Porównaj oferty

30 lis 2023

Gaz - baza wiedzy

Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku w Polsce zużycie gazu wzrosło w porównaniu do ubiegłego roku o 18,2%. Wzrosła także liczba odbiorców gazu korzystających z sieci gazowych. Dane te są jednak podawane dla wszystkich gospodarstw domowych. Jak wobec tego wygląda więc miesięczne zużycie gazu w bloku?

Wróć do: Aktualności Miesięczne zużycie gazu w bloku: ile wynosi?

Do czego używany jest gaz w blokach?

Gaz w blokach mieszkalnych w przeważającej części stosowany jest przede wszystkim do gotowania. Niekiedy jest w nich za pomocą piecyków zasilanych gazem ogrzewana także woda użytkowa. O wiele rzadziej niż w przypadku domów jednorodzinnych gaz w blokach stosowany jest jednak jako główne źródło ciepła, które w większości przypadków dostarczane jest z miejskich ciepłowni za pośrednictwem sieci ciepłowniczych.

W związku z tym mieszkańcy mieszkań w blokach w przeważającej części korzystają z taryfy gazu W-1.1 lub W-1.2, która przeznaczona jest dla odbiorców gazu nieprzekraczających zużycia tego medium na poziomie do 3 500 kWh rocznie. Oprócz tego korzystają oni także niekiedy z taryfy W-2.1 lub W-2.2 oraz W-3.6 lub W-3.9, na podstawie których dostawcy gazu rozliczają odbiorców zużywających odpowiednio od 3 500 kWh do 13 350 kWh oraz od 13 350 do 88 900 kWh gazy w ciągu roku.

Od czego zależy miesięczne zużycie gazu w bloku?

To ile wynosi miesięczne zużycie gazu w bloku, zależy przede wszystkim od rodzaju urządzeń zasilanych gazem, jakie stosowane są w mieszkaniu, a także ich mocy oraz częstotliwości użytkowania. Przykładowo kuchenka gazowa z piekarnikiem o mocy 11 kW podczas 1 godziny jej użytkowania zużywa około 14,3 kWh, czyli po przeliczeniu mniej więcej 1 m3 gazu. Przy czym zużycie to uzależnione jest także od mocy z jaką jest ona użytkowana.

Dodatkowo na zużycie gazu w mieszkaniach w bloku ma również wpływ liczba ich mieszkańców. Im rodzina jest liczniejsza, tym zużycie jest wyższe. Choć jednocześnie zużycie gazu generowane przez jedną osobę, nie jest wcale znacznie niższe niż w przypadku dwuosobowych gospodarstw domowych.

Ile wynosi średnie miesięczne zużycie gazu w blokach?

Ze względu na zróżnicowane wykorzystywanie paliwa gazowego przez mieszkańców mieszkań, trudno jednoznacznie określić ile wynosi średnie miesięczne zużycie gazu w bloku. Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Energetycznego średnie roczne zużycie gazu na 1 osobę w gospodarstwach domowych wynosi około 193 m3, co miesięcznie przekłada się na pobór gazu z sieci na poziomie około 16,08 m3. Jeśli chodzi natomiast o rozgraniczenie między miastami a obszarami wiejskimi. W pierwszym przypadku średnie roczne zużycie gazu na 1 mieszkańca gospodarstwa domowego plasuje się na poziomie około 183 m3, natomiast w drugim - 318 m3.

W statystykach tych ujęci są jednak nie tylko odbiorcy końcowy zamieszkujący mieszkania w blokach, ale także domy jednorodzinne. Pomimo to dane te mogą posłużyć do porównania własnego zużycia i tego, czy jest ono wyższe, a może niższe od średniej krajowej.

W jakich regionach kraju występuje największe zużycie gazu?

Analizując dane statystyczne udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku najwyższe rachunki za gaz płacili przede wszystkim mieszkańcy województwa mazowieckiego. Generowane przez nich zużycie gazu w miastach przekracza bowiem 200 m3 na jedną osobę rocznie. Wysokie rachunki od dostawców gazu, wynikające z dużego zużycia płacili w tym okresie także mieszkańcy:

  • miast w województwie dolnośląskim,
  • miast w województwie lubuskim,
  • miast w województwie wielkopolskim,
  • miast oraz obszarów wiejskich w województwie małopolskim.

Najmniejsze zużycie gazu w przeliczeniu na 1 osobę w 2021 generowali natomiast mieszkańcy województwa podlaskiego, kujawsko-pomorskiego oraz obszarów wiejskich w województwie opolskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim. Przy czym dane te wynikać mogą z braku dostępu do sieci gazowych, zwłaszcza w przypadku obszarów wiejskich.

Podsumowując, miesięczne zużycie gazu w bloku z w większości przypadków jest niższe niż w przypadku domów jednorodzinnych. W mieszkaniach gaz jest bowiem wykorzystywany przede wszystkim do gotowania na kuchenkach gazowych. Trudno jednak jednoznacznie wskazać dane statystyczne, które obrazowałyby to, ile gazu zużywają mieszkańcy bloków. Można jednak zakładać, że wartość ta jest niższa niż średnia krajowa dla jednego mieszkańca gospodarstw domowych z dostępem do sieci gazowej.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić