Porównaj oferty

Cena za instalację 8 kWp

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że nie brakuje także pytań, ile tak właściwie trzeba zapłacić za takie rozwiązanie i czy, aby na pewno jest ono opłacalne. Dlatego też postanowiliśmy rozwiać wszelkiego wątpliwości i przeanalizować koszt fotowoltaiki 8kw, sprawdzić, kiedy warto ją zastosować oraz dowiedzieć się, jaki jest okres zwrotu z inwestycji w nią. Jeśli jesteś ciekaw tych informacji, czytaj dalej.

U kogo sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna 8 kW?

Fotowoltaika 8kw najczęściej montowana jest na dachach domów jednorodzinnych, które ogrzewane są za pomocą pomp ciepła lub wyposażone są w baseny, wymagające stałego podgrzewania i filtrowania wody czy też sauny. Dzięki jej mocy możliwe jest całkowite zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego użytkowników, bez konieczności dokupowania jej, a więc i ponoszenia wydatków na prąd u krajowych dostawców energii, którzy rokrocznie wprowadzają kolejne jego podwyżki.

Zalety montażu zestawu fotowoltaicznego o mocy 8 kWp

Koszt fotowoltaiki 8kw to pierwsza z jej podstawowych zalet, ponieważ ponosi się go jednorazowo i najczęściej w przyszłości, nie trzeba już płacić dzięki temu za prąd. Dodatkowo także dzięki temu, że panele fotowoltaiczne produkują prąd z darmowej energii słonecznej, instalacja fotowoltaiczna pozwala raz na zawsze zapomnieć o rachunkach za prąd, odciążając tym samym domowe budżety.

Ponadto jej ogromną zaletą jest także to, że nie produkowany w ten sposób prąd nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, jak ma to miejsce w elektrowniach węglowych.

Instalacja fotowoltaiczna 8kw cieszy się także dużą popularnością ze względu na fakt, że inwestycja w nią potrafi się zwrócić nawet w ciągu 5 lat. Duży wpływ na tak korzystną sytuację mają bowiem stale rosnące energii elektrycznej za 1 kWh prądu, które są jednym z głównych czynników branych pod uwagę podczas wyliczania właśnie okresu zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne 8kw. Dzięki temu jest ona w szybkim czasie zaoszczędzić taką kwotę pieniędzy, która jest równowartością kosztów jej instalacji.

Chcąc jednak dokładnie zaprezentować, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej 8kw i po jakim czasie zwróci się inwestycja w nią, poniżej przedstawiamy przykład naszego klienta, który zdecydował się na jej montaż.

Panele fotowoltaiczne 8 kW cena i okresu zwrotu

Nasz klient pan Mariusz jest właścicielem domu jednorodzinnego, w którym dwa lata temu postawił zamontować pompę ciepła, która ma za zadanie ogrzewać jego dom. Chciał on bowiem zniwelować koszty, jakie dotychczas ponosił na zakup opału. Zauważył on jednak, że w wyniku tego jego rachunki za prąd zaczęły wzrastać.

Obecnie jego zużycie energii elektrycznej wynosi średnio rocznie 8 000 kWh, a jego miesięczne rachunki za prąd przy cenie za 1 kWh wynoszącej 75 groszy to aż 500 złotych. Oznacza to więc, że pan Mariusz rocznie wydaje na energię elektryczną 6 000 złotych. Kwota ta nie była dla niego akceptowalnym wydatkiem, dlatego też zainteresował się on montażem zestawu paneli fotowoltaicznych, które mogą być również wykorzystywana do zasilania pompy ciepła.

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna 8 kW?

Najlepszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej przez pana Mariusza na poziomie 8 000 kWh, jest zainstalowanie rozwiązania, jakim jest instalacja fotowoltaiczna 8kW, która będzie w stanie szacunkowo rocznie wygenerować 7 716 kWh prądu, zaspokajać tym samym niemal w pełni jego zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Fotowoltaika 8 kW- cena

Cena fotowoltaiki montowanej na dachu pana Mariusza zależna jest od kosztu montażu 1 kWp instalacji, która w tym przypadku wynosi 3 200 brutto. Oznacza to więc, że składająca się z 26 paneli o mocy 310 Wp kosztować go będzie 25 600 złotych brutto. Cała instalacja zajmie natomiast na dachu powierzchnię równą 50 metrom kwadratowym. Nie oznacza to jednak, że pan Mariusz musi faktycznie zapłacić za panele fotowoltaiczne ponad 25 tysięcy. Może on bowiem skorzystać z kilku możliwości obniżenia tej ceny.

Możliwości obniżenia ceny fotowoltaiki za instalację 8 kWp

Pierwszą z opcji, którą postanowił wybrać pan Mariusz, jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie w rocznym zeznaniu podatkowym koszty modernizacji istniejących budynków, do której zalicza się także instalacja fotowoltaiczna. Dzięki temu cena całego systemu obniży się o 18%.

Z takiej ulgi może skorzystać zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorca, pod warunkiem, że montowana instalacja fotowoltaiczna 8 kw, jest stosowana na istniejącym, a nie nowo powstającym budynku. Dodatkowo maksymalna suma odliczeń w tym przypadku nie może także przekraczać 53 000 złotych.

Inną możliwością jest także skorzystanie z licznych dotacji i dofinansowań, oferowanych w ramach takich programów jak Mój Prąd czy Czysta Energia. Co istotne tę formę obniżenia ceny fotowoltaiki można także łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Panele fotowoltaiczne 8 kW cena po zastosowaniu ulgi termomodernizacyjnej

Wiedząc już, że pan Mariusz chce skorzystać wyłącznie z ulgi termomodernizacyjnej, możemy obliczyć, jaki finalnie koszt poniesienie on w związku z montażem paneli słonecznych na swoim dachu. Po obniżeniu kwoty wyjściowej wynoszącej 25 600 złotych koszt instalacji fotowoltaicznej 8kw to 20 992 złote. Oznacza to więc, że skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej pozwoli zaoszczędzić panu Mariuszowi niemal 5 000 złotych. To jednak nie wszystko, gdyż może ona także liczyć na szybki zwrot z instalacji fotowoltaicznej.

Kiedy zwrócą się zainwestowane w panele fotowoltaiczne o mocy 8 kWp pieniądze?

To kiedy instalacja fotowoltaiczna 8 kw zwróci się mu, prezentuje wykres skumulowanego przepływu środków pieniężnych.

cena instalacji 8kw fotowoltaika

Uwaga: Uwzględniona została ulga termomodernizacyjna

Wskazuje on, że zwrot z inwestycji nastąpi w 4 roku użytkowania instalacji. Wyliczenie te zostały dokonane na podstawie ceny instalacji wynoszącej 20 992 złote oraz ceny 1 kWh prądu zakupionego u dystrybutora z uwzględnieniem rok corocznych podwyżek w skali 2%.

Szacunkowa analiza okresu zwrotu z inwestycji w panele słoneczne 8 kw

Dodatkowe zalety instalacji fotowoltaicznej 8 kW?

Dodatkowo pan Mariusz dzięki zestawowi fotowoltaicznym rocznie zaoszczędzi 6 476,48 złotych, co po 20 latach da mu sumę oszczędności na poziomie niemal 130 000 złotych.

Jeśli jednak nie zdecydowałby się on na zamontowanie instalacji fotel ważnej 8kW wydałby on w przeciągu następnych 20 lat na rachunki za energię elektryczną 145 784 złote.

Podsumowując więc montaż instalacji fotowoltaicznej 8kw pozwala faktycznie zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy w trakcie jej użytkowania. Dodatkowo inwestycja w nią zwraca się niezwykle szybko, dzięki temu koszt jej montażu nie jest tak mocno odczuwalny dla osób, które zdecydują się na to rozwiązanie.

Osoby, które podobnie jak pan Mariusz zainteresowane są wobec tego zastawaniem w swoich domach paneli słonecznych, które pozwolą obniżyć lub całkowicie wyeliminować z ich budżetu domowego rachunki za prąd, mogą skorzystać w tym celu z naszej strony porównującej systemy fotowoltaiczne, gdzie znaleźć można darmową porównywarkę ofert firm instalacyjnych z całego kraju, zajmujących się montażem i uruchomieniem fotowoltaiki.

Dzięki niej nie trzeba już poświęcać czasu na żmudne samodzielne porównywanie ofert czy też kontakty z przedstawicielami handlowymi. Znajdują się tam bowiem wszystkie niezbędne informacje, których potrzeba, aby podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą montażu fotowoltaiki 8 kw.

Możesz także sprawdzić jak wygląda zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji o innej mocy: