Porównaj oferty

Magazyn energii – najlepszy sposób na wykorzystanie prądu z energii odnawialnej?

Magazyny energii pozwalają na wykorzystanie maksimum energii z odnawialnych źródeł, a jednocześnie – na optymalizację wydatków na prąd. Jak działają oraz jak mogą wspomóc fotowoltaikę? Sprawdźmy.

Wróć do: Aktualności Magazyn energii – najlepszy sposób na wykorzystanie prądu z energii odnawialnej?

Przechowywanie energii z OZE

Wydajność największych źródeł energii odnawialnej w Polsce jest uzależniona m.in. od pory roku i warunków atmosferycznych. Żaden z aktualnie dostępnych systemów nie pracuje z taką samą wydajnością przez okrągły rok. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie E.ON Polska.

Jednym z największych ograniczeń rynku OZE jest więc nie tyle sama ilość produkowanej energii, ile jej efektywne magazynowanie. Należy zatem zastosować takie rozwiązania, dzięki którym prąd z zielonych instalacji będzie można wykorzystać nie tylko w momencie jego wyprodukowania, ale także później – kiedy zapotrzebowanie budynku na energię będzie większe.

Magazynowanie energii najlepszym sposobem na nadwyżki prądu z fotowoltaiki?

Weźmy przykład fotowoltaiki. Fotowoltaika najwięcej energii elektrycznej produkuje w sezonie letnim – od czerwca do sierpnia. Ponadto w ciągu dnia, kiedy to domowników często nie ma w domu. W związku z tym latem ilość prądu z fotowoltaiki jest znacznie wyższa od zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Aktualnie obowiązujący system opustów pozwala na oddanie tej nadwyżki do sieci elektroenergetycznej, a następnie odebranie jej w momencie zwiększonego zapotrzebowania (w ilości 0,7 lub 0,8 kilowatogodziny za każdą oddaną kilowatogodzinę).

Warto mieć jednak na uwadze, że od 1 kwietnia 2022 roku prosumenci będą rozliczani na podstawie systemu sprzedażowego. Właściciele fotowoltaiki będą mogli sprzedawać nadwyżki energii po cenach rynkowych. Natomiast w momencie większego zapotrzebowania na energię będą rozliczali się za kWh tak samo, jak osoby prywatne bez mikroinstalacji. Zdaniem ekonomistów w konsekwencji fotowoltaika stanie się mniej opłacalna.

Alternatywą jest przechowywanie prądu z fotowoltaiki we własnych magazynach energii. Magazyn energii to według definicji zawartej w ustawie o OZE urządzenie służące do przechowywania energii. Energia może być magazynowana w dowolnej postaci, jednak w taki sposób, aby nie generować emisji spalin. Poza tym kluczowa jest tu możliwość przynajmniej częściowego odzyskania tejże energii.

Z magazynu można odebrać nawet do 95% uprzednio wprowadzonej energii. W związku z tym to jedno najbardziej opłacalnych rozwiązań. Urządzenie dopasowane do parametrów Twojej instalacji fotowoltaicznej pozwoli Ci na zdobycie niezależności od dostawców i sprzedawców prądu, a jednocześnie zabezpieczy przed wzrostami cen czy skutkami awarii sieci elektroenergetycznej.

Najpopularniejsze są systemy bazujące na magazynach akumulatorowych. Energia elektryczna trafia z fotowoltaiki do akumulatora za pośrednictwem inwertera. Następnie urządzenie zmienia formę energii – najczęściej z elektrycznej na chemiczną. W momencie zwiększonego zapotrzebowania urządzenie ponownie przekształca energię na elektryczną, po czym wprowadza ją do domowej instalacji.

jak gromadzić energię

Dla kogo magazyn energii?

Urządzenia do magazynowania energii pozwalają maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej. To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla gospodarstw domowych, których domownicy większość dnia spędzają poza domem, w związku z czym nie są w stanie zużywać prądu z fotowoltaiki na bieżąco. Ponadto magazyny świetnie sprawdzają się w miejscach narażonych na przerwy w dostawie prądu.

Wydaje się też, że tego rodzaju urządzenia to remedium na zmiany dotyczące modelu rozliczeń prądu z fotowoltaiki (przejście z net-meteringu na net-billing). Jeśli uniezależnimy się od sieci elektroenergetycznej, nie będziemy musieli obawiać się niskich stawek cen energii w przypadku sprzedaży oraz ich wahań w momencie zakupu.

Dofinansowanie zakupu magazynu energii

Zakup domowego magazynu energii to spory wydatek. Aby zoptymalizować koszty, warto rozejrzeć się za programami wsparcia. Jednym z nich jest program Mój Prąd. W ramach najbliższej, czwartej już edycji będzie można uzyskać dopłatę nie tylko do fotowoltaiki, ale także do jednego z rozwiązań wspierających autokonsumpcję prądu. Oprócz magazynów energii są to także ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny ciepła i chłodu oraz systemy inteligentnego zarządzania energią w budynku. Wysokość dopłat nie jest jednak jeszcze znana.

Zakup magazynu energii wraz z fotowoltaiką znacznie podniesie koszt całej inwestycji. Mimo to nie warto się wahać – jest to bowiem sposób na jeszcze większą niezależność energetyczną.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.67 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić