Taryfa G12 - tańszy prąd dla domu

Lubisz mieć wpływ na wydatki, pochłaniające domowy budżet? W takim razie powinieneś bliżej zapoznać się z taryfą G12, która daje możliwość dostosowania swojego planu dnia do niższych cen energii. Zyskuje ona coraz więcej użytkowników, którzy są w stanie w godzinach 13:00 – 15:00 i 22:00 – 6:00 użytkować urządzenia, które znacznie zwiększają zużycie prądu. Wzrost popularności tej taryfy nie bierze się znikąd.

Świadomość ludzi odnośnie możliwości zmiany swojego sprzedawcy energii i wyboru nowej taryfy sprawia, że chętnie angażują się w zmianę nawyków dotyczących konsumpcji prądu. Sprzedawcy przedstawiają także możliwość dopasowania oferty do swoich potrzeb. Co tylko przyciąga nowych klientów, a ogólne ożywienie branży oddziałuje pozytywnie na cały segment gospodarki.

Co oznacza i jak działa taryfa G12

G12 – czyli taryfa dla gospodarstw domowych o mocy umownej nie przekraczającej 40kW i z podziałem na dwie strefy (tzw. dzienną i nocną). Litera ‘G’ bardzo prosta do rozszyfrowania od ‘Gospodarstwo domowe’. ‘1’ oznacza minimalną wartość mocy umownej, w tym przypadku jest to 40kW. I ostatnia cyfra, czyli ‘2’ oznacza dwie strefy, w których będziemy rozliczani. Cechuje ją to, że ze względu na godzinę w ciągu doby, obowiązują nas różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. Zatem płacimy za jednostkę zużytej energii w zależności od pory dnia. Przypomnijmy, że taryfa G11 ma jedną stawkę kWh w ciągu całej doby.

Dla kogo taryfa G12?

Jeśli wykorzystujesz energię elektryczną do celów grzewczych to ta taryfa umożliwia ograniczenie kosztów związanych z użytkowaniem ogrzewania. Do tego dopasowując swój tryb życia do godzin, kiedy mamy niższą cenę za energię (13:00-15:00 i 22:00-6:00), masz możliwość tańszego prania, pieczenia, oglądania telewizji czy ciepłej kąpieli. Taryfa G12 jest przeznaczona dla osób, których zużycie prądu w nocy jest znaczne lub zauważalny jest wzrost tego zużycia w określonych godzinach doby. Cena w strefie dziennej(droższej) to około 34gr, a w nocnej(tańszej) to mniej więcej 25gr. Jednak każdy sprzedawca udostępnia różne stawki i do nich oferuje ciekawe dodatki, upusty, promocje i rabaty. Wybór jest naprawdę duży i tylko od naszej opinii zależy to, na kogo się ostatecznie zdecydujemy.

taryfa g12

źródło: taryfa G12. Jakie godziny obowiązywania taryfy nocnej i dziennej? Na podstawie taryfy zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki

Grupa taryfowa G12. Czy warto z niej skorzystać?

Pamiętajmy, że pozostając u swojego sprzedawcy z urzędu tracimy około 15-20% na rachunkach za prąd. Przy odpowiedniej optymalizacji i przystosowaniu do taryfy G12 możemy zaoszczędzić w skrajnych przypadkach nawet 40% nie zmniejszając przy tym konsumpcji kWh. Szansa jest na wyciągnięcie ręki, jednak bez odpowiednich działań z naszej strony – odbiorców – nie przyniesie to żadnych efektów, a nawet może pogorszyć sytuację z powodu wyższych rachunków. Ponieważ trzeba w większym stopniu korzystać z energii w taryfie nocnej niż dziennej. Wyższa stawka za zużycie prądu obowiązuje przez 14 godzin w ciągu dnia:
  • 6:00-13:00 (tzw. szczyt przedpołudniowych),
  • 15:00-22:00 (tzw. szczyt popołudniowy).
U części sprzedawców strefy czasowe są przesunięte – jest to zależne od dystrybutorów, którzy je określają. Jednak proporcje 14:10 pozostają niezmienne, ze względu na regulacje URE.

Taryfa G12 cennik

Jesteśmy zobowiązani płacić za odbieraną energię naszemu sprzedawcy i dystrybutorowi, dlatego na rachunku często zauważymy, że tak naprawdę płacimy koło 55gr za 1kWh. Najprostszym sposobem na obniżenie ceny jest zmiana swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki optymalizacji kosztów niektórzy sprzedawcy proponują oferty lepsze o 10-15%. Okres rozliczeniowy i gwarancja stałej ceny to także istotne wskaźniki. Gdy chcemy sprawdzić na własnej skórze jak wygląda współpraca z jakąś firmą energetyczną to możemy podpisać z nią umowę na rok. Nie narażamy się wtedy na ewentualne straty, a po zakończeniu umowy decydujemy się czy zostajemy z tym sprzedawcą.

Taryfa G12, czyli taryfa nocna

Podział na strefy czasowe nie jest bezpodstawny, podobnie jak jego delikatne przesunięcia w niektórych rejonach. Wszystko ze względu na stałą produkcję energii, która i tak musi zostać utrzymana. Zobrazujemy to na prostym przykładzie. W godzinach 6-7 rano w każdym domu trwają przygotowania do nowego dnia. Dlatego zapotrzebowanie na energię jest zdecydowanie wysokie i utrzymuje się do południa. Później następuje delikatny spadek, ale elektrownia nie może tak po prostu ograniczyć wytwarzanie energii, musi ona zostać zużyta. Dlatego w tym czasie zachęca odbiorców do korzystania z urządzeń, ponieważ w innym wypadku wymagane będzie zmniejszanie mocy elektrowni, co prowadzi do obniżenia jej sprawności działania.