Kalkulator magazynu energii
Osoby i firmy, które zainwestowały w fotowoltaikę będą rozważały zakup akumulatora - magazynu energii. Coraz mniej korzystne warunki odsprzedaży prądu do sieci oraz obawy ze strony Operatorów Systemów Dystrybucyjnych, które to podmioty są odpowiedzialne za ciągłość dostaw prądu do naszych domów, doprowadzą w przyszłości do sytuacji, w której zakup akumulatora do fotowoltaiki będzie obowiązkowy. I tutaj pojawiają się pytania: jaki akumulator do fotowoltaiki jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę dobierając urządzenie do naszej instalacji?
Podstawowym zadaniem akumulatorów do fotowoltaiki jest jak najbardziej wydajne wielokrotne ładowanie i rozładowywanie baterii. Akumulator pracuje w dwóch trybach:
- Ładowania - energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych jest przetwarzana na chemiczną
- Rozładowania - energia chemiczna jest przetwarzana na energię elektryczną
Żywotność naszego magazynu energii to jeden z kluczowych czynników, który powinien decydować o podjęciu decyzji zakupowej. Ceny akumulatorów chodź systematycznie spadają, to mimo wszystko ich częsta wymiana może powodować, że czas zwrotu z inwestycji w instalacjach fotowoltaicznych mocno się wydłuży.
Poniżej znajdzie się narzędzie - kalkulator magazynów energii który na podstawie mocy instalacji, a także charakterystyki pracy paneli słonecznych dobierze najlepsze urządzenie według pojemności. Jeśli poznamy już parametry urządzenia będziemy mogli skorzystać z dwóch innych narzędzi jakie udostępniamy na naszych stronach. Pierwsze to ranking magazynów energii, a drugie porównanie magazynów energii. Wróćmy jednak do informacji jakie będą niezbędne do wykonania naszej kalkulacji.
Magazyn energii - kalkulacja w zależności od typu urządzenia
Akumulatory żelowe
Najbardziej pasujące do pracy instalacji fotowoltaicznej. Mają bardzo dobre parametry pracy przy wolnym ładowaniu, które jak wiemy występuje w instalacjach PV. Dodatkowo cechują się bardzo wysoką sprawnością ładowania. Samo ładowanie nawet do połowy w niewielkim stopniu wpływa na ich żywotność. Niestety, ale liczba cykli ładowania będzie zdecydowanie mniejsza jeśli nie będziemy unikać głębokiego rozładowania. Jeśli ten typ akumulatora będzie rozładowany dłużej niż 1 dzień to z pewnością wpłynie to negatywnie na jego żywotność.
Akumulatory AGM (Absorbed Glass Mat)
Do największych zalet akumulatorów AGM można zaliczyć ich wysoką sprawność oraz możliwość montażu w dowolnej pozycji - inaczej niż w 2 innych opisywanych tutaj typach. Niestety, ale ekonomiczne uzasadnienie montażu tego typu akumulatorów w instalacjach fotowoltaicznych nie ma miejsca. Bardzo krótka żywotność oraz mała liczba cykli ładowania powoduje, że nie są one powszechnie używane.
Akumulatory kwasowo-ołowiane
Klasyczne akumulatory samochodowe nie są dobrze dopasowane do pracy z prądem pochodzącym z paneli fotowoltaicznych. Ich żywotność spada wraz z częściowymi i całkowitymi rozładowaniami. Chodź są atrakcyjne cenowo to jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność ich częstej wymiany czasami nawet co 12 miesięcy, użycie tego typu akumulatorów, jest nie tylko ekonomicznie nieuzasadnione, ale także bardzo szkodliwe dla środowiska.
Kalkulator magazynu energii w praktyce
Skupimy się na ocenie akumulatorów żelowych, czyli tych, których użycie jest najbardziej rekomendowane przy instalacji fotowoltaicznej. Na co należy zwrócić uwagę jeśli kalkulujemy, który akumulator będzie dla nas najlepszy. Wybierając, porównują i kalkulując akumulatory zwróćmy szczególną uwagę na:
- pojemność akumulatora - moc magazynów energii musi być dobrana proporcjonalnie do wielkości instalacji
- zakres temperaturowy czasu pracy - im większa tym lepiej
- jaki jest okres doładowania - im dłuższy tym lepiej
- dostosowanie do pracy ciągłej - stopniowe rozładowanie i ładowania
- sprawność
- gwarancja - wyrażona w latach lub w liczbie cykli ładowania
- cena
- producent
- opinie użytkowników
Powyższe punkty powinny być jasne. Naszym zdaniem kluczowe w wyborze akumulatora może okazać się opinia użytkownika, który z magazynu energii już korzysta. Popularne modele są wykorzystywane przez wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych. To od nich najlepiej "zasięgnąć języka" czy dany model jest warty uwago. Każdy producent będzie zachwalał swój produkt, a praktyka może okazać się inna. W pracy systemu PV off grid czyli na akumulatorze bez pobierania i oddawania do sieci energii elektrycznej żywotność akumulatora bardzo często odbiega od tego co producenci magazynów energii podają.