Porównaj oferty

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego

Wybór ubezpieczenia samochodu elektrycznego nie jest oczywisty. Z uwagi na to, że OC jest obowiązkowe, warto dokładnie wiedzieć, na jakich zasadach wyliczana jest możliwa kwota ubezpieczenia. W przeciwieństwie do ofert OC i AC dla właścicieli samochodów na paliwo, przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych uwzględniają parametry, które tylko częściowo pokrywają się z tymi dotyczącymi samochodów spalinowych. Na co więc zwraca się uwagę i ile może kosztować ubezpieczenie auta elektrycznego? Auta elektryczne – porównanie towarzystw ubezpieczeniowych wraz z ofertą OC i AC może być bardzo pomocne przy wyborze konkretnej polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Kupując samochód elektryczny często sprawdzamy jak wygląda porównanie samochodów elektrycznych. Tak samo wielu z nas postępuje przy ubezpieczeniach. To bardzo dobra praktyka. Trzeba się nastawić na to, że ubezpieczenie go może wiązać się z dość dużym wydatkiem. Szczególnie odnosi się to do polisy AC, jednak OC także może być droższe niż wtedy, gdy dotyczy ono pojazdów spalinowych. Poza tym wciąż jeszcze nie każda strona ubezpieczyciela udostępnia porównywarkę i kalkulator OC/AC, które uwzględniają w swojej bazie danych samochody elektryczne. Wszystko to sprawia, że wyliczenie wysokości polisy nie jest takie proste.

By zorientowanie się, ile może kosztować ubezpieczenie, można zapoznać się z przykładowymi wyliczeniami, zamieszczanymi w Internecie. Dostępne są rzeczywiste wyliczenia OC i AC dla fikcyjnego właściciela o określonym profilu, danych adresowych, posiadającego konkretny model samochodu. Można się odnieść do kilku takich zestawień. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że wśród dostępnych informacji tego typu dotrze się do danych, które faktyczny zmotoryzowany mógłby podać podczas analizy dostępnych ofert polis na rynku.

Zatem koszt ubezpieczenia auta elektrycznego oblicza się po uwzględnieniu określonych parametrów pojazdu, jak też danych, które dotyczą jego właściciela. Jeśli nie można znaleźć porównywarek, wiadomości bądź innych narzędzi umożliwiających zorientowanie się, jak dużo trzeba zapłacić za polisę dla samochodu elektrycznego, warto skontaktować się z doradcą firmy ubezpieczeniowej. Można w ten sposób uzyskać konkretną informację o kosztach, jakie trzeba będzie ponieść, by móc ubezpieczyć swój samochód w danym zakresie. Oczywiście jest to czasochłonne zajęcie, zwłaszcza jeśli właściciel modelu elektrycznego nie będzie zainteresowany pierwszą ofertą z brzegu. Chcąc poznać wszystkie dostępne propozycje, jakie dotyczą ubezpieczania samochodów elektrycznych, będzie musiał poświęcić na taką czynność wiele swojego czasu.

Zakres cenowy ubezpieczeń OC i AC może być bardzo szeroki. Im droższy jest model pojazdu i im mniej przysługuje zniżek, tym polisa będzie stanowić większe obciążenie dla budżetu. Na koszt ubezpieczenia auta elektrycznego może mieć wpływ także renoma towarzystwa ubezpieczeniowego. Przeważnie zawierając umowę telefonicznie, można liczyć na bardziej przystępną cenę niż wtedy, gdy dopełnia się formalności w sposób tradycyjny, w placówce danej firmy ubezpieczeniowej. Wysokość polisy w porównaniu z zakupem polisy do tradycyjnego auta to drugi po czynnik, jaki biorą pod uwagę osoby rozważające zakup nowego auta. Pierwszym jest oczywiście koszt ładowania samochodu elektrycznego i jego odniesienie do cen paliw.

Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego

Kierowca, który jest zainteresowany kupnem ubezpieczenia OC samochodu elektrycznego, będzie musiał podać następujące informacje dotyczące jego samego, czyli:

  • data urodzenia
  • długość praktyki kierowcy
  • adres, pod którym mieszka
  • wykonywana praca
  • czy jest w związku małżeńskim
  • historia jazdy – czy w ciągu ostatnich lat dochodziło do stłuczek, czy też nie.

Ponadto polisę OC auta elektrycznego wylicza się na podstawie informacji, które dotyczą posiadanego pojazdu. Do najważniejszych, jakie właściciel auta zawsze musi podać, zalicza się:

  • model
  • markę
  • datę produkcji
  • silnik – pojemność i rodzaj.

Pomimo tego, że liczba samochodów elektrycznych obecna na polskich drogach cały czas się powiększa, wciąż jest to rodzaj pojazdów, które można uznać za niszowe. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe przykładają większą wagę do typowych informacji, o jakie pytają także wtedy, gdy zmotoryzowany jest właścicielem samochodu spalinowego. Zatem pojemność i rodzaj silnika to wartość mająca mniejsze znaczenie od standardowych danych, dlatego też nie wpływa w większym stopniu na wysokość polisy OC. Część towarzystw ubezpieczeniowych zamiast o pojemność i rodzaj silnika pyta o pojemność aktumulatorów i zasięg jaki auto może osiągać. Te dane przed zakupem auta możesz sprawdzić w internecie. Pomocny będzie ranking samochodów elektrycznych, w którym znajdziesz informacje na temat kryteriów jakie są brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości ubezpieczenia.

Ubezpieczenie AC samochodu

Zasadniczo AC samochodu elektrycznego może być wyższe niż tej polisy dla auta spalinowego. Firmy ubezpieczeniowe kładą bowiem nacisk na koszty, a w przypadku części zamiennych są one dość wysokie, zwłaszcza jeśli preferuje się oryginalne elementy. Do drogich części można zaliczyć na przykład akumulator, który już sam jeden może kosztować wiele tysięcy złotych. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, Autocasco jest polisą przyznawaną na warunkach, na jakie zmotoryzowany godzi się dobrowolnie. Zatem nie zawsze jest tak, że AC nie musi być bardzo drogie. Warto jednak pamiętać, że niższa wartość tego ubezpieczenia pociąga za sobą mniejszy zakres wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego w razie, gdyby doszło do stłuczki. Przed zawarciem umowy należy więc dokładnie zapoznać się, na jaką pomoc finansową można liczyć, kiedy będzie ona potrzebna. Wybierając najniższy zakres polisy AC, może się okazać, że nie w każdej sytuacji towarzystwo w ogóle wypłaci odszkodowanie. Najważniejsze zapisy, na jakie warto zwrócić uwagę przed zawarciem porozumienia z towarzystwem ubezpieczeniowym w ramach polisy AC, to:

  • udział własny w szkodzie i jego wysokość (tzw. franczyza redukcyjna),
  • sposób usunięcia powstałej szkody (do wyboru jest wariant warsztatowy, kosztorysowy albo serwisowy ASO),
  • jak wygląda wypłata odszkodowania w ramach uszkodzonych elementów (czy ubezpieczyciel uwzględnia amortyzację, czyli poziom zużycia części podczas wyliczania odszkodowania, czy też nie),
  • na jakiej zasadzie jest finansowany zakup części zamiennych (można wybrać albo wymianę na oryginalne elementy, albo na tańsze zamienniki),
  • czy ubezpieczyciel gwarantuje zawsze stałą kwotę wypłaty odszkodowania (stała kwota ubezpieczenia uprawnia właściciela pojazdu do uzyskania rekompensaty w odniesieniu do wartości pojazdu, która obowiązywała w dniu, kiedy zawarł umowę z firmą ubezpieczeniową).

Koszt polisy AC jest również uzależniony od tego, na jakie dodatkowe opcje właściciel samochodu elektrycznego się zdecyduje. Do wyboru jest, chociażby możliwość ubezpieczenia przewożonego bagażu. Zmotoryzowany może także określić, czy AC ma obowiązywać wyłącznie na terenie kraju, czy w całej Europie.