Porównaj oferty

Ostatnie lata to czas, w którym cena gazu ziemnego mocno wzrosła. W czasie kryzysu energetycznego gaz do domu był utrzymywany na akceptowalnym społecznie poziomie, dzięki wprowadzeniu sztywnych regulacji w taryfach. Obecnie od tych rozwiązań się odchodzi. Podobna sytuacja występuje w przemyśle. Gaz dla firmy to oczywiście wygodny sposób pozyskiwania energii cieplnej, ale narażony na gwałtowne zmiany cen. Aktualności jakie przedstawiamy w tej kategorii dotyczą tematyki związanej z lepszym wykorzystaniem, zarządzaniem i planowaniem zakupu gazu ziemnego. Tworząc kolejne wpisy skupiamy się na opisywaniu problemów, których rozwiązanie pozytywnie wpłynie na finalny koszt zakupu gazu ziemnego lub poprawi efektywność jego spalania.

15 sty 2024

Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

Ogrzewanie gazowe, pomimo rosnących cen gazu wciąż niezmiennie cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania i ekologiczność, w porównaniu, chociażby do klasycznych kotłów węglowych. Dlatego też w tym artykule omawiamy ile kosztuje założenie pieca gazowego oraz co można zrobić, aby obniżyć te wydatki.

Czytaj więcej
18 gru 2023

Jak działa biogazownia?

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań takich jak fotowoltaika, przydomowe elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła wyróżnić można także zyskujące na popularności domowe biogazownie, pozwalające na pozyskiwanie ekologicznego gazu z odpadów. Czym wobec tego one są, jak działają i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Czytaj więcej
30 lis 2023

Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku w Polsce zużycie gazu wzrosło w porównaniu do ubiegłego roku o 18,2%. Wzrosła także liczba odbiorców gazu korzystających z sieci gazowych. Dane te są jednak podawane dla wszystkich gospodarstw domowych. Jak wobec tego wygląda więc miesięczne zużycie gazu w bloku?

Czytaj więcej
17 lis 2023

Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?

Piece gazowe to obecnie jedne z popularniejszych urządzeń grzewczych, stosowane jako alternatywa dla klasycznych kotłów węglowych czy zasilanych pelletem. Cechują się one dużą sprawnością oraz wygodą użytkowania. Niekiedy zdarza się jednak, że generowane przez nie zużycie gazu jest zbyt wysokie. O tym, co może być tego przyczyną, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Czytaj więcej
27 paź 2023

Jaki gaz do ogrzewania domu wybrać?

Ogrzewanie domu gazem z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Osoby decydujące się na nie stają jednak przed wyborem związanym nie tylko z rodzajem kotła gazowego, ale także samego gazu, który może być w nich stosowany do wytwarzania ciepła w procesie spalania. Za pomocą jakich rodzajów gazu można więc ogrzewać dom i jakie są ich najważniejsze zalety oraz wady?

Czytaj więcej
23 paź 2023

Jaki gaz jest w blokach?

Gaz i prąd to podstawowe media, z których korzystamy w domach oraz mieszkaniach. O ile jednak w przypadku domów ich przyłączeniem trzeba zająć się samodzielnie, o tyle w mieszkaniach w bloku przy wprowadzaniu się do nich wszelkie przyłącza są już wykonane. W efekcie wielu mieszkańców bloków nie wie nawet z jakiego gazu korzysta na co dzień. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na kwestii związanej z tym jaki gaz jest w bloku.

Czytaj więcej
25 wrz 2023

Jaki piec gazowy wybrać do domu do 100m2?

Kotły gazowe to urządzenia grzewcze, które zapewniają dużą wygodę ich użytkowania. Są zawsze gotowe do pracy, nie wymagają osobistego dozowania porcji paliwa oraz cechują się bardzo dobrą wydajnością. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się jaki piec gazowy do domu 100 m2 wybrać idealnie trafiłeś, gdyż z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę wybierając tego typu źródło ciepła.

Czytaj więcej
7 wrz 2023

Jaki piec gazowy wybrać do domu do 200m2?

Ogrzewanie domu za pomocą gazu pomimo rosnących cen tego paliwa opałowego uznawane jest przez wiele osób za jedno z korzystniejszych rozwiązań grzewczych. Wszystko za sprawą tego, że piece gazowe są przede wszystkim wygodne w użytkowaniu, ekologiczne i wydajne. Planując montaż kotła gazowego w domu, należy jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy jaki piec gazowy do domu 200 m2 będzie najlepszy.

Czytaj więcej
18 lip 2023

Jaki piec gazowy w 2024 - ranking piecy gazowych

Piece gazowe to coraz częściej wybierane źródła ogrzewania w polskich domach. Dlatego też postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najlepsze piece gazowe, ułatwiając wybór spośród ich dziesiątek modeli dostępnych na rynku. Prezentowany ranking pieców gazowych jest niezależnym zestawieniem, w którym znalazły się 3 najatrakcyjniejsze modele kondensacyjne. 

Czytaj więcej
12 cze 2023

Ulga termomodernizacyjna - czy piec gazowy można odliczyć od podatku?

Osoby planujące montaż ogrzewania, mogą obniżyć tego typu inwestycje nie tylko wykorzystując do tego dofinansowanie do pieca gazowego w 2023 roku, ale także korzystając z innych rozwiązań wspierających montaż ekologicznych źródeł ciepła. Wśród nich wyróżnić można między innymi ulgę termomodernizacyjną, na której skupiamy się w tym artykule.

Czytaj więcej
5 cze 2023

Dofinansowanie do pieca gazowego - dotacje 2024

Oszczędne piece gazowe kondensacyjne to wydajne źródło ogrzewania, które cechuje się także dużą wygodą użytkowania. Inwestycja w nie pozwala także na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza generowanych przez gospodarstwa domowe. Dlatego też obecnie w Polsce działa wiele programów, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na piec gazowy. Zebraliśmy więc w jednym miejscu wszystkie dostępne dofinansowania do pieca gazowego w 2024 roku.

Czytaj więcej
2 cze 2022

Pellet czy gaz ziemny - co się bardziej opłaca?

Jednym z wielu alternatywnych sposobów na ogrzewanie domów jednorodzinnych dla tradycyjnych pieców węglowych są piece na pellet lub nowoczesne kotły gazowe. Oba te rozwiązania uznawane są za ekologiczne i wygodne dla ich użytkowników. W związku z tym, które z nich jest lepsze ogrzewanie na pellet czy gaz ziemny? Wady i zalety pelletu oraz gazu ziemnego, a także koszty ogrzewania nimi powinny pomóc wybrać Ci najlepszy sposób ogrzewania domu.

Czytaj więcej
Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić