Porównaj oferty

Cena za instalację 10 kWp

Fotowoltaika jest w stanie skutecznie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować rachunki za energię elektryczną, dlatego też obecnie, kiedy ceny prądu stale wzrastają, cieszy się ona tak dużą popularnością w Polsce, nie tylko wśród dużych inwestorów, ale i właścicieli prywatnych domów. Jak jest wobec tego cena fotowoltaiki 10kw i kiedy można spodziewać się zwrotu z inwestycji w nią? Odpowiadamy na te pytania i tłumaczymy kwestie związane z montażem instalacji PV na dachach domów.

Fotowoltaika 10 kW- 3 zalety paneli słonecznych

Aby zrozumieć to, dlaczego tak wiele osób w ostatnich latach decyduje się na montaż paneli słonecznych, należy przede wszystkim skupić się na ich zaletach. Wśród których wyróżnić można trzy najważniejsze.

Pierwszą z nich jest to, że odpowiednio dobrana fotowoltaika 10kw jest w stanie zaspokoić całkowite zapotrzebowanie energetyczne użytkowników. Eliminując tym samym z ich budżetu domowego wydatki związane z rachunkami za prąd.

Drugą zaletą jest natomiast to, że fotowoltaika jest rozwiązaniem praktycznie samoobsługowym, które nie wymaga ingerowania w jej prace. Do tego produkuje ona prąd z czystej odnawialnej energii słonecznej, dzięki temu przyczynia się do poprawy jakości powietrza w okolicy.

Ostatecznie argumentem przeważającym szanse na korzyść paneli słonecznych podczas podejmowania decyzji o ich montażu jest jednak to, że koszt instalacji fotowoltaicznej 10kw potrafi się zwrócić już zaledwie po kilku latach jej użytkowania, dzięki temu instalacje PV generują w późniejszym czasie duże oszczędności dla ich użytkowników.

Od czego zależy okres zwrotu dla zestawów fotowoltaicznych 10 kW?

Okres zwroty z inwestycji w panele fotowoltaiczne to nic innego jak czas, w którym panele słoneczne wyprodukują taką ilość energii elektrycznej, której równowartość zakupiona u krajowych dostawców zrówna się z ceną samej instalacji. Dlatego też zależy on od kilku czynników i zawsze wyliczany jest dla każdego inwestora w indywidualny sposób.

Wśród tych czynników wymienić można:

  • cenę jednostkową za 1 kWh prądu, wraz z uwzględnieniem jej podwyżek w okresie użytkowania rozwiązania, jakim jest instalacja fotowoltaiczna,
  • to ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10kw,
  • obniżające koszt instalacji fotowoltaicznej 10kw dotacje, ulgi i dofinansowania.

Aby zaprezentować to, jak bardzo opłacalna jest fotowoltaika 10 kw, poniżej prezentujemy też analizę okresu zwrotu i oszczędności przez nią generowanych na przykładzie jednego z naszych klientów.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW i analiza opłacalności

Pan Krzysztof jest właścicielem domu jednorodzinnego, który ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła, a do tego wyposażony on został także w saunę elektryczną. W związku z tym urządzenia niezbędne do prawidłowego działania tych elementów wyposażenie domu oraz pozostałe standardowe wyposażenie AGD i RTV generują u niego roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 9 440 kWh.

Oznacza to więc, że pan Krzysztof, kupując prąd w cenie 75 groszy za 1 kWh, obecnie płaci za niego miesięcznie rachunku w wysokości 590 złotych, co rocznie daje kwotę aż 7 080 złotych.

Pan Krzysztof, znając doskonale zalety fotowoltaiki, chciał sprawdzić, ile musiałby za nią zapłacić, kiedy zwróciłaby mu się inwestycją w nią oraz jakie oszczędności wygenerowałoby finalnie dla niego panele słoneczne.

Czy fotowoltaika 10 kW to dobry wybór?

Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na energię elektryczną pana Krzysztofa, najlepszym rozwiązaniem dla niego będzie fotowoltaika 10 kW. Jest ona bowiem w stanie średniorocznie wyprodukować szacunkowo 9 635 kWh, dostarczając tym samym właściwą ilość prądu, która pozwoli niemal całkowicie wyeliminować koszty jego zakupu dla pana Krzysztofa. Wobec tego oferta ta jest dla niego najlepsza.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW- cena paneli fotowoltaicznych

Koszt i instalacja fotowoltaiczna 10kw, jaka została dobrana dla pana Krzysztofa, zależy od ceny za montaż 1 kWh instalacji, która wynosi w tym przypadku 3 200 złotych brutto.

Wobec tego za system fotowoltaiczny składający się z 33 paneli słonecznych o mocy 305 Wp zajmujących powierzchnię 64 metrów kwadratowych pan Krzysztof będzie musiał zapłacić 32 000 złotych brutto.

Ulga termomodernizacyjna a cena fotowoltaiki 10 kW

Istnieje jednak możliwość na skuteczne obniżenie tej kwoty. Cena paneli fotowoltaicznych 10 kw wraz z montażem może być bowiem odliczona od podatku w rozliczeniu rocznym pana Krzysztofa w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki temu zostanie ona pomniejszona o 18%.

Z takiej możliwości obniżki ceny systemu fotowoltaicznego może skorzystać każdy, wystarczy jedynie zamontować panele słoneczne na dachach istniejących już budynków. Ograniczeniem w tym przypadku jest wyłącznie suma odliczeń, która nie może przekraczać 53 000 złotych.

Ważne jest także to, że ulga termomodernizacyjna wprowadzona od stycznia 2019 może być również łączona z innymi formami wsparcia w ramach dotacji lub dofinansowania.

Ile kosztuje fotowoltaika 10kWp po odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej

Pan Krzysztof, znając możliwości na obniżenie ceny fotowoltaiki 10kw postanowił skorzystać wyłącznie z ulgi termomodernizacyjnej. Po jej odliczeniu koszt fotowoltaiki 10kw zmniejszył się więc o 6 023 złote i wynosi jedynie 25 977 złotych.

Ile wynosi okres zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne 10 kwp

Wiedząc już, ile będzie kosztować instalacja fotowoltaiczna 10kw możemy na tej podstawie oraz na podstawie ceny za jeden kWh prądy wynoszącej 75 gorszy wraz z uwzględnieniem jej podwyżek o 2% w skali roku wyliczyć szacowany okres zwrotu z inwestycji w panele dla pana Krzysztofa.

Dane te doskonale prezentuje wykres skumulowanego przepływu środków pieniężnych, który wskazuje, że fotowoltaika 10 kw zwróci się już po 3 latach jej użytkowania i od tej pory zacznie generować oszczędności na rachunkach za prąd, które pozostaną w portfelu pana Krzysztofa na inne, przyjemniejsze wydatki.

cena instalacji 10 kw fotowoltaika

Uwaga: Uwzględniona została ulga termomodernizacyjna

Jakie oszczędności generuje fotowoltaika o mocy 10 kW

W momencie kiedy koszt instalacji fotowoltaicznej 10kw zostanie całkowicie spłacony przez generowane przez nią oszczędności na zakupie prądu, wciąż będzie ona pozwalała oszczędzać i to nie małą kwotę, bo aż średnio rocznie 7 905,68 złotych. Dzięki temu po 20 latach pan Krzysztof zaoszczędzi ponad 150 000 złotych, a dokładnie 158 113, 65 złotych, przy założeniu, że ceny prądu będą wzrastać w określonym podczas analiz tempie.

W tym samym czasie bez systemu fotowoltaicznego pan Krzysztof musiałby natomiast zapłacić za prąd aż 172 025 złotych, jak więc widać inwestowanie w panele fotowoltaiczne 10 kw jest naprawdę opłacalne.

Podsumowując szybki zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne oraz duże oszczędności, jakie jest ona w stanie wygenerować dla swoich użytkowników, jak widać na powyższym przykładzie pana Krzysztofa, nie są jedynie chwytami marketingowymi i pustymi słowami. Dlatego, jeśli ta analiza przekonała Cię do montażu instalacji fotowoltaicznej, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej na której czeka na Ciebie porównywarka fotowoltaiki. Znaleźć tam można darmowe porównanie ofert wszystkich firm fotowoltaicznych działających w naszym kraju, bez konieczności kontaktowania się z nimi i zbędnego marnowania czasu. Jeśli masz natomiast dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami, odpowiemy na nie wszystkie i rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości.

Możesz także sprawdzić jak wygląda zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji o innej mocy: