Strona główna > Aktualności > Gaz 2023

Gaz 2023

Rosnąca popularność ogrzewania gazem ziemnym swoich domów, czy też wykorzystywanie błękitnego paliwa przez firmy związana jest z tym, że cena gazu ziemnego w ciągu ostatnich lat mocno spadła. Przez wiele lat gaz ziemny traktowany był jako drogi sposób ogrzewania domu. Obecnie gaz do domu pod względem kosztów zakupu jest porównywalny do innych paliw wykorzystywanych przy ogrzewaniu. Podobna sytuacja występuje w przemyśle. Przedsiębiorcy coraz chętniej wykorzystują gaz ziemny do procesów technologicznych, ale także grzewczych na halach, magazynach i w biurach. Gaz dla firmy to wygodny i bezpieczny sposób pozyskiwania energii cieplnej. Aktualności jakie przedstawiamy w tej kategorii dotyczą tematyki związanej z lepszym wykorzystaniem, zarządzaniem i przetwarzaniem gazu ziemnego. Tworząc kolejne wpisy skupiamy się na opisywaniu problemów, których rozwiązanie pozytywnie wpłynie na koszt zakupu gazu ziemnego lub poprawi efektywność jego spalania.

18_n9_m.png

Dofinansowanie do pieca gazowego - dotacje 2023

Oszczędne piece gazowe kondensacyjne to wydajne źródło ogrzewania, które cechuje się także dużą wygodą użytkowania. Inwestycja w nie pozwala także na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza generowanych przez gospodarstwa domowe. Dlatego też obecnie w Polsce działa wiele programów, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na piec gazowy. Zebraliśmy więc w jednym miejscu wszystkie dostępne dofinansowania do pieca gazowego w 2023 roku.

Więcej
08.webp

Pellet czy gaz ziemny - co się bardziej opłaca?

Jednym z wielu alternatywnych sposobów na ogrzewanie domów jednorodzinnych dla tradycyjnych pieców węglowych są piece na pellet lub nowoczesne kotły gazowe. Oba te rozwiązania uznawane są za ekologiczne i wygodne dla ich użytkowników. W związku z tym, które z nich jest lepsze ogrzewanie na pellet czy gaz ziemny? Wady i zalety pelletu oraz gazu ziemnego, a także koszty ogrzewania nimi powinny pomóc wybrać Ci najlepszy sposób ogrzewania domu.

Więcej
06.webp

Gaz ziemny czy propan - co się bardziej opłaca?

Ogrzewanie domu gazem wbrew pozorom ma wielu zwolenników. Rozwiązanie to jest bowiem wygodne dla jego użytkowników oraz przyjazne dla środowiska w porównaniu z klasycznymi kotłami na paliwa stałe. Ponadto jest ono także tańsze od ogrzewania za pomocą energii elektrycznej. Osoby planujące montaż ogrzewania gazowego w swoim domu mają natomiast do wyboru dwie opcje, jeśli chodzi o rodzaj gazu. Jest nim gaz ziemny oraz gaz płynny LPG, który z nich jest wobec tego lepszy?

Więcej
016.webp

Kuchenka gazowa czy indukcyjna — co wybrać?

Kuchenki to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Jeszcze do niedawna występowały one wyłącznie w wariancie gazowych, od kilku lat na coraz większej popularności zyskują jednak kuchenki indukcyjne. W związku z tym, które rozwiązanie jest lepsze zarówno pod względem użytkowania, jak i kosztów związanych z jego eksploatacją? Postanowiliśmy to sprawdzić, prezentując wady i zalety kuchenki gazowej oraz indukcyjnej, a także to ile kosztuje gotowanie na każdej z nich.

Więcej
01.webp

Jak sprawdzić rodzaj gazu ziemnego?

Gaz ziemny w głównej mierze składa się z metanu, jednak oprócz niego występować mogą w nim także inne gazy takie jak propan, butan, azot, a nawet hel czy argon. W związku z tym wyróżnić można kilka rodzajów gazu ziemnego, który jest dostarczany w naszym kraju dla odbiorców końcowych. Informacja o tym, jaki gaz dostarczany jest do budynku, jest natomiast niezwykle istotna przy instalacji urządzeń gazowych, dlatego też warto wiedzieć, jak sprawdzić rodzaj gazu ziemnego dostarczanego w danym regionie Polski.

Więcej
014.webp

Tarcza antyinflacyjna i nowe prawo energetyczne, czyli ochrona Polaków przed kryzysem

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy obserwujemy bezprecedensowy wzrost cen gazu ziemnego na światowych rynkach. W tym okresie ceny gazu tylko na europejskich giełdach wzrosły o ponad 500 procent! Te zmiany cen nie pozostają oczywiście bez wpływu na sytuację w Polsce, która musi się zmierzyć z rosnącymi rachunkami za błękitne paliwo. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki rządowym rozwiązaniom, takim jak tarcza antyinflacyjna i korzystne zmiany w prawie, wzrost rachunków dla gospodarstw domowych nie jest aż tak dotkliwy, jak wynikałoby to z giełdowych notowań gazu.

Więcej
06.webp

Pomocna ekipa PGNiG - opinie

Sprzedawcy gazu i prądu ze względu na coraz większą konkurencję na rynku wciąż szukają nowych metod na przyciągnięcie klientów. Jedną z nich jest między innymi oferowanie dodatkowych usług w atrakcyjnych cenach obowiązujących w ramach podpisywanych z nimi umów. Na takie rozwiązanie zdecydowało się także PGNiG, wprowadzając do swojej oferty dodatkową usługę pod nazwą Pomocna Ekipa. Na czym ona polega i czy warto z niej skorzystać? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Więcej
02.webp

Jak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?

Ceny gazu rosną i nie ma wątpliwości, że sytuacja ta potrwa co najmniej do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby płacić niższe rachunki za gaz w swoim gospodarstwie domowym. Jeśli Ty także szukasz sprzedawcy gazu, który pozwoli Ci oszczędzać na zakupie błękitnego paliwa, poznaj nasze porady dotyczące tego, jak go znaleźć.

Więcej
07.webp

Sprzedaż gazu ziemnego

Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2019 roku liczba przyłączy gazowych wzrosła o 111 tysięcy sztuk, w porównaniu do roku poprzedniego. Z kolei średnie zużycie gazu na jednego odbiorcę wzrosło o 2%, przy jednoczesnym wzroście odbiorców na poziomie 1,9% i wynosi obecnie 5 280 kWh w miastach oraz 10 326 kWh na terenach wiejskich. Jak te zmiany wpływają na rynek gazu w Polsce oraz jego ceny? Czy wzrost liczby odbiorców gazu jest przyczyną zapowiadanych podwyżek? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Więcej
09.webp

Jak oszczędzać gaz ziemny?

Zapotrzebowanie na gaz z roku na rok wzrasta, a co za tym idzie, jego ceny również rosną, obciążając, podobnie jak rachunki za prąd, coraz bardziej domowe budżety. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędzanie gazu. I o ile większość z nich pozowała przynieść niewielkie efekty, jak chociażby uszczelnianie okien, oszczędne gotowanie czy korzystanie z krótkich kąpieli w przypadku posiadania gazowych podgrzewaczy do ciepłej wody, o tyle istnieje kilka sposobów na oszczędzanie gazu, które są bardziej skuteczne.

Więcej