Porównaj oferty

Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?

Choć w przypadku samochodów elektrycznych wiele mówi się o ich ekologiczności ze względu na zeroemisyjność spalin, niskich kosztach podróżowania nimi, to nie wiele wiadomo tak naprawdę, ile trzeba zapłacić za ich naprawę. A przecież samochody elektryczne, jak każdy inny pojazd mogą ulec wypadkowi lub awarii ze względu na zużycie ich części i wymagać serwisowania. Ponadto pozostaje jeszcze kwestia baterii, której żywotność wynosi, jak zapewnia większość producentów samochodów elektrycznych do 8 lat lub 160 000 przejechanych kilometrów. Dlatego też poniżej skupiamy się na tym, jaka jest cena baterii do samochodów elektrycznych.

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?

Cena baterii do samochodów elektrycznych powala na kolana

Jakiś czas temu w Australii oraz Portugalii właściciele elektrycznego Nissana Leaf musieli zmierzyć się z wymianą baterii w swoich pojazdach, które uległy uszkodzeniu na skutek wysokich temperatur oraz dużego nasłonecznienia. Cena, jaką musi zapłacić za nowy akumulator, aby ich pojazdy mogły znów odzyskać swoje zasięgi, jakie obiecywał producent samochodów elektrycznych tej marki, powaliła ich jednak na kolana. W Portugalii wymiana baterii na nową wraz z robocizną miała bowiem kosztować 30 tysięcy euro, z kolei w Australii 33 385 dolarów. Sytuacja ta doprowadziła więc do tego, że większość właścicieli samochodów elektrycznych zaczęła się zastanawiać, ile przyjdzie im zapłacić, jeśli spotka ich taka sama sytuacja.

W związku z tym należy przede wszystkim wiedzieć, że szacunkowa cena baterii elektrycznej do samochodów elektrycznych uzależniona od danego modelu. Przykładowo koszt zakupu nowej baterii w Polsce do Nissana Leaf, który swojego czasu zajmował pierwsze miejsce, jeśli chodzi o ranking samochodów elektrycznych, które są najczęściej kupowane, wynosi mniej więcej 96 950 złotych. W przypadku innych równie popularnych modeli kształtuje się on natomiast następująco:

  • dla BMW i3 - 80 000 złotych,
  • Smart EQ — około 36 000 złotych,
  • Volkswagen E-golf - 86 700 złotych.

Kiedy bateria do samochodu elektrycznego wymaga wymiany?

Nie da się zaprzeczyć, że zakup nowej baterii do samochodu elektrycznego to wydatek, który niemal jest równy z wartością niektórych nowych pojazdów napędzanych elektrycznie. Należy jednak pamiętać, że jeśli producenci samochodów elektrycznych informują, że bateria utrzyma przez określony czas swoją pojemność, tak też jest. Co zresztą zapewniają obowiązujące na nie gwarancje. Rzadko kiedy trzeba będzie ją więc wymienić „ze starości"

O wiele częściej do konieczności wymiany baterii w samochodzie elektrycznym dochodzi natomiast jeśli samochód wyposażony w nią uległ wypadkowi lub stłuczce. Aby zabezpieczyć się przed kosztami związanymi z naprawą w takim przypadku, wystarczy jednak wykupić odpowiednie ubezpieczenie samochodu elektrycznego, nie tylko w formie polisy OC, ale i AC.

Jaki jest koszt wymiany baterii w aucie elektrycznym?

W przypadku kwestii, jaką jest cena baterii do samochodu elektrycznego, nie można także zapominać, że koszt jej wymiany to nie tylko jej zakup, ale także robocizna. W związku z tym doliczyć do niej trzeba jeszcze cenę usług warsztatu, którym najczęściej będzie autoryzowany serwis, gdyż w przypadku samochodów elektrycznych jego naprawę nie będzie raczej potrafił się zająć pierwszy lepszy mechanik. Ostatecznie koszt wymiany baterii w aucie elektrycznym, o ile jego właściciel nie posiada polisy OC, może więc przewyższać wartość samego auta.

Jak obniżyć koszt wymiany baterii w samochodzie elektrycznym?

Istnieją co najmniej dwa sposoby pozwalające na obniżenie kosztów wymiany baterii w samochodach elektrycznych. Pierwszym z nich jest zastosowanie zamiast nowej baterii modelu zregenerowanego, którego cena może być nawet o połowę niższa. Drugie rozwiązanie to natomiast wymiana wyłącznie uszkodzonych ogniw, jeśli bateria składa się z ich kilkudziesięciu sztuk, a tylko niektóre z nich są niesprawne.

Podsumowując, cena baterii do samochodów elektrycznych potrafi przyprawić o zawrót głowy, należy jednak pamiętać, że najczęściej tego typu pojazdy nie wymagają jej wymiany, jeśli są eksploatowane w poprawny sposób oraz jeśli nie ulegną wypadkowi. W związku z tym ta kwestia nie powinna być powodem do rezygnowania z nich.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.33 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić