
Magazyny energii pozwalają na wykorzystanie maksimum energii z odnawialnych źródeł, a jednocześnie – na optymalizację wydatków na prąd. Jak działają oraz jak mogą wspomóc fotowoltaikę? Sprawdźmy.
WięcejCoraz lepsza sprzedaż magazynów energii związana jest z coraz większą liczbą instalacji fotowoltaicznych jakie są montowane w naszym kraju. Magazyny energii mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo i ułatwić zarządzanie popytem i podażą energii elektrycznej. Urządzenia są wykorzystywane w największej liczbie przez indywidualnych odbiorców, posiadających instalację fotowoltaiczną. To głównie dla nich przygotowaliśmy na naszym portalu sekcję dotyczącą najważniejszych informacji na temat magazynów energii. Przed podjęciem decyzji o zakupie tego typu urządzenia zapoznaj się z nowościami, przeczytaj recenzje konkretnych produktów, a także bądź na bieżąco z wszelkiego rodzaju dofinansowaniami, jakie można uzyskać przy zakupie tego typu urządzeń.
Magazyny energii pozwalają na wykorzystanie maksimum energii z odnawialnych źródeł, a jednocześnie – na optymalizację wydatków na prąd. Jak działają oraz jak mogą wspomóc fotowoltaikę? Sprawdźmy.
WięcejO magazynach energii w ostatnim czasie robi się coraz głośniej. Wszystko za sprawą planowanych zmian w ustawie OZE związanych z rozliczeniami prosumentów, a także kryzysu energetycznego oraz problemu, jakim stają się nadwyżki energii elektrycznej oddawanej do sieci przez posiadaczy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli więc zastanawiasz się nad zainwestowaniem w domowy magazyn energii, sprawdź najpierw, jak on działa, co jest potrzebne, aby móc go stosować wraz z instalacją fotowoltaiczną i czy to się w ogóle opłaca.
WięcejWraz z rosnącą liczbą instalacji fotowoltaicznych pojawiających się na dachach prywatnych domów i firm oraz gruntach zaczął pojawiać się problem, związany z odpowiednim zagospodarowaniem nadwyżek energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne w okresach największego nasłonecznienia. W związku z tym coraz więcej właścicieli tego typu instalacji poszukuje idealnego rozwiązania, które pozwoli im w pełni wykorzystywać ich moc w każdym okresie, zarówno podczas podwyższonej ilości produkcji energii elektrycznej, jak i jej spadków. Jakie rozwiązania oferuje wobec tego obecnie pod tym względem rynek OZE i które jest z nich najlepsze?
WięcejKryzys sektora energetycznego wywołany narzuconymi ograniczeniami związanymi z produkcją prądu poprzez spalanie paliw kopalnych, a także rosnąca popularność fotowoltaiki, która produkuje nadwyżki energii elektrycznej najczęściej w okresach, kiedy nie może być spożytkowana, sprawiają że temat magazynów energii staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej osób zastanawia się także nad ich zastosowaniem, jako alternatywne rozwiązanie dla net-meteringu, który od stycznia 2022 roku stanie się nieopłacalną opcją dla prosumentów przez planowane zmiany ustawy. Jakie więc są rodzaje urządzeń do magazynowania energii i które z nich są najlepsze w przypadku domowej instalacji fotowoltaicznej?
WięcejCoraz większa ilość posiadaczy instalacji fotowoltaicznej rozważa montaż magazynu energii. Urządzenia te są bowiem doskonałą alternatywą dla systemów prosumenckich, jeśli chodzi o przechowywanie nadwyżek energii, a do tego pozwalają całkowicie uniezależnić się od dystrybutorów prądu, przez co fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna. Z jakimi kosztami muszą się więc liczyć osoby planujące montaż magazynu energii? Od czego zależy cena tego typu urządzeń oraz czy inwestycja w nie jest w ogóle opłacalna? Postanowiliśmy to sprawdzić!
WięcejO ile zastosowanie magazynu energii do magazynowania nadwyżek energii na własne potrzeby od razu podczas montażu fotowoltaiki nie stanowi najmniejszego problemu i bardzo często odbywa się za pomocą jednego, wspólnego, hybrydowego falownika, do którego podłączona jest jednocześnie bateria oraz panele fotowoltaiczne. O tyle w przypadku rozbudowania istniejącej już instalacji PV o magazyn energii czynność ta wymaga dokupienia specjalnych urządzeń. Pomimo to podłączenie magazynu energii i tak nie jest skomplikowane.
WięcejJedną z kwestii dotyczących fotowoltaiki jest magazynowanie nadwyżek produkowanej energii, aby móc ją wykorzystać w momentach, kiedy jej zapotrzebowanie nie może być zaspokojone przez panele fotowoltaiczne. Wśród umożliwiających to rozwiązań wyróżnia się więc między innymi magazyny energii, które sprawdzają się również w przypadku domowych instalacji fotowoltaicznych. Jak wobec tego dobrać odpowiedni magazyn energii dla domu?
WięcejMagazyny energii w Polsce, podobnie jak fotowoltaika jeszcze kilka lat temu, są wciąż mało popularnym rozwiązaniem. Należy jednak liczyć się z tym, że zwiększająca się liczba zamontowanych instalacji fotowoltaicznych generująca problemy związane z optymalizacją produkcji i przesyłu prądu stopniowo będzie wymuszać stosowanie ich nie tylko w firmach, ale i domach, jak ma to miejsce, chociażby na zachodzie. Jakie moce może mieć magazyn energii wobec tego?
WięcejChoć fotowoltaika cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem jest, chociażby to, że nasz kraj znalazł się na 5 miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych, w porównaniu do poprzedniego roku użytkowanie jej generuje pewien problem. Produkowana z promieni słonecznych energia nie zawsze może być bowiem wykorzystywana na bieżąco, dlatego też musi być magazynowana. Jednym z dostępnych rozwiązań staje się więc magazyn energii.
WięcejStale rosnąca w ostatnich latach popularność fotowoltaiki w Polsce niewątpliwie wpłynęła na rozwój branży związanej z magazynami energii. Wszystko za sprawą tego, iż panele fotowoltaiczne w ciągu doby produkują zmienne ilości prądu z energii słonecznej w zależności od stopnia nasłonecznienia danego obszaru oraz pory dnia. Wobec tego najczęściej nadmiar prądu względem potrzeb osób użytkujących systemy fotowoltaiczne produkowany jest wtedy, kiedy nie są oni go w stanie wykorzystać. Tego typu urządzenia do magazynowania energii zapewniają więc alternatywę dla oddawania nadwyżek energii do sieci energetycznej oraz odbierania jej w zmniejszonej o około 30% ilości. Jak wobec tego dobrać odpowiedni magazyn do swoich potrzeb, aby korzystanie z niego było opłacalne?
Więcej