Porównaj oferty

Dopłaty do magazynów energii - na ile możesz liczyć?

Magazyny energii to sprzęt, który obecnie jest wręcz niezbędnym elementem przydomowej lub firmowej instalacji fotowoltaicznej. Można powiedzieć, że takie urządzenia są uznawane za komponenty systemów opartych na OZE, które pozwalają na osiągnięcie całkowitej niezależności elektrycznej np. w przypadku nieruchomości. Chcesz wiedzieć, jakie dopłaty do magazynów energii przygotował rząd w Polsce na 2022 rok? W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje o dostępnych dopłatach oraz kwotach, w jakich są przyznawane.

Wróć do: Aktualności Dopłaty do magazynów energii - na ile możesz liczyć?

Dopłata do magazynu energii – program Mój Prąd 4.0

W Polsce pojawia się coraz więcej gospodarstw domowych, które zainwestowały lub dopiero planują inwestycje w system PV wraz z zastosowaniem magazynu energii. Dzięki temu osiągnięcie 100% niezależności energetycznej jest naprawdę możliwe. Wszelkiego rodzaju dopłaty do magazynów energii są ujęte w programie Mój Prąd 4.0, który wszedł w życie 15 kwietnia bieżącego roku. W ramach tego programu dopłaty do magazynów energii możesz otrzymać całkiem pokaźną sumę. Wystarczy, że złożysz stosowny wniosek do 22 grudnia 2022 roku. Co ciekawe, na program Mój Prąd 4.0 i dofinansowania do magazynów energii, instalacji paneli fotowoltaicznych oraz innych prac termomodernizacyjnych przeznaczono aż 350 mln zł.

Ile wynosi dofinansowanie do magazynów energii w 2022 roku?

Na chwilę obecną dopłaty do magazynów energii wynoszą 7,5 tys. zł brutto i dotyczą zarówno zakupu baterii lub akumulatora, a także jego transportu oraz montażu wraz z przyłączem. Pamiętaj, że jako osoba inwestująca jednocześnie w instalację fotowoltaiczną oraz magazyn energii fotowoltaicznej masz szansę otrzymać łącznie nawet 12,5 tys. zł brutto na całą inwestycję.

Warto w tym przypadku nadmienić, że dofinansowanie na magazyny energii wynosi 50% kosztów kwalifikowanych. Aby inwestycja z dotacją była jak najbardziej opłacalna, koniecznie sprawdź ranking magazynów energii i wybierz sprzęt wraz z instalacją PV najwyższej jakości. Dzięki temu zyskasz znacznie więcej.

Jak otrzymać dofinansowanie do magazynów energii? Warunki

Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie do magazynu energii, musisz spełnić określone warunki dotyczące programu Mój Prąd 4.0 obowiązującego w 2022 roku. Warunki wyglądają następująco:

  • minimalna pojemność magazynu energii to 2 kWh,
  • kupiony magazyn należy nabyć wraz z kompletną instalacją fotowoltaiczną,
  • musisz rozliczać się zgodnie z założeniami systemu net-billing (dofinansowanie dostaniesz tylko jako nowy prosument),
  • musisz być prosumentem prywatnym,
  • konieczne będzie podpisanie umowy z zakładem energetycznym w zakresie magazynowania i przekazywania wytwarzanego prądu.

Po spełnieniu powyższych warunków, jak najbardziej możesz ubiegać się o dopłaty do magazynów energii, a nawet całych systemów fotowoltaiki domowej. Aby ocenić w ogóle opłacalność inwestycji, sprawdź internetowy kalkulator magazynów energii. Dzięki temu dowiesz się, jakiego sprzętu i ogniwa bateryjnego potrzebujesz oraz jaka moc magazynu pozwoli Ci na uniezależnienie się od publicznej sieci energetycznej. Ważne jest to, iż nowe zasady przyznania dotacji na magazyny energii w ramach programu Mój Prąd 4.0 obowiązują tylko prosumentów powiązanych z nowym systemem rozliczeń, czyli net-billingiem.

Czy warto korzystać z dofinansowania zakupu do magazynów energii?

Jeśli od dłuższego czasu planujesz termomodernizację nieruchomości oraz inwestycję w nowatorskie systemy pozyskiwania energii elektrycznej, koniecznie zainteresuj się tematem dofinansowania do magazynów energii. Wystarczy, że spełnisz kilka prostych warunków, a zyskasz szansę na otrzymanie dotacji w kwocie nawet do 12,5 tys. zł. To całkiem spora kwota, która znacznie pozwoli Ci na ograniczenie kosztów inwestycji w panele fotowoltaiki, ich montaż, a także pojemne magazyny energii.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić