Porównaj oferty

Cena za instalację 6 kWp

Coraz większe zużycie prądu, które można zaobserwować na całym świecie zarówno w przypadku przedsiębiorstw, jak i użytkowników prywatnych. Coraz wyższe ceny za energię elektryczną oraz pogarszająca się jakość powietrza, wynikająca z produkcji prądu za pomocą elektrowni węglowych sprawia, że fotowoltaika w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Za jej zastosowaniem przemawia wiele zalet, jednak jaka tak naprawdę jest cena instalacji fotowoltaicznej 6kw i jakie pozwala ona osiągnąć realne korzyści dla użytkowników? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Jakie zalety oferuje fotowoltaika 6kw?

Niesłabnąca popularność fotowoltaiki w ostatnich latach wynika z wielu zalet, jakie posiada to rozwiązanie. Panele słoneczne stają się przede wszystkim skutecznym sposobem na uniezależnienie się od krajowych dostawców prądu, ich cen oraz rokrocznie wprowadzanych podwyżek.

Dodatkowo panele słoneczne dzięki temu, że czerpią energię elektryczną ze słońca, pozytywnie wpływają także na jakość powietrza, niwelujący emisję gazów cieplarnianych. Do tego inwestowanie w nie jest naprawdę opłacalne ze względu na stosunkowo krótki okres zwrotu w porównaniu z innymi inwestycjami.

Czym jest i jak wylicza się okres zwrotu z inwestycji w panele słoneczne dla mocy 6 kWp?

Wspomniany powyżej krótki okres zwrotu z inwestycji w panele słoneczne 6kw, to argument często pojawiający się w rozmowach o fotowoltaice. Czym więc on jest? To nic innego jak czas jaki jest potrzebny, aby instalacja fotowoltaiczna wygenerować oszczędności na poziomie kosztów jej montażu.

Przykładowo, więc jeśli koszt fotowoltaiki 6 kw to 20 000 złotych, okresem zwrotu nazwiemy całkowity czas kiedy po jej montażu pozwoli ona inwestorowi zaoszczędzić wydaną początkowo na jej montaż kwotę. Według wielu analiz średni okres zwrotu z fotowoltaiki waha się od 5 do 10 lat.

Co wpływa na to kiedy zwrócą się panele fotowoltaiczne 6kw?

To kiedy fotowoltaika 6kw się zwrócić zależy jednak od kilku czynników. Wśród nich wyróżnić można trzy najważniejsze mające na tę kwestię największy wpływ.

Pierwszym z nich jest cena 1 kwh prądu zakupionego u dystrybutora. Im jest ona wyższa, tym czas zwrotu proporcjonalnie się skraca, gdyż generowane przez panele oszczędności stają się większe.

Drugim elementem jest cena instalacji fotowoltaicznej 6kw, im jest ona niższa, tym szybciej można uzyskać zwrot z inwestycji.

Ostatnim czynnikiem jest natomiast to czy inwestor skorzysta z ulg lub dotacji, czy dofinansowania, które obniżą cenę instalacji fotowoltaicznej 6 kw.

Jaki więc może być finalny koszt fotowoltaiki 6kw i kiedy warto ją zastosować? Odpowiedź na te pytania idealnie prezentuje przykład naszego klienta, pana Karola.

Cena instalacji fotowoltaicznej 6 kw dla domu jednorodzinnego

Pan Karol jest właścicielem domu jednorodzinnego, w którym mieszka wraz z żoną i dzieckiem, oprócz standardowych urządzeń elektrycznych pobór prądu generuje on także za sprawą bojlera elektrycznego, który zapewnia dla niego i rodziny ciepłą wodę użytkową.

W związku z tym jego roczne zużycie energii wynosi 5 600 kWh. Przy cenie prądu za 1 kWh wynoszącej 75 gorszy oznacza to więc, że pan Karol płaci miesięcznie za energię elektryczną rachunki w wysokości 350 złotych, co rocznie daje kwotę 4 200 złotych.

Pan Karol, mając świadomość tego, że z roku na rok zapowiadane i wprowadzone podwyżki prądu będą sprawiać, że jego budżet coraz bardziej będzie obciążany rachunkami za prąd, postanowił zainwestować w panele fotowoltaiczne, aby uniezależnić się od krajowych dystrybutorów.

Fotowoltaika 6 kw cena i charakterystyka

W związku z rocznym zapotrzebowaniem energetycznych pana Karola na poziomie 5 600 kWh najlepszym rozwiązaniem dla niego będzie fotowoltaika 6kw, która jest w stanie wyprodukować rocznie 5 744 kWh energii, zaspokajając tym samym w pełni jego potrzeby.

Tego typu instalacja fotowoltaiczna składać się będzie z 20 paneli słonecznych zajmujących powierzchnię 39 metrów kwadratowych na dachu budynku. Ich moc to natomiast 300Wp.

Koszt fotowoltaiki 6 kw

Montaż jednego kW fotowoltaiki w przypadku instalacji o takiej mocy to 4 000 brutto oznacza to więc, że pan Karol będzie musiał zapłacić za dedykowaną dla niego instalacje 24 000 złotych. Istnieje jednak możliwość obniżenia tej kwoty.

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznych 6 kw?

Jednym ze sposobów na to, aby pan Karol mógł zapłacić mniej za panele fotowoltaiczne 6 kw montowane na dachu budynku, jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwia odliczenie od podatku kwoty wydanej na zakup i instalacje paneli słonecznych. Dzięki temu cena instalacji fotowoltaicznej 6kw zostanie obniżona o 18%.

Z tego typu rozwiązania mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Jedynymi ograniczeniami w tym przypadku jest wyłącznie to, że panele muszą być montowane na istniejących już budynkach, a suma odliczeń nie może przekraczać 53 000 złotych.

Co ważne ulga termoizolacyjna może być także dowolnie łączona różnorodnymi dofinansowaniami i dotacjami, z których jednak pan Karol nie chciał korzystać.

Cena instalacji fotowoltaicznej 6 kw po odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej

Ile więc zapłaci pan Karol za panele fotowoltaiczne po skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej? O 18% mniej od ceny wyjściowej, czyli 19 680 złotych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pan Karol jednak nie tylko zyska oszczędności już na samym początku swojej przygody z panelami słonecznymi, ale także będzie mógł uzyskać o wiele szybciej zwrot z inwestycji. Szacuje się bowiem, iż ulga termoizolacyjna jest w stanie skrócić ten czas średnio o około 2 lata.

Kiedy instalacja fotowoltaiczna 6 kw się zwróci?

Wiedząc już, ile zapłaci pan Karol za panele fotowoltaiczne, możemy swobodnie oszacować okres, po jakim zwrócą mu się zainwestować w panele słoneczne pieniądze.

W szacunkach tych pod uwagę wzięto cenę 1 kWh prądu wynosząca 75 groszy, z uwzględnieniem jej podwyżek o 2% w skali roku oraz koszt instalacji wynoszący 19 680 złotych.

Prezentowana również na wykresie analiza wskazuje więc, że już w piątym roku użytkowania fotowoltaiki 6 kw pan Karol uzyska zwrot z inwestycji, zyskując nawet na niej.

cena instalacji 6kw fotowoltaika

Uwaga: Uwzględniona została ulga termomodernizacyjna

Jakie dodatkowe korzyści oferuje zestaw fotowoltaiczny 6 kw?

Jednak sam szybki zwrot z inwestycji to nie wszystko, dodatkowo pan Karol od 5 roku użytkowania paneli słonecznych o mocy 6 kw będzie także oszczędzał rocznie aż 4 775,82 złote, co po 20 latach da mu sumę oszczędności na poziomie niemal 100 000 złotych, a dokładnie 95 516,40 złotych. Oznacza to więc, że jeśli pan Karol nie zdecydowałby się na montaż systemu fotowoltaicznego w tym roku, w ciągu kolejnych 20 lat wydałby na zakup prądu aż 102 049 złotych.

Podsumowując, jak widać inwestowanie w panele fotowoltaiczne w obecnych czasach, jest jednym z najlepszych rozwiązań, zwłaszcza w przypadku, kiedy chcemy zaoszczędzić pieniądze, które wydajemy każdego miesiąca na zakup prądu. Dlatego jeśli jesteś także zainteresowany ofertą montażu paneli słonecznych, konieczne sprawdź jak działa nasza porównywarka firm fotowoltaicznych. Znajdziesz tam darmową porównywarkę ofert firm instalacyjnych, które mogą zając się dla Ciebie montażem paneli słonecznych, abyś tak jak pan Karol mógł zaoszczędzić niemal 100 000 złotych.

Możesz także sprawdzić jak wygląda zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji o innej mocy: