Porównaj oferty

2 cze 2022

Gaz - baza wiedzy

Pellet czy gaz ziemny - co się bardziej opłaca?

Jednym z wielu alternatywnych sposobów na ogrzewanie domów jednorodzinnych dla tradycyjnych pieców węglowych są piece na pellet lub nowoczesne kotły gazowe. Oba te rozwiązania uznawane są za ekologiczne i wygodne dla ich użytkowników. W związku z tym, które z nich jest lepsze ogrzewanie na pellet czy gaz ziemny? Wady i zalety pelletu oraz gazu ziemnego, a także koszty ogrzewania nimi powinny pomóc wybrać Ci najlepszy sposób ogrzewania domu.

Wróć do: Aktualności Pellet czy gaz ziemny - co się bardziej opłaca?

Ogrzewanie domu pelletem wady i zalety

Pellet zaliczany jest do rodzaju biopaliw stałych, ponieważ powstaje on z odpadów drewnianych i drzewnych, kory drzewnej oraz trocin, które sprasowywane są pod dużym ciśnieniem do postaci granulatu o wielkości kilkudziesięciu milimetrów. Cena tego paliwa uzależniona jest natomiast od jego parametrów, Wyróżnia się bowiem pellet klasy I, II oraz B.

Jeśli natomiast chodzi o to, w jaki sposób ogrzewany jest dom pelletem wykorzystywane są w tym celu specjalne piece, które mogą być wyposażone w automatyczny podajnik. Dzięki temu ich eksploatacja wymaga jedynie napełnienia zbiornika podajnika co jakiś czas oraz pozbycia się popiołu powstającego w procesie spalania, którego ilość jest jednak o wiele mniejsza niż w przypadku spalania węgla czy drewna, a także czyszczenia filtrów.

Zaletą ogrzewania na pellet jest także to, że paliwo to jest stosunkowo czyste, a stosowane do jego spalania piece wyposażone są najczęściej w możliwość regulacji temperatury, jaką mają zapewnić w pomieszczeniach. Do wad ogrzewania pelletem domu jednorodzinnego zalicza się natomiast konieczność wygospodarowania miejsca na jego składowanie oraz dość wysokie koszty montażu.

Ogrzewanie domu gazem wady i zalety

Ogrzewanie domów jednorodzinnych gazem uznawane jest z kolei za jedną z najwygodniejszych form zapewniania w budynku komfortu cieplnego. Nowoczesne piece gazowe są bowiem niemal samoobsługowe. W zależności od potrzeb mogą być one zasilane gazem ziemnym lub propanem magazynowanym w zbiornikach, który tankowany jest przez wybranego dostawce gazu. Ponadto tego typu ogrzewanie jest jednym z najczystszych metod. Nie ma mowy w jego przypadku o popiele czy konieczności składowania opału. Z powodzeniem może ono także utrzymywać odpowiednią temperaturę w budynku, nawet podczas długiej nieobecności w nim jego mieszkańców.

Wadą ogrzewania gazowego jest natomiast to, że gaz nie należy wcale do najtańszych paliw, dodatkowo wymagana ono także poniesienia sporych nakładów finansowych związanych z zakupem pieca gazowego, wykonaniem przyłącza gazowego lub zamontowaniem zbiornika na gaz.

Koszty ogrzewania pelletem oraz gazem

Osoby zastanawiające się nad tym, które rozwiązanie wybrać pellet czy gaz oprócz ich wad i zalet interesują natomiast także koszty ogrzewania. W związku z tym w obu przypadkach zależne są one przede wszystkim od wielkości budynku oraz jego zapotrzebowania na energię cieplną, a także zastosowanych kotłów i ich jakości. Na tej podstawie można bowiem wyliczyć zarówno koszty ogrzewania pelletem, które zależne są od zakupionej jego ilości oraz gazem zależne od jego zużycia, jak i ceny rozliczanej według taryfy gazu W-3. Pomocne w tym są natomiast wszelkiego rodzaju kalkulatory cen ogrzewania czy kalkulator cen gazu.

Ogólne informacje podawane przez specjalistów wskazuje natomiast jednoznacznie, że ogrzewanie pelletem jest tańsze od ogrzewania domu gazem. Wpływa na to ma, chociażby to, że o ile w przypadku pelletu samodzielnie można wybrać cene, po jakiej będziemy go kupować, o tyle cena gazu ustalana jest odgórnie, a do tego doliczane są do niej także różnorodne opłaty stałe oraz dystrybucyjne.

Podsumowując osoby zastanawiające się na tym, co wybrać, piec na pellet czy gaz ziemny powinny zastanowić się przede wszystkim, czy zależy im na wygodzie i samoobsługowej pracy urządzeń grzewczych jak ma to miejsce w przypadku gazu, czy też na niższych kosztach, którymi cechuje się pellet. Przy czym wybierając pellet powinny się one liczyć z tym, że wymaga on także odpowiedniego miejsca na jego składowanie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.58 (12 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić