Porównaj oferty

Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna to spora inwestycja, która zapewnia jednak także duże zyski oraz cechuje się stosunkowo niskim okresem zwrotu, wynoszącym najczęściej do 10 lat. Jest ona opłacalnym rozwiązaniem ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz zwiększające się naciski na produkcję energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł. Postanowiliśmy więc sprawdzić ile kosztuje farma fotowoltaiczna i co wchodzi w skład finalnej kwoty jaką trzeba przeznaczyć na tego typu inwestycje.

Wróć do: Aktualności Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?

Co składa się na koszty farmy fotowoltaicznej?

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej uzależniony jest przede wszystkim od jej mocy, a także tego, czy zostanie ona zlokalizowana na własnej, czy też dzierżawionej działce. Koszt dzierżawy ziemi pod fotowoltaikę w naszym kraju wynosi bowiem około od 8 do 15 tysięcy złotych rocznie. W związku z tym finalna kwota jaką trzeba przeznaczyć na budowę własnej farmy fotowoltaicznej składa się z trzech rodzajów kosztów.

Koszt farmy fotowoltaicznej na etapie projektu

Pierwszą grupą kosztów, które generuje budowa farmy fotowoltaicznej są te dotyczące etapu projektowego. W związku z tym jeszcze na długo przed tym, zanim zostanie zamontowany pierwszy panel fotowoltaiczny trzeba ponieść wydatki, które związane są z między innymi:

 • uzyskaniem wypisu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub jeśli nie jest on sporządzony uzyskaniem warunków zabudowy działki, na której zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, 
 • uzyskaniem decyzji środowiskowych, w przypadkach gdy powierzchnia farmy fotowoltaicznej jest większa niż 0,5 ha dla obszarów chronionych oraz 1 ha dla pozostałych obszarów, 
 • uzyskaniem warunków przyłączeniowych,
 • wykonaniem projektu przyłącza i jego uzgodnieniem z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, 
 • wykonaniem projektu budowlanego i uzyskaniem pozwolenia na budowę, 
 • wykonaniem projektu wykonawczego. 

Wszystkie dotyczące tych kwestii koszty farmy fotowoltaicznej stanowią najczęściej około od 3 do 5% wartości inwestycji.

Koszty budowy farmy fotowoltaicznej

Kolejną grupą kosztów dotyczących budowy farmy fotowoltaicznej są te dotyczące prac montażowych i zakupu materiałów. Największe wydatki w tym przypadku trzeba więc ponieść na panele fotowoltaiczne, których finalna cena zależna jest od mocy instalacji. Zazwyczaj stanowią one jednak ponad 40% kosztów farmy fotowoltaicznej. Oprócz nich wyróżnić trzeba także wydatki na:

 • falowniki
 • konstrukcje wsporcze, 
 • okablowania DC oraz AC, a także zabezpieczenia przepięciowe i odgromowe, 
 • stację transformatorową, 
 • przyłącze średniego napięcia.

Dodatkowo zarówno koszt budowy farmy fotowoltaicznej 200 kW, jak i 1MW na tym etapie składa się również z wynagrodzenia specjalistów, którymi nie są wyłącznie instalatorzy fotowoltaiki, ale także osoby odpowiedzialne za nadzór nad budową oraz jej obsługę geodezyjną.

Koszt zabezpieczenia farmy fotowoltaicznej

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej składa się również z wydatków związanych z jej zabezpieczeniem. Wliczyć w niego należy więc także cenę wykonania ogrodzenia działki oraz jej monitoringu, który zapewni bezpieczeństwo instalacji.

Ile wynosi średni koszt budowy farmy fotowoltaicznej?

Biorąc pod uwagę to, że największy koszt farmy fotowoltaicznej stanowią panele fotowoltaiczne, to ile trzeba będzie finalnie zainwestować w nią, uzależnione jest przede wszystkim od jej mocy. Pomimo to trudno jednoznacznie wskazać kwotę wyceny tego typu instalacji fotowoltaicznej, bez jej szczegółowych parametrów. Dlatego też można jedynie podać średni koszt budowy farmy fotowoltaicznej 100 kW, 500 kW czy 1 MW.

W związku z tym zgodnie z danymi Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) to ile kosztuje farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW, wynosi od 2,2 do 2,5 miliona złotych. Przy czym kwota ta założona jest wyłącznie dla instalacji, które powstają na działkach o sprzyjających fotowoltaice warunkach oraz zlokalizowanych blisko linii średniego napięcia. Na podstawie tej wyceny można natomiast łatwo wyliczyć, że:

 • koszt budowy farmy fotowoltaicznej 100 kW to około 250 000 zł, 
 • koszt budowy farmy fotowoltaicznej 200 kW to około 500 000 zł,
 • koszt budowy farmy fotowoltaicznej 500 kW to około 1 250 000 zł.

Podsumowując, to ile kosztuje farma fotowoltaiczna, zależy od wielu czynników, przy czym największy wydatek w jej przypadku stanowi zakup paneli fotowoltaicznych. Biorąc jednak pod uwagę rosnące ceny prądu i sprzyjającą tego typu inwestycjom politykę proekologiczną decyzja o jej budowie w obecnych czasach jest opłacalnym rozwiązaniem.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić