, co ma niezwykle istotne znaczenie zwłaszcza jeśli chodzi o przedsiębiorstwa produkcyjne. Z perspektywy gospodarstw domowych, nierzadkie awarie linii energetycznych spowodowane wichurami lub wyładowaniami atmosferycznymi, także nie stanowią w takim przypadku problemu, gdyż prąd zamiast poprzez linie wysokiego napięcia dostarczany jest z elektrowni fotowoltaicznej.

Fotowoltaika co warto wiedzieć jeszcze?

Chcąc zastosować w swoich gospodarstwach domowych lub firmach rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika, to co warto wiedzieć, to fakt, że inwestycja z nią związana potrafi zwrócić się już po 7 latach. Ponadto w bardzo wielu przypadkach, kiedy jest ona finansowana ze źródeł zewnętrznych, kwota na spłatę zadłużenia generowana jest przez samą instalację poprzez oszczędności, jakie zapewnia na rachunkach za energię elektryczną.

Dodatkowo ceny instalacji fotowoltaicznej zaczynają się już od kilku tysięcy złotych, wobec czego biorąc pod uwagę liczne możliwości finansowania ich z nisko oprocentowanych pożyczek lub dotacji, niemal każdy może sobie na nią pozwolić.

Fotowoltaika jak zacząć?

Planując zastosowanie fotowoltaiki, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę powierzchnię dachu, na której ma zostać ona zamontowana. To właśnie od tego, jaki posiada ona spadek oraz jak jest usytuowany względem południa, zależeć będzie rodzaj dobranej instalacji. Warto także wiedzieć, że specjaliści od fotowoltaiki są w stanie dobrać instalację niemal za każdym razem tak, aby w każdych warunkach spełniała ona zapotrzebowanie na energię elektryczną jej użytkowników.

Następnie należy wykonać projekt, który w przypadku nowych domów najlepiej, aby był tworzony równolegle z ich projektem. Natomiast w przypadku powstałych już budynków wymagać on będzie przeprowadzenia oględzin wraz ze spisaniem lokalizacji okien, kominów i innych elementów na dachu ograniczających możliwość zamontowania fotowoltaiki.

Po tym etapie pozostaje jedynie montaż paneli przez wybraną firmę, który najlepiej, aby został wykonany w kierunku południowym pod kątem ok. 30-40 stopni.

Podsumowując, powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę jest wiele. Niższe rachunki za prąd, ekologiczność rozwiązania czy też szybki zwrot z inwestycji to tylko jedne z nich. Warto także pamiętać, że z roku na rok rozwiązanie to stawać się będzie coraz bardziej powszechne w związku z wyznaczonymi przez Unię Europejską celami klimatycznymi dotyczącymi emisji CO2. Dlatego też obecnie jest to jeden z najlepszych okresów na zainwestowanie w fotowoltaikę ze względu na dużą ilość dotacji i korzystnych ofert finansowania takich inwestycji, które wspierane są przez Państwo. W obliczeniach z pewnością pomocny będzie nasz kalkulator fotowoltaiki.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić