Porównaj oferty

28 gru 2018

Gaz - baza wiedzy

Roczne zużycie gazu w domu

Wysokość rachunków, które otrzymujemy w okresie rozliczenia zależy przede wszystkim od ilości zużytych kWh gazu ziemnego. Poziom konsumpcji jest głównym parametrem, z którego korzystają sprzedawcy gazu w momencie przydzielania odbiorcy do odpowiedniej taryfy.

Wróć do: Aktualności Roczne zużycie gazu w domu
W kontekście poboru błękitnej energii dużo zależy także od tego, do czego wykorzystujemy to paliwo. Jak odpowiednio zbilansować pobór gazu w gospodarstwie domowym?

Taryfy gazu dla domu

Odbiorcy indywidualni mogą zostać przydzieleni do jednej z czterech taryf: W-1, W-2, W-3, W-4. Wskaźnikami, które wpływają na to, w której grupie się znajdziemy to:
  • miejsce poboru paliwa gazowego – według dystrybutora, od którego pobieramy gaz,
  • rodzaj pobieranego paliwa gazowego (gaz wysokometanowy, gaz zaazotowany),
  • roczne zużycie paliwa gazowego.
Ostatni podpunkt jest najbardziej istotnym parametrem. Do wcześniej wymienionych taryf przypisane są widełki zużycia, w które musi zostać wpasowany odbiorca. W przypadku gdy jesteśmy na skraju wartości, które decydują o przyłączeniu do danej taryfy to wtedy większe znaczenie mają dwa pierwsze podpunkty. W dostępnych taryfach zakres zużycia wygląda następująco:
  • W-1 - zużycie roczne gazu nie przekracza 3 350 kWh,
  • W-2 - zużycie roczne powyżej 3 350 do 13 350 kWh,
  • W-3 - zużycie roczne wynosi od 13 350 do 88 900 kWh.
  • W-4 - zużycie roczne wynosi powyżej 88 900 kWh
Jeśli korzystamy pierwszy raz z przyłączenia gazowego, to zostanie określone przewidywane zużycie na najbliższy rok, które będzie skorygowane po rocznym okresie rozliczenia.

Do czego używamy gazu?

W celu prawidłowego określenia ilość zużywanej energii trzeba mieć świadomość na co jest ona "spożywana". W domach jest to najczęściej ogrzewanie budynku, które przy odpowiednio zaplanowanej instalacji może oznaczać niewielkie koszty. Gaz można także spożytkować do podgrzewania wody i do przygotowywania potraw na piecu gazowym. W kontekście korzystania z dostaw gazu ziemnego bardzo ważne są pory roku. W okresie grzewczym(zimowym) potrzebujemy znacznie więcej gazu niż w okresie letnim. Dlatego podsumowanie roczne ma sens, ponieważ dzięki niemu mamy pełen obraz dotyczący poziomu zużycia błękitnego paliwa w stałym okresie czasu.

Roczne zużycie gazu ziemnego w domu

Przewidywane wartości zapotrzebowania na ciepło powinniśmy znaleźć w projekcie budowlanym domu. Informację o tym znajdziemy także w świadectwie energetycznym - od 2010 roku jest ono obowiązkowe dla każdego nowego budynku. W razie wątpliwości dotyczących sposobu obliczenia dokładnych wartości, polecamy skontaktować się z audytorem energetycznym lub projektantem instalacji grzewczych. Orientacyjne wartości zużycia gazu dla:
  • domów ocieplonych – od 100 do skrajnych przypadków, ponad 200 kWh przez rok na m2
  • domów z lepszym od standardowego ociepleniu - 50-100 kWh przez rok na m2
  • domów specjalnie zaprojektowanych tzw. pasywnych – 15 kWh przez rok na m2
Warto zainwestować w odpowiedni rodzaj ocieplenia, ponieważ daje to spore oszczędności, które przy mroźnych zimach mogą okazać się zbawienne. Ceny gazu ziemnego utrzymują się od pewnego czasu na równym poziomie. Koszty ogrzewania w roku mogą zamknąć się w granicach od 2.5 do 6 tysięcy - dla domu, który ma około 90m2. Oczywiście zdarzają się skrajne przypadki, w których płacimy mniej, bądź więcej. Zależy to od wielkości pomieszczeń, które ogrzewamy. Podsumowując: ogrzewanie gazowe jest to na pewno wygodne i bezpieczne źródło energii cieplnej, które nie wymaga dodatkowej pracy. Aby zapewnić sobie najniższe ceny otrzymywanego gazu zachęcamy do podjęcia działań w kierunku zmiany sprzedawcy gazu. Odpowiednio wybrane oferty sprzedawców umożliwiają ograniczyć obciążenia domowego budżetu. Mamy też narzędzie: kalkulator rachunku za gaz, które będzie pomocne w podjęciu ew. decyzji o zmianie.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić