Porównaj oferty

Montaż paneli fotowoltaicznych

Decydujemy się na inwestycję w naszym domu i wybór padł na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Dają one nam coraz tańszą, odnawialną energię, z której możemy korzystać latami. Ważny jest prawidłowy montaż, ponieważ od niego zależy to jak wydajne okażą się ogniwa to znaczy ile energii będą dostarczały do naszego domu. Co powinniśmy wiedzieć o montażu? Jak wybrać odpowiednią firmę, czy fachowca, któremu powierzymy te zadanie?

Wróć do: Aktualności Montaż paneli fotowoltaicznych

Jaka powierzchnia paneli fotowoltaicznych do montażu?

Bardzo często podawana jest moc 5kWp (kWp, p – moc szczytowa) jako wartość która w pełni wystarczy na potrzeby czteroosobowej rodziny. Ile metrów kwadratowych paneli potrzebujemy, żeby zaspokoić takie zapotrzebowanie? Powierzchnia paneli fotowoltaicznych do uzyskania 1 kW mocy szczytowej to blisko 7 m2. Z tego powodu niewiele osób decyduje się ustawić je na działce koło domu, bo nie mają do dyspozycji tyle miejsca. Do tego trzeba wziąć uwagę, że panele nie mogą być zacienione i jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest instalacja na dachu lub elewacji. Zakładając, że chcemy być w pełni samowystarczalni, to potrzebujemy blisko 35m2 paneli.

montaż paneli fotowoltaicznych

Źródło: pixabay.com

Koszt paneli fotowoltaicznych do montażu

Na taką inwestycję trzeba przygotować sporo pieniędzy. Licząc, że planujemy montaż małej elektrowni o mocy 5kW, to będzie nas kosztowało maksymalnie 30 tysięcy złotych (ceny maleją, więc oferty poniżej 25 tysięcy również będą dobrej jakości). Jeden panel o mocy szczytowej 250Wp kosztuje 700zł. Z prostych obliczeń wychodzi, że potrzebujemy 20 takich paneli i będzie nas to kosztowało 14 tysięcy złotych. Według tego co napisaliśmy wcześniej, wydaliśmy ledwie 50% funduszy. Za co jeszcze zapłacimy? Co najmniej 5 tys. zł za falownik (inwerter) zapewniający zmianę parametrów prądu płynącego z paneli na takie, jakich wymagają domowe odbiorniki (przemienny, 230 V, 50 Hz). Do tego kilka tysięcy złotych na konstrukcję mocującą, specjalne przewody, dodatkowe akcesoria i pracę fachowców.

Montaż paneli fotowoltaicznych w domu

To od tego etapu zależy, czy maksymalnie wykorzystamy możliwości instalacji. Jest wiele czynników, które trzeba uwzględnić, najistotniejsze jest położenie domu względem kierunków świata. Na naszej półkuli - północnej - panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe, stosuje się także delikatne wychylenia na wschód, lub zachód, kąt nachylenia paneli i usunięcie okresowych zacienień, Wydajna lokalizacja paneli fotowoltaicznych stanowi jeden z najważniejszych elementów ich wysokiej skuteczności pracy. Dlatego przed montażem paneli fotowoltaicznych warto rozważyć najbardziej słoneczną lokalizację. Ogniwa fotowoltaiczne są z reguły montowane na dachach. Istnieje możliwość zamontowania ich na dachu spadzistym oraz płaskim. Problem pojawia się w przypadku, gdy pochyłość dachu nie jest zorientowana w kierunku południowym, bądź bezpośrednio przed budynkiem występują obiekty zacieniające (drzewa czy słupy energetyczne). W takich wypadkach okazuje się, że montaż instalacji jest nieopłacalny. Jeśli mamy odpowiednio dużo ziemi to możemy podjąć się montażu systemu fotowoltaicznego właśnie tam. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie w przypadku niezagospodarowanych obszarów. Panel zamontowany na ziemi może zostać ustawiony w idealnej pozycji. Jedyne o co musimy zadbać o to, by nasze panele nie były zasłonięte.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić