Porównaj oferty

7 wrz 2023

Gaz - baza wiedzy

Jaki piec gazowy wybrać do domu do 200m2?

Ogrzewanie domu za pomocą gazu pomimo rosnących cen tego paliwa opałowego uznawane jest przez wiele osób za jedno z korzystniejszych rozwiązań grzewczych. Wszystko za sprawą tego, że piece gazowe są przede wszystkim wygodne w użytkowaniu, ekologiczne i wydajne. Planując montaż kotła gazowego w domu, należy jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy jaki piec gazowy do domu 200 m2 będzie najlepszy.

Wróć do: Aktualności Jaki piec gazowy wybrać do domu do 200m2?

Jaką moc powinien mieć piec do domu 200 m2?

Podstawową kwestią, od której należy rozpocząć wybieranie pieca gazowego, jest jego moc. Musi być ona dostosowana do wymiarów domu, aby była w stanie skutecznie zaspokoić występujące w nim zapotrzebowanie na energię cieplną.

Aby więc dowiedzieć się jaki piec gazowy do domu 200 m2 będzie najlepszy pod względem jego mocy warto wiedzieć, że najczęściej eksperci przyjmują, że na każde 10 m2 ogrzewanej powierzchni budynku potrzeba około 0,6 kW mocy kotła. W związku z tym w przypadku domu o powierzchni użytkowej 200 m2 należy zamontować piec gazowy o mocy około 12 kW. Metoda ta jest na tyle uniwersalna, że z powodzeniem za jej pomocą można wyliczyć także to jaki piec gazowy do domu 120 m2 lub 170 m2 będzie najlepszym wyborem pod względem jego mocy.

Należy jednak pamiętać, że wyliczanie optymalnej mocy kotła w ten sposób nie uwzględnia indywidualnych parametrów budynku związanych na przykład z jego izolacyjnością cieplną. Co więcej, jeśli piec gazowy ma być wykorzystany w domu także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej jego moc musi być również większa.

Jaki rodzaj pieca gazowego wybrać do domu 200 m2?

Świadomość tego, jaką moc powinien mieć piec gazowy montowany w domu 200 m2 to dopiero początek. Poza nią należy także dokonać wyboru związanego z rodzajem samego pieca. W związku z tym na rynku wyróżnić można trzy główne rodzaje kotłów gazowych.

  • Kotły jednofunkcyjne — są to kotły, które wykorzystują gaz wyłącznie do wytwarzania ciepła zasilającego instalację grzewczą w budynku, a aby móc za ich pomocą przygotowywać ciepłą wodę użytkową wymagają dokupienia zasobnika. 
  • Kotły dwufunkcyjne — są to kotły, które wykorzystują gaz zarówno do wytwarzania ciepła zasilającego instalację grzewczą w budynku, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej na bieżąco po odkręceniu kranu.
  • Kotły kondensacyjne — są to kotły, które wykorzystują technologię kondensacji do wytwarzania ciepła. Proces kondensacji polega na wykorzystaniu ciepła powstającego podczas spalania gazu, aby wytworzyć dodatkową energię. Dzięki temu kotły te są bardzo wydajne, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie niższe rachunki za gaz. Dodatkowo kotły gazowe kondensacyjne dostępne są zarówno w wariantach jednofunkcyjnych, jak i dwufunkcyjnych.

Za wyborem kotła kondensacyjnego przemawia natomiast przede wszystkim jego wysoka sprawność, przekraczająca niekiedy nawet 100%. Dzięki temu są one o wiele tańsze w użytkowaniu niż klasyczne jedno lub dwufunkcyjne modele. Ponadto obecnie na ich montaż można także uzyskać wiele dofinansowań.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę przy wyborze pieca gazowego do ogrzewania domu?

Kupując piec gazowy do domu 200 m2, cena takiego urządzenia grzewczego rozpoczyna się od kilku tysięcy wzwyż. Im jest ona wyższa, tym najczęściej wyposażony jest on w więcej funkcji przekładających się na wygodę jego użytkowania. Poza nimi przy zakupie kotła gazowego warto jednak dodatkowo sprawdzić, czy wybrany model:

  • ma wszelkie niezbędne atesty bezpieczeństwa,
  • jest dostosowany do rodzaju paliwa, jaki dostarcza dystrybutor gazu,
  • ma zastosowane zabezpieczenia, wpływające na bezpieczeństwo jego użytkowania.

Podsumowując, trudno jednoznacznie określić, jaki piec gazowy do domu 200 m2, 170 m2 czy 120 m2 będzie najlepszym wyborem. Kwestia ta zależy bowiem od wielu czynników, wśród których wyróżnić można między innymi wiek budynku i rodzaj zastosowanej w nim izolacji cieplnej, a także to czy piec ma być używany wyłącznie do ogrzewania domu, czy też do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dlatego też dobór pieca gazowego najlepiej powierzyć specjalistom, którzy będą w stanie zaproponować właściwe rozwiązania w pełni dopasowane do potrzeb nie tylko domu, ale także jego użytkowników.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.9 (10 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić