Porównaj oferty

Magazyn energii 5kw - ile kosztuje

Choć jeszcze do niedawna połączenie fotowoltaiki i magazynów energii było rzadkością, wprowadzenie od 1 lipca 2022 zmian związanych ze sposobem rozliczania nadwyżek energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów oraz możliwość uzyskania na nie dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0 sprawił, że stają się one coraz popularniejsze w naszym kraju. Wśród najczęściej wybieranych modeli, wyróżnia się natomiast te o niewielkiej pojemności, takie jak magazyn energii 5 kWh. Dlatego też w tym artykule skupiamy się właśnie na nim. 

Wróć do: Aktualności Magazyn energii 5kw - ile kosztuje

Kiedy warto wybrać magazyn energii 5 kWh?

Magazyny energii to rozwiązanie, które cechuje się wieloma zaletami. Przede wszystkim pozwala w jeszcze efektywniejszy sposób wykorzystywać wygenerowaną przez instalację fotowoltaiczną energię elektryczną, a co za tym idzie, przyczyniają się one do większych oszczędności. Dodatkowo po odpowiednim połączeniu ich z instalacją fotowoltaiczną z powodzeniem mogą być one wykorzystywane jako zasilanie awaryjne podczas przerw w dostawach prądu, w trakcie których instalacje PV typu on-grid również nie działają. magazyny energii w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pełnią również funkcję stabilizatora sieci, utrzymując w niej stałe napięcie.

Aby móc skorzystać z tych wszystkich korzyści, jakie one oferują, muszą być jednak dobrane w odpowiedni sposób z uwzględnieniem zarówno mocy instalacji fotowoltaicznej, z jaką będą połączone, jak i generowanego dziennego zużycia energii przez osoby korzystające z niego. W związku z tym, jeśli chodzi o magazyny energii 5 kWh, najlepiej sprawdzają się one w połączeniu z fotowoltaiką o mocy od 4 do 6 kW. Ich pojemność jest wtedy wykorzystywana w jak najlepszy sposób, co z kolei przyczynia się do dłuższej żywotności samych magazynów energii, a także większych oszczędności wynikających z ich zastosowania.

Co wpływa na cenę magazynów energii?

Zyskujące dopiero na popularności w naszym kraju magazyny energii nawet w przypadku modeli o tej samej pojemności mogą znacznie różnić się między sobą swoją ceną. Tym, co najbardziej wpływa na to, ile kosztuje magazyn energii 5 kW, jest natomiast przede wszystkim:

  • rodzaj zastosowanych w nich akumulatorów, im nowsza i lepsze ich technologia tym magazyn energii jest droższy, najlepsze akumulatory stosowane w nich to natomiast te bazujące na technologii litowo-jonowej lub litowo-żelazowo-jonowej,
  • możliwość rozbudowy pojemności, która wynika z budowy danego urządzenia, modele wyposażone w taką opcję są zazwyczaj droższe niż klasyczne rozwiązania,
  • marka magazynu energii, która ma najczęściej także wpływ na jakość zastosowanych do jego produkcji komponentów oraz nowoczesność technologii,
  • dodatkowe funkcje urządzenia, wpływające pozytywnie na wygodę jego użytkowania i łatwość połączenia go z każdą instalacją fotowoltaiczną.

Magazyn energii 5 kW cena

Kupując magazyn energii 5 kW, cena nie powinna być głównym wyznacznikiem, jednak nie można ukryć, że to właśnie ona najczęściej wpływa na decyzje o wyborze danego modelu, gdyż w Polsce wciąż urządzenia tego typu wymagają poniesienia sporych nakładów finansowych.

Obecnie to ile kosztuje magazyn energii 5 kW, biorąc pod uwagę oferty różnych producentów, można umieścić w przedziale od 10 000 złotych do nawet 20 000 złotych. Średnia rynkowa cena tego typu urządzeń o takiej pojemności plasuje się z wobec tego na poziomie mniej więcej 15 000 złotych.

Mówiąc jednak o cenie magazynu energii 5 kWh, warto wspomnieć, że osoby decydujące się obecnie na jego zakup mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0. Jego wysokość to maksymalnie aż 7 500 złotych, co pozwala znacznie obniżyć koszt tego urządzenia.

Jak wybrać odpowiedni magazyn energii 5 kWh?

Aby wybrać odpowiedni magazyn energii 5 kW, cena powinna być jednym z ostatnich elementów, które będą miały wpływ na zakupiony model. W przypadku tych urządzeń przeznaczonych do magazynowania energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne o wiele ważniejsze są bowiem takie parametry jak:

  • to w jakiej technologii będzie magazynowany w nich prąd,
  • jakie jest ich napięcie nominalne,
  • jaką liczbą cykli ładowania cechują się zastosowane w nich akumulatory,
  • poziom sprawności,
  • rodzaj zastosowanych zabezpieczeń, a także ich zakres,
  • waga oraz wymiary dostosowane do miejsca montażu.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić