Porównaj oferty

Ranking magazynów energii

Decydując się na zakup sprzętu do domu czy firmy, który ma nam służyć przez najbliższe kilkanaście lat staramy się aby wybór ten był poprzedzony porównaniem wielu wariantów czy modeli jakie są dostępne na rynku. Nie inaczej jest w przypadku magazynów energii. Producenci magazynów energii twierdzą, że urządzenia te mogą dla nas pracować nawet ponad 10 lat. Stworzony przez nas ranking najlepszych magazynów energii ma na celu pomoc w podjęciu decyzji zakupowej związanej z wyborem takiego urządzenia, dzięki któremu proces magazynowania energii w maksymalny sposób podniesie wydajność i jakość pracy instalacji fotowoltaicznej. Zestawienie zaoszczędzi Twój czas. W finalnym wyborze skup się tylko i wyłącznie na najlepszych modelach. Nie patrz tylko na ceny magazynów energii. Jakość w tych urządzeniach to podstawa.

Ostatnia aktualizacja: 27 kwi 2024

1. Sonnen opinie

Przeczytaj opinie o firmie

Niemiecka firma Sonnen jest obecna na rynku od 2010 roku. Seria SonnenBatterie to urządzenie, które nie tyko przechowuje energię elektryczną, ale przede wszystkim to inteligenty magazyn, który służy jako awaryjne źródło zasilania. Dzięki urządzeniu produkowana energia elektryczna może być w maksymalnie wydajny sposób wykorzystywana. Inteligenty i kompletny system wyposażony jest m.in. w falownik. Całość zapakowana w nowoczesny design.

Oferta dla:

  • klienci indywidualni
  • firmy

Zalety firmy:

  • Gwarancja 10 lat
  • Pojemność: 5,5 - 27,5 kWh
  • Moc: 3,4 - 4,6 kWh

2. Tesla Powerwall

Przeczytaj opinie o firmie

PowerWall to bateria do magazynowania energii, która wpięta w kompletny system automatycznie wykrywa przerwy w dostawie prądu. Staje się wtedy podstawowym źródłem zasilania. Jej konstrukcja umożliwia łatwe połączenie z domową instalacją fotowoltaiczną. Firma Tesla udostępnia aplikację do monitorownia parametrów zasilania w czasie rzeczywistym. Dzięki temu użytkownik w każdej chwili może dowolnie zarządzać ustawieniami, a także otrzymywać powiadomienia o ew. problemach.

Oferta dla:

  • klienci indywidualni
  • firmy

Zalety firmy:

  • Gwarancja 10 lat
  • Pojemność: 13,5 kWh
  • Moc: 5-7 kW

Firma Alpha ESS wypuściła na rynek serię SMILE. Kompleksowe rozwiązanie oparte o magazynowanie energii, które zarządza zużyciem prądu w domu, ładowaniem baterii, a także wyprowadza nadwyżki do sieci. Rozwiązanie firmy Alpha ESS umożliwia także zaawansowane zmiany obciążenia i zarządzania ładowaniem baterii. Technologia nowoczesna technologia litowo-jonowa jaka została wykorzystania w akumulatorach daje maksymalne bezpieczeństwo i wydajność w pracy w warunkach produkcyjnych.

Oferta dla:

  • klienci indywidualni
  • firmy

Zalety firmy:

  • Gwarancja 10 lat
  • Pojemność: 2,9 kWh
  • Moc: 3 kW

Urządzenia BMZ to gwarancja niemieckiej jakości wykonania. BMZ Energy Storage System to flagowy system magazynowania energii od firmy BMZ. Jedna z największych zalet rozwiązań tej firmy to elastyczność dopasowania i rozbudowy urządzeń połączona z jakością wynonania urządzenia przez tak doświadczonego producenta. System idealnie sprawdza się w domowych instalacjach, ale również świetnie pasuje do małych zakładów. Możliwość połączenia ze sobą nawet 12 modułów sprawia, że łączna pojemność magazynowania może wynieść nawet 120 kWh.

Oferta dla:

  • klienci indywidualni
  • firmy

Zalety firmy:

  • Gwarancja 10 lat
  • Pojemność: 8,05 kWh
  • Moc: do 18 kW

Jak tworzymy ranking magazynów energii?

Zestawienie przygotowane na naszych stronach ma na celu pokazanie, które z domowych magazynów energii jest najlepsze. Co to znaczy najlepsze? W naszym podejściu do tworzenia rankingu szczególną uwagę zwróciliśmy na:

  1. Najlepszy stosunek jakości do ceny
  2. Opinie użytkowników
  3. Kwestie związane z gwarancją i obsługą posprzedażową

Powyższe zestawienie nie pokazuje najtańszego modelu czy takiego, który wizualnie/marketingowo sprzedaje się najlepiej. Skupiliśmy się na wyborze takich urządzeń, które sami wybralibyśmy do naszych domowych instalacji magazynowania energii. Rozwój rozproszonej energetyki opartej w ostatnim czasie w naszym kraju na fotowoltaice wymusza w coraz większym stopniu lepszą optymalizację bilansowania popytu z podażą w instalacji fotowoltaicznych. To właśnie magazynowanie energii w domowych instalacjach ma na celu ułatwienie zarządzania tego typu procesem. Dodatkowo dla właściciela instalacji PV to nie tylko obciążenie finansowe związane z koniecznością inwestycji w magazyn energii, ale tak naprawdę szansa na lepsze wykorzystanie wyprodukowanej energii. Pamiętajmy, że obecnie oddając energię do sieci energetycznej "wraca" do nas tylko 80% oddanej energii.

Na co zwrócić uwagę wybierając domowe magazyny energii?

Finalny wybór magazynu energii, poza wyżej umieszczonym rankingiem, poprzedźmy także analizą poniższych zagadnień. Niech zakup urządzenia do magazynowania energii będzie wyborem świadomym. W praktyce porównanie magazynów energii, analiza różnego rodzaju modeli oraz producentów powinna sprowadzać się do:

  • Sprawność akumulatorów - w skrócie jest to stosunek ilości energii elektrycznej jaką naładujemy akumulator do ilości prądu jaką od naszego akumulatora ponownie uzyskamy. Pamiętajmy, że w procesie ładowania akumulatorów i ich rozładowywania dochodzi do strat wynikających z konwersji energii elektrycznej na chemiczną i odwrotnie.
  • Żywotność i głębokość rozładowania magazynu energii - producenci akumulatorów zawsze podają szacunkową żywotność swoich jednostek. Musimy jednak zwrócić uwagę, że często do liczby podawanej w latach jest także informacja dotycząca pełnych cykli ładowania. Im więcej głębokich ładowań i rozładowań baterii tym żywotność naszego sprzętu do magazynowania energii się zmniejsza.
  • Parametry elektryczne - w tym przypadku powinniśmy poprosić o pomoc doradcę technicznego, który będzie w stanie nam wyjaśnić jakie parametry napięcia nominalnego, minimalnego, maksymalnego czy też prąd ładowania i rozładowania będzie w naszym przypadku najlepszy.
  • Rodzaj akumulatora - akumulatory żelowe a litowo jonowe różnią się od siebie swoimi właściwościami. W przypadku prądu z paneli fotowoltaicznych najlepszym wyborem będą akumulatory żelowe.
  • Pojemność - moc magazynów energii ma znaczenie. To jeden z kluczowych parametrów magazynowania energii. Zbyt duże urządzenie będzie nie tylko droższe i dłużej będziemy czekać na jego zwrot. Magazyny energii o zbyt dużej pojemności pracują po prostu krócej od tych dobranych w odpowiedni sposób. Pamiętajmy, że panele fotowoltaiczne produkują prąd w nadwyżkach głównie latem i to na ten okres w roku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze jaki magazyn energii będzie dla nas najlepszy.
  • Możliwość wpięcia do instalacji fotowoltaicznej - nie wszystkie modele są przeznaczone dla gospodarstw domowych i fotowoltaiki. Nie zdarza się to często, ale zapytajmy przedstawiciela handlowego lub doradcę klienta przed podjęciem decyzji zakupowej czy na 100% interesujący nas model jest dedykowany pod prąd z energii słonecznej.